Hei! Hain erästä työpaikkaa ja muistin laittaneeni siihen tietyn palkkatoiveen. Työhaastattelu olisi tulossa. Kun mietin asiaa tarkemmin, alkoi jälkeenpäin tuntua, että pitäisi pyytää enemmän. Kokemusta alasta kuitenkin on, kuten myös tehtävässä arvostettuja taitoja. Onko soveliasta työhaastattelussa yrittää neuvotella korkeampaa palkkaa kuin on alunperin toivonut? Tai onko yleisesti ottaen OK laittaa suht. matala palkkatoive ja neuvotella sitä ylöspäin jos pääsee haastatteluun?
Palkkatoiveen neuvottelu ylöspäin
Anonyymi-ap
2
97
Vastaukset
- Anonyymi00001
Sanot vaan työnantajalle että pitää saada reilusti yli tessin niin sitten caan teette paperit ja asia selvä
Totta kai voi haastattelussa tai vakavammassa neuvottelussa ehdottaa palkkatoivettaan suurempaa summaa. Työhakemus palkkatoiveineen ei ole tarjous, jolla sitoudut johonkin. Työsopimuksen allekirjoituksella vasta sitoudut. Kannattaa toki selvittää alan keskimääräinen aloittajan palkka ja vedota taitoon ja kokemukseen, jos sellaista on, ja ehdottaa sen mukaista palkkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648