Hei!
Onkos hyviä vinkkejä, kuinka voisi päästä jonnekin kuppilaan tai raflaan vetämään karaokea esim. parina iltana viikossa? Minne yhteyttä, millainen kokemus pitäisi olla? Itse laulan paljon ja tunnen, että karaokevetäjän homma voisi olla kiva lisätyö päivätyön ohella.
Onkos hyviä vinkkejä, kuinka voisi päästä jonnekin kuppilaan tai raflaan vetämään karaokea esim. parina iltana viikossa? Minne yhteyttä, millainen kokemus pitäisi olla? Itse laulan paljon ja tunnen, että karaokevetäjän homma voisi olla kiva lisätyö päivätyön ohella.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyselit mahdollisuuksia päästä karaokevetäjäksi. Ensimmäisenä kannattaa tietenkin kysyä joltain karaokevetäjältä että onko mahdollisuuksia päästä. Sijaisia meillä ei tahdo oikein olla joten sitä kautta voi päästä hyvinkin heittämään keikkaa.
Lisäksi tietysti sen ravintolan omistaja tai ohjelmatoimistot tjsp on hyvä lähtökohta yhteydenotoille.
Jokainen meistä on aloittanut nollasta, mutta hyvä olisi tuntea jonkin verran laitteita ja niiden perustekniikkaa, eikä ole pahitteeksi jos osaa vähän huoltaakin niitä ja omaa huumorintajua, erityisesti itseironia on hyvä hallita. Tavanomaisesti kokeneempi vetäjä joka ei ole liian ammattiylpeä, mielellään kyllä näyttää millä tavalla laitteet säädetään.
Karaokevetäjän pitää muistaa myös se että on asiakaspalvelutehtävässä ja niinollen ei saa näyttää asiakkaille kuin korkeintaan vähäisen harmistumisen. Samaten hänen on pyrittävä olemaan tasapuolinen kaikille, ja pyrkiä olemaan käytöksellään esimerkki muille.
Kiitos erittäin asiallisesta vastauksesta. Tiedänkin tässä jo muutamia tahoja, joihin voisin asian tiimoilta olla yhteydessä.
En tiedä mistä päin olet, mutta uskoisin että karaokevetäjiä tarvitaan nykyään ympäri Suomea aika monessa paikassa. Ainakin seudulla jossa itse asun (etelä-suomi) vetäjistä on yleensä ollut pulaa. Tarvitaan näitä sijaisiakin, koska ainahan näille vakkarivetäjille voi tulla muuta menoa tai sairastumista ym.
Itse olen vetänyt karaokea jonkin verran, silloin tällöin.
Pääsin hommaan ihan vain kun sanoin paikallisen kuppilan vetäjälle, että olisipa kiva koittaa tuotakin. Niinpä hän sitten otti työnantajaansa yhteyttä ja opasti minua vetäjän tehtäviin. Näytti miten laitteet kootaan, miten käytetään, mitä pitää tehdä ym. En ole mikään laulaja ja varsinkin suomi-iskelmä oli mulle aloittaessani aika vierasta, mutta kuitenkin omaan sävelkorvan ja tykkään muuten musiikista. Kokemuksen myötä sitä oppii. Mokia tulee mutta kun omistaa huumorintajua, niin ongelmistakin selviää. Ainahan voi laitteisiinkin tulla vikaa, ja silloin on tosiaan pidettävä homma hanskassa ettei vajoa maan alle :) Sitten tulee välillä tosi ilkeitä asiakkaita, mutta silloinkin pitää olla itse asiallinen ja antaa huumorille sijaa.
Sanoisin että sulla on hyvät mahikset päästä koittamaan onneasi, ja ainahan voit lopettaa jos ei tykkää siitä. Työ on lopulta aika rankkaa, mutta tilapäisesti tehtynä sopii ainakin minulle.
Onnea yritykseen!
Tässähän näitä.Ota yhteyttä!
http://www.mol.fi/Tyovoimapalvelut/Paikat/0/7/6/Karaokejuontaja$$$!06174876.html
http://www.mol.fi/Tyovoimapalvelut/Paikat/0/7/6/Karaokejuontaja$$$!06212295.html
http://www.mol.fi/Tyovoimapalvelut/Paikat/0/7/6/Karaokejuontaja$$$!06215448.html
http://www.mol.fi/Tyovoimapalvelut/Paikat/0/7/6/Karaokevetxjx$$$!06177143.html
http://www.mol.fi/Tyovoimapalvelut/Paikat/0/7/6/Karaokejuontaja,$tiskijukka$$$!06209625.html