https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/e797534c-0920-4210-99ac-32f2e5eb1a90
Purra haluaa viimeinkin laittaa eläkeläiset korjaamaan Suomen taloutta.
Indeksikorotusten poistamalla saataisiin vuosittain miljardeja valtion kassaan. Toisaalta on aivan oikein että ei aina olla palkansaajien kimpussa. Suurimmat eläkkeet ovat kynneniätuhansia kuukaudessa, ehkä ne rajataan ulkopuolelle eikä kosketa niihin.
Purra suututti eläkeläiset
5
69
Vastaukset 5
- Anonyymi00001
Kyllä eläkeläisille kuuluu eläkkeet. On paljon muita asioita joita voisi tarkastella. On paljon aloja jossa on ALV vapaus jossa tuotteen hinnasta putoaa pois 25%
- Anonyymi00002
Jos eläkkeiden indeksit lukitaan, niin sitten on syytä perua myös sairaudenhoitomaksujen korotukset.
Eikä nostaa eläkeläisten verotusta.
Monilla on nyt jo pelko siitä, että miten pienillä eläkkeillä tulee toimeen tulevaisuudessa. - Anonyymi00003
Enemmän olen huolissani nuorista, nuorista perheistä, opiskelijoiden ja tutkijoiden ahtaalle änkemisestä, joista on vastuussa koko hallitus ja osin edellinenkin.
En usko, että seuraavallakaan jää taloudellista liikkumavaraa. Puolustusmenot kasvavat. On varauduttava alentamaan elintasoa ja osaa jää kaduille ja kujille.
Entistä suurempi merkitys on sillä, että pappa betalar och mamma också. Eläkkeet ja lapsilisät ovat seuraavan eduskunnan tappolistalla. Perintövero pysyy ja pakottaa verosuunnitteluun.
Eutanasia tulee myös agendalle. Sairaat ovat liian kalliita tälle yhteiskunnalle.- Anonyymi00004
Eläkeläisillä on vielä varallisuutta, lapsiperheet on jo imetty kuiviin. Purra on oikeassa tarkastella eläkeläisten varallisuutta. Kyllä heillä on varallisuutta osallitua kalliisihin hoivakoti hoitoihin. Ympärivuorokautinen hoito maksaa 6000-7500/kk ei niitä varoja ole tarkoitettu jätettäväksi perillisille.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Eläkeläisillä on vielä varallisuutta, lapsiperheet on jo imetty kuiviin. Purra on oikeassa tarkastella eläkeläisten varallisuutta. Kyllä heillä on varallisuutta osallitua kalliisihin hoivakoti hoitoihin. Ympärivuorokautinen hoito maksaa 6000-7500/kk ei niitä varoja ole tarkoitettu jätettäväksi perillisille.
Purra ottaa sieltä mistä on helpointa. Hapan akka kun ei kehtaa nähdä vaivaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3571106- 71748
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37696- 49590
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht321501Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19481- 75471
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459