”poroa ei enää erota lehmästä sillä se ruokitaa samalla tavalla , mutta porolle se rehu ei sovi ja muuttaa poron ulkonäkö dramaattisesti ja aiheuttaa paljon poro kuolemia porro rehun sopimattomuuden takai . sillä poro ei yksikertaiseti vois sulattaa rhua ja aiheuttaa täten poron lihan maun muuttumisen kitkeräksi ja hajultaa hirveäksi keitettäess, kuin virtsan haju ummehtunee lehmän hajuista lihaa se nykyään on ”
Esitimme Paliskuntain yhdistyksen toiminnanjohtajalle Hanna Nurmelle kymmenen ajankohtaista kysymystä porotaloudesta.
Petomkorvauset pitäisi lopettaa kaikkihan sen jo tietää ei niitä edes tarkasteta , huuto äänestyksellä annetaan petokorvaukset ei tutkintaa ja ne jotka kuollee ovat kuollee rehunuun ja rehun mukana tuomiin tauteihin ja komplikaatioihin , täten peto korvauksen ov at täysin aiheettomia eikä niitä tulisi maksaa ,kenellkkään.
nythän on tullut ilma tuhansi poro kuolemia jotka ovat laitettu petojen , tappamiksi mutta todellisuudessa kuollee rheu aiheuttamiin kompilkaatioihin ja siten tautehin ,
poliis tutkii koko ajan ja rikolliset tleee saattaa oikeutee ,, harrastaja pporomistajilta porot kokonaa pois ,kiellettävä pitämästä poroja kun eivä osaa .. pitää poroja
porot verolle ja maksamaan autokolarit ja sakot jos porot ajetaa teitten varsille vakuiutus korvauksen , saanni innoittaman sillä poro mies saa paremman krovauksen kun poro jää auton alle.. eli rikollista toimintaa. Poroisännä irtisanottav aja maksumiehiksi takaisin perittävä kaikki laittomasto saadut petomkorvaukse valtioille maksettava korkoineen .. porot vähennettävä nykyisestä määräst prosentilla sillä lappi maasto ei kestä ylilaiduntamista , ja rehujen levittäminen maastoon kiellettävä sillä levitetää tuholaisia.tauteja ja lappiin sopimattomia ksveja yms..myrkkujä..vesitöt pilaantuu ,pohja vedet saatuu satoja tyuhansi poro rehua levitetään soille ja vesistöö, aiheuttaa kala kuolemia lohen kyty kuolee yms..
poroa ei enää erota lehmästä sillä se ruokitaa samalla tavalla
7
268
Vastaukset 7
- Anonyymi00001
sdff
- Anonyymi00002
Kommunisti kirjoittelee
- Anonyymi00003
dfsdsf
- Anonyymi00004
dsfdfs
- Anonyymi00005
dsf
- Anonyymi00006
vxc
- Anonyymi00007
Hyvä, että POLIISI sentään tutkii vaikka minusta kunniattomasta Holosta se on syrjintää, että minä en saa EU-TUKEA vaikka minä syön myös REHUJA MONESSA ERI MUODOSSA!
FB KUNNIALLISTEN MIELESTÄ PORO KUVATKIN JOITA OLIN OTTANUT SEKÄ JULKAISSUT FB:SSÄ LOUKKASIVAT HEIDÄN KUNNIOITA, mutta olin julkaissut kuvia myös kissoista, koirista, linnuista, lehmistä, lampaista, hirvistä, kauriista ja muista elollista joihin kuuluu perhoset, kärpäset, kimalaiset, ampiaiset, muurahaiset sekä kastemadot.
Minun tyttäreni Holo oli itse halunnut, että minä laitan hänestä kuvia ja videoita FB:hen minun käyttäjätilille joka oli KUNNIAN LOUKKAUS FB KUNNIALLISTEN MIELESTÄ!
Mieheni Holo ei ollut samaa mieltä, koska kyseessä oli ERO LAPSEN OIKEUS PÄÄTTÄÄ OMISTA ASIOISTAAN.
Hänellä ei ollut muuta oikeutta joten minä annoin hänelle ÄITINÄ OIKEUDEN PÄÄTTÄÄ ELI JULKAISTAANKO HÄNESTÄ KUVIA JA VIDEOITA MINUN HENKILÖKOHTAISELLA FB-TILILLÄ!
Tuo koski myös kuvia joissa hän oli vauvana.
Tyttäreni Holo oli yli 10vuotias ja minä olin saanut vanhemman panostajan kuulustelun suoritettua.
Hän oli isänsä vastuulla IG:ssä somettamassa, mutta minä sanoin hänelle, että : Paikka merkinnät äidin kanssa pois käytöstä, koska me käydä paikoissa joissa upeat maisemat ja nämä ovat SALAISUUKSIA joita EI SAA KERTOA KENELLEKKÄÄN!
Me oltiin Ukonjärven lomakylässä silloin, kun minä huomasin, että hän otti kuvia ja laittoi niitä IG:hen sekä näytti minulle julkaisun jossa näkyi missä me ollaan.
Minä olin tuolloin töissä ja tyttäreni oli äitinsä kaverina, koska hänet on KASTETTU UKONJÄRVEN LOMAKYLÄN RESPASSA, mutta EI OLE PELKOA, että ME HOLOT OLLAAN LAPPALAISTEN LOMAKYLIIN MENOSSA, KOSKA FB KUNNIALLISTEN MIELESTÄ UKONJÄRVEN LOMAKYLÄKIN ON KUNNIAN LOUKKAUS niin, kuin KAUNISPÄÄN HUIPUN RAVINTOLA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251868- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 9456
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9429- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395