Paljon teillä....

Anonyymi-ap

...maksaa sähkö ilman siirtoa/verkkopalvelumaksua kuussa. Tuli lasku 3 kuukaudelta ja jaoin sen kolmella niin tuli 15,60 Puhelin ja nettikin hieman kalliimpia.

14

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Minulla sähkölasku kuukaudessa sähkön siirtoineen siinä 23 euroa. Eli sähkön siirron osuus tuosta olisiko n 10 euroa. Ei ole kallista.

      - Sheena

      • Anonyymi00003

        Ei kellään ole tuollasta siirtomaksua ellet asu jotain kommuunissa


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Ei kellään ole tuollasta siirtomaksua ellet asu jotain kommuunissa

        Mitä? En todellakaan asu kommuunissa, muutenhan lasku olisi suurempi. Sähkön siirtomaksu menee sähkön kulutuksen mukaan.

        Kaivoin oikein uusimman sähkölaskuni, se on peräti 24 euroa ja risat. Sähkön myynti n 14 euroa ja verkkomaksu n 10 euroa. JA verkkomaksusta suurin osa koostuu perusmaksusta, joka on 5,50 euroa. Sitten varsinainen siirtomaksu on 2,5 euroa samoin kuin sähkövero. Huoltovarmuusmaksu on sentin...

        - Sheena


      • Anonyymi00006

        Joo mullakin oli tuota luokkaa kun asuin hesas nyt sähkö n 10 e ja siirto 20 e kk. (Caruna).


      • Anonyymi00004 kirjoitti:

        Mitä? En todellakaan asu kommuunissa, muutenhan lasku olisi suurempi. Sähkön siirtomaksu menee sähkön kulutuksen mukaan.

        Kaivoin oikein uusimman sähkölaskuni, se on peräti 24 euroa ja risat. Sähkön myynti n 14 euroa ja verkkomaksu n 10 euroa. JA verkkomaksusta suurin osa koostuu perusmaksusta, joka on 5,50 euroa. Sitten varsinainen siirtomaksu on 2,5 euroa samoin kuin sähkövero. Huoltovarmuusmaksu on sentin...

        - Sheena

        "suurin osa koostuu perusmaksusta, joka on 5,50 euroa"

        Tuo lienee 1x25A tai 1x35A sulakkeellisen liittymän hinta esim. Helsingissä tai Tampereella. Jossain maaseudun verkkoalueella tuollaisestakin pitää maksaa yli 20€.

        Tavallisimmasta omakotiliittymän 3x25A saa halvimmillaan alv:eineen noin 6€/kk ja kalleimmillaan siitä saa maksaa noin 45€/kk.

        Sähkövero on kaikille sama. Paitsi jos nauttii alennetusta verokannasta. Siitä on ollut poliittista keskustelua, mikä toiminta pitää olla sellaisessa erityisessä suojeluksessa, että verotus on muita alempaa.


    • Anonyymi00002

      Ompas kallis🤭😂😂😂😂 paljo perusmaksu?

      • Anonyymi00007

        Halpapas. Verkkopalvelumaksu puolet suurempi. Eli vuodessa noin 600


    • Anonyymi00005

      PS Sähkölaskussa on kaikki mitä sähköä saadakseen tarvitsee maksaa. Sähkön siirtomaksut tuossa edellä luettelin. Sähkön myyntiin kuuluu Perusmaksu, Energian hinta sekä uusiutuva energia (minulla ainakin tämä jälkimmäinen myös).

      - Sheena

    • Anonyymi00008

      27 e/kk kaikkineen päivineen, eli reilu 100-130 kwh/kk, kerrostalo

    • Anonyymi00009

      Kerrostalokaksio, kaukolämpö. Sähköenergia viimeisen 24kk ajalta keskimäärin 8€ kuussa. Pörssisähkö ja intohimoinen sentinvenyttäjä olen.

    • Anonyymi00010

      sähkölasku kokonaisuudessaan 19-20 e/kk

    • Anonyymi00011

      ei maksa hirviömäisesti jos on uusia parasta A-luoluokkaa sähkölaitteet, eivät kuluta jättimääeiä kuin joku dinosaurus.

    • Ilman siirtoa sähkölaskuni on 9-12 euroa kuukaudessa. Josta tosin on kiinteää kuukausimaksua 4.95 ja loput kulutusta. Kiinteä sähkönhinta ja vuosikulutukseni on alle 1000 kWh vuodessa.

      Siirto on sellaisen reilun kaksikymppiä kuussa vaikka se laskutetaankin 3 kk välein.

      Aiemmalla sopparilla oli kuukausilaskuni 6-8 egeä kuussa, toki siirto päälle siihen.

      Enkä todellakaan aio siirtyä pörssisähköilemään näin pienellä kulutuksella. En halua laittaa puolikastakaan ajatusta sähkönkäyttämiseen hinnan takia.

    • Anonyymi00012

      Asuut siis yksiössä ja luultavasti yksin niin ja puhelin ja netti on langattomia ja uskallan lyödä vetoa että ylläpito kustannukset ei ole yhtä suuria kuin sähkölaitoksella mitä on rahanahneus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      263
      3291
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1819
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1489
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1028
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      984
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      736
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      60
      658
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe