jalkapainot

Mistä vois ostaa jalkapainoja esim jotain 1kg painoja, meinaan sellaisia mitkä pistetään nilkkoihin ja sitten urheilaan :)?

kiitos etukäteen.
1470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Esim. lenkkeillessä ei kannata käyttää nilkkapainoja, koska ne häiritsevät jalan luonnollista liikerataa ja askellusta.
Saattaa aiheuttaa ylirasitusta ja turhaa kuormitusta vääriin paikkoihin, seurauksena esim. tulehduksia, kulumia ym...

Jos haluat lisää voimaa jalkoihin treenaa sitä mieluummin muilla keinoin; salilla, jumpaten, mäkijuoksulla ja loikkaharjoituksilla.

Jos lenkillä lisäpainoa välttämättä haluaa käyttää, niin silloin suositeltavin vaihtoehto on painovyö/-liivi, jolloin paino jakautuu tasaisesti, eikä haittaa normaalia askellusta.

Useimmilla tuota painoa on kyllä ihan riittävästi omasta takaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juuso kirjoitti:

Mistä vois ostaa jalkapainoja esim jotain 1kg painoja, meinaan sellaisia mitkä pistetään nilkkoihin ja sitten urheilaan :)?

kiitos etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu