Ultimoiden hengessä

Michikawa

Hei!

Olen mukana Ultima The Redemption -projektissa (http://cfkasper.de/ultima/) , jonka päämääränä on tehdä ilmainen Morrowind modi, joka tulee valmistuttuaan olemaan Ultima -saagan epävirallinen viimeinen osa (virallinen päätös saagalle oli monelle fanille melkoinen pettymys).

Oma roolini on vastata projektin musiikista ja vaikka valmistuminen on edessä näillä näkymin vasta vuoden 2006 puolella, ajattelin tarjota pieniä maistiaisia siitä musiikillisesta materiaalista, jota peliin on tulossa. Olisi hienoa kuulla ajatuksia siitä, onko materiaali mielestänne toimivaa/sopivaa tietokoneroolipeliin. Biisit on valmistettu henkilökohtaisen Essence-projektini nimellä.

Näyte 1: http://www.mikseri.net/music/play.php?id=142404&type=dl
Näyte 2: http://www.mikseri.net/music/play.php?id=128056&type=dl
Näyte 3: http://www.mikseri.net/music/play.php?id=85795&type=dl
Näyte 4: http://www.mikseri.net/music/play.php?id=119083&type=dl

-Matti

1

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shamus case kakkonen

      Imho Ultimaisin veto oli Evening Falls. Alku oli kuin suoraan Iolon kynästä.

      Mulla assosioituu Ultimoihin semmonen suora ja rehellinen keskiaikameininki ilman Hollywoodjousia. Tosin parhaat biisit oli kasissa, mikä erottuu tyylistään eniten vaikka onnistuikin olemaan Ultimainen.

      Matskusta tulee ehkä enempi mieleen FF Chrystal Chronicles. Ei missään nimessä pahassa mielessä kuitenkaan.

      Kontekstista irrallaan biisit jää vähän vajaiksi, mutta erittäin lupaavalta vaikuttaa. Toivottavasti pelin muu tuotanto on samalla tasolla. :)

      Mielenkiinnolla odotan projektia. Olisi kiva kuulla eri tyylisiä teemoja. Esim. jotain uhkaavaa, taistelusysteemejä tai reipasta retkeilymeininkiä.


      Sopiiko kysyä millä softalla biisejä on näppäilty?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe