No niin innokkaat työnhakijat!
kun työhaastattelussa kysytään "itsellesi tärkeitä ominaisuuksia", tai kysytään: "miten kuvailisit itseäsi" tai julistetaan: "sana on vapaa, kuvaile itseäsi!" fraasia, niin mitä ikinä teetkään,
_älä hätäänny!_
Kuolemattomia fraaseja ja termejä tilanteesta selviämiseen on monia, ja tässä sanon heti nykyaikaisimman ja ehdottomasti tärkeimmän ja tehokkaimman:
***DYNAAMINEN!***
dynaaminen, dynaaminen, dynaaminen ja vielä kerran dynaaminen!
Tätä kuolematonta mantraa kun huokailet joka välissä niin paikka on takuuvarmasti sinun! Muita hyviä taikasanoja ovat myöskin:
Halukas, Aamuvirkku, Uhrautuva (hyvin tärkeä myös) Raikas, Vähään tyytyvä, Nöyrä, Sopeutuva, (Muista ominaisuuksiasi luetellessasi laskea näyttävästi sormillasi kuinka monta ominaisuutta sinussa onkaan!)
Niin! Ja kai muistit vielä mainita kuinka Dynaaminen oletkaan. Onnea matkaan!
ps. iloisiin näkemisiin työhaastattelussa!
t: Rekrytoija
taikasanat työhaastattelussa
5
3638
Vastaukset
- pip²
No, aina löytyy tehokkaampi;"Raskaana".
- syrjäytynyt
Jos hakisin näin.
Loistavat tulevaisuudennäkymät mielessään pitävä 25-vuotias nuori nainen t**************** tutkinnolla hakee avoinna olevaa laatikoidensiirtelijän paikkaa. Kiinnostuin paikastanne, koska minulla riittää vielä motivaatiota hakea työtä.
Olen lennokas, suorastaan dynaaminen; rohkea rokan syö työmaaruokalassa; olen myös luova työssäni; raikkas olen aamupäivisin; aamuvirkku olen liiaksikin työttömyys valvottaa; kaunis ja halukas;) Niin ja olen myös terve fyysisesti -ja psyykkisesti eli juuri vauvantekoiässä!!!
Jos selittelisin tässä vielä pitkäaikaisen työttömyyteni syitä ovat ne: iloinen luonteeni, huolettomuus, avoimuus, nöyryys, rakkaus kanssaihmisiä kohtaan ja piilevät projektinjohtajakykyni.
HE HEI:) - tuotantopäällikkö
Henkilöitä rekrytoitaessa haastattelulla ei ole niin suurta merkitystä , kuin luullaan. Tärkeintä on haastattelussa olla oma itsensä eikä esittää mitään erikoista. Työkokemus , koulutus ja tärkeimpänä suhteet työpaikkaan(tunnettavuus) ratkaisevät 90% valituista
- Akrakadabra
Olen joskus lukenut, että suullisessa viestinnässä sanojen merkitys on noin 1/4 ja ilmeiden, äänensävyn ym. sanattoman viestinnän merkitys 3/4. En siis jaksa oikein uskoa mihinkään taikasanoihin. Kokemuksen ja koulutuksen jälkeen tärkeintä on, että haastateltava kykenee ilmaisemaan itseään selkeästi ja innostuneesti. Myyntimiehen supliikista on ehdottomasti hyötyä, vaikka hakisikin kuivaa virkamiehen paikkaa.
- dynamiittimikko
Herrajestas! Orjamarkkinoilleko rekrytoit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803