Valitettavasti vastaanotoilla törmää lääkäreihin joiden suomenkieli on puutteellista. Olen omalla kohdallani törmännyt tähän käydessäni lääkärissä ja tämä on aiheuttanut väärinymmärryksiä. Esim lähetteessään jatkotutkimuksiin on ollut virheellisyyksiä, mitkä onneksi havaitsin ja korjasin, muuten olisi tullut harmillinen lopputulos. Mielestäni lääkärin pitää Suomessa toimiessaan osata selvää suomenkieltä , muussa tapauksessa hoitakoon potilaita siellä mihin hänen kielitaito riittää.
Lääkäreiden kielitaito puutteellista
Anonyymi-ap
4137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen samaa mieltä. Terveyteen liittyvät asiat ovat ihmiselle yksi tärkeimpiä juttuja elämässään, ja ne pitäisi pystyä hoitamaan omalla äidinkielellä ymmärrettävästi.
Terveyden kanssa ei ole leikkimistä, tärkeää jokaisella.
Joo ei näin voi toimia että kielipuolet lääkärit hoitaa kansaa jonka puheen ymmärtäminen vaatii hyvää kielentajua jo natiivilääkäriltäkin. Kun vastaanotolla on kovin murtaen puhuva medisiinari niin siinä helposti alkaa oikoa potemisensa mutkia ja jää kertomatta olennaista ihan taudin kuvan kannalta. Kun tulee kuva että ymmärrä puoliakaan.
Jos kerran lääkäri -potilas kohtaamisia on tutkittu ihan keskusteluanalyyttisesti nähtäessä erilaisia kompastuskiviä vuorovaikutuksessa ihan jo samaa äidin kieltä puhuvienkin kesken niin miten ihmeessä voidaan ajatella vajavaisella suomen kielellä onnistuttavan tavoittamaan vaivojen syy, siinä kun voi olla viime kädessä olla jo henkikin kyseessä. Laitetaanko nämä sitten nämäkin terveyskeskuksiin joiden asiakaskunta ei hällä väliä hoidostaan liiemmin valita.
Sanoin aikoinaan lääkärille, että minua palelsi, kun nousin vuoteesta ja liikuin, vaikka muuten hikoilin. Lääkäri kysyi perään, " onko teillä ollut kylmä ? ".
Ja kun kerroin hikoilustani, tukalasta olosta ja tunteesta, että ihan kuin olisi koko ajan korkea kuume, hän toi jonkin ajan päästä reseptin ja sanoi, " tämä autta kuuma ". Resepti oli Gabapentin.
Samoin kerroin hänelle, kuinka vatsani toimii. Hän kysyi, " onko teillä suoli toiminut? ".
Hän ei ymmärtänyt sanoja, jotka sanoin, koska olivat synonyymeja eri sanoille, jotka tarkoittivat samaa asiaa.
Jo pelkästään tuollaisen takia voi tulla väärinymmärryksiä, ja se voi vaikuttaa hoitoon myös negatiivisesti.
Tuossa oli vain esimerkki yhdeltä lääkärillä käynniltä.
Ei kai tulla menemään tilanteeseen, että suomalainen tarvitsee lääkärikäynnille Suomessa tulkin mukaan ? Joskus on kyllä tullut mieleen.
Ulkomailta tulleet lääkärit voisi hoitaa potilaita, jotka puhuvat samaa kieltä kuin lääkäri, ja suomalaisia voisi hoitaa suomea puhuvat ja ymmärtävät lääkärit. Luulisi nykyään kielten määrän mahdollistavan sellaisen toiminnan.