Matkailijanmuonio

Kyllä muonio keskusta on karua katseltavaa. Pari vuotta sitten olleen myrskyn jäljiltä kannot törröttää maasta niin kunnan kuin yks. tonteilla. Tiet on surkeassa kunnossa ja keskustassa yks saa pitää romukasoja remontin varjolla ...no ei se kummempi ole se toinenkaan piha. Siistein alue on erkinkulma ja uudet marketit.
10524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kyllä ainakin luonnonsuojelijat tykkää kun kantoja ei revitä maasata. Harmaantuessaan aivan ihania.

Äänestä
  • Ainakin viimekesänä keskusta oli aivan ok.

    Äänestä

  • No no kyllä siellä on alkanut kantojen repiminen ja varmasti parin viikon päästä tai ainakin ennen lumentuloa siisti.

    Äänestä

Muonion keskusta on amerikan mallin mukaisesti ja koulutettujen rakennusalan insinöörien aikaansaannos. Sama malli joka lapin kylissä esim. Pello, Kolari, Kittilä......
Yksi pääkatu, saluuna, bensa-asema, kauppa, apteekki, viinakauppa ,,,,,,,,,saattaa olla joku hotellikin. Takapihat kaikilla kuin kaatopaikat.
Meidän kaunis luonto ja ihmisen kekseliäisyys ja mielen kauneus ei kyllä mitenkään näy rakentamisessa eikä kaavoituksessa. Energiaa käytetään ruman ylääpitämiseen.

Äänestä

Kenenkähän idea on ne laastipaljut ristyksen liikennejakajissa. Vierestä ku kattoo, niin on sinne jotaki istutettukin.

Äänestä

Kyllä on tosiaan Muonion keskusta tuhottu. Kaavoituksessa on täysin epäonnistuttu, jos stä on ollutkaan.

Uusi kunnantalo, se on tärkein. Se johonkin koulun taakse. Parempi niinkin. Kun katsoo koulukeskusta, uudella rumalla ja vanhaan koulurakennuskantaan sopimattomalla lisärakennuksella pilattu koko miljöö.

Tosiasiassa uutta kunnantaloa ei tarvita.

Äänestä
  • Joo sen kunnantalon voi ihan hyvin jättää rakentamasta. Säästyy rahat. Kaikki palveluthan altaa AI hoitamaan ja antamaan päätökset. Netin kautta ihmiset hoitaa asiansa jos nyt jotain on hoidettavaa. Valtiohan on sanonut että byrokratiaa tässä maassa vähennetään ja poistetaan.
    Jos nyt ihan rehellisiä ollaan ei siellä kunnantalolla enää ole vuosiin juostu asioita hoitamassa. Ajat muuttuu. Eihän enää ole puhelinlankojakaan.
    Sittenhän on eri asia että kaikki eivät kykene asioitaan netin kautta hoitamaan. Jää joku sukupolvi joilla näitä taitoja ei ole. Nuorille se ei ole ongelma.

    Äänestä

  • Eikö äänestäjät ole valinneet parhaat ja viisaat päättäjät? Pulinat pois kun valtuutetut ovat päättääneet uuden teosta.

    Äänestä

Jäitä hattuun muoniolaiset. Aina tulee maksun aika . Velka veli ottaessa ,veljenpoika maksaessa.

Äänestä

Menkööt sinne kuninkaan pojan puistoon.Komean kosken äärelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kyllä muonio keskusta on karua katseltavaa. Pari vuotta sitten olleen myrskyn jäljiltä kannot törröttää maasta niin kunnan kuin yks. tonteilla. Tiet on surkeassa kunnossa ja keskustassa yks saa pitää romukasoja remontin varjolla ...no ei se kummempi ole se toinenkaan piha. Siistein alue on erkinkulma ja uudet marketit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu