Vilja Eerikan isä vaikuttaa nykyään Ylitorniolla, äitipuoli puolestaan käy karaokekursseilla.
Hyvänen aika
Anonyymi-ap
8535
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eerika siirtyi vuonna 2010 äidiltään asumaan tästä aiemmin eronneen isänsä ja isän uuden naisystävän luokse. Tytön asuessa heidän luonaan häntä pahoinpideltiin henkisesti ja fyysisesti. Poliisin esitutkinta paljasti, että Eerika oli kärsinyt kotonaan päivittäisestä rääkkäämisestä, nöyryyttämisestä sekä väkivallasta ja vapaudenriistoista.[4][5]
Tytön kuolema johti laajaan julkiseen keskusteluun lastensuojelun tilasta, ja sen pohjalta tehtiin useita selvityksiä. Sosiaali- ja terveysministeriön työryhmän raportti esitti lastensuojelun voimavarojen lisäämistä. Kuntaliiton selvityksessä vuonna 2013 kävi ilmi, että yhdellä sosiaalityöntekijällä voi olla vastuullaan jopa 160 lasta, kun suositus on noin 20–50 lasta. Vain noin puolessa Suomen kunnissa oli riittävästi lastensuojelun henkilöstöä.
Rääkkäsivät ja tappoivat lapsen hirvittävällä tavalla ja nyt vain jatkavat elämäänsä. Tuommoset pitäisi laittaa loppuelämäksi ulkolaiseen vankilaan. Maahan jossa elinkautinen on oikeasti elinkautinen ja vangeilla ei ole mitään oikeuksia. Nämä ei ansaitse armoa.
Eikä kukaan uskalla edes sanoa sille lapsentappajalle mitään. Ei kuulu vapauteen ei edes avovankilaan.
onko noin munatonta sakkia siellä ettei kukkan uskalla sille mitään sanoa?
Tarkki avovankilassa ja Laamanen myös istumassa elinkautista , mistä nämä jutut , että nämä siat pyöris vapaana ?
Hoidelkaa pois.
Sankari ja unohdettu taistelija. Viattomien puolustaja ja ritari
Ei kukaan ole väittänyt missään että nämä elukat vapaina olisivat.