Kirjoitin aikaisemmin nanohydroksiapatiittihammastahnasta tällä palstalla, mutta sitäkin voi edelleen parantaa. Strontiumilla seostettu nanohydroksiapatiitti (Sr-nHAp) hammastahna on uuden sukupolven hampaidenhoitotuote, joka yhdistää kahden tehokkaan ainesosan hyödyt parantaakseen kiilteen remineralisaatiota ja vähentääkseen hampaiden vihlontaa. Tässä hammastahnassa hampaiden luonnollista mineraalirakennetta muistuttavan nanohydroksiapatiitin (nHAp) kalsiumioneja korvataan osittain strontiumilla.
Kliiniset ja laboratoriotutkimukset osoittavat, että Sr-nHAp korjaa tehokkaasti alkavia kiillevaurioita ja valkoisia läiskiä (white spot lesions), joita syntyy usein esimerkiksi oikomishoidon ja hammasrautojen poiston jälkeen.
Tutkimusten mukaan tämä yhdistelmä on perinteistä hydroksiapatiittitahnaa tehokkaampi, sillä strontium lisää materiaalin liukoisuutta sylkeen ja auttaa sitä sitoutumaan paremmin hampaan pintaan. Strontiumioni on kemiallisesti hyvin samankaltainen kuin kalsium. Kun hydroksiapatiitti seostetaan strontiumilla, se muuttaa kiilteen pintavarausta siten, että se vetää tehokkaammin mineraaleja takaisin hampaaseen. Kliiniset tutkimukset viittaavat myös siihen, että Sr-nHAp on tehokkaampi kuin perinteinen fluoridi- ja kaseiinifosfopeptidi (CPP-ACP) kiilteen remineralisaatiossa.
nHAp:n suurimmat ongelmat ovat sen hauraus, korkea kiteisyys, alhainen liukoisuus neutraalissa pH:ssa ja happaman pH:n vaatimus liukenemiseen. On havaittu, että laaja valikoima ioneja, mukaan lukien kationit ja anionit, voivat korvata kalsium-, fosfaatti- tai hydroksyyli-ionit tuotetun HAp:n rakenteessa. Kiteisyysaste ja jotkin materiaalin ominaisuudet, erityisesti faasistabiilisuus ja reaktiivisuus, vaihtelevat, kun lisätään korvikkeita, kuten strontiumilla substituoitua hydroksiapatiittia (yli 10 mol-% substituutio) ja karbonaattista hydroksiapatiittia (yli 10 mol-% substituutio). Nämä korvikkeet ovat liukoisempia kuin nHAp.
Vielä en kuitenkaan ole löytänyt valmiita hammastahnoja, jossa olisi strontiumilla seostettua nHApia, mutta lienee tulevaisuudessa saatavilla. Joka tapauksessa ikivanha fluorihammastahna pitäisi vähitellen korvata uudemmilla ja paremmilla hammastahnoilla.
Tutkimuksia:
Development and Elemental Analysis of a Novel Strontium-Doped Nano-Hydroxyapatite Paste and Evaluation of Its Remineralization Potential: An In Vitro Study
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10712274/
Remineralization potential of strontium-doped nano-hydroxyapatite dentifrice and casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate cream on white spot lesions in enamel following orthodontic debonding – a randomized controlled trial
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10757435/
Strontiumilla seostettu nanohydroksiapatiittihammastahna
14
205
Vastaukset 14
- Anonyymi00001
Geigermittarille on käyttöä kun käsitellään strontiumia ☢. Tai sitten sen käyttö hammastahnana on jokin vähemmän haitallinen isotooppi.
Ei se vaikuta olevan myrkyllistä ainakin pienempinä määrinä. Luonnossa esiintyvä strontium ei ole radioaktiivista. Tässä allaolevassa tutkimuksessa sitä suositellaan käytettäväksi jopa ravintolisänä tai että sitä lisättäisiin elintarvikkeisiin, koska se vaikuttaa vahvistavan luustoa ja hammaskiillettä.
Strontium and enamel hydroxyapatite stability: Exploring strontium potential as a food supplement
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666833525002461m36-intj kirjoitti:
Ei se vaikuta olevan myrkyllistä ainakin pienempinä määrinä. Luonnossa esiintyvä strontium ei ole radioaktiivista. Tässä allaolevassa tutkimuksessa sitä suositellaan käytettäväksi jopa ravintolisänä tai että sitä lisättäisiin elintarvikkeisiin, koska se vaikuttaa vahvistavan luustoa ja hammaskiillettä.
Strontium and enamel hydroxyapatite stability: Exploring strontium potential as a food supplement
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666833525002461Panetko vielä lyhyesti kertoen, miksi käytetään strontiumia eikä kalsiumia.
- Anonyymi00010
exKynis.mi kirjoitti:
Panetko vielä lyhyesti kertoen, miksi käytetään strontiumia eikä kalsiumia.
Miksi käytetään fluoridia joka sotkee hampaiston oman kemian. Esimerkiksi hammasluussa (dentil) fluoridi sotkee odontoblastien solubiologis-kemiallista toimintaa.
Viimeaikoihin asti kuviteltiin että hampaan minerisaatio-eturintama rajoittuu pulpan reunaan, mutta nyt tiedetään että koko hammasluu on elävää ja uudistuvaa kudosta. exKynis.mi kirjoitti:
Panetko vielä lyhyesti kertoen, miksi käytetään strontiumia eikä kalsiumia.
Seostaminen strontiumilla tehdään, koska tämä nopeuttaa hampaan remineralisaatiota ja suojaa kiilteen pintaa happohyökkäyksiltä paremmin kuin pelkkä kalsium. Koska strontiumilla on hyvin samanlainen ionisäde ja sama kaksivalenttinen varaus kuin kalsiumilla, se absorboituu hammaskiilteen mineraalirakenteeseen ionisubstituution kautta.
Anonyymi00010 kirjoitti:
Miksi käytetään fluoridia joka sotkee hampaiston oman kemian. Esimerkiksi hammasluussa (dentil) fluoridi sotkee odontoblastien solubiologis-kemiallista toimintaa.
Viimeaikoihin asti kuviteltiin että hampaan minerisaatio-eturintama rajoittuu pulpan reunaan, mutta nyt tiedetään että koko hammasluu on elävää ja uudistuvaa kudosta.Fluori ei tosiaan ole mikään ideaalinen aine hampaiden hoitoon. Hammaskiilteen remineralisaatio on heikompaa kuin hydroksiapatiitilla, ja fluoroapatiitti on kovempaa ja hauraampaa kuin hydroksiapatiitti. Mikäli fluoria saa liikaa, niin hampaat myös kärsivät siitä (hammasfluoroosi).
- Anonyymi00003
Strontiumiin ilmestyy puoliintumisaika kun yksittäinen ainesosa hajoaa. Vähän kuin plutoniumissa. Tää on ihan mielenkiintoinen kokeilu Chernobyl-geneettisille. Vähän riippuen minkälaista tuulikerrointa uskoo historiasta. Pitkin pituuttaan vai leveyttään?
- Anonyymi00004
Puoliintuminen ei mädätä. Hiv, aids, periaatteessa kaikki jollain tapaa yrittää. Tässä ympärillä ei ole kuin rannikolta rannikolle vaapaahenkisiä valtiorikollisia homojointteja.
Ootte ytimessä. Edes jossain. - Anonyymi00005
Ja sanovat etteivät valtiot rakenna utopioita. Hah! Suurimmat rahat asuvat hyväuskoisuudessa. Finanssialaakaan muuten olisi olemassa. Päivät pitkät yhdistellään viivoja ei mistään ei mihinkään sisältäen ei mitään.
Asiakas kuvittelee senkin sisällön puolestasi. - Anonyymi00006
MÖÖ!
MÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ!!
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/ac14a925-d980-40ae-959b-41e187c30643 - Anonyymi00007
Supo! Mitenkäs teidän omicron voi? Elää ja voi hyvin? Siis sairaus, ei ihminen.
- Anonyymi00008
Homot!
- Anonyymi00009
Että piti ihan erikseen Experttikin ajaa konkkaan aikanaan että kylän tyhmimmät saa expertti-merkin Pertiltä ja ajaa juna raiteilta seinään Rautientorilla jotta saa siirron Keskuskadulle vai mitä?
- Anonyymi00011
Ja koko kadun keskellä... mikäs muu kuin Lipposen kenkä. Kenes kenkä se lensi Irakissa, ihan ite Lipposezenko koska Valkovenäjän asevarustelu jäi kesken? Vai oliko osa tätä, kaikkeuttamme koristavaa keskinäistä kulissipeliä. Kenkäkauppa-poliitiikkaa. Kaikille osaajille kenkää. Pelkkää kenkää mitää muuta kannustinta koskaan kenellekkään kun varmistellaan veljilleniin pitkää uraa että se työpaikkaliikunta menee siinä, samalla työtä tehdessä?
Ootte te olleet pellejä. Menkää jo hautaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751679- 241186
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321083Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134916Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
- 71567
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57502
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457- 34434
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398
