haukuttua paperimiestä...

Tässä se on nähty, soppari tuli ja palstan hihhulointi ja provoilu kuoli kuin kärpänen lätkän alle, jopa NHL:ssä työsulku on päättynyt joten sielläkin ruvetaan taas painamaan duunia ja vielä kovemmalla palkalla kuin mitä paperiduunarit suomessa.

Vaan asiaan.
Lakon ja sulun aikana paperiduunaria haukuttiin milloin miksikin, löytyi
- pedofiilia(joka muuten on täysin tuomittavaa)
- ylipainoisia sikoja
- laiskoja paskoja
- oli muistaakseni homoksikin yleistetty
- osaamattomiksi kommuneisteiksi (tämä taisi olla suosittu)
- punakaartilaisiksi munkinsyöjiksi

ja moniksi muiksikin vielä mainittiin

Se nyt vähän ihmetyttää ettei miksi kukaan haukkunut meitä KÖYHIKSI.

Moneltakohan näilläkin palstoilla pyöriviltä provoilijoilta olisi mennyt vellit lahkeeseen jos palkka-/sosiaali- yms avut, työttömyyskorvaukset(liiton/KELA:n) ja muut tulolähteet olisi laitettu pois liki 7 viikon ajaksi?

Vaikka työnantajia edustanut Metsäteollisuus ry löi ja lujaa omien jäsenyritystensä työntekijöitä niin samalla tuo em. taho myöntää erään pikku jutun.

"Metsä on käytännössä Suomen ainoa merkittävä luonnonvara. Tuskin mistään maapallolta löytyy kansaa, joka olisi yhtä riippuvainen metsästä ja metsäteollisuudesta. Suomi on rakentanut kehityksensä ja menestyksensä metsän varaan. Metsäteollisuuden vientituloista jokaisen suomalaisen osuus on yli 2000 euroa.

Metsäteollisuus on maamme toiseksi suurin teollisuuden toimiala. Sen osuus maamme viennistä on noin 25 prosenttia. Yhdessä metsätalouden kanssa se tuottaa lähes 10 prosenttia Suomen bruttokansantuotteesta. Kaksi vuosikymmentä sitten yli puolet vientituloistamme tuli metsäteollisuudesta. 2000-luvun taitteessa elektroniikka- ja sähköteollisuus ovat kirineet rinnalle. Metsäteollisuuden osuus viennistä on nyt neljännes, mutta kehitys on tiennyt Suomelle vain hyvää. Pienen ja syrjäisen maan talous tarvitsee monta tukijalkaa muuttuvassa maailmantaloudessa.

Metsäsektori työllistää suoraan noin 90 000 ja välillinen vaikutus mukaan lukien ainakin kaksinkertaisen määrän ihmisiä. Sellu-, paperi- ja kartonkiteollisuudessa työskentelee noin 38 000 henkeä.

Suomen osuus maailman...

Metsäteollisuuden vienti henkeä kohti ja suhteessa koko vientiin


Suomi on päässyt puusta pitkälle
Suomen metsäteollisuus on keskittynyt suuriksi konserneiksi. Yhdistyminen kohti vieläkin suurempia yksiköitä on jatkunut koko 1990-luvun loppupuolen ja 2000-luvun alun. On ilmeistä, että myös koko maailman metsäteollisuuden keskittämisprosessi jatkuu. Suomalaiset tulevat olemaan kehityksessä mukana: suomalaisen metsäsektorin menestys perustuu kansainvälistymiseen myös jatkossa. Tällä tavoin yritykset haluavat parantaa kilpailukykyään ja alentaa kustannuksiaan.

Euroopan suurimmat metsäteollisuusyritykset

Maailman suurimmat metsäteollisuusyritykset


Tulevaisuuden investoinneista päätetään nyt
Metsäteollisuuden menestys perustuu hyvään suomalaiseen koulutukseen ja korkeaan ammattitaitoon. Kuitenkin investoinneista päätetään kokonaisvaltaisesti. Yritykset investoivat sinne, missä olosuhteet, toimintaympäristö ja tuottavuus ovat parhaimmat.

Vuonna 2003 suomalaisten metsäteollisuusyritysten kokonaisinvestoinnit olivat 2,3 miljardia euroa eli noin seitsemän prosenttia liikevaihdosta. Suomeen investointiin vajaat 800 miljoonaa euroa ja ulkomaille noin 1,5 miljardia euroa."
Lähde: http://www.forestindustries.fi/files/kampanja2005/merkitys_suomelle.html

Noh, tasanhan eivät käy onnen lahjat. Toivoa vain sopii että täällä palstalla provoilleet ja sulutettuja haukkuneet kokevat joskus saman minkä suoraselkäiset pullamössöä ja munkkeja ahmivat kiljavan kommariopistossa apinan älykkyydellä varustetut kahden napin painamiseen koulutetut paperiapinat kävivät lävitse kesän -05 aikana.
Se olisi niin kivaa nähdä miten nuo niin kovin verbaalisesti lahjakkaat provoilijat selviäisivät kun tuet riipaistaisiin pois alta ja muu yhteiskunta katsoisi heitä kuin nyt sosiaalipummia katsotaan, lähinnä säälivästi.

Jotta silleen.....
222117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Paperiväki elää menneessä, eikä vieläkään tajua, että heidän möhlinkinsä jouduttaa metsäteollisuuden alasajoa Suomessa.

Tämä tapahtuu, vaikka kuinka elämöidään sillä, että kyseinen teollisuus on meille tärkeää.

Äänestä
  • Vai mitä ovat nämä puheet...

    "Poranen: Sopimus antaa hyvät mahdollisuudet uudistaa alan toimintatapoja"
    http://www.taloussanomat.fi/etusivu/4319545.asp

    Menneet ajat on eletty jo eikä niitä ole tavoiteltukkaan. Asennehan on tuo samankaltainen tässä globalisoituneissa metsäteollisuusyhtiöissä kuten on nähty esim. Kanadassa ja Saksassa.

    Äänestä

Huvittuneena tätä keskustelukerhoa seuranneena tiivistys yhteen lauseeseen: jostain syystä paperiliitto(-miehet) on aina luullut että tämä vihreä kulta ja siitä kansantaloudelle tuleva hyöty on yksinomaan heidän ansiotaan.

Kukaan tuskin kiistää metsän ja metsäteollisuuden merkitystä Suomelle - paperipojat ovat (häikäilettömästi?) käyttäneet asemaansa hyväkseen, eli pistäneet Suomen polvilleen aina jos heidän vaatimuksiinsa ei ole suostuttu => ylivertaiset ehdot.

Samaa "taktiikkaa" ovat käyttäneet muutkin mm. lennonjohtajat, ahtaajat jne. Yhteistä kaikille on että asema työmarkkinoilla on ollut keskeinen eli he voivat aihettaa kansantaloudelle (jokaiselle suomalaiselle) menetyksiä laittamalla hommat seisomaan.

Onko sitten moraalisesti oikein? Jääköön kunkin pohdittavaksi... kysymyshän on loppujen lopuksi vahvemman vallasta työtekijöiden keskuudessa.

Äänestä
  • Mitä on vaadittu....meillä on sama sopimus kuin muillakin vuorotyötä tekevillä paitsi se on huonompi joihinkin aloihin nähden .....esim metallissa on paremmat löösilisät ..kaupassa on lauantailisä 4,97h meillä 3,07...revi siitä luuseri hae joku muu jolle voisit olla kateellinen

    Äänestä

  • osw kirjoitti:

    Mitä on vaadittu....meillä on sama sopimus kuin muillakin vuorotyötä tekevillä paitsi se on huonompi joihinkin aloihin nähden .....esim metallissa on paremmat löösilisät ..kaupassa on lauantailisä 4,97h meillä 3,07...revi siitä luuseri hae joku muu jolle voisit olla kateellinen

    Aiemmin kirjoittaja ei viittaa mitenkään vuoteen 2005! Et taida olla sitä sukupolvea joka on nähnyt työelämää jo 60-70 luvulta lähtien. Paperipojat tekivät sen mitä rakkaat kansanedustajammekin (tämä siis 200-luvulla). Kun hilataan edut tarpeeksi korkealle, niin sitten on helppo jeesustella että meille kelpaa samat prosenttikorotukset kuin muillekin.

    Äänestä

  • terästäpäs tietouttasi kirjoitti:

    Aiemmin kirjoittaja ei viittaa mitenkään vuoteen 2005! Et taida olla sitä sukupolvea joka on nähnyt työelämää jo 60-70 luvulta lähtien. Paperipojat tekivät sen mitä rakkaat kansanedustajammekin (tämä siis 200-luvulla). Kun hilataan edut tarpeeksi korkealle, niin sitten on helppo jeesustella että meille kelpaa samat prosenttikorotukset kuin muillekin.

    Paperimiehet ovat katoavaa kansanperinnettä!
    Heitä vaalimme.
    Näillä palstoilla tuskin oikeat paperiammattimiehet,
    ovat tuskin esiintyneetkään.
    Kaikenmaailman kanaalinletkuttajat ja
    rullan persuuksiin lappuja liimaavat esiintyvät
    pontevasti "ammattimiehinä".

    Onhan Ahosella porukka!

    Äänestä

tärkeyttä Suomelle. Pointti on vaan siinä, että paperiduunari siellä tehtaassa on hemmetin pieni osa koko tätä ketjua, mutta omalla toiminnallaan tätä paperiduunareiden liitto voi ajaa alas koko elinkeinon Suomessa.

Kuten tuossa tekstissäsikin sanottiin 03 investoinneista jo 65% meni ulkomaille ja suuntaus vaan kiihtyy jatkossa.

Äänestä
  • Kysytään sinulta että jos konekanta on keskimääräisesti modernia ja metsäkapasiteetti on käytetty voidaanko tehdä yhtä mittavia UUSIA investointeja kuten Aasian maihin?

    Käytännössä Suomen paperiteollisuuden kapasiteetti ei juurikaan kasva vaan investoinnit ovat vanhojen uusintoja sitä mukaa kun kalusto vanhenee ja lisäksi tuoteet muuttuvat varmasti haasteellisimpiin erikoistuotteisiin.

    Jos kukaan ei ole kuullut niin Aasiassa on puhuttu olevan kasvavat markkinat... mitä lienee tarkoittaa ;)

    Äänestä

Yhdyn täysin "mikkoseni" mielipiteisiin.
Kyllä on porukka tälläkin keskustelupalstalla
näyttänyt tasonsa, tosin ta:n provot miinustaen.

Nimimerkki "mikkoseni" kommentti poikkeaa,
on ainoa järkevä.
Paperimiehet perusteettomasti
kuvittelevat olevansa "euroopan omistajia",
jopa maailman.

Valitettava yhteenveto:
Paperimiesten arvostus on nyt pohjalukemissa
tavallisen kansan keskuudessa.
Kannattaisi nyt jättää turha uhoaminen ja
keskittyä työntekoon lisä-lomien (Kaukopää yms.)
sijasta.

Lainaan vielä nimimerkki "mikkoseni" lauseen:

"jostain syystä paperiliitto(-miehet) on aina luullut,
että tämä vihreä kulta ja siitä kansantaloudelle
tuleva hyöty on yksinomaan heidän ansiotaan."

Näinpä paperiliitto on aina asian
täysin käsittänyt, mutta ajat muuttuvat...

Äänestä
  • Mitä v...n lisä-lomia?Työsulun alle jääneitä vuosilomapäiviä palkkattomana haluavat pitää.Työntekijän vuosiloma ei sen sijaan ala lainkaan tilanteessa,jossa loman alkamisajankohtana työnteko on keskeytyneenä työsulun/lakon takia!!!Kun sinulta tietysti löytyy se oikea tieto niin kerro.Vl-päivä asiakin olisi neuvottelemalla saatu hoidettua hyvin mutta työnantaja ei neuvottele.Luu kurkkuun ja mahdollisimman syvälle.Tehtailla tekijät vähentyy ja syöjät=työnjohto=siipiveikot lisääntyy.

    Äänestä

Ja paperimiehethän eivät haukkuneet(tai uhkailleet) sulun aikana esim. metalliliittoa ja lomittajia...

Paperimies saa räksyttää, mutta paperimiehelle ei saa räksyttää.

Äänestä

Aivan sivullisena, tehtaita toki kiertäneenä, olen seuraillut näitä keskusteluja. Ylilyöntejä on puolin jos toisin, mutta se siitä. Minua on jäänyt kummastuttamaan kirjoittelu ja parjaus paperimiesten eduista ja palkoista. Kaikkihan yrittää saada työstään parhaan mahdollisen korvauksen, eli koetamme myydä nahkamme mahdollisimman kalliilla. Eikä tämä ole mikään toimialakysymys, vaan pätee alalla kuin alalla. Sen verran tunnen tätä paperinteko ja -jalostusalaa työni puolesta, (myyntimies) että uskallan väittää, että kyllä nuo suuriksi mainostetut palkat ovat ansaittuja. Niinkuin kaikissa muissakin töissä! Eikä tuollaiset 40.000-50.000e vuositienistit mitään suuria ole, päinvastoin. Itse en haluaisi tehtaaseen vuorotyöhön suin surminkaan, mutta jotka kitisevät ja ovat kateellisia, hakeutukoot paperitehtaalle töihin. Sittenpähän kokevat tehtaan ihanuuden. Lisäksi näissä keskusteluissa näkyy Suomalainen kateus, jossa koetetaan saada toisilta pois se mikä heille kuuluu. Amerikkalainen kateus taas ilmenee siten, että koetetaan saada itselle vielä enemmän tai paremmin kuin toisilla. Selvä ero, vai mitä? Autoistakin ollaan kateellisia, vaikka kaikkien kauppojen ovet ovat avoinna kaikille. Valinta on oma arvostuskysymys. Eikä sitä kannata kadehtia, että joku suostuu suosilla maksamaan hirveästi autoveroa, päinvastoin, yhteiskunta on tyytyväinen. Eli, alan valinta on ihan persoonakohtainen asia. Tiedän, että oma hommani on kanssa niitä, joista vallitsee aivan väärä mielikuva. Harvapa haluaisi nousta kukonlaulun aikaan autoon, satoi tai paistoi, ja ajella 85.000-90.000 km vuodessa. Ja, vaikka siitä kuitataan km-korvaus 0,40 snt/km, ei lohduta yhtään. Auto kun on vaihdettava kerran vuodessa, eikä tuota matkaa viitsi millään "riselloilla" ajaa, vaan turvallisin vaihtoehto on iso nelivetoinen. Km-korvaukset tahtovat huveta välirahoihin. Että silleen, kukin tehkööt oman elämänsä!

Äänestä
  • Paperiliitossa on niin paljon entistä kommunistista ideologiaa, että siellä ei välitetä siitä miten muiden ja valtakunnan käy.

    Päinvastoin pyritään sotkemaan yhteiskuntaa ja vyöryttämään vallankumouksen suuntaan.

    Tässä en se ero moniin muihin järjestöihin nähden, vaikka sanotaan, että kaikkihan haluavat enemmän.

    Äänestä

  • eri ideologia kirjoitti:

    Paperiliitossa on niin paljon entistä kommunistista ideologiaa, että siellä ei välitetä siitä miten muiden ja valtakunnan käy.

    Päinvastoin pyritään sotkemaan yhteiskuntaa ja vyöryttämään vallankumouksen suuntaan.

    Tässä en se ero moniin muihin järjestöihin nähden, vaikka sanotaan, että kaikkihan haluavat enemmän.

    Se muiden ajattelu. Etkö siis ole ymmärtänyt tai olet unohtanut sen että Paperiliitto oli se joka yritti välttää tilanteen että koko paperiteollisuus olisi pysäytetty. Sille riitti laillinen ylityökielto ja pisteenomaiset lakkosuunnitelmat.

    Toinen osapuoli oli se joka otti järeämmät aseet käyttöön ajattelematta muita kuin omia etujaan!
    Edes sekään ei kelvannut että Paperiliitto ehdotti suoraan tuotannon käynnistämistä ja neuvotteluiden jatkamista.

    Kuka oli se joka todella vahinkoa yhteiskunnalle aiheutti?

    Äänestä

  • palataan kirjoitti:

    Se muiden ajattelu. Etkö siis ole ymmärtänyt tai olet unohtanut sen että Paperiliitto oli se joka yritti välttää tilanteen että koko paperiteollisuus olisi pysäytetty. Sille riitti laillinen ylityökielto ja pisteenomaiset lakkosuunnitelmat.

    Toinen osapuoli oli se joka otti järeämmät aseet käyttöön ajattelematta muita kuin omia etujaan!
    Edes sekään ei kelvannut että Paperiliitto ehdotti suoraan tuotannon käynnistämistä ja neuvotteluiden jatkamista.

    Kuka oli se joka todella vahinkoa yhteiskunnalle aiheutti?

    Kyllä ne työselkkauksen jutut ovat käyneet kaikille selviksi. Ei niitä paperimiesten juttuja tartte enää tuputtaa.

    Kun alhaiseen sivistystasoon yhdistetään pohjaton ahneus ja riittävästi vasemmistolaista ideologiaa, niin syntyy paperiliitto.

    Äänestä

  • ideologia kirjoitti:

    Kyllä ne työselkkauksen jutut ovat käyneet kaikille selviksi. Ei niitä paperimiesten juttuja tartte enää tuputtaa.

    Kun alhaiseen sivistystasoon yhdistetään pohjaton ahneus ja riittävästi vasemmistolaista ideologiaa, niin syntyy paperiliitto.

    kyvyt keskustella asiasta asiallisesti kommentoimalla. Mielestäni tämä ei ollut mitään tuputusta.

    Näin ollen sorrut tuohon samaiseen säälittävään morkaamiseen, mutta minkäs sille voi jos ei muuhun kykene.

    Äänestä

Tuosta kirjoituksesta voisi päätellä ettei muualla maailmassa ole metsiä.

Minkä hemmetin takia tehtaat jäisivät Suomeen, kun työtekeminen on hankalaa ja markkina-alueet, etenkin kasvavat sellaiset ovat jossain hyvin kaukana.

Toista muuttujaa voidaan helpottaa, jotta autetaan tehtaiden pysymisellä Suomessa.


Minusta paperityöntekijät ovat köyhiä.

Äänestä
  • Kuten mainitsitkin mikä on ilmiön nimi siinä suuremmassa mittakaavassa, eli:

    "markkina-alueet, etenkin kasvavat sellaiset ovat jossain hyvin kaukana."

    Nimenomaan sen omat kasvavat markkinat syövät sen oman tuotannon kuten on saatu lukea monesti (Aasian maat).
    Suomi kuuluu Euroopan markkina-alueeseen ja siinä pitäisi pysyä mukana ja tässä kehityksessä ollaankin nyt mukana.

    "Minusta paperityöntekijät ovat köyhiä."
    Aha.

    Äänestä

  • Noh, onhan noita metsiä muuallakin, ja metsissä ja metsien puustoissa on eroja ja nämä erot vaikuttavat hyvinkin suuresti siihen minkälaista paperia/sellua koneella tehdään.

    Paperi- ja kartonkikoneet jopa suunnitellaan tietyn tyyppisille massakoostumuksille, samoin sellutehtaat rekennetaan tietyn tyyppisille puulajeille. Ihan mikä tahansa risu ja kepakko ei välttämättä sovikkaan tuotannon raaka-aineeksi ja mikäli raaka-aine vaihdetaan toisenlaiseen mihin tehdas on suunniteltu on edessä isommat remontit ja koneuusinnat.
    Näin se vain on.
    Kysy vaikka Metso oyj:n konesuunnittelijoilta jyväskylän rautpohjan tehtailta tai vaikka tehtaiden käyttöinsinööreiltä, jos et usko.

    Edellinen kirjoittaja jo kertoikin markkina-alueista, joten se siitä.
    Sen verran kuitenkin mainitsen että es. tehtaassa jossa itse työskentelen niin tuotteita myydään maailmanlaajuisesti, ja erittäin laajallepohjaiselle loppukäyttäjäryhmille, postikorteista tupakkakartongin suojakartonkiin saakka, sille välille mahtuu monia eri pakkaus- ja loppukäyttäjäryhmiä.

    Niin, Suomessa kone kantaa on uusittu kovalla tahdilla viimeisen 7 vuoden aikana, ja uusitaan yhä ja suurilla summilla, joten nämä kaikki puhuvat sen puolesta että koneet ja laadukkaan paperin, kartongin ja sellun tuotanto on suomessa pysyvä ilmiö.
    Niin, kait olet kuunnellut uutista miten metsäteollisuus ry on vaatinut ratahallintokekusta uusimaan rataverkkoa jotta kuljetuskapasiteettiä voidaan lisätä.

    Kovia poikia vaatimaan nuo metsäteollisuuden herrat vaikka omistakin pusseista löytyy rahaa, mutta mikäs siinä kun vaatii ja muut maksavat laskun verotuloina, näin se vain on.

    p.s. galleria-sivullasi on pikku virhe, paperiliito ei ole kommunismin viimeinen linnake, älä unohda että F.Castro on yhä kuubassa vallassa.
    Viva la revolucion.......

    Äänestä

  • mikko-poika kirjoitti:

    Noh, onhan noita metsiä muuallakin, ja metsissä ja metsien puustoissa on eroja ja nämä erot vaikuttavat hyvinkin suuresti siihen minkälaista paperia/sellua koneella tehdään.

    Paperi- ja kartonkikoneet jopa suunnitellaan tietyn tyyppisille massakoostumuksille, samoin sellutehtaat rekennetaan tietyn tyyppisille puulajeille. Ihan mikä tahansa risu ja kepakko ei välttämättä sovikkaan tuotannon raaka-aineeksi ja mikäli raaka-aine vaihdetaan toisenlaiseen mihin tehdas on suunniteltu on edessä isommat remontit ja koneuusinnat.
    Näin se vain on.
    Kysy vaikka Metso oyj:n konesuunnittelijoilta jyväskylän rautpohjan tehtailta tai vaikka tehtaiden käyttöinsinööreiltä, jos et usko.

    Edellinen kirjoittaja jo kertoikin markkina-alueista, joten se siitä.
    Sen verran kuitenkin mainitsen että es. tehtaassa jossa itse työskentelen niin tuotteita myydään maailmanlaajuisesti, ja erittäin laajallepohjaiselle loppukäyttäjäryhmille, postikorteista tupakkakartongin suojakartonkiin saakka, sille välille mahtuu monia eri pakkaus- ja loppukäyttäjäryhmiä.

    Niin, Suomessa kone kantaa on uusittu kovalla tahdilla viimeisen 7 vuoden aikana, ja uusitaan yhä ja suurilla summilla, joten nämä kaikki puhuvat sen puolesta että koneet ja laadukkaan paperin, kartongin ja sellun tuotanto on suomessa pysyvä ilmiö.
    Niin, kait olet kuunnellut uutista miten metsäteollisuus ry on vaatinut ratahallintokekusta uusimaan rataverkkoa jotta kuljetuskapasiteettiä voidaan lisätä.

    Kovia poikia vaatimaan nuo metsäteollisuuden herrat vaikka omistakin pusseista löytyy rahaa, mutta mikäs siinä kun vaatii ja muut maksavat laskun verotuloina, näin se vain on.

    p.s. galleria-sivullasi on pikku virhe, paperiliito ei ole kommunismin viimeinen linnake, älä unohda että F.Castro on yhä kuubassa vallassa.
    Viva la revolucion.......

    PL hävisi, kuten työnantajatkin. Jos tulevaisuudessa rakennetaan jotain uutta Suomeen, niin ihimettelen. Imatran Kaukopäässä olen käynyt ulkopuolisena urakoitsijana hommissa. Työkalut varastetaan ja se on talon tapa. Kaukopään pääluottamusmiehelle siitä on turha puhua; Jos sielä on joku jotain lainannut, niin emmie tiiä.

    Äänestä

  • uuu kirjoitti:

    PL hävisi, kuten työnantajatkin. Jos tulevaisuudessa rakennetaan jotain uutta Suomeen, niin ihimettelen. Imatran Kaukopäässä olen käynyt ulkopuolisena urakoitsijana hommissa. Työkalut varastetaan ja se on talon tapa. Kaukopään pääluottamusmiehelle siitä on turha puhua; Jos sielä on joku jotain lainannut, niin emmie tiiä.

    Sitten voikin jo ihmetellä jos Suomeen uusia uusia laitoiksia rakennettaisiin vaan vanhoja kyllä revisioidaan.

    Vai työkalut hukkuu. Oletkos käynyt Venäjällä tai kuullut urakoitsijoiden juttuja sieltä?

    Äänestä

  • uuu kirjoitti:

    PL hävisi, kuten työnantajatkin. Jos tulevaisuudessa rakennetaan jotain uutta Suomeen, niin ihimettelen. Imatran Kaukopäässä olen käynyt ulkopuolisena urakoitsijana hommissa. Työkalut varastetaan ja se on talon tapa. Kaukopään pääluottamusmiehelle siitä on turha puhua; Jos sielä on joku jotain lainannut, niin emmie tiiä.

    ulkopuoliset urakoitsijat pöllivät pakettiautoihinsa tehtaan omaisuutta ja eivät osaa koneitakaan korjata, heidän lähtönsä jälkeen omat laitosmiehet korjaavat ulkopuolisten tekemät mokat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikko-poika kirjoitti:

Tässä se on nähty, soppari tuli ja palstan hihhulointi ja provoilu kuoli kuin kärpänen lätkän alle, jopa NHL:ssä työsulku on päättynyt joten sielläkin ruvetaan taas painamaan duunia ja vielä kovemmalla palkalla kuin mitä paperiduunarit suomessa.

Vaan asiaan.
Lakon ja sulun aikana paperiduunaria haukuttiin milloin miksikin, löytyi
- pedofiilia(joka muuten on täysin tuomittavaa)
- ylipainoisia sikoja
- laiskoja paskoja
- oli muistaakseni homoksikin yleistetty
- osaamattomiksi kommuneisteiksi (tämä taisi olla suosittu)
- punakaartilaisiksi munkinsyöjiksi

ja moniksi muiksikin vielä mainittiin

Se nyt vähän ihmetyttää ettei miksi kukaan haukkunut meitä KÖYHIKSI.

Moneltakohan näilläkin palstoilla pyöriviltä provoilijoilta olisi mennyt vellit lahkeeseen jos palkka-/sosiaali- yms avut, työttömyyskorvaukset(liiton/KELA:n) ja muut tulolähteet olisi laitettu pois liki 7 viikon ajaksi?

Vaikka työnantajia edustanut Metsäteollisuus ry löi ja lujaa omien jäsenyritystensä työntekijöitä niin samalla tuo em. taho myöntää erään pikku jutun.

"Metsä on käytännössä Suomen ainoa merkittävä luonnonvara. Tuskin mistään maapallolta löytyy kansaa, joka olisi yhtä riippuvainen metsästä ja metsäteollisuudesta. Suomi on rakentanut kehityksensä ja menestyksensä metsän varaan. Metsäteollisuuden vientituloista jokaisen suomalaisen osuus on yli 2000 euroa.

Metsäteollisuus on maamme toiseksi suurin teollisuuden toimiala. Sen osuus maamme viennistä on noin 25 prosenttia. Yhdessä metsätalouden kanssa se tuottaa lähes 10 prosenttia Suomen bruttokansantuotteesta. Kaksi vuosikymmentä sitten yli puolet vientituloistamme tuli metsäteollisuudesta. 2000-luvun taitteessa elektroniikka- ja sähköteollisuus ovat kirineet rinnalle. Metsäteollisuuden osuus viennistä on nyt neljännes, mutta kehitys on tiennyt Suomelle vain hyvää. Pienen ja syrjäisen maan talous tarvitsee monta tukijalkaa muuttuvassa maailmantaloudessa.

Metsäsektori työllistää suoraan noin 90 000 ja välillinen vaikutus mukaan lukien ainakin kaksinkertaisen määrän ihmisiä. Sellu-, paperi- ja kartonkiteollisuudessa työskentelee noin 38 000 henkeä.

Suomen osuus maailman...

Metsäteollisuuden vienti henkeä kohti ja suhteessa koko vientiin


Suomi on päässyt puusta pitkälle
Suomen metsäteollisuus on keskittynyt suuriksi konserneiksi. Yhdistyminen kohti vieläkin suurempia yksiköitä on jatkunut koko 1990-luvun loppupuolen ja 2000-luvun alun. On ilmeistä, että myös koko maailman metsäteollisuuden keskittämisprosessi jatkuu. Suomalaiset tulevat olemaan kehityksessä mukana: suomalaisen metsäsektorin menestys perustuu kansainvälistymiseen myös jatkossa. Tällä tavoin yritykset haluavat parantaa kilpailukykyään ja alentaa kustannuksiaan.

Euroopan suurimmat metsäteollisuusyritykset

Maailman suurimmat metsäteollisuusyritykset


Tulevaisuuden investoinneista päätetään nyt
Metsäteollisuuden menestys perustuu hyvään suomalaiseen koulutukseen ja korkeaan ammattitaitoon. Kuitenkin investoinneista päätetään kokonaisvaltaisesti. Yritykset investoivat sinne, missä olosuhteet, toimintaympäristö ja tuottavuus ovat parhaimmat.

Vuonna 2003 suomalaisten metsäteollisuusyritysten kokonaisinvestoinnit olivat 2,3 miljardia euroa eli noin seitsemän prosenttia liikevaihdosta. Suomeen investointiin vajaat 800 miljoonaa euroa ja ulkomaille noin 1,5 miljardia euroa."
Lähde: http://www.forestindustries.fi/files/kampanja2005/merkitys_suomelle.html

Noh, tasanhan eivät käy onnen lahjat. Toivoa vain sopii että täällä palstalla provoilleet ja sulutettuja haukkuneet kokevat joskus saman minkä suoraselkäiset pullamössöä ja munkkeja ahmivat kiljavan kommariopistossa apinan älykkyydellä varustetut kahden napin painamiseen koulutetut paperiapinat kävivät lävitse kesän -05 aikana.
Se olisi niin kivaa nähdä miten nuo niin kovin verbaalisesti lahjakkaat provoilijat selviäisivät kun tuet riipaistaisiin pois alta ja muu yhteiskunta katsoisi heitä kuin nyt sosiaalipummia katsotaan, lähinnä säälivästi.

Jotta silleen.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu