Liiallinen kalpeus syö itsetuntoa

Kenelläkään samaa ongelmaa? En voi mennä ilman meikkiä ihmisten ilmoille, koska olen liian kalpea. Ja pelkään että miesten kiinnostus tyssähtää siihen kun näkee minut ilman meikkiä. Ihoni on siis aivan siellä toisessa ääripäässä, niin kalpea kuin ikinä voi olla, että pelkään näyttäväni sairaalta. Löytyykö miehiä joita ei haittaa naisen punakan kalpea iho?
4232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Varsinkin kesällä on ongelma, kun palan äärimmäisen helposti, enkä rusketu ollenkaan. Kesä on vaikeaa aikaa ihoni takia. Matkustaa ei voi mihinkään lämpimään maahan kun palaa niin helposti. En halua tätä samaa ongelmaa lapsilleni jos niitä joskus saan, siksi toivonkin löytäväni tummaihoisen miehen. Heillä tätä ongelmaa ei ole. Mutta miten löytää tummaihoinen mies jos ei voi edes matkustaa mihinkään?

Äänestä

Ongelmansa kullakin. Minä pidän vaaleasta ihostani. Vuosia aiemmin oikean sävyisen meikkivoiteen löytäminen oli haaste, mutta nyt kun meikkisarjat huomioivat vaaleammat ja viileät ihonsävyt, ei sitäkään ongelmaa ole. En vaihtaisi ihonväriäni mistään hinnasta.

Äänestä

Kalpeus on kaunista ja aikanaan yhdistettiin ylhäisöön.

Äänestä
  • No ei se kyllä mitään kaunista siinä vaiheessa ole, kun iho on punakka ja helvetin ohut niin että verisuonet kuultaa läpi, ja silmät ja kulmakarvatkin ovat haaleat kuin haamulla. Eipä ole kovin uskottavaa tuollainen lohdutus, ette kuitenkaan itsekään haluaisi tälläistä jos saisitte valita. Ja mitä tulee tuohon että yhdistettiin ylhäisöön, niin ei se silti tee asiasta kaunista. Mistä rahansa rumastskin piirteestä voidaan tehdä haluttava ja tavoiteltava asia, kun vaan uskotellaan ihmisille sen olevan sellainen. Ihmiset voivat vain ottaa minkä tahansa piirteen ja alkaa korostamaan sitä ja uskotella itselleen että se on kaunis ja tehdä siitä kauneusihanteen, jota kaikki alkavat tavoitella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kenelläkään samaa ongelmaa? En voi mennä ilman meikkiä ihmisten ilmoille, koska olen liian kalpea. Ja pelkään että miesten kiinnostus tyssähtää siihen kun näkee minut ilman meikkiä. Ihoni on siis aivan siellä toisessa ääripäässä, niin kalpea kuin ikinä voi olla, että pelkään näyttäväni sairaalta. Löytyykö miehiä joita ei haittaa naisen punakan kalpea iho?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu