Osaisiko joku kertoa missä kohtaa harjua tarkalleen on sijainnut rinne ja hissi jossa Palander aloitteli uraansa muksuna? Kiitos jo etukäteen.
Kokkokankaan entinen laskettelurinne
Anonyymi-ap
18811
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jaa että oikein hissi.
Kokkokankaalla oli soramonttu jossa porukka kävi laskemassa mäkeä.
Siellä oli myös puusta kyhätty hyppyrimäki.
Hissin virkaa ajoi terveet jalat, eli sukset kantoon ja kipaistiin ylämäkeen.
1987 oli kapula hissi ja oikea rinne siellä missä pyörätie mennee monttujen välistä,
Muistan että siinä korkeimman/pisimmän rinteen kohdalla oli vielä 80- luvulla hissi, tai sen jäänteet.
Kaikki on nykyään pusikoitunut, mutta kyllä se rinne siinä edelleen on.
Siinä vieressä menee nykyään kuntopolkuja.
Kiitos paljon vastauksista. Onkohan kyseessä se kohta jossa rinteen alapäässä on tällä hetkellä suurinpiirtein neliön mallinen lampi. Vai olikohan siinä kohdassa mahdollisesti hyppyrimäki.
Just sìinä missä alhaalla on nyt lampi ja huippu se korkein kohta missä on frisbee heitto paikka. Sompahissi oli alhaalta katottuna vasemmassa reunassa.
No näin vähän arvelinkin, kun kävin harjulla kävelemässä. Varsinkin alhaalta lammella katsottuna ajattelin, että pakko sen on olla ollut tässä. Loppuikohan toiminta lama-aikana vaiko jo aiemmin? Kiitos vielä vahvistuksesta. Hienot lenkkeily ja maastopyöräily maastot kyllä. Ja tavallaan pala urheiluhistoriaa.
Ostin ensimmäidet laskettelusukseni kevättalvella 1987 ja eka kokeilu uusilla vehkeillä tein just tossa rinteessä. Hissillä aina sinne korkeimmalle kohdalle ja lasku siihen lammelle.
1970- luvun alussa aina hiihdettiin kokkiskan hyppyrimäelle, jossa puinen alamäkikin oli melko paljon rohkeutta vaatinut meille ala-asteikäisille. Hypyt suuntautui Leken grillille päin.
Muistan kuinka hyppyripöydässä oli isohko reikä, jonka kolme huimapäätä peitti isoilla kuusen oksilla, tamppasivat päälle lunta ja siit sitten vaan hyppäsivät. Oli siinä meillä pikkupojilla ihmettelemistä.
Ei pöllömpi tuo Palanderin
Aika tarkkaan tässä oli lähtöpiste.
https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/karttapaikka/?lang=fi&share=customMarker&n=7302961.834067509&e=370862.1395052375&title=xxxx&desc=&zoom=13&layers=W3siaWQiOjIsIm9wYWNpdHkiOjEwMH1d-z
Kiitokset vielä kaikille vastauksista. Paikka löytyi ja oli hienoa kuulla tarinoita kun rinne ja hyppyrimäki olivat vielä olemassa. Harmi ettei netin syövereistä löydy kuvia rinteestä kun oli voimissaan.
vähän saman näkönen ku kalli mutta pienenpi oli joku kahvi lämpö koppiki siinä alhaalla tais olla metsävainion veljesten bisnes, jos oikeen muistan
On kyllä outoa ettei internetixin ihmeellisestä maailmasta löydy oikeastaan mitään muuta tietoa rinteen olemassaolosta, kuin muutama lehtijuttu 2010 taitteesta kun pohtivat toiminnan elvyttämistä. Enempää en kantaa noihin lehtijuttuihin ota kuin, että jos joskus toteutuisi niin olisihan tuo aika pähiää kokkokankaan koululaisille. Laskettelurinne oman koulun takapihalla.🤩 Sieltä voisi seuraava Kallekin löytyä. (Yleensä mistä tahansa hankkeesta kirjoittaminen tekee Suomi24:sta hetkessä suoli24:sen.)
Tähän ketjuun ensimmäinen vastaaja vähän yritti kyllä heti ragebate täkyä. Mutta onneksi kukaan ei tarttunut syötiin ja on ollut mukava keskustelu lukea, näin historian ja urheilun ystävänä.
Joku muisteli täällä että ainakin 1987 olisi hissi vielä pyörinyt. Muistaako kukaan että oliko lama joka lopetti toiminnan vai loppuiko jo ennen
Eikös tässä kuvassa tuo kuvan keskellä olevan lammen vieressä oleva rakennelma ole hissiin liittyvä?
https://kartta.paikkatietoikkuna.fi/?zoomLevel=1&coord=525406_7159061&mapLayers=801+100+default,3400+100+ortokuva:indeksi×eries=1950&noSavedState=true&showIntro=false&lang=fi
Kaksikin rakennusta näyttäisi olevan. Hissikoppi ja kahvio? Muistaakohan kukaan että oliko rinteellä kahviota, vuokraamoa tms vai pelkkä hissilaitteisto?
Muutettiin siihen rinteen lähistölle talvella 1989 ja hissi pyöri vielä silloin. Oliskohan se ollut viimeinen talvi kun oli toiminnassa…
Kiitokset tästä tiedosta myös. On kyllä mukava että löytyy ihmisiltä tietoa ja muistoja kyseisestä paikasta.