Miksi palvelutalo asuttaa nuoria narkomaaneja ja alkoholisteja? Vanhuksille ei löydy paikkoja, mutta 30v miehet saa pyörittää pillerikauppaa asunnoissaan ja ruoka ja lääkkeet jaetaan heille joka ilta.
Sitten kun tarvii mennä nappikaupoille niin kela-taksi alle ja menoksi kohti rovaniemeä.
En ymmärrä…
Narkkarijuopot
27
1356
Vastaukset 27
- Anonyymi00001
Valtiolta tuet tulee näille.. :(
- Anonyymi00002
Nämäkö net käy tuohla Lompolosa öisin "siivoomassa" ?
- Anonyymi00003
Tuollainen roskasakki kerääntyy sinne, missä on tyhjiä asuntoja ja halvat vuokrat. Kela kun korvaa asumista tiettyyn summaan asti, niin kalliimpien vuokrien alueella he eivät pesi. Pitäisi saada kaivos, niin vuokramarkkina korjaantuu ja kunnon ihmisiä tulee tilalle.
Nyt alkaa kirkonkylällä olla Tannanhaka, hautaustoimisto ja ohikulkutien varren putiikit, rapistuviin murjuihin pesiytyneet nistit. - Anonyymi00004
Ja Kela-taksin osaa röyhkeimmät veivata itselleen syyllä jos toisella. "Päivystyskäynti" on sivuseikka, kun nappikaupat ja roinaaminen on homman nimi Rovaniemellä.
- Anonyymi00005
Ihmiset potäisi syödä. Varsinkin kaikki kaksinaamaiset kunnonnatsikansalaiset.
- Anonyymi00006
*pitäisi
Tai syödäänhän ne. Pahempi toki syödä väärin, tai pillereitä.
- Anonyymi00007
putsipurri putsi
- Anonyymi00008
Täällä meillä kunta pilasi uuden rivarin näillä narkkari ja alkoholistella... Ja ny tuossa on enään 1-2 asukasta enään. Remonttia ei ole tulossa.. Purku -> Ja niin sievällä paikkaa ,oli lapsi perheiden suosiossa.
- Anonyymi00009
Olsisihan niille vanhempikin rivitalo kelvannut. Muutenkin asuntopulaa niin annetaan moiseen käyttöön uudemmasta päästä olevat asunnot.
- Anonyymi00010
Missä tämmönen talo kolarissa edes on?
- Anonyymi00011
Siinähän niitä hamppeja majailee likimain suoraan kunnan taloa vastapäätä väylän suuntaan.
- Anonyymi00012
Ja lisää narkkareita kolahriin muuttanu vast ikään. Siltä oli muka pyörävarastettu s marketin eestä,näin se puskaraatiossa väitti. Joutasi nää hampit muualle
- Anonyymi00013
Mitäs niille sitten pitäis tehdä? Ampua ei saa. Hirttää ei saa. Kuristaa ei saa. Oikeastaan niitä ei saa millään tavalla lopettaa.
Suostuiskohan ne vapaaehtoisesti vaikka kuolemaan nälkään jos oikein nätisti pyytäis?
Vai alkaisivatko elättämään itseään tekemällä vielä enemmän rikoksia?
Sitä sopii miettiä.- Anonyymi00014
OrpoPurra metodi-yliannostus
- Anonyymi00015
Ostakaa junaliput Helsinkiin. Valtionvarainministeriö voisi lahjoittaa stipendin.
- Anonyymi00020
Vois lähettää ukrainaan aputöihin.
- Anonyymi00018
Niille pitää Lompolaisten löytää töitä kun kerran osaavat hoitaa mukamas paremmin kunnan asioita kuin kanta-asukkaat.
Missä ne rikkaat Lompololaiset nyt luuraa?- Anonyymi00019
Ei lompololaiset niin rikkaita ole, että tarttee isolla kirjottaa.
- Anonyymi00027UUSI
Ja jokaisen poron takana on lappalainen!
- Anonyymi00021
Sitä jo ihmettelee ääneen jo muutkin. Missä on arvokas asuminen vanhuksille, jotka pärjäävät vielä yksin asua, mutta tarvitsisivat asuntoa pienempää. Pappilantien asunnot ei houkuttele, kun nuorisojoukko ja juopot pyörii siellä. Häiriköivät ja metelöivät. Eikö kunnassa ole päättäjiä, jotka pysäyttävät tätä meininkiä vai onko vanhustenyhdistyksen rahat loppu, että näin alas on vajottu? Joku tuohon menoon pitää puuttua? Kunnanjohtajako? Nyt kaivatattaisiin järjestystä tähän häirikköasumiseen
- Anonyymi00022
Pitäskö kattoa niitä, jotka tekkee asukasvalintoja, onko net päteviä valittemhaan
- Anonyymi00023
kunnan ihminen varastaa spr lahjakortteja, mitkä häätysi jakkaa jouluna vähävarasille. Mutta sinne se hampille osan viepi. Ihmettelen miten semmonen saapi rosvo olla kunnalla töissä! Vaikkakin vain rakennuspuolella
- Anonyymi00024UUSI
Kyllä net kortit on jaettu ihan oikeisiin kohteisiin. Otappa itse selvää
- Anonyymi00025UUSI
Anonyymi00024 kirjoitti:
Kyllä net kortit on jaettu ihan oikeisiin kohteisiin. Otappa itse selvää
SPR jakaa eu-ruokakortteja 40€ n. joka kolmas kuukausi Kolarissa. Kortti on tarkoitettu ruoan ostoon ja myös perheellisille. Osastolta voi kysellä.
Ylijäämäruokaa jaetaan perjantaisin pappilantien 2 kerhohuoneella klo 13 alkaen. Kaikki, jotka kokevat tarvitsevansa lisäapua, voivat osallistua jakeluun, myös lapsiperheet. Mukaan noutoastiat itse otettava.
Päihdeongelmaisille on lämmintä ruokaa tarjolla Kolarissa ahjotiellä keskiviikkoisin klo 12 maissa. Sosiaalityöntekijät tietävät sanoa tarkemman ajan.
Seurakunta auttaa myös lapsiperheitä ruoan hankinnassa.
- Anonyymi00026UUSI
Tästä on ollut puhetta monessa paikassa. Juoppo tai nisti vaatii vähemmin huolenpitoa ja huomiota, kuin ripuloiva muistisairas vanhus, joka vaanii tilaisuutta päästä jököttämään lähitienoon ulkorakennuksiin kolmenkympin pakkasessa. Ynnätään edelliseen suuntaus, jossa lähihoitajaksi kouluttautuvien joukossa on usein elämänkoululaisia ja muita luonnevikaisia, joille hoitotyö on pääasiassa oman julkisivun kiillottamista ja lisätään tähän pomoporras, jolle on tärkeintä, että kaikki näyttää hyvältä paperilla, eikä työhuoneen lukittua ovea tarvitse avata kuin työpäivän päätteeksi, niin kaikki alkaa vaikuttaa järkeenkäyvältä!
- Anonyymi00028UUSI
Luonnevikaisia lähihoitajia on oikiasti liikaa meilläki
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1581483Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551063Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183712- 43691
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah199638Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63615- 40546
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on66506- 30474
- 31461
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23459Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26440- 37432
Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53427Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi25425Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal159419Valtiomies puhuu?
"Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. –77394- 19394
- 27390
- 63385