Saatettiin isä kirkolle tk kylmiöstä.
Umpparin kohdalla ruumisuton perään kiilasi koppimönkkäri joka tuli hallituskadulta päin ja kääntyi samaan suuntaan kuin ruumisauto eli vanhalle sillalle.
Olisiko mitenkään mahdollista opettaa näille nuorille että saattueilla on etuajo-oikeus ja hyviin tapoihin kuuluu päästää saattue esteettä liikkumaan.
Kuski oli nuori tytär joka ajoi ruumisauton perässä eli saattueen 1 ajoneuvona aina kirkonmäelle saakka.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ruumisauton-kohtaaminen-liikenteessa-hallitsetko-etiketin/5512720
Ilmeisesti autokouluissa ei enään opeteta asioita ja nuoret eivät osaa itse tietoa etsiä joten korostuu vanhempien rooli.
Hautajaissaattue ja liikenne
18
874
Vastaukset
- Anonyymi00001
Se olisiki jo paljon vaadittu ,että opetettaisiin käytös tavat,oikeudet kyllä taotaan päähän,mutta käytöstavat ja toisten kunnioitus on aivan hukassa. Ruumisauton tunnistaa ja sen perässä usein ajaa saattue. Olis ajanu syrjään ja päästänyt saattajat ohitseen,
- Anonyymi00002
Tytöllä varmaan poppi raikas,känny kädessä kuulokkeet korvissa.
- Anonyymi00003
Mores signum sunt
- Anonyymi00004
eihän sitä tiijä jos vainaja tykkäsi lähteä melusaasteen ja koppimopon saattamana ikuiseen pimeyteen.
- Anonyymi00005
Kas kun ei ohittanut ruumisautookin vielä... :/
- Anonyymi00006
Tapauksen jälkeen juteltiin hautaustoimiston väen kanssa niin se ohitus on parempi ratkaisu kuin ajaa 1 autona.
Esim. moottoritiellä jos on ajamassa ohi vasenta kaistaa niin pahin moka on kurvata saattueeseen siihen ruumisuaton taakse 1 autoksi.
Eli itse käsitän ohituksen sellaiseksi perinteiseksi ohitukseksi jossa vaihdetaan kaistaa vastaantulevien kaistalle ja ohitetaan.
Jos vieressä on kaista samaan suuntaan en katso tilannetta varsinaiseksi ohitukseksi.
Esim. jos ruumisauto kääntyy vasemmalle niin ei suoraan menijöiden tarvitse pysähtyä jos ruumisuato joutuu pysähtymään.
Meilläkin oli järjestys tuossa saattueessa, 1. autossa meni venhemmat henkilöt ja perässä tuli nuoremmat.
No nyt oli 1 ajoneuvona mönkkäri jossa 15-16 vuotias tyttö.
No toivottavasti tämä ketju menee hänen tietoisuuteen ja nuoret keskustelisivat hautajaissaattueesta ja siitä miten toimia.
- Anonyymi00007
Jonku moukan putkiaivo Lego palikka ängenjööri porvarin tyär joka on kotoa oppinut että ei toisia ihmisiä tarvitse kunnioittaa jos ei tiedä sen olevan ängenjööri.
- Anonyymi00008
No mistä ne nuoret tietää miten tällaisessa ns. Vanhanaikaisessa tavassa käyttäydytään! Oltiin Lapin reissulla muutama violin sitten ja jouduttiin ajamaan ruumissattoen perässä ja miten sitten kävl? Jollakin meni hermot ja ohitti koko kulkueen että pillit vain soi!Meinasi meilläkin Mennä hermot kun 30 autoa körröttää Mustan auton perässä😫😫
- Anonyymi00009
Mikä mettiäinen sinutkin on kasvattanut kun tuollaisia kyselet?
Käytöstavat eivät ole koskaan vanhanaikaisia, eri asia jos niitä ei ole koskaan kotona opetettu. - Anonyymi00010
Jotku asiat on itsestään selviä,tai sitten taas ei. Autokoulussa jo opetettiin miten toimitaan tällaisessa tapauksessa. Tässä tapauksessa nuori ei v ielä ole kyseistä oppia saanut. Edelliselle kirjoittajalle huomautan,mihin niin hätä ja hoppu jos ei kaheksaa kymppiä voi muutamaa kilometriä ajaa ?
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Jotku asiat on itsestään selviä,tai sitten taas ei. Autokoulussa jo opetettiin miten toimitaan tällaisessa tapauksessa. Tässä tapauksessa nuori ei v ielä ole kyseistä oppia saanut. Edelliselle kirjoittajalle huomautan,mihin niin hätä ja hoppu jos ei kaheksaa kymppiä voi muutamaa kilometriä ajaa ?
Kahdeksaakymppiä ajaa? Kolmekymppiä ajaa ruumisauto!
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Kahdeksaakymppiä ajaa? Kolmekymppiä ajaa ruumisauto!
Niin?
Mikä ongelma?
Saattue kulkee aina hitaasti, kuten moottorimarssikin, sillä annetaan kunnioitusta tapahtumaa kohtaan.
Mitä jos näet tiellä hitaasti etenevän presidentin autokulkueen, kurvaatko koppimönkkärillä presidentin saattueeseen?
Näihin tilanteisiin täytyy varautua, mutta
jokainen täyspäinen ymmärtää jos myöhästyit jostain tilaisuudesta saattueen takia. - Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Niin?
Mikä ongelma?
Saattue kulkee aina hitaasti, kuten moottorimarssikin, sillä annetaan kunnioitusta tapahtumaa kohtaan.
Mitä jos näet tiellä hitaasti etenevän presidentin autokulkueen, kurvaatko koppimönkkärillä presidentin saattueeseen?
Näihin tilanteisiin täytyy varautua, mutta
jokainen täyspäinen ymmärtää jos myöhästyit jostain tilaisuudesta saattueen takia.Ei muta kuin mökkimönkkärillä sinne sekaan!
- Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
Ei muta kuin mökkimönkkärillä sinne sekaan!
Pökelöjen kommenteista kannate välittää, eivät välit
ä mikä on oikein ja mikä väärin, kasvattavat vielä pentunsaki sammaan muottiin,sääli lapsia..'
- Anonyymi00015
"Käytöstavat eivät ole koskaan vanhanaikaisia"
Juuri noin. Ja kun vielä jaksaa ajoittain paneutua asiaan,
saa ne pysymään luontevina vaihtelevissa tilanteissa.
Mitä voit tehdä lastesi eteen, jotta heillä olisi hyvä elämä?
No, opeta heille tavat ja käyttäydy itse heidänkin kanssa hyvin. - Anonyymi00016
hyvä törniön öö-väki🤣
- Anonyymi00018
En tiedä olitko se sinä töröttäjä kun hautausurakoitsija kertoi autosta joka kiilasi ruumisauton eteen ja näytti keskisormea.
- Anonyymi00017
Jos olikin salarakas perinnötön?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931412
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85872
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52801- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253667Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä330629Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,8624Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk57619- 53594