Ulkomaalaiset miehet korostuvat raiskaustilastoissa

Anonyymi-ap

”Kolmekymppinen mies raiskasi 17-vuotiaan teinitytön kauppakeskuksessa Helsingin keskustassa”.

”Kaksi miestä raiskasi 19-vuotiaan, koti­matkalla olleen naisen Vantaalla”.

”Kaksi aikuista miestä kuljetti 14-vuotiaan tytön metsään Porvoossa kesällä 2025”.

”Huolestuttavat luvut ulkomaalaisten tekemistä raiskauksista julki”

Tällaisia uutisia luemme viikottain lehdistä. Se nostattaa huolta, suuttumusta ja hämmennystä. Erityisesti kun huomaa, että näitä uutisia tulee jatkuvalla tahdilla ja ne vain lisääntyvät. Mitä olemme tehneet väärin ja miten voimme korjata tilanteen?
Ulkomaalaisten miesepäiltyjen rikollisuuden taso on huomattavasti korkeampi kantasuomalaisiin verrattuna. Raiskausrikosepäilyissä ulkomaalaisten osuus on noin kolmasosa. Helsingissä noin 40 prosenttia raiskausepäillyistä on ulkomaalaisten tekemiä. Tilastoissa korostuvat nuoret miehet Saharan eteläpuolisesta Afrikasta, Keski-Aasiasta ja Lähi-idästä.
Useimmiten raiskauksista tuomitaan keskimäärin noin kaksi vuotta vankeutta. Vaikka yleisin vankeusseuraamus on ehdoton vankeus, myös ehdollista vankeutta annetaan. Ehdollinen vankeus tarkoittaa, että tuomittu pysyy vapaudessa.
VERKKOUUTISET
Julkaistu 3.5.2026
15:21
| Päivitetty 3.5.2026

17

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Teko välineet takavarikoitava valtiolle!

    • Anonyymi00002

      Sdp- ei tuomitse aivokirurgia tekosistaan.

    • Anonyymi00003

      Mikä puolue se olikaan joka haluaa halpa työvoimaa maahan ja jonka edunvalvonta putiikki EK siitä mesoaa jatkuvasti .

      • Anonyymi00004

        Tämä ongelma oli useiden suomalaisten mielessä jo silloin, kun "turvapaikanhakijoita" alettiin ottamaan ilman minkäänlaista etukäteisselvitystä. Poliitikot, varsinkin vasemmistolaiset ja vihreät, vain eivät halunneet ottaa tosiasioita huomioon.


      • Anonyymi00007

        Sdp- hamuaa soutuveneellä saapuvia
        aivokirurgeja
        äänestämään itseään.
        Mamut eivät tule työllistymään ensimmäiseenkään
        työpaikkaan, missä tarvitaan aivoja
        koska heillä ei ole pätevyyttä.
        Marjanpoiminta sesonki on 2 kuukautta, ei enempää.
        Jäävät suomalaisen veronmaksajan elätettäväksi
        vaankun sitäkään rahaa ei ole olemassakaan.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Sdp- hamuaa soutuveneellä saapuvia
        aivokirurgeja
        äänestämään itseään.
        Mamut eivät tule työllistymään ensimmäiseenkään
        työpaikkaan, missä tarvitaan aivoja
        koska heillä ei ole pätevyyttä.
        Marjanpoiminta sesonki on 2 kuukautta, ei enempää.
        Jäävät suomalaisen veronmaksajan elätettäväksi
        vaankun sitäkään rahaa ei ole olemassakaan.

        Tuolle ei löydy mitään perusteita eikä todisteita. Todisteet löytyvät siitä että vuosina 2015-2016 tuli maahan maahanmuuttajia ovista, ja ikkunoista pääasiassa nuoria miehiä.
        Kemijärvikin sai vastaanottokeskuksen eikä olisi halunnut luopua siitä. Silloin tuli noin 33000-35000, joista vieläkin on täällä maassa paperittomina kateissa tuhansia .

        Silloin ei ollut hallituksessa Demarit ei Vasemmistoliitto ei Viherät.
        Silloin oli hallituksessa. Keskusta Kokoomus ja Perussuomalaiset.

        Yrittäkääpä muistaa tämä.


    • Anonyymi00005

      Näillä maahanmuuttajataustaisilla miehillä on ällistyttävä käsitys suomalaisesta yhteiskunnasta. Naiset, nuoret tytöt kulkevat ilman suvun valvontaa ja ovat heidän maailmankäsityksensä mukaan vapaata riistaa.
      Näitäkään totuuksia ei tietenkään pidä kantasuomalaisen ääneen toteaman...

    • Anonyymi00006

      Ainakaan tytöillä ei ole ollut tylsä ilta.

      • Anonyymi00009

        Miten selittää loppuelämänsä kärsivälle ja traumatisoituneelle rikoksen uhrille tai omaiselle, että tosiasiassa tuomittu istuu tuomitusta rangaistuksesta vain puolet riippuen hänen iästään tai siitä, onko hän ensikertalainen?


    • Anonyymi00010

      Tässä ratkasu nappiotsaan oli suomalainen tai ulkomaalainen raiskari loppuu yllättävän äkkiä tämänkokoisessa maassa kuin suomi nuo

    • Anonyymi00013

      Tutkimuksen mukaan vain yksi viidestä ei tykkää raiskaamisesta. 🕵️‍♂️

      • Anonyymi00014

        Kaikkia se leipä elättää!


      • Anonyymi00015

    • Anonyymi00016

      Raiskaus tietenkin on tuomittavaa, raiskauksiakin on monen laisia. Osa suomalaisista naisista on tyrkkyjä ulkomaalaisten miesten perään. Ulkomaalainen kulttuuri on erilaista kuin meillä, joka pitäisi naisten ymmärtää.

      • Anonyymi00017

        Jos kaunis nainen raiskaa ruman miehen niin kuka sitä tuomitsee?


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Jos kaunis nainen raiskaa ruman miehen niin kuka sitä tuomitsee?

        Ei sellaisia ole!


    • Anonyymi00020

      Suomityttö joutuu maksamaan keski-ikäisten suominaisten muslimimieskiimasta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe