Vielä kerran järjellä

Anonyymi-ap

Miksi pumppuvoimalan perustamista Kemijärvelle kannattaa tarkastella kriittisesti?

Pumppuvoimalat ovat energiavarastoja, joissa vettä pumpataan sähkön ylituotannon aikana ylempään altaaseen ja lasketaan takaisin alas sähkönkulutuksen kasvaessa. Ne voivat tukea uusiutuvaa energiaa, mutta niiden rakentaminen aiheuttaa myös merkittäviä ympäristö- ja yhteiskunnallisia vaikutuksia.
Kemijärven tapauksessa keskeinen kysymys on, ovatko saavutettavat hyödyt suurempia kuin mahdolliset haitat alueen luonnolle, vesistöille, matkailulle ja paikallisille asukkaille.

1. Luonnonympäristön muuttuminen voi olla pysyvää
Pumppuvoimalat vaativat suuria vesimääriä sekä altaiden välisiä vedenkorkeuden vaihteluita. Tämä voi muuttaa rantavyöhykkeitä, vesiekosysteemejä ja maisemaa.
Useissa maissa on havaittu, että toistuva vedenpinnan vaihtelu heikentää rantakasvillisuutta, lisää eroosiota ja muuttaa kalojen sekä vesieliöiden elinympäristöjä. Erityisen herkkiä ovat pohjoiset järviympäristöt, joissa kasvukausi on lyhyt ja luonnon palautuminen hidasta.
Kemijärven alueella vesistöillä on myös merkittävä virkistys- ja matkailuarvo. Muutokset vedenkorkeuksissa voivat vaikuttaa veneilyyn, kalastukseen ja rantojen käyttöön.

2. Taloudelliset riskit voivat jäädä paikalliselle alueelle
Pumppuvoimalat ovat erittäin kalliita investointeja. Rakennuskustannukset voivat nousta miljardeihin euroihin, ja hankkeiden kannattavuus riippuu tulevaisuuden sähkömarkkinoista.
Kansainvälisesti useat hankkeet ovat kärsineet kustannusylityksistä ja viivästyksistä. Esimerkiksi Snowy 2.0 -hankkeessa Australiassa kustannusarviot ovat kasvaneet huomattavasti alkuperäisestä ja aikataulu on viivästynyt useita vuosia.
Jos markkinaolosuhteet muuttuvat esimerkiksi akkuteknologian kehittymisen vuoksi, investoinnin kannattavuus voi heikentyä merkittävästi.

3. Matkailun vetovoima voi kärsiä
Kemijärven ympäristö tunnetaan luonnostaan, kalastusmahdollisuuksistaan ja läheisyydestään Pyhä-Luosto National Park -alueeseen.
Monissa matkailualueilla toteutetuissa vesivoima- ja allashankkeissa paikalliset ovat olleet huolissaan maisemavaikutuksista. Rakennusvaihe voi kestää vuosia ja sisältää louhintaa, raskasta liikennettä sekä laajoja maa-alueiden muutoksia.
Vaikka matkailuvaikutukset eivät aina ole yksiselitteisesti negatiivisia, riski alueen luontomielikuvan heikkenemisestä on olemassa.

4. Kalakantoihin kohdistuu epävarmuuksia
Pumppuvoimaloissa veden virtaussuunta voi muuttua nopeasti tuotanto- ja pumppaustilanteiden välillä. Tämä voi vaikuttaa kalojen käyttäytymiseen, kutualueisiin ja ravintoketjuihin.
Useissa tutkimuksissa on todettu, että erityisesti vaelluskalat voivat kärsiä vesirakentamisesta. Vaikutusten tarkka arviointi vaatii aina paikallisia tutkimuksia, eikä muiden alueiden tuloksia voida suoraan soveltaa Kemijärveen.

5. Muiden maiden kokemukset eivät ole yksinomaan myönteisiä

Australia: Snowy 2.0
Australiassa toteutettava Snowy 2.0 on yksi maailman tunnetuimmista pumppuvoimahankkeista. Hanke on kohdannut kustannusten nousua, teknisiä haasteita ja aikatauluviivästyksiä. Tapaus osoittaa, että suuret pumppuvoimalat voivat olla paljon odotettua vaikeampia toteuttaa.

Yhdysvallat
Useita suunniteltuja pumppuvoimalahankkeita on peruttu ympäristösyiden, paikallisen vastustuksen tai taloudellisen epävarmuuden vuoksi. Erityisesti luonnontilaisten alueiden muuttaminen altaiksi on herättänyt kiistoja.

Espanja ja Portugali
Pumppuvoimaloita on rakennettu runsaasti uusiutuvan energian tueksi, mutta osa hankkeista on saanut kritiikkiä vesistövaikutuksista sekä luonnon monimuotoisuuden heikentymisestä erityisesti vuoristoalueilla.

6. Vaihtoehtoisia energian varastointikeinoja kehittyy nopeasti
Pumppuvoimaloita pidetään perinteisesti tehokkaana energiavarastona, mutta niiden rinnalle on tullut uusia vaihtoehtoja:
suurakut
lämpövarastot
vetytalousratkaisut
kysyntäjousto
hajautetut energiavarastot

Koska teknologia kehittyy nopeasti, voidaan kysyä, onko vuosikymmeniä muuttava vesirakennushanke paras ratkaisu juuri Kemijärven kaltaiselle alueelle.

36

418

    Vastaukset 36

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Housut poijjes ja eiku pumppaamaan. Se tekköö hyvvöö.

    • Anonyymi00002

      Rovaniemeläinen, sallalainen ja kemijärveläinen lähtivät pilkkireissulle. Jo automatkalla kemijärveläinen alkoi väitellä kaikesta.
      – Tuo tie on väärä!
      – Ei ole.
      – Onpas!
      – Ei ole!
      – Onpas!

      Perillä jäällä sama jatkui.
      – Tähän ei kannata kairata.
      – Kyllä kannattaa.
      – Ei kannata!
      – Kyllä kannattaa!

      Lopulta rovaniemeläinen kuiskasi sallalaiselle:
      – Meidän on keksittävä keino päästä tuosta eroon.

      Sallalainen mietti hetken ja huusi sitten:
      – Kuule, tuolla rannassa joku väittää, että Kemijärvi on paljon pienempi kuin Salla!

      Kemijärveläinen ponkaisi pystyyn.
      – Mitä?! Kuka semmoista höpöttää?!
      Ja lähti juosten rantaa kohti.

      Rovaniemeläinen katsoi hänen peräänsä ja kysyi:
      – Entä jos se tulee takaisin?

      Sallalainen hymyili:
      – Ei hätää. Nyt se on löytänyt jonkun uuden, jonka kanssa voi riidellä.

    • Anonyymi00003

      Hyvä hyvä, olet oppinut käyttämään tekoälyä. Siihen ei joka poika kykenekään - eiku...

    • Anonyymi00004

      Eipä sillä voimalalla juuri ole vaikutusta Kalkonniemen pohjapadon yläpuolella. Siellähän suurin osa kemppalaisista asuu.

      • Anonyymi00005

        Miten niin ei ole vaikutusta? Kalastaminen, hiihtäminen, kelkkailu…


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Miten niin ei ole vaikutusta? Kalastaminen, hiihtäminen, kelkkailu…

        köyhien hommia , ekkai sie kesällä aja kelkalla järvessä ja hiihä toliake


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        köyhien hommia , ekkai sie kesällä aja kelkalla järvessä ja hiihä toliake

        Kemijärvellä ajetaan kesäisinkin kelkalla. Täällä on tosiharrastusmeininki.


    • Anonyymi00007

      Se jo tiedetään jää tulee paikoin heikkenemään ja muutama ukko tulee menemään jään läpi.
      Se myös tiedetään että muta tulee pohjasta irtoamaan jota metsäojat ovat soilta tuoneet 60 vuoden ajan.
      Sitä ei todellisuudessa tiedetä mitä itse kaupunki hyötyy. vain osa yhteismetsän omistajista saattaa hyötyä. Hämäykseksi puhuttiin 9 miljoonan tavotteista, joka ei varmasti toteudu, useamman nollan saa heivata pois.

    • Anonyymi00010

      Pumppuvoimala on PAHASTA.

    • Anonyymi00011

      Takaisin sähköksi: Kun sähkönkulutus ylittää tuotannon tai uusiutuvaa energiaa on vähän, vetyä voidaan polttaa energiantuotannossa. Esimerkiksi Wärtsilä on julkaissut suuren mittakaavan moottorivoimalaitoksen, joka kykenee toimimaan 100-prosenttisesti vedyllä ja toimimaan nopeana varavoimana.
      Ei pilaa vesistöä.
      Ei saastuta.

    • Anonyymi00012

      Pumppuvoimaloissa on niin paljon enemmän huonoja puolia kuin hyviä. Pumppaushommat on parempi jättää makuuhuoneisiin.

    • Anonyymi00013

      Kemijärven väestö on ikääntynyttä, ja uutta ei näytä tulevan. Soliko sattu koe tuoda tänne pakolaisia. Vaikka kaupunki olisi halunnut ne pitää täällä, lähtivät heti pois kun se oli mahdollista. Oli sellainen mittari se. Pakolaiset oli lähteneet kurjuutta pakoon, mutta oliko kurjaa Kemijärvelläkin.
      Osa paikallisista ja Suomen hallitus on katsonut, että kohteet jossa ei ole elinvoimaa voidaan uhrata ja hyödyntää voimayhtiöiden pelikentäksi.

      • Anonyymi00014

        Mitä höpötät? Hanki elämä!


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Mitä höpötät? Hanki elämä!

        Etkö kestä totuutta, noinhan se asia on todellisuudessa. Valtiovaltakin on huomannut Kemijärven kehityksen. Ei yityksiä, ei töitä. Siksihän tänne ohituskaista hankittiin, ja otetaan nyt erämaasta ilo irti. Annetaan voimayhtiöille vapaat kädet, saavat pilata luontoa tahtonsa mukaan. He ajattelevat vain kuinka saahan rupelit pyörimään mahdollisimman halvalla.


    • Anonyymi00016

      Kekkonen meinasi vaihtaa Lapin menetettyyn karjalaan, sehän on nyt pientä jos nyt päästetään voimayhtiöt täällä rahan tekoon.

      Presidentti Urho Kekkonen hahmotteli vuonna 1968 salaista vaihtokauppaa, jossa Suomi olisi luovuttanut suuria Lapista Neuvostoliitolle vastineeksi menetetyn Karjalan palauttamisesta

      • Anonyymi00017

        Kekkonen toimi 1950-luvun alussa perustetun Koskirakennus Oy:n taustalla yhdessä teollisuusmiesten kanssa. Yhtiön tavoitteena oli rakentaa voimalaitoksia. Hanke kuitenkin kaatui, kun kävi ilmi ettei politiikoilla on etueistiriita.
        Hyvin Kekkonen edisti Lapin tuhoa virkakaudellaan.


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Kekkonen toimi 1950-luvun alussa perustetun Koskirakennus Oy:n taustalla yhdessä teollisuusmiesten kanssa. Yhtiön tavoitteena oli rakentaa voimalaitoksia. Hanke kuitenkin kaatui, kun kävi ilmi ettei politiikoilla on etueistiriita.
        Hyvin Kekkonen edisti Lapin tuhoa virkakaudellaan.

        Kuitenkin Kekkonen suunnitteli vaihtokauppaa, mihinkähän se kaatui?


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        Kuitenkin Kekkonen suunnitteli vaihtokauppaa, mihinkähän se kaatui?

        Kekkonen olisi menettänyt virkansa.
        Venäjä olisi menettänyt hyvän vasallinsa.
        Suomi olisi liittynyt NATOon.
        Venäjän johto piti riskiä liian suurena.


    • Anonyymi00020

      Kemijärvelle ei tule pumppuvoimalaa. Yrittää saavat mutta siihen se jää.

    • Anonyymi00021

      Pumppuvoima on tärkeää, eteenkin Kemijärvelle.

    • Anonyymi00022

      Onko tehty yllättäviä maakauppoja Ailangassa.
      Sopivasti myyty maat.

      • Anonyymi00023

        PUMPPUVOIMALOIDEN TARKOITUS ON PELKÄSTÄÄN NOSTAA SÄHKÖN HINTAA.
        KAIKKI MUU ON PASKAPUHETTA.


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        PUMPPUVOIMALOIDEN TARKOITUS ON PELKÄSTÄÄN NOSTAA SÄHKÖN HINTAA.
        KAIKKI MUU ON PASKAPUHETTA.

        Tietenkin nostaa hintoja tavalliselta omakotiasujalta. Ne halvat pörssisähkö päivät ja tunnit menevät pumppuvoimaloilla.
        Datakeskukset eivät voi väistellä koskeita hintapiikkejä, toisin kuin omakotiasukas.
        Saunan voi lämmittää myöhemmin, uunin käyttöä välttää kalliin sähkön aikana.
        Nämä pumppuvoimalat palvelevat datakeskuksia ja suurteollisuutta.


    • Anonyymi00025

      Älkää uskoko pumppuvoimaloden paskapuheita. Niistä ei ole teille yhtään mitään hyötyä, pelkkää haittaa vain.

      • Anonyymi00026

        Pumppuvoimalat tuovat työtä maansiirtoalalle jossa aliurakointi on mahdollista. Myös kaupat, ravintolat ja majoitusala virkistyy. Työvoima tulee pääasiassa muualta.

        Vamistutuaan voimalat eivät työllistä, koska ne toimivat automaation voimalla. Varmasti huoltoon voi vaatia jonkun, koska kuolleita kalojahan nousee pintaan nehän pitää puhdistaa pois, että yhtiöiden maine ei kärsisi.

        Jos vettä nostetaan ylös noin valtavalla voimalla mitä on kerrottu, varmasti voimakas virtaus vetää kaloja imupuolen välppiin. Sieltä kuolleet kalat nousevat sitten pintaan.


    • Anonyymi00027

      Laki vaaii säätövoimaa rakennettavan.
      Pumppu on helpon tapa.
      Luontoarvot ovat vain paperia.
      1. Peruste.
      Kemijärven tilaa huononee vähän, säännöstelläänhän sitä jo nyt.
      2. Peruste Vastustusta on vähän.
      4000 ihmistä, ekin haudan partaalla suurimmaksi osaa.

      Seuravaksi rakennetaan Vuotoksenallas.
      1.Peruste.
      Vaikutus on vähäinen. Säännöstelläänhän vesialueita jo nyt. Vähän vaan huononee.

      Luonto kiittää.

      • Anonyymi00029

        Se joka kiittää on yhtiöt. Muualla nämä hankkeet on peruttu suuren vastustuksen vuoksi. Kemijärvelläkin suurinosa asukkaista vastusti, mutta kaupungin virkakoneisto oli hyvin myötämielinen.
        Ymmärrettavästi virkakoneiston myötämielisyyden ymmärsi, olihan Keskusta sitä koneistoa vuosikymmenen rakentanut.


    • Anonyymi00028

      Jatkosuunnitelma pumputukseen.
      Kemijärvi isoksi altaaksi, näin mahdollistuisi ydinvoimalan jäähdytys.
      Patokankaalle ydinvoimala.

    • Anonyymi00030

      https://areena.yle.fi/1-76080885?seek=210

      pumppuvoimalat vastaavat sähkön tarpeeseen

      sähköllä pääsee,
      sähköä tarvitaan,
      sähkössä on voimaa,
      sähkö antaa rajattomat mahdollisuudet,
      sähkön hinta pitää olla halpaa,
      sähkö on sinun, minun ja hänen kultaa,
      sähkö valaisee pimeimmänkin tien,
      sähkö pitää maailman liikkeessä,
      sähkö yhdistää ihmiset ja ideat,
      sähkö mahdollistaa huomisen,
      sähkö tekee arjesta helpompaa,
      sähkö tuo lämpöä koteihin,
      sähkö antaa vauhtia kehitykselle,
      sähkö kuljettaa tulevaisuuteen,
      sähkö on yhteiskunnan sydän,
      sähkö on uuden ajan perusta,
      sähkö antaa koneille elämän,
      sähkö vapauttaa mahdollisuudet,
      sähkö avaa ovia innovaatioille,
      sähkö on näkymätön voima näkyvien tekojen takana,
      sähkö pitää tehtaat käynnissä,
      sähkö pitää kodit toimivina,
      sähkö mahdollistaa puhtaan kasvun,
      sähkö rakentaa parempaa huomista,
      sähkö on energiaa elämään,
      sähkö on talouden moottori,
      sähkö on hyvinvoinnin perusta,
      sähkö tuo turvaa ja mukavuutta,
      sähkö tekee mahdottomasta mahdollista,
      sähkö antaa ihmisille aikaa ja vapautta,
      sähkö vie meidät eteenpäin,
      sähkö on kehityksen kipinä,
      sähkö on tulevaisuuden kieli,
      sähkö on jokaisen päivän hiljainen sankari,
      sähkö pitää kaupungit hereillä,
      sähkö pitää luonnon ja teknologian tasapainossa,
      sähkö mahdollistaa älykkään maailman,
      sähkö luo uusia ratkaisuja,
      sähkö auttaa säästämään resursseja,
      sähkö tuo valoa ajatuksiin ja koteihin,
      sähkö on kansakunnan voimavara,
      sähkö on kilpailukyvyn avain,
      sähkö on investointi tulevaisuuteen,
      sähkö on kaikkien yhteinen asia,
      sähkö kuuluu kaikille,
      sähkö ansaitsee viisaan hinnan,
      sähköä pitää riittää silloin kun sitä tarvitaan,
      sähkö ei saa olla ylellisyyttä,
      sähkö on perusvoimaa arkeen,
      sähkö on modernin elämän mahdollistaja,
      sähkö on työn ja yrittämisen kumppani,
      sähkö kasvattaa mahdollisuuksia sukupolvelta toiselle,
      sähkö yhdistää kodit, yritykset ja yhteisöt,
      sähkö antaa siivet unelmille,
      sähkö rakentaa siltoja tulevaisuuteen,
      sähkö on puhtaan energian pohja,
      sähkö on ratkaisu moneen haasteeseen,
      sähkö on voimaa ilman rajoja,
      sähkö on valo, joka ei sammu,
      sähkö on lupaus paremmasta huomisesta,
      sähkö on meidän kaikkien yhteinen aarre.

      https://areena.yle.fi/1-76080885?seek=210

    • Anonyymi00031

      Sähköä saadaan lisää lisäämällä tuulivoimaa, rakentamalla Vuotos. rakentamalla ydinvoimaa. Pumppuvoimalat eivät lisää sähköntuotantoa.

      • Anonyymi00032

        Pumppuvoimalat tallentavat sellaisen sähköenergian jota mm. Tuulivoimalat tuottavat yli tuotantohetken tarpeen tuulisena aikana aivan valtakunnan tasolla.


      • Anonyymi00033
        Anonyymi00032 kirjoitti:

        Pumppuvoimalat tallentavat sellaisen sähköenergian jota mm. Tuulivoimalat tuottavat yli tuotantohetken tarpeen tuulisena aikana aivan valtakunnan tasolla.

        Veryvoimala olisi oikeampi kohde.
        Pumppuvoimaa ei voi skaalata vientituotteeksi.
        USA, Kiina ovat esimerkkejä Kymmenien miljardien satsauksesta Vetyvoimaloihin.
        Suomella on mahdollisuus Nokian tasoiseen innovaatioon.
        Nesteen prototehdas on huippuinnovaatio.
        90 prosentin tuottavuus
        100 sisään 90 ulos.


    • Anonyymi00034

      Kilpijärvi haluaa pumppuvoimalan.
      Miksi sinne ei rakenneta.

    • Anonyymi00035

      Vetyä hyödynnetään sähköntuotannossa erityisesti energian varastointina ja säätövoimana. Uusiutuvaa energiaa, kuten tuuli- ja aurinkovoimaa, voidaan muuttaa vedyksi elektrolyysin avulla. Tätä vetyä voidaan myöhemmin polttaa voimalaitoksissa tai käyttää polttokennoissa sähkön ja lämmön tuottamiseen silloin, kun uusiutuvan energian tuotanto on vähäistä.

      Vedystä polttoainetta, prosessista hiilineutraalia hukkalämpöä
      Tulevaisuus on jotain muuta kuin pilattu luonto.

      Pohjoismaiden johtava Power-to-Gas-tuotannon kehittäjä Nordic Ren-Gas suunnittelee vedyn ja synteettisen polttoaineen tehdasta Tampereelle. Tehtaan käyttämä hiilidioksidi otetaan talteen Tammervoiman hyötyvoimalaitoksesta, ja e-metaanin tuotannosta syntyvä hukkalämpö siirretään kaukolämpöverkkoon.

      Jos hukkalämpöä ei otettaisi talteen kaukolämmöksi, laitoksen hyötysuhde olisi 50 %. Kun hukkalämpö hyödynnetään, hyötysuhde nousee 90 prosenttiin.

      • Anonyymi00036

        Eiköhän nämä esittämäsi luvut ole toisin päin. Kun hukkalämpö hyödynnetään, hyötysuhde laskee 50 prosenttiin.


      • Anonyymi00037
        Anonyymi00036 kirjoitti:

        Eiköhän nämä esittämäsi luvut ole toisin päin. Kun hukkalämpö hyödynnetään, hyötysuhde laskee 50 prosenttiin.

        Ei pilaa luontoa.
        Tekniikslla on tapa kehittyä.
        Nordic Ren-Gas teki miljardin arvoisen ostosopimuksen, jolla e-metaania viedään raskaan liikenteen asiakkaille Saksassa.
        Tuo vieläpä rahaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      66
      809
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      160
      808
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      22
      787
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      101
      767
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      728
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      677
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      660
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      592
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      582
    10. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      36
      558
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      549
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      490
    13. 39
      465
    14. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      457
    15. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      455
    16. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      439
    17. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      433
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      428
    20. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      109
      416
    Aihe