Kylässä sais parantaan tien pintoja. Harmittaa kun rengas meni autotarvikkeen ja apteekin välissä. Kyllä tässä kylässä rahaa laitetaan hiihtolatuihin ja muihin mettäpolkuihin . Mutta korjais tiet. pirkantie ollu viimeksi kunnossa 35 vuotta sitten kylän keskusta on ihan kauhea. Laitettaisiin kylä kuntoon ja sitten sinne mettään ne rahat. Kaikki paikat on pensittyneet. Reuhalanmaan kallio leikkauset. Uus jalka käytävä naurattaa kun entisetkin pahempia kun ratsutie. Vesakoituneet reunat halkeamia niin paljon että nilkka menee jos kävelee tai pyörän rengas menee uraan ja lentää ratin yli.
Tämä kylä näyttää just samalta kun itä suomen pikku kylät. Pulitörmäkin oli ennen hienopaikka nyt sama kun pietaraisenvaara.
Tämä kylä näyttää just samalta kun itä suomen pikku kylät. Pulitörmäkin oli ennen hienopaikka nyt sama kun pietaraisenvaara.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Juurikin näin on. Ei ole kunnassa ketään joka ymmärtäisi ympäristöasioista. Romukasat rehottaa ympäri kylää. Ei varmaan matkailijankaan silmä lepää jos sattuu kylälle eksymään. Kumpi on tärkeämpää esim. jäähalli vaiko tiet. Varmaan tien käyttjiä on enempi.
No ei ole jäähalli vaan virallisen kokoinen luistelurata katoksella.. Kallista on katosrakennelmat. Olisiko nämäkin urakat voinut kilpailuttaa tai jättää tulevaisuuteen ja tosiaankin siistinyt kyläkuvaa. Turistithan kylällä kuiten pyörii . Pyörätiellekkin vaihdettiin sorat muttei hoksattu tehdä ojia samalla. Ehkä ensivuonna kaivetaan taas. Ojusniityn kohdalla vesi maannut vuosia ja nyt sama jatkuu.. satametriä avo-ojaa ja kaikki kunnossa,mutta ei tänävuonna;) Kieltämättä tuntuu nämä touhut hölmöläisten .
Määrä korvaa laadun tai ladun. Hiihtoladut myös yksi iso rahareikä niiden työtunnit,polttoaine rahat ja koneiden kustannukset mitkä on melkoiset isot huolletuista ja valaistusta hiihto ladusta.niitä kun leikattaisiin niin kunta saisi ison säästön. Kuinka monta hiihtäjää käy muualla kun oloksen ympärillä. Ei kovin monta. Keskittäisiin nyt vaikka oloksen ja kylän latuun. Syrjäkylien pikkulatuja tuettaisiin mitä tekee seurat ja yksityiset ihmiset. Kolmesta sadasta latu kilometristä kun karsisi ainakin 200km pois. Jäljelle jäisi kuitenki 100km mikä olis helpompi pitää laadukkaassa kunnossa. Päinvastoin kun nykyinen malli. Alla olevassa listassa. Ulkoilu reittien reittien älytön määrä. Pitäis nyt punakynä käydä listalla. Vaikka se suututtaa ihmisiä mutta laatu ensin
https://www.muonio.fi/vapaa-aika/liikunta-ja-hyvinvointi-3/reitit-ja-ulkoliikuntapaikat/muonion-reittien-kehittamisohjelma.html
Kuntakin hehkuttaa kaikenmoista tunturijoogaa ym. onnellisuus hömpötystä ,mutta kyläkuvasta ei välitetä hevonen vittuakaan.
Eikö nytkin tehdä jotakin ohituskaistaa tai mitä lie terveysaseman ja koulun seudulle. Mitä varten en tiedä. Kansakoululla rakennusta salaojitetaan ja se on järkevää. Luistinradalle tulee kallis katos.
Se on teillä tuo kunta sitte vittumainen ko ei tee mitään. Eikä varsinkaan valtion ylläpitämille teille. Ihmekään että täyspäiset karkaa.
No kohtahan lumi peittää kuopat.
Kyllä kaunis kylä pilattu hoitaattomana. Uutta kunnantaloa vain suunnitellaan. Tuo uusi päiväkoti systeemi pilasi hyvin suunnitellun koulun ulkonäön.
Kyllä ottaa pattiin... Täältä on kyllä helppo muuttaa.
ja nuo risukot. Tämä on aivan uskomatonta, mihin on menty.
Muonio on pilattu.
Torstaitorikin on tuossa asfaltilla pienessä paikassa. Eipä tartte käyä sielä.
Eikös niitä työttömiä ole suomessa pilvin pimein. Ympäristönhoitotyöt ovat mielekästä työtä. Saa samalla raitista ilmaa, kunto pysyy kunnossa, sosiaaliset kontaktit lisääntyvät ja työpäivän jälkeen makeat yöunet. Vain positiivisiä asioita kun ihmisiä työllistetään järkeviin töihin.
Eikö se vieläkin ole raivausporukka vaan en ole varma.
Kyllä Muonio ja etenkin Muonion keskusta on mennyt alas viimeisen 5-10 vuoden aikana.
Tienvarret rehottavat pajua ja muutakin hoitamatonta. Kylätiet asfaltissa olevine reikineen kiusaavat autoilijoita. Kelkkojen ym. koneiden raatoja on joka paikassa. Koiran jätöksiä - niitä on joka paikassa. Talvella sen näkee.
Kelkkareitit, pyöräreitit ja joku jääkiekkohalli ja tietenki uusi kunnantalo - ei nyt vielä rakennettu- jossa paisunut kunnan virkamieskunta voi pönöttää vaikeasti kuntalaisten saavutettavana. Nuo kaikki ovat etusijalla.
Eräs kirjailija kirjoitti entisestä kotikylästään kirjan "Automiesten kylä". Muoniosta voisi kirjoittaa kirjan "Rakkien, kelkkojen ja mönkìjöitten kylä".
En nyt kaikkea allekirjoittaisi ,mutta virkamiehen saavutettavuudessa on parannettavaa. Virkaatekevät ovat kuntalaisten edunvalvojia ja tarvittaessa neuvovat . Jos siellä on niin kìre niin eikö virkailijoita voisi lisätä tai käydä kuulonhuollossa ja ovet auki toimistoihin! Avoimuutta,valtuustokin voisi tehdä jotakin asialle.
Ei nyt ainakaan lisätä virkailijoita. Heitä on jo lisätty muutaman vuoden aikana. Päin vastoin. Saisi ruveta vähentämään.
Torassieppi myös raiskattu
Niin on.
Uudessa sotessa hävisi kunnan vastuista 40 %. Saman verran pitäisi vähentää henkilöstöä. Näin tehdään yrityksissäkin. Ei tavallinen veronmaksaja kaipaa "leikittelijöitä ja laulattajia". Nekin rahat leikattavaan soteen. Muutosneuvottelut käyntiin.
Mielenkiinnosta kysyn,mitä tekee maankäyttöinsinööri? Tietääjö kukaan?
Mitä tekevät monet muut päälliköt, koordinaattorit, liikuttajat jne.???
Mikä Son tuo tie osuuden nimi josa, niitä järjettömiä kuoppia on. Oisin tehnyt väyläviraston ilmoitukseen mutta ois pitänyt merkata kartalle missä ne kuopat on
Kun Sote tuli, niin tuo 40% hävisi automaattisesti kunnan henkilöstöstä, koska sosiaalipalvelut, terveyspalvelut ja pelastuspalvelut menivät hyvinvointialueelle.
Esität ilmeisesti, että kunnan nykyisestä hallinnosta pitäisi tämän lisäksi vähentää 40%?
Mutta jos näin tehtäisiin, ei kunta olisi enää toimintakykyinen. On mahdollista, että kunnassa on liikaa tai liian vähän työvoimaa. Mutta yleisesti ottaen kaikkien kuntien työvoiman määrä on optimitilassa automaattisesti. Erityisesti pienissä kunnissa on helppo nähdä, jos porukkaa on liikaa. Isoissa organisaatioissa kuvio ehkä hämärtää, ja niissä tätä on vaikeampi päätellä.
Keitä ovat nämä "leikittelijät ja laulattajat" joihin viittaat?
Keitä nämä tai paremminkin, mitä virkoja ja toimia ... Mietipä, kun käyt tarkemmin läpi kunnan organisaatiota.
Kunnan organisaatiosta hävisi 40 %... Hävisikö keskushallinnosta. Sinne vain lisätään.
Opetustoimen henkilöstönmäärä (ei pelkästään opettajat) suhteutettuna oppilasmäärään. Onko suhde kohdillaan?
Muut palvelut, kuten ladut ja muut liikuntapalvelut. Ensimnäkin tarvitaanko kaikkea, paljonko käyttäjiä, paljonko niissäkin toiminnoissa on henkilöstöä.
Paikallislehdessä oli kuva, jossa oli neljä sivistystoimen johtajaa. Eikö vähemmälläkin virkamäärällä pärjättäisi. Tuossa on yksi esimerkki.
Helppo kaikenlaisia virkoja ja toimia on perustaa, kun kulut katetaan veroilla, ensisijaisesti kunnallisveroilla ja valtionavuilla, jotka nekin kartuttaa veronmaksajat. Jos ei verot ja maksut riitä otetaan velkaa, lähinnä valtio ottaa. Kuinka kauan siihen on varaa?
Yrityssektorilla olisi tuota menoa nopeasti konkurssi.
Mitäpä tuo haittaa jos rahaa on käyttää että antaa palaa. Kieltämättä tulee tunne että eletään kuin pellossa.. Luistinratahöpötys samoin Pirkantien sikaanin.
...ja monta muuta, kuten mahdollinen uusi kunnantalo. Tarvitaanhan kunnalle oikea residenssi.
Muonio, Enontekiö. Kolari ja Kittilä tulee yhdistää yhdeksi kunnaksi. Kuntakeskus Kittilään ja muihin nykyisiin kuntakeskuksiin kohtaavat palvelupisteet. Ei tarvitsisi enää kuin yksi kunnanjohtaja, yksi sivistysjohtaja ja yksi tekninen johtaja. Osa muista virkamiehistä voisi kiertää ns. uudessa, laajassa pitäjässä tarpeen mukaan.
Älkää kuiten purkako kunnantaloa. Upea rakennus. Jos tarvetta purkaa niin mätöjä rivitaloja .
Elävät makeasti verovaroin.
Ei kepu ole entinen taistelee vihervassuitten kanssa jumbosijasta.
Kepulla on vaikutusvaltainen kunnalisneuvos. Hän valitti keskusta kuopista heti seuraavana kuoppiin oli heitetty täyteainetta että kepulaiset on vihreiden kanssa nouseva puolue.
Alottaja ossuu tällä kirjotuksela kyllä naulan kanthaan. joka paikka pensittyny ja kyläteitten kuopat ollu hoitamatta jo varhmaanki sen 30 vuotta. pahimmat paikat on korjattu repimällä niistä asfaltti pois mutta uutta pintaa ei ole muistettu laittaa.
ja tuo pulitörmä, se oli ennen nuorison ajanviettopaikka mutta nyt näyttää läpitunkemattomalta pusikolta. ennen näky joskus muoniojärviki mutta ei näy enhään.
menny aivan pörröksi koko muonio, sen siitä saapii ko päästää junantuomat päättähmään kaikista asioista ja paljasjalkaset ei välitä...
Pulitörmä on yksittisten maita,ei kunnalla ole mitään tekoa. Ja vieressä monivuotinen rakennustyömaa.
Näin on. Surettaa, mihin on Muonio vajonnut. Muualta tulleet hallitsevat Muoniota. He eivät tunne Muonion kulttuuria, ei kunnassa eikä seurakunnassa.
Eipä juuri enää halua käydäkään entiseĺlä synnyin- ja kotiseudulla.
Variksen kalleki vois vähä siivota sitä pihaansa sekä kotona että kyllä. Järkyttövä näky.
Jos tuo arina antaisi entisen kaupan paikan toriksi niin kyläkin vähn elävöityisi . Nyt arvon viisaat päättäjä toimikunta pystyy ja hieromaan kauppoja.
Ei muuten näytä samalta kuin ennen,sinä kirjoitat palturia. Kylä oli elävä pultsarit otti puistossa olutta. Mukavia harmittomia kylän elävöittäjiä. Nyt juodaan enemmän kotona tai ulkomailla ja kaulin heiluu,,,mustat silmät ja huono pakkeli.