"Vuodevaatteissa voi piillä jopa 17 000 kertaa enemmän bakteereita kuin wc-istuimessa. Näin silloinkin, kun ne ovat hiljattain pesty, kertoo raportti."
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/da897a52-e8b4-4d4a-ab1d-727b4d2136d4
Vaihdan petivaatteet ja pesen tyynyt sekä peitot melko usein, petivaatteet vähintään kerran viikossa, välillä useamminkin.
Olen muutenkin hyvän hygienian kannalla kaikessa suhteessa.
Se on yksi halvoista ja hyvistä keinoista löytää kumppani. Toinen on tietysti käytöstavat.
Kuinka usein vaihdat petivaatteesi?
19
113
Vastaukset 19
- Anonyymi00001UUSI
Melko harvoin. Ehkä noin 5 kertaa vuodessa. En ole kokenut ongelmaksi, ei ole ollut ripuleita, ei flunssia, ei koronaa, ei mitään ainakaan 15 vuoteen, joten mitä hyötyä siitä jatkuvasta puunamaisesta ja pesuainekemikaalien kanssa lutraamisesta oikeasti on? Kävisit joskus jossain Intiassa niin vois vähän todellisuus avautua
Niin. Noudatan itse viiden sekunnin sääntöä, eli jos vaikka leipä tipahtaa lattialle, niin syön sen kyllä, sillä oletuksella, että en ole keittiössä, jossa kävellään ulkokengillä. (Oikeasti ammattikeittiössä ei saisi kävellä ulkokengillä).
Mitä tulee Intiassa käymiseen, niin kiinnostaisi kyllä käydä. En silti pidä itseäni suppeakatseisena, koska olen käynyt monissa muissa maissa, jossa hygieniataso on huonompi kuin Suomessa.
Hygienia on myös turvallisuutta, kunhan se ei mene liiallisuuksiin. Mökkiolotkin tekisivät hyvää monen vastustuskyvylle.
- Anonyymi00002UUSI
Kerran viikossa vaihtuu petivaatteet. Joskus harvoin menee kaksi viikkoa, mutta siinä vaiheessa koen olevani jo pahasti myöhässä.
Mikään ei ole ihanampaa kuin puhtaisiin lakanoihin pujahtaminen suihkun jälkeen 😍 Erityisen ihanaa, jos vielä koti on siivottu ja tuoksuu puhtaalta ja raikkaalta 🤗
Aletheias- Anonyymi00003UUSI
Tarkoitat, että "tuoksuu" kemikaaleilta ja luonnottomalta!
Tuo on niin totta. Puhtaus ei välttämättä tuoksu kemikaaleille, vaan se on pölyttömämmän kodin raikkautta, kun roskat tai muu lika ei ole haittaamassa hajujen kera. 🙂
- Anonyymi00005UUSI
Anonyymi00003 kirjoitti:
Tarkoitat, että "tuoksuu" kemikaaleilta ja luonnottomalta!
En tarkoita. Käytän siivouksessa hajusteettomia vaihtoehtoja ja esim luonnonmukaista siivoussaippuaa. Välttelen kodissani vahvoja hajuja, koska olen melko hajuherkkä.
Aletheias - Anonyymi00006UUSI
Mu5tasydän kirjoitti:
Tuo on niin totta. Puhtaus ei välttämättä tuoksu kemikaaleille, vaan se on pölyttömämmän kodin raikkautta, kun roskat tai muu lika ei ole haittaamassa hajujen kera. 🙂
Juuri noin 😊 Puhtaus ei tuoksu miltään muulta kuin raikkaalta. Jos koti on kovin likainen, alkaa ennen pitkää kaikki hajut vahvistumaan, likaiset roskikset, pesemättömät tekstiilit jne. Kodista tulee tunkkainen ja haiseva ja se haju tarttuu myös esim omiin vaatteisiin.
Puhtaudesta huolehtiminen on myös osa sisäilmasta huolehtimista, kun ilma pysyy puhtaana.
Aletheias
- Anonyymi00004UUSI
Mitä ihmettä, viikon välein vaihdatte lakanat. Aika epäegologista, pyykin pesu kuluttaa paljon vettä. Itse vaihdan 2-3 viikon välein mutta menen aina puhtaana nukkumaan.
Ehkä kerran kuukaudessa keskimäärin jaksan vaihtaa. Elämme leppoisasti sovussa bakteereiden kanssa. Olen sairauslomalla alle päivän vuodessa, joten lakanan bakteerit ovat aika hampaattomia.
Sitä paitsi jos vaatteissa on pesuohje 40 asteelle, tarkoittaa sekin että niissä olevat bakteerit tulee vain pestyä puhtaaksi.Jos pesen lakanapyykkiä, niin pesen sen 60-asteessa. Myös pyykkikoneen hurautan säännöllisesti sitruunahapolla ja 95-asteisella pesuohjelmalla.
Mu5tasydän kirjoitti:
Jos pesen lakanapyykkiä, niin pesen sen 60-asteessa. Myös pyykkikoneen hurautan säännöllisesti sitruunahapolla ja 95-asteisella pesuohjelmalla.
Joo. Mutta samalla logiikalla kaikki vaatteetkin kannattaa pestä vähintään 60 asteessa, vaikka pesukoneiden energiatehokkuussuositukset ja vaatteiden pesulaput ei siihen kannustakaan. Villa on poikkeus.
Muuten muistui jostain syystä lauseet: "when your socks smell of angels but your life smells of Brie"- Anonyymi00008UUSI
Mu5tasydän kirjoitti:
Jos pesen lakanapyykkiä, niin pesen sen 60-asteessa. Myös pyykkikoneen hurautan säännöllisesti sitruunahapolla ja 95-asteisella pesuohjelmalla.
Niin minäkin mutta pesukone on vähän rikki ja ei toimi muut kuin 40 asteessa pesut
Eksä oli neuroottinen välillä puhtaushommissa, vieras kun käväisi kylässä niin käytössä ollutta istuinta puunattiin jo ennenkuin ulko-ovi kolahti kiinni 😂.
Sama temppu sitten ovenkahvoille...
Ja auta armias jos vieraita oli yöpymässä, hyvä ettei roviolle kuskattu petivaatteita 😁. Luultavasti kuskattiin pyykkiin etusormi-peukalo pihtiotteella vähintäänkin ja suoraan pesukoneeseen ilman kosketusta mihinkään muuhun 😄.
Mikähän mekanismi siinä muuten on ettei ihminen haista omaa hajuaan samalla tavalla kuin muiden tuoksuja.
En minäkään tässä hiljakkoin motoreissulta palatessani mielestäni tuoksahtanut hirmuisesti paljon millekään, noh ensimmäiset terveiset nähtäessä tyttären suusta kuultuna olivat että "haiset ihan pers**lle" 😂.
Mjoo, yritin minä aiheessa pysyä ja pysyinkin periaatteessa. Nimimerkin muuntoa olen tässä pikkuhiljaa harkinnut 🤔. Elukasta ei olisi pitkä matka Haisuliin, tyttären mielipide on jo selvillä...täytynee kysellä lähiympäristön mielipiteitä aiheesta lisää...laitetaan harkintaan ainakin 😄.- Anonyymi00009UUSI
Kuva on pelottava.
Exäsi olisi sopinut tädin miehen kanssa. Ei edes ovi kiinni, kun jo kaivoi imurin. Olimme siistejä. Tädistä tuli myöhemmin avannepotilas, mites sitten.
Kohtalo on ivallinrn. Ei tarttis.
Vilma Anonyymi00009 kirjoitti:
Kuva on pelottava.
Exäsi olisi sopinut tädin miehen kanssa. Ei edes ovi kiinni, kun jo kaivoi imurin. Olimme siistejä. Tädistä tuli myöhemmin avannepotilas, mites sitten.
Kohtalo on ivallinrn. Ei tarttis.
VilmaNo voi että, laitetaan nyt sitten vähemmän pelottava kuvatus vaihteeksi. Esteettiset arvot ennallaan 🙃
- Anonyymi00010UUSI
Ex-Lukka kirjoitti:
No voi että, laitetaan nyt sitten vähemmän pelottava kuvatus vaihteeksi. Esteettiset arvot ennallaan 🙃
Johan mustaksi muutuit.
Vilma
- Anonyymi00007UUSI
Sellainen koti millainen on emäntä talossa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 102923
- 104894
Rakastamisesi tarkoitus
Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki52671Tämä meidän välinen tilanne
Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen33620Mitä Kärnässä tapahtui?
Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.5531- 46525
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää42485- 54478
Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä
Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle17456- 45447
