Miksi haluatte viedä

Anonyymi-ap

Miksi haluatte viedä omilta aikuisilta lapsiltanne tulevaisuuden? Leikkaamalla heiltä??? Kuka haluaa oman lapsensa joutuvan elämään köyhyydessä? Minä en ainakaan halua, että omani aikuinen lapsi kärsii, kun heiltä leikataan!

14

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ihmiset haluavat tuhota omien aikuisten lasten elämän!!

      • Anonyymi00008

        Ahneet, itsekkäät, häikäilemättömät ja narsistisesti ajattelevat pärjäävät parhaiten. Ekstroverteilla on paremmat edellytykset pärjätä, jollet ole akateeminen introvertti? Muussa tapauksessa polullasi on paljon kiviä, esteitä, mitkä hankaloittavat ja vaikeuttavat arkeasi.


    • Anonyymi00002

      Hallitus alas!🙏

      • Anonyymi00003

        Ei liity hallitukseen!


      • Anonyymi00004

        Talouden elpyminen on hidasta tai mitätöntä tämän hallituksen aikana. Vaihto muuttaisi suuntaa.
        Viimeaikaiset 'nostatusuutiset' perustunee taas falskiuteen. En luota yhtään.
        Vilma
        Ja se kaivosmiljardi siellä ..vitsaan on outo. Palauttavatko ympäristöä, sillä kaivanto on karmean näköinen. Paljonko se on Suomelle tuottanut? Veikkaan, että leikkivät kuin eräät muutkin, kun 'aarteet' on kuvattu.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Ei liity hallitukseen!

        Sivusta, hallitus päättää. Viimeisin, työttömyystukia heikennetään ja näin huonossa asemassa olevien oloja heikennetään, jolloin tukien piiriin kuuluvien ihmisten määrä kasvaa. Paljon on työttömänä heitä, jotka eivät ole vielä asumistukien ym. tukien varassa, mutta kohta heidänkin määrä kasvaa nykyiseen lisättynä. Kiitos hallitusten päätösten.

        Nyt työttömien määrä on yli 300.000 ja heissä paljon heitä, jotka haluaisivat työllistyä, mutteivät tunnu kelpaavan työmarkkinoille, he ovat heitä, jotka ovat tulevia tukien suurkuluttajia ja sain siksi, että yhteiskunnassa eläminen on tehty asumiskuluineen liian kalliiksi.

        Hallitus ei tee hyviä päätöksiä, jotka voisivat mahdollistaa työllistymisen? Työnantajat eivät uskalla rekrytoida työttömiä, kun rekryissä on liian suuria riskejä työllistää työttömiä, kaikki hyvä ei aina näy päällepäin, samoin kuin huonokaan aines, jotka ovat taitavia antamaan hyvän ensivaikutelman asioissa.

        Ihmisten petollisuus syö aina yhteistä hyvää. Ja petollisia löytyy yhtä lailla myös työnantajista. Moni on myrkyttänyt myös mielensä huonoista kokemuksista työantajissa, siksi työllistyminen huonoon työpaikkaan on aina suuririski ja huono mahdollisuus työttömällekin.


    • Anonyymi00005

      Minä en ainakaan ole viemässä. Elän mahdollisimman ympäristöystävällisesti ja säästän rahastoon jälkipolville.

      Mitä sitten liene aloittaja tarkoittaa? Ei vanhemmatkaan kaikkeen kykene. Joskus joutuu jopa itse tehdä jotain asioiden eteen.

      >Simiti<

    • Just nyt pitäs kovasti panostaa työpaikkoihin ja investoida suomeen. Ja täystyöllisyys ja nuoria perheitä voidaan aina auttaa panostamalla neuvoloihin ja päiväkoteihin.

    • Anonyymi00006

      Lapsia pitää opettaa pärjäämään omillaan, eikä tunkemaan aina käsiään vassarien tapaan toisten taskuille. Ne mitä erilaisina tukina maksetaan laiskoille, mustalaisille, vassareille, somaleille yms. ovat ahkerammalta veroina ryöstetty.

      • Niin, mutta se kipuna tekemiseen pitää sytyttää! Ja siinä ois koulukäsityön saralla paljon annettavaa. Ja intgroida aine muuhun opetukseen. Että lapset oikeesti näkis että siitä opiskelusta on hyötyä. Työelämään tutustumiset ja ensimmäiset kesätyötkin ovat ratkaisevassa roolissa myöhemmässä menestymisessä. Tuethan passivoi ja heti elämän alkuvaiheessa maksetut suuret tuet voivat ohjata välttelemään töitä. Peruspäiväraha on pieni, mutta yhdistettynä asumistukeen summa nouseekin korkeeksi.


    • Anonyymi00007

      Mä en ole leikannut mitään!
      Olen rahoittanut koulutusta ruoka- ym. tarveostoilla.
      Olen matkustellut hänen kanssaan. Olen ollut lapsenlikkana.
      Siis toiminut niin kuin monet äidit toimivat ja näen, että se on kantanut, antanut siivet.
      Olen elänyt lapsi edellä -elämää. En ole kokenut mitenkään uhrautuneeni.
      Näin toimivat omatkin vanhempani.
      "Parempaa tulevaisuutta kohden".
      Siksi olen tehnyt töitä ja paljon. Maksanut veroja ja paljon.
      Naisen eurohan taitaa olla edelleen 80/100.
      Vilma

    • Anonyymi00009

      Aikuiset (lapset) rakentavat itse tulevaisuutensa.

      Heidän on myös syytä olla oppineita tulemaan omillaan toimeen.

      xLiner

    • Anonyymi00010

      Ai niin. Mitä tässä leikataan? Tukkaa, kynsiä, lahkeita, kakkua vai umpisuolta?

      xLiner

    • Anonyymi00012

      Köyhyys on hyväksi ilmastolle, ei tule hiilijalanjälkeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1586
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      605
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      537
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      158
      486
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      187
      426
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    Aihe