Nyt punkit levittää jo liha-alergiaakin.

Anonyymi-ap

Rajoittuu vielä nisäkkäistä valmistettuun, esim. Liivatteeseen ja lihaan. Mutta mitä jos se koskee maitotuotteitakin? Sitten rajoittaa jonkin verran enemmän. Kerran sain sellaisen kauramaito näytepakkauksen, mutta ei se kahvissa hyvää ollut. Pitsoja voisi onneksi tehdä aika vapaasti. Nykyäänhän on kasvisjuustoja. Kana/kalajuustoa en ole nähnyt.

Tosi tarkkana pitäisi kuitenkin olla. Valmisruokaa ei voisi syödä enää ikinä. Ei ainakaan maksalaatikkoa (parasta mikrojutskaa).Toki "mikrolihapullia" saisi syödä normisti. niissähän ei ole mitään nisäkäseläintä. Pelkkiä kananhelttoja, sekä sisälmyksiä.

>Simiti<

9

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Millainen k a s v i s juusto? Eihän sen nimi voi olla mikään juusto.
      Nimen pitäisi olla jokin uusto?
      Fanaatikot eivät ole heränneet.
      Mää oon. Melkein.
      Voimariinistakin tehtiin oivariini.
      Vilma

    • Anonyymi00002

      Minä pidän saappaat jalassa puutarhassa, ettei punkki pääse tarttumaan.
      Nuoruudessa makoiltiin nurmikolla, muttei nykykään enää punkkien takia uskalla nurmikolla makoilla.
      Joskus oli telttakin pihalla, mutta ei sellaistakaan uskalla pystyttää ja siellä yöpyä, kun punkin kömpivät telttaan ja nukkujan kimppuun.

    • Anonyymi00003

      Kauramaito näyttää ja maistuu valkoisenvihreältä limalta.

      • Anonyymi00004

        Oleko koskaan ottanut ohran tähkästä kypsyvää ohransiementä, kun se ei ole vielä kovettuntunut, vaan on sellainen vaalea maitomainen.
        Maultaan on makeahto ja hyvän makuinen.
        Onkohan kauran siemen samanlainen eli tehdäänköhän kauramaitoa kaurasta, kun se on
        tuossa vaiheessa, ei ainakaan valmiista kauran jyvästä mitään kauramaitoa saa, kun jyvä on kiinteä, eikä maitoinen.


    • Erään ystäväni vaimolla on liha-allergia ja todella rajoittunut ruokavalio. Oikeasti hänellä on hyvin erikoinen ruokavalio, kun hän on myös soijalle allerginen. Kasvisruoissa on lähestulkoon kaikissa soijaa.

      Minä varmaankaan en haluaisi elää jollakin hernisrouheilla ja chia siemenillä.

      • Anonyymi00005

        Voiko se ystävä koskea vaimoaan, kun hänkin on lihaa?


      • Anonyymi00005 kirjoitti:

        Voiko se ystävä koskea vaimoaan, kun hänkin on lihaa?

        Ilmeisesti kun heillä on kolme lasta..


    • Anonyymi00006

      Miettikääpä, jos punkeille kasvaisi siivet, niin ne kävisivät päälle, kuin hyttyset.
      Eilen yritin halkoa polttopuita, mutta siitä mitään tullut, kun vihaiset hyttyset kävivät kimppuun.
      Ei takapihalla pysty oleen, siellä hyttyset hyökkää kimppuun vaikka kaupungin taajamassa asun, enkä missään metsässä.
      Ne hyttyset lensi suoraan päälle ja piikki ojossa tulivat.

      • Anonyymi00007

        Punk-rock.
        Tavallaan Sehän hyppää päälle? Epäkohdat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      850
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      613
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      542
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe