Ulkomaalaiset saa parempaa hoitoa kuin Vanhukset suomessa

Anonyymi-ap

MTV UUTISET – STT

Vankien määrä Suomessa jatkoi viime vuonna kasvuaan, kertoo Rikosseuraamuslaitos.

Vankimäärä Suomessa kasvoi viime vuonna 5,6 prosenttia verrattuna edellisvuoteen. Vankeja oli viime vuonna vankiloissa keskimäärin noin 3 550 eli lähes 190 vankia enemmän kuin vuonna 2024.

Rikosseuraamuslaitoksen mukaan ulkomaalaisten vankien päivittäinen keskimäärä vankiloissa nousi viime vuonna uuteen ennätykseen, kun määrä kasvoi edellisestä vuodesta 22 prosenttia. Ulkomaalaisten vankien päivittäinen keskimäärä oli noin 840 vankia.

13

201

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      ? Viitisen % ulkolaisia?

      • Anonyymi00003

        pittaa sada veela lissä maahanmutaja


    • Anonyymi00004

      Vankilassakin pidetään parempaa huolta ihmisistä kuin vanhuksista Suomessa.

      • Anonyymi00005

        Maahanmuutto on laittanut arvot uusiksi- vai mitä sdp ja vasemmistoliitto?


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Maahanmuutto on laittanut arvot uusiksi- vai mitä sdp ja vasemmistoliitto?

        Maata on johdettu jo kolme vuotta kristillisoikeistolaisilla arvoilla, ja viimeksi tänään on uutisoitu niin karmeista vanhustenhoidossa ilmenevistä ongelmista, että persujenkin pieni suuri mies aivan järkyttyi.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Maata on johdettu jo kolme vuotta kristillisoikeistolaisilla arvoilla, ja viimeksi tänään on uutisoitu niin karmeista vanhustenhoidossa ilmenevistä ongelmista, että persujenkin pieni suuri mies aivan järkyttyi.

        Tuo kertoo sen, että persujen pienellä suurella miehellä, sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanilla ei ole hajuakaan siitä, mitä hänen ministeriönsä vastuun alla olevalla kentällä tapahtuu.

        Yksin kuolevan vanhuksen viimeinen hätähuuto ei kanna Rydmanin saapasnahkatorniin saakka.


      • Anonyymi00010

        "Vankilassakin pidetään parempaa huolta ihmisistä kuin vanhuksista Suomessa."

        Oliskohan sillä mitään tekemistä tämä sydäntä riipaisevan epäkohdan kanssa, kun oikeusministerinä toimii Leena Meri (ps), sisäministerinä Mari Rantanen (ps) ja sosiaali- ja terveysministerinä Wille Rydman (ps)?


      • Anonyymi00011

        "Vankilassakin pidetään parempaa huolta ihmisistä kuin vanhuksista Suomessa."

        Vankiloissa huolenpito on pysynyt suunnilleen ennallaan, vanhustenhuollossa sen taso on viime aikoina suorastaan romahtanut.

        Toisaalta heikkokuntoisia rikollisvanhuksia rangaistaan vielä lisää siirtämällä heidät yleiseen vanhustenhuoltoon rääkättäviksi.


    • Anonyymi00006

      Niin, Saksassakin alkaa ihmisten sietokyvyn rajat olla ylitetty. Kun ihmiset laitetaan maksamaan maahan tulleiden elatus ja sietämään näiden aiheuttamat väkivallanteot ja terrorismi, niin lopulta tulee kansan mitta täyteen.

      Sama tapahtuu Suomessa.

      Hyvä kirjoitus ohessa kommunismista ja sen yksi ballerinakin Suomesta mainittu. Kukapas muu kuin Marin.

      Liika on liikaa.

      Vihervasemmisto on saanut mamuja hyysäävällä politiikallaan aikaan suomalaisten kasvavan vihan mamuja kohtaan. Kun otetaan pois työtä tekevältä suomalaiselta koko ajan enemmän ja enemmän ja se raha lahjoitetaan mamuille, niin se on kommunismia kauneimmillaan. Ei ole mamun vika, että vihervasemmisto on tyhmää porukkaa, jonka politiikka on Suomelle tuhon tie.

      https://www.facebook.com/share/1Krf7aAp9g/?mibextid=wwXIfr

      Kaksi fiksua maahanmuuttajanaista oli aamulla MTVn haastattelussa. Jos kaikki mamut olisivat yhtä fiksuja kuin nuo kaksi naista, niin ei olisi ongelmia. Ongelmia aiheuttavat miehet, jotka raiskaavat, kylvävät väkivaltaa ja myyvät huumeita. Näitä karvaisia rikollis”lapsia” on otettu Suomeen liikaa. He eivät tarvitse turvapaikkaa.
      Äänestä

    • Anonyymi00012

      Siellä eduskunnassa istuu kristillisdemokraatin edustajia. Eivät yhtään ota kantaa vanhustenhuollosta minkälaista Suomessa on. Luulis vakaumuksenkin puolesta huonompiosaisia puolustaa, mutta ei. Kyllä ne ovat samaa sakkia kuin Rydmann, Orpo ja Purra.

    • Anonyymi00013

      666

    • Anonyymi00014

      Muista äänestää
      Eu on saanut mamuista tarpeeksi
      Ainakin islammaista

    • Anonyymi00018

      Nki

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      135
      1466
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1308
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      796
    4. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      28
      737
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      11
      720
    6. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      38
      591
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      575
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      553
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      549
    10. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      519
    Aihe