Kaikki kyrjuus nyt suimessa on

Anonyymi-ap

SE on nykyisen hallitukse vika.


ÄänestäSE on nykyisen hallitukse vika.


ÄänestäSE on nykyisen hallitukse vika.


Äänestä

6

<50

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      SE on nykyisen hallitukse vika.


      ÄänestäSE on nykyisen hallitukse vika.


      ÄänestäSE on nykyisen hallitukse vika.


      ÄänestäSE on nykyisen hallitukse vika.


      ÄänestäMitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut? Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vKokoomus ei halua muuta kuin kansan verorat eikkaille miljonääreille kaikki muu puhe on potastkaa ja tähtää van snun vero rahojesiisimsiirtoon garden hallituksen kautta sisäpiirille jihin harva vain kuului

      Näkeehänsen kaikaesta mihitö kokokoomus tekee

      • Mitä rahaa siirretään, kun kaikki menee kaltaistesi ylläpitoon?


      • Anonyymi00006
        YXKAXEX kirjoitti:

        Mitä rahaa siirretään, kun kaikki menee kaltaistesi ylläpitoon?

        Voitko oysyä aiheesa , en ole niin kiinnistava kun luulet, aihe on kokoomus ja sen aikansama köyhyys suomessa ja rahn siirto köyhiltä,eikaille jika on nyky hallituksen ainia tavoite ja sitä se tekeekin

        Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

        Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa.

        Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-luvulla velaton, koska rikkaat oli laitettu verolle ja verotuloilla maksettiin hyvinvointivaltion menot.

        Siihen aikaan tieverkkokin oli tiptop-kunnossa. Uutta asvalttia vedettiin joka vuosi ympäri Suomea. Suomen kansalla oli muutenkin rahaa ,esimerkiksi vuona 1989 rekisteröitiin yli 180 tuhatta uutta autoa.

        Kaiken tuon ovat porvaripuolueet Suomesta tuhonneet, persut etunenässäKokoomus ja rikkaat katsoo oikeudekseen kustannutaa rikastumisensa kansalla

        Kansa maksaa rikkaiden vaurastumisen veroissaan saamatta mitään ei edes lääkäriin pääse

        Sosiaaliturva pois ja rikkaille yrityksille sosiaaliturva rahat siirtyy
        Kuin itsestään

        Suomen tyhmä,kansa vaan töllöttää telkkaria kotona van ja ihmettelee kun mtv n pissikset kehuu kokoomusta


        Äänestä sdp jos et ole moni miljonääriEipä tässä ole juurikaan tärkeämpiä asioita. Kun hallitus on toitottanut viimeiset kolme vuotta, ettei rahaa ole ja sillä verukkeella on leikattu vähävaraisilta ja keskituloisilta toimeentulosta sekä nostettu palvelumaksuja ja alvia. Nyt sitten selviää, että rahaa on ollut hallihankkeelle, EM-kisojen lobbaukseen ja Uudenkaupungin autotehtaan pelastamiseen. Jokaisen näiden järjestelyjen takaa löytyy Kokoomuksen politiikkoja (mm. PM Orpo), Kokoomuksen rahoittajia (Kokkila) ja kokoomuslaisia lobbareita (Vapaavuori).
        Osa hankkeista on runtattu läpi hallituksessa ilman kunnollista valmistelua ja osassa Orpo on ollut jäävi ja silti osallistunut päätöksentekoon.
        Kyse ei näissä tapauksissa ole pelkästään rahasta. Toimintatavat ovat olleet niin hähmäisiä, etteivät ne kestä päivänvaloa.
        Eivätkä pääministerin selitykset juuri auta, kun puhuu mitä sattuu ja syyttää muita.Orpon persuhallitus rakentaa Suomeen oligarkiaa

        Suurelta enemmistöltä otetaan rahaa ja annetaan se pienelle rikkaalle oligarkkiryhmälle.
        Oligarkkien kleptokratia (”varkaiden valta”) viittaa hallintoon, joka on niin korruptoitunut, että varastaminen on institutionalisoitu.
        Kleptokratiassa lähes kaikki hallituksen mekanismit on tarkoitettu verottamaan
        KANSAA, jotta kleptokraatit saisivat lisää varoja ja että ”hallitus” pysyisi vallassa.

        Eikä nämä "oligarkki-johtajat" edes tunnista mitä ovat tekemässä, koska ovat niin täynnä itseään, että luulevat kaiken kuuluvan heille automaattisesti.


        Äänestä SDP


        Kuka hyötyy kun kokoomus on tuhonnut ostovoiman terveys
        Kuka hyötyy kun kansalaisten ostovoima on tuhottu
        Terveyden hoito on tuhottu, työllisyys on tuhottu,
        Jopa yritykset ihmettelee kun kukaan ei osta mitään

        Ravintolat valitaan kun kukaan ei käy

        Kuka hyötyy kaikesta kysyn vaan


        Kun ei enää edes ei kauan hyödy kun kukaan ei osta


        Ai niin ei ja rikkaat yritykset saa kansan veeovarat yeitystukena ja vero etuina itselleen kun niitä pitää tukee

        Oikeen kädestä pitäen👺👺👺💩💩💩💩💩

        Onko ymmärrettävä niin, että oikeistolaisuus on valtion yhteisten varojen ryöväämistä

        Kaikki mahdollinen on ainakin kohta ryövätty ja hallitus ryövää lisää ottamalla
        lisää ja lisää velkaa veronmaksajien piikkiin. Piikki on koko ajan auki eliitille veronmaksajien laskuun. Tavallinen kansa velat tulee maksamaan.

        Oikeistolaiset haluaa kaikki kansan verovarat itselleen ja ohjata ne moni miljonääreilleSinun suureksi harmiksi juuri vasemmisto yhdessä ay-liikkeen kanssa ovat aikoinaan luoneet tämän hyvinvointivaltion nimeltä Suomi.

        Nyt sitten vain oikeisto onkin valitettavasti jo tuhonnut todella paljon hyvinvointivaltiota nimeltä Suomi.


    • Anonyymi00002

      Olen maksanut veroja enemmän kuin sinä koskan tienaanut

      • Anonyymi00004

        👺👺👺👺
        Moni ihmettelee miksi hallitus ja urpo ei tee mitään huonon suomen kansan tilanteen eteen

        Suomessa kansalla kaikki huonosti miksi urpo ei tee mitään siksi kun hallituksen Urpon mukaan Suomessa kansalla kaikki on hyvin eit tarvii tehdä mitään

        Kansa tosin eri mieltä👺👺👺👺👺👺👺👺

        Onko ymmärrettävä niin, että oikeistolaisuus on valtion yhteisten varojen ryöväämistä

        Kaikki mahdollinen on ainakin kohta ryövätty ja hallitus ryövää lisää ottamalla
        lisää ja lisää velkaa veronmaksajien piikkiin. Piikki on koko ajan auki eliitille veronmaksajien laskuun. Tavallinen kansa velat tulee maksamaan.KOKOOMUS .MAAMME HYVINVOINNIN TÄYSTUHO
        Tässä sinulle Suomen kurjistavat viime 20 vuoden ajalta
        Sipislö29.5.2015 - 6.6.2019 1470 Suomen Keskusta Enemmistö
        Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 340 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
        Katainen 22.6.2011 - 24.6.2014 1099 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
        Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 366 Suomen Keskusta Enemmistö
        Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 Suomen Keskusta Enemmistö
        Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 1396 Suomen Keskusta Enemmistö
        Jäätteenmäki 17.4.2003 - 24.6.2003 69 Suomen Keskusta Enemmistö


        Äänestä💩💩💩💩💩
        Mihin urpo laittoi varastamansa kansan eläke rahat työeläke kassasta oliko kansan lupa


        Äänestä👺👺👺👺👺👺👺👺👺
        Orpon hallitus paskoi kaikki homma
        ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.

        Orpo on aika luuseri. Stubb jyrännyt hänet täysin. Vois nykyhallitus keskittyäntoi

        Orpo on aika luuseri. Stubb jyrännyt hänet täysin. Vois nykyhallitus keskittyä asioiden parantamiseen sen sijaan että keskittyvät edellisen hallituksen mollaamiseen

        Yhdentekevää mihin keskittyvät kun puuttuu osaaminen kaikkeen muuhun kuin omien palkkojen korottamiseen

        Nyt lakkautetaan kuntouttava työtoiminta, kyllä tässä Kokoomus ja persut hallitus, rakentelee itse heinäsirkkoja ja veden paisumusta...ylimielilistä keskeneräistä hallitus toimintaa.....kaikella saralla...aivan jäätävää rahanjakelua... Orpo Purra hallitus.........hyi helvetti.. hallitus vaihtoon!!!!!!

        Orpo on aika luuseri. Stubb jyrännyt hänet täysin. Vois nykyhallitus keskittyäntoi

        Orpo on aika luuseri. Stubb jyrännyt hänet täysin. Vois nykyhallitus keskittyä asioiden parantamiseen sen sijaan että keskittyvät edellisen hallituksen mollaamiseen

        Yhdentekevää mihin keskittyvät kun puuttuu osaaminen kaikkeen muuhun kuin omien palkkojen korottamiseen

        Nyt lakkautetaan kuntouttava työtoiminta, kyllä tässä Kokoomus ja persut hallitus, rakentelee itse heinäsirkkoja ja veden paisumusta...ylimielilistä keskeneräistä hallitus toimintaa.....kaikella saralla...aivan jäätävää rahanjakelua... Orpo Purra hallitus.........hyi helvetti.. hallitus vaihtoon!!!!!!Sen nyt tiesi mitä se tuo tullessaan kun Kokoomus valittiin hallitus vastuulliseksi puolueeksi. Siitä Suomenkansa saa syyttää ihan itseään ja ilman sitä että näitä olisi äänestetty ei nämä toimet olisi mahdollisia. Kokoomus on ääri porvari puolue ja työvoima se jota he käyttävät hyväksi vaurastuakseen. Toimet ovat sen mukaisia. Kokoomuksen sisin poliittisen toiminnan ydin on vaurastuttaa vauraita ja valvoa heidän etujaan ja nyt he totisesti sen tekevät. Jo kautta poliittisen historian he ovat pyrkineet tulonsiirroin ja varsinkin yritystuin vaikuttamaan tulonsiirtojen siirtymistä teollisuuden hyväksi, joita johtavat öky porvarit. Kun he ovat vallassa jää jotkut jotka ei istu hallituksessa nuolemaan "näppejään". Tässä tapauksessa palkansaajat jotka ovat heille puhtaasti hyödykkeitä.

        Ja kun nämä pääsevät vastaan tarvitsevat he tukea muualta ,sillä käytännössä se ryhmä joiden etua nämä valvovat on Suomessa suht pieni. Noin 10% kansasta. Joten tuossa suhteessa on äänestäjien peiliin katsomisen paikka .Tuosta äänestys tuloksesta kun ei voi oikein vastuuta kaataa kellekään muulle kuin kansalaisille.


        Äänestä


    • Anonyymi00005

      Extuökäeimon ollut töissä 60 luvulla ja kehuu kuinka yienasi ja oli hyvä Mies siloin , elää samaa 60 lubun harhaa edelleen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      105
      1294
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      797
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      123
      573
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      541
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      183
      500
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      497
    10. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      31
      487
    Aihe