Minulla on renkaiden kanssa ongelmia.

Anonyymi-ap

Ostin muutama vuosi sitten rad power bike pyörän, jonka rengaskoko on 457x80 erto koolla, siihen valistetaan vain paria mallia, ja nekin on kalliita, sain ajaluksen 457mm on 18" sisähalkaisia voiko pyörään asentaa mopon renkaat 80/90 x 18 tuuman renkaat, tällöin tarjontaa olisi paljon enemmän, mitä luulette onnistuuko homma, no ei nuokaan renkaat ole ihan halpoja mutta kuitenkin tarjontaa on paljon.
Kiitos asiallisesti vastauksesta.

13

216

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Laskimella laskemalla 18, tuumina on tuo 457, ja 80/90 renkaan leveys?

    • Anonyymi00002

      Ehkä kannattaa ottaa rengas mukaan liikeeseen.

    • Anonyymi00003

      Tuumakot ovat melkoista arvaamista

      • Anonyymi00004

        Samankokoinen rengas silti kyseessä, vaikka mitta ilmoitetaan tuumissa, senteissä, ETRTO tai muulla tavoin.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Samankokoinen rengas silti kyseessä, vaikka mitta ilmoitetaan tuumissa, senteissä, ETRTO tai muulla tavoin.

        Polkupyöräwikin kokotaulukossa on 18 tuuman kohdalla ETRTO halkaisijat 355, 387, 390 sekä 400.
        Eli nuo tuumamerkinnät ovat melkoista arvaamista, kuten toveri yllä jo totesi.

        http://www.polkupyoraily.net/wiki/Renkaan_kokomerkinnät


    • Anonyymi00005
    • Anonyymi00006

      Polkupyöräwikistä löytyy kokotaulukko.

    • Anonyymi00007

      Ehkä kannattaa vilkaista myös Aliexpressistä. Osan lähetys vain kolme euroa, piakkoin päälle kolmen euron temu-tulli. Ehdottomasti pitää ostaa, mistä ostaakin, entro-mitan mukaan.

    • Anonyymi00009

      Tutkin hieman asiaa, Ertro merkin on polkupyörälle silloin 3x22" tarkoittaa renkaan ulkomittaa, eli 22"x25,4mm 558,80 kun taas itse merkintä ertro 457x45 tarkoittaakin vanteen sisähalkaisijaa, eli siis rimin kokoa, mopoissa on toisenlainen tapa merkitä 90/80R18" tarkoittaa 457,2mm joten tuolle vanteelle pitäisi sopia mopon rengas, esim michelin street pilot, 90/80R18, rengas ei olle halpa mutta kestään ainakin 4-6x fillarin perusrenkaan, kiinalaiset halpismerkit jäävät väliin. Pitää vielä tutkia tuo renkaan istuvuus lukitusuraan leikkaan palan vanhasta renkaasta ja etsin renkaan vaikkapa motonetistä.

      • Anonyymi00010

        Ertro tarkoittaa vannekehän halkaisijan mittaa mitattuna kehän olasta tai kynnyksestä, eli noin suunnilleen sentin verran pienempi kuin kehän ulkoreunasta mitattuna. Vannekehän olka on vannekehän sisäpuolella oleva kynnys, jota vasten renkaan reuna tulee.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Ertro tarkoittaa vannekehän halkaisijan mittaa mitattuna kehän olasta tai kynnyksestä, eli noin suunnilleen sentin verran pienempi kuin kehän ulkoreunasta mitattuna. Vannekehän olka on vannekehän sisäpuolella oleva kynnys, jota vasten renkaan reuna tulee.

        Ostin pyörään 2.75x18 ja 3x18 pirellin mp renkaat, toimivat hyvin, päällelaitto ei onnistunut itse vaan se piti laitattaa rengasliikkeessa, toimii myös sisärenkaalla tai ilman, miten haluaa... vanne on Downhill DB-X50 että noin.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Ostin pyörään 2.75x18 ja 3x18 pirellin mp renkaat, toimivat hyvin, päällelaitto ei onnistunut itse vaan se piti laitattaa rengasliikkeessa, toimii myös sisärenkaalla tai ilman, miten haluaa... vanne on Downhill DB-X50 että noin.

        Homma on siis ratkennut. Hyvä, että löytyi passelit renkaat.


    • Anonyymi00011

      Black ice renkailla homma toimii kuin junan vessa. Kokojakin riittää joka lähtöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      101
      706
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      609
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      598
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      489
    Aihe