Kuulemma etsivät jotain asianomistajaa.. hölmöin syy mitä ikinä olen kuullut. Ei asianomistajia etsitä maijalla. Niille soitetaan virka-aikana.
Halusivat pysäyttää minut, kun silmälappu, musta nahkatakki, vieläpä kalju ja partaa.
>Simiti<
Lompsin kauppaan ja poliisit ajeli kävelytiellä perässä pysäyttäen minut
13
121
Vastaukset 13
- Anonyymi00001
Luuletko todella, ettei poliisin tarvitse välillä etsiä asianomistajiakin? Ei heille noin vain soitella, kun ei edes tiedetä kenestä on kyse.
- Anonyymi00003
Häh? Asianomistaja on käsittääkseni hän, joka tekee rikosilmoituksen? Voin toki erehtyäkin. Kerro esimerkki, niin osaan tiedostaa paremmin. Katutappelu ja uhri kadonnut?
>Simiti< - Anonyymi00008
Anonyymi00003 kirjoitti:
Häh? Asianomistaja on käsittääkseni hän, joka tekee rikosilmoituksen? Voin toki erehtyäkin. Kerro esimerkki, niin osaan tiedostaa paremmin. Katutappelu ja uhri kadonnut?
>Simiti<Asianomistaja on uhri, joka puolestaan ei aina heti hetkessä tee rikosilmoitusta, vaan poistuu tapahtumapaikalta syystä tahi toisesta. Esimerkkinä henkilö, jonka puhelin ryöstetään kadulla henkilön kauppareissulla. Katutappelussakin loukkaantunut uhri saattaa lähteä lääkäriin ennen kuin poliisi ennättää paikalle. Mahdollisuuksia on lukemattomia.
- Anonyymi00002
Onko sua loukattu tai kohdeltu kaltoin?
- Anonyymi00004
Olis ne nyt voinut antaa tikkarin, tai edes heijastimen, kun noin vainoavat.
>Simiti< - Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Olis ne nyt voinut antaa tikkarin, tai edes heijastimen, kun noin vainoavat.
>Simiti<”Asianomistaja on luonnollinen tai oikeushenkilö, jonka oikeutta tai etua rikos on loukannut, tai johon rikos on kohdistunut.”
Jos ne todella etsi lyötyä tai ryöstettyä.
Tai jos ne tuli kysymään, mitä kuuluu, onko asiat ok.
Tsempit sinne.
- Anonyymi00005
Olikohan joku soittanut laitapuolen kulkijoiden tappelusta? Sitähän ei poliisi voi tietää, mikä olet miehiäsi. Tämä on tällainen jenkkiläinen pronomini hippa, missä miestä sanoa naiseksi tai päinvastoin, vaikka näyttää aivan joltain muulta.
- Anonyymi00007
Jos näytit kaltoinkohdellulta?
- Anonyymi00009
Taitavat mokomat kuitenkin tietää historiani ja normiepäilys jostakin on aina olemassa.
Ei se minua haittaa sen kummemmin, mutta onhan tällaiset tilanteet sellaisia, mihin yleensä oikeat ihmiset eivät joudu.
Kantsii olla varovainen jo roskia viedessään. Molokin takaa voi yhtäkkiä hyökätä konstaapeli. 😆
Kaikesta huolimatta olen sitä mieltä, että poliisi on ystävämme.
>Simiti<
- Anonyymi00010
Jeparit toimeenpanivat työsuorituksen kun nostivat läskiperseensä ylös poliisiauton sähkölämmitteisestä istuimesta. Jeparit saivat raskaantyönlisän sekä myös vaikeantyönlisän yhden tunnin ajalta.
- Anonyymi00011
Meinasivat viedä sinut putkaan selviämään kun haiskahdat ja näytät alkoholistilta.
Luulivat merirosvoksi!
- Anonyymi00012
Muistan kun pikkupoika kerran kaupassa osoitti minua sormella ja huusi: "äiti, äiti. Katso merirosvo!"
Minua hymyilytti ja ostin merirosvotikkarin sille vilpittömälle pikku pojalle. Äiskäkin helpottui, kun otin huumorilla.
>Simiti<
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751729- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341102Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629- 75619
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36464
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398