Matkailijavero varmistui

Anonyymi-ap

Kunnat voivat periä matkailijaveroa 2028 alkaen. Toivottavasti räpätään veroa sen verran, että tämä hulluus loppuu. Saahan tänne tulla, mutta koronan jälkeinen invaasio ja lyhytvuokraus saa loppua.

84

290

    Vastaukset 84

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      MANIT BOIS
      Kuten eräs Kirkkovaltuutettu
      on näillä sivuilla tuonut julki
      useampaankin kertaan.
      Nyt alkaa kaupunki "vuolemaan
      rahaa" hänen sanojaan lainaten.

    • Anonyymi00002

      Invaasio ja lyhytvuokraus eivät himmene täällä ollenkaan tulevina vuosina.

      • Anonyymi00013

        Muistakaa jouluinen mielenosoitus lentokentällä


    • Anonyymi00003

      Samaa mieltä.

    • Anonyymi00004

      Viisaat tiesi invaasiosta,koska se tapahtuu ja mistäpäin maailmaa jo kymmeniä vuosia sitten.

    • Anonyymi00005

      Totta kait kannatan matkailuveroa. Matkailu on yksi elinkeino muiden joukossa, mutta täällä Rovaniemellä erittäin huonosti ja taitamattomasti hoidettu. Visit Rovaniemen kärkihenkilö lentää leuhottaa maailmalla kuin heikkopäinen houkuttelemassa turisteja eikä käsitä sitä, että laatu edellä pitää mennä. Nyt vain haalinut massaturismia mitään ymmärtämättä.

      Turismi tuo vaurautta sekä työpaikkoja, mutta ei hinnalla millä hyvänsä. Nyt tuo leuhottaja ei ole käsittänyt, että täällä ei ole laillista majoituskapasiteettia ja muualta tulleet taksit ja muut toimijat pilasivat jo viime sesonkina maineen. Asuntopula ryöstäytyi ahneiden toimesta jopa katastrofaaliseksi.

      Veroa kaikilta tulijoilta 5 € per nuppi vuorokaudelta. Noin pieni maksu ei turismia kaada, ei tänne kannata sellaisten tulla kenellä ei ole varaa maksaa!!!! Välimeren maissa, Norjassa ja muuallakin sitä jo peritään, miksi ei täälläkin.

      Laillisuus kunniaan majoituksessa ja kaikki majoittajat hoitakoon velvollisuutensa!

    • Anonyymi00006

      Olen käynyt vuosittain maassa missä kentälle astuessa samantien peritään joku täysin naurettava 20e maksu.Täällä pitää toimia samoin.

      • Anonyymi00007

        Vaikka noin, hyvä esitys, kun vain päättäjät ymmärtäisivat tuon.

        Minäkin rohkenen sanoa, että Rovaniemen päättäjät ja Visit Rovaniemi eivät olleet ajoissa hereillä, kun antoivat turismin heti alkuun suuntautua väärin.
        Täällä jokainen sai huseerata matkailuasioissa ihan miten tahtoo jopa laittomuutta harjoittaen ja nämä vastuuhenkilöt nukkuvat yhä. Eivät älyä kantaa vastuutaan, jos hakeutuu päättäjäksi hommat pitää hoitaa lakien ja asetusten mukaan ja pitää ennen kaikkea huolehtia oman alueen asukkaiden eduista ja oikeiden rehellisten yrittäjien mahdollisuuksista toimia. On siellä valtuustossa ihmeellisiä sukankuluttajia, kun eivät älyä, että nyt jo mentiin metsään matkailuasioissa.


    • Anonyymi00008

      Kyllä ne älyävät,virheen myöntäminen on vaan joillakin ylivoimaista..

    • Anonyymi00009

      Ensinnäkin tuokin olematon muutaman euron maksu on vapaaehtoinen
      elikkä kunta saa päättää otetaanko käyttöön vai ei.
      Toisaalta kukaan eikä mikään instanssi tiedä miten se mahdollisesti tultaisiin perimään vaikka kunta sen hyväksyisi.

      Elikkä kukaan täysjärkinen lyhytvuokraaja sitä ihan omatoimisesti lähde maksamaan eikä tavallaan perimään missään muodossa korkeintaan nostavat varalta taksoja peitenimenä " turistivero"
      Kannattis varmaan kysyä asiasta viisaammilta tavattiin ennenaikaan ennen tekoälyä sanoa erinäisissä pulmatilanteissa

      Elikkä yhteys tuonne isompiin kyliin Euroopassa ja muualla jossa se käsittääkseni on ollut jo jonkin aikaa käytössä kuten isoissa Espanjan ja Italian ja Saksan kaupungeissa ja mm. Japanissa ihan laajalti
      Jostain vois herua tietoa järjestelmästä jolla tämä turistiveron periminen tapahtuu.
      En kyllä epäile etteikö omiakin konsteja asian toteuttamiseen ole mutta
      oli mutta pöljempikin tajuaa tämän veivauksen eli suhmuroinnin asian tiimoilla.
      Tiettävästi sitten ensivuoden puolella EU tasolla tullaan puuttumaan vähän raskaammalla kädellä tuohon villinlännen touhuun ja rekisteröintipakko kaikille airbnb ja booking ym alustasovelluksille

    • Anonyymi00010

      Pääasia että jotenkin peritään. Joka paikka on vinosilmiä väärällään.

      • Anonyymi00011

        onko se perse silmäkin vinossa


    • Anonyymi00012

      Juu, mitä sitä suotta turistituloja ja työtä halutaan.

    • Anonyymi00014

      Lapin matkailun kasvu ei ole tällä hetkellä kenenkään hallinnassa, nyt hinnat sen verran korkealle että "köyhät karsiutuu", tällä etsitään sopiva taso matkailija määrään ja ehditään tekemään ja palvelemaan asiakkaat oikeasti hyvin. Eli vähemmän voi olla enemmän.

    • Anonyymi00015

      Jos hinnat nostetaan niin korkealle että turismi loppuu täysin,niin kun voi aivan hyvin nimittäin käydä..Sitte ollaan sonnat housuissa suu auki.,.Ja muistellaan kuinka hyvin kaikki oli ennen ku tyypillinen Lappilainen ahneus ilmaantui pintaan...

      • Anonyymi00016

        Sopivalle tasolle


    • Anonyymi00017

      Mikä on ahneelle ihmiselle sopiva?Jo nyt on menty hinnoissa niin korkeisiin määriin että olen satavarma siitä että turistit ovat,monet heistä miettineet oisko jatkossa halvempaa lomailla muualla..

      • Anonyymi00028

        Iänvanha totuus on, että ahneelle ei riitä mikään. Jos saat miljoonan kasaan, alat hopusti touhuamaan, että saat toisen, kolmannen ja niin edelleen.
        Ahneella pitää olla rahaa ja muuta maallista mammonaa enemmän kuin itse mihinkään koskaan tarvitsee. Eivät muista sitä, että kun kuolema korjaa tänne ne jää miljoonat.


    • Anonyymi00018

      Hintojen nosto on idioottimaisin idea mitä olla voi.

      • Anonyymi00020

        Millä muulla karsit "ylimääräisen" porukan pois.


    • Anonyymi00019

      Lappia ja Rovaniemeä rakennetaan paraikaa,ja se on turismin ansiota,ei minkään muun.Jos turismi poistuu täältä,olemme kaulaa myöten kusessa.

      • Anonyymi00029

        Tuo matkailu tuloja, myönnettävä jokaisen. Eri asia taas se kannattaako turistien määrää paisuttaa niin, että ikävät lieveilmiöt lisääntyy. Niitähän oli jo viime joulunseudun sesongissa: epäe-ettiset toimijat koiravaljakkotöissä,
        muualta tulleet villit taksit, laiton majoitus asuintaloissa, lutikat, se, että majoittajat eivät opastaneet asiakkaitaan, turistien ryntäily yksityisten pihoille, ajotaidottomat autojenvuokraajat jne.

        Matkailuvero käyttöön, säännöt sekä majoittajille että turisteille, kaikki laittomuus heti pois.


    • Anonyymi00021

      Mikä on se ylimääräinen porukka?! Nämä jotka yöpyy paikallisten asukkaiden asunnoissa?!

    • Anonyymi00022

      Ne rahat joilla lomamajoitus hoidetaan ja rahat joita he käyttävät kylällä,ne rahat pyörittävät tätä kylää!!

      • Anonyymi00066

        Vaan,salahotellien tuotot menee ainoastaan ,"hotelliyrittäjän"tilille.


    • Anonyymi00023

      Tämä kylä ja seutu ei pidä sisällään mitään minkä ansiosta voisimme todeta-PÄRJÄÄMME OMIN VOIMIN..Siksi turismia vastustavat ovat jotain mitä en käsitä ollenkaan!

    • Anonyymi00024

      Ja te jotkut mietitte jotain mielenosoitusta lentokentälle...Jo tuo -MIE OLEN ASUKAS-touhu on järjenvastainen juttu tässä kaupungissa..

      • Anonyymi00025

        Soppamiehellä kiehuu yli !


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        Soppamiehellä kiehuu yli !

        Näytelmä kaupunginteatteriin!

        Lyhytvuokraajien lauma vyöryy lavalle, asentavat avainpiiloja oviin, huutavat "mani, mani" ja heiluttavat rahatukkojaan. Kaikki on vain rahaa. Tuovat turistilaumoja kolistelemaan ihmisten taloihin. Turistit ovat aivan pihalla, mutta lyhytvuokraajat vain laskee rahoja.

        Sitten tulee mielenosoituskulkue. Paksut puuterit naamalla lauma vanhoja muoreja, osa rollaattorin kanssa, minkkiturkeissa, tyypillisen kokoomuslaisen näköisiä hienostorouvia. He rääkkyvät isoon ääneen naamaa omituisesti väännelleen ja jäseniään sätkytellen: "Miä öön äsykäs!" He haukkuvat lyhytvuokraajia, jotka nauravat ulvoen näitä mielenosoittajia.

        Sitten puoli tuntia näytelmässä nämä osapuolet haukkuu tosiaan todella rumin sanoin. Ei muuta kuin vain pahenee koko ajan. Lavalle tulee tavallinen kaupunkilainen, ihminen. Hän juoksee pakoon molempia ryhmiä ja huutaa, oi kuka meille avun tuo.

        Sitten alkaa soita marssimusiikki ja ylväästi lavalle tulee kenttäkenttiö. Sieltä jaetaan ARMON SOPPAA. Tulkaa lapseni syömään makoisaa keittoa, ei riidellä. Molemmat ryhmät syövät keittoa ja itkevät pahuuttaan, he halaavat toisiaan ja alkavat villin piirikarkelon.

        Lopulta näytelmässä lauletaan yhteislauluna Arvon mekin ansaitsemme ja ollaan iloisia ilojuhlassa.


      • Anonyymi00067
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        Näytelmä kaupunginteatteriin!

        Lyhytvuokraajien lauma vyöryy lavalle, asentavat avainpiiloja oviin, huutavat "mani, mani" ja heiluttavat rahatukkojaan. Kaikki on vain rahaa. Tuovat turistilaumoja kolistelemaan ihmisten taloihin. Turistit ovat aivan pihalla, mutta lyhytvuokraajat vain laskee rahoja.

        Sitten tulee mielenosoituskulkue. Paksut puuterit naamalla lauma vanhoja muoreja, osa rollaattorin kanssa, minkkiturkeissa, tyypillisen kokoomuslaisen näköisiä hienostorouvia. He rääkkyvät isoon ääneen naamaa omituisesti väännelleen ja jäseniään sätkytellen: "Miä öön äsykäs!" He haukkuvat lyhytvuokraajia, jotka nauravat ulvoen näitä mielenosoittajia.

        Sitten puoli tuntia näytelmässä nämä osapuolet haukkuu tosiaan todella rumin sanoin. Ei muuta kuin vain pahenee koko ajan. Lavalle tulee tavallinen kaupunkilainen, ihminen. Hän juoksee pakoon molempia ryhmiä ja huutaa, oi kuka meille avun tuo.

        Sitten alkaa soita marssimusiikki ja ylväästi lavalle tulee kenttäkenttiö. Sieltä jaetaan ARMON SOPPAA. Tulkaa lapseni syömään makoisaa keittoa, ei riidellä. Molemmat ryhmät syövät keittoa ja itkevät pahuuttaan, he halaavat toisiaan ja alkavat villin piirikarkelon.

        Lopulta näytelmässä lauletaan yhteislauluna Arvon mekin ansaitsemme ja ollaan iloisia ilojuhlassa.

        Soppamies,on ollut psykoottisessa mielentilassa jo niin kauan, ettei hänestä taida olla enää realistisen elämän eläjäksi.Harhat kun ovat vallanneet hänen mielemsä lopullisesti.


    • Anonyymi00027

      Ei lappi kestä enempää turisteja, käy kuin kanarian saarille, ei sinne kukaan enää sitten halua.

    • Anonyymi00030

      Lappi ei kestä turismia?!?!Pieni kaupunki, lähes täysin asunnottomat puista tiheät metsiköt ja vaarat ympärillä..Mitä ihmettä nuo puheet oikein on?!

    • Anonyymi00031

      AINOA juttu mikä voi karkottaa täältä turismin on häikäilemätön ahneus.Kaikki täällä asuneet ja asuvat tietävät tuon asian.

      • Anonyymi00032

        Googlatkaa vaikka Savukosken tai Sallan matkailu
        Luonto, nähtävyydet ja kaikki aktiviteetit juuri sellaiset mitä matkailija tulee etsimään lapin jylhästä, kauniista ja NIMENOMAAN RAUHALLISESTA LUONTOLOMASTA hyvin hoidetut pitemmät ja lyhemmät patikkareitit palveluineen
        Tämä Rovaniemen hullunmylly bunkkermajoituksineen ja täysin sekaisen keskustan järtjestyksen joka uolella niin liikenteessä kuin kauppakeskuksissa ym. joissa suuri osa turisteista näyttää viettävän kalliin lapinloman
        Kellä paksumpi lompsa niitä viedään kuin porsaslaumaa joka puolelle olemattomiin muutaman hetken kestäviin koirasafareihin ja taivaatuliretkille satasen pari reissusta
        Ei siis todellakaan mistään Lapin lumosta ja rauhallisuudesta ei sinne päinkään
        Joutoaika möykätään näissä luvattomissa riistokämpissä kuunnellen finnairin ja muiden lentävien sekä natohävittäjien korvia huumaavaan jylinään illasta toiseen


    • Anonyymi00033

      Kaikki on suhteellista,suurissa kaupungeissa asuvat ovat haltioituneita jo tässä Rovaniemen keskustassa ja jokien rannalla kun on niin rauhallista.,.

      • Anonyymi00045

        Siinäkö se hongongilaisen tai muun suuren kylän asukin elämä ja onni sitten valaistuu kun saa muutaman päivän lapinlumouksen muutaman tonnin viikkomaksulla.
        Valtavat hässäkät lentoasemilla ja ryysis joka käänteessä kuitenkin kohtalo ainakin Rovaniemen matkailussa
        Vaikka nyt kuviteltaisiinkin löytävän ihan jonkun todellisen rauhan tyyssijan kohteen vaikka jostainlapin erämaasta tuskin se itse elämää keikauttaa sen kummempaan suuntaan loppupelissä
        Paluu arkeen ja hongongin sumuun hyvinkin pikainen liike muutamaa tonnia köyhempänä
        Muuankin brittiperhe vanhemmat ja kaksi lasta viikon joulumatkaelämys kuluineen vaikka kaikki ruokahommat poislukien , hankittu lidlistä omatoimi airbnb kämppään
        Lennot, airbnb ja sen höperöimmät aktiviteetit viikkomaksu noin 6000e


    • Anonyymi00034

      Lappi ei kestä turismia..Mikä täällä kärsii/ hajoaa turismin vuoksi?

      • Anonyymi00038

        Hienostorouvat, joilla hajoaa hermot, kun yöllä kerran kolahti matkalaukku mie en keztääääää miä öön äää-syyy-käääss!!!!

        Mennään mielenosoittamaan turisteja vastaan ja pilkataan vapaaehtoisia samalla!


    • Anonyymi00035

      Mikään ei kärsi.Tänne mahtuu.

      • Anonyymi00036

        Mee sie pössi vaikka venäjälle niin mahtuu yks turre lisää


    • Anonyymi00037

      Vaikene,pelle.

      • Anonyymi00039

        Älähän, puhu monikossa vapaaehtoisia emme todellakaan pilkkaa vaan he saavat meiltä suuren kiitoksen toisin kuin tämä diakonian soppakauhaan liimautunut omanedun tavoittwlija.


    • Anonyymi00040

      Ensin vingutaan matkailijaveron perään Lapissa ja nyt kun se tulee, kauhea itku, et vääränlainen laki, ei hyvä, tappaa matkailun kasvun jne.

      Kyllä taas Lapissa osataan 😅 veikkaisin että Turun imaami hoitaisi tämänkin asian lappilaisia paremmin.

      • Anonyymi00041

        Mielenosoitus on järjestettävä.
        Pääsemme BBC:n uutisiin.


    • Anonyymi00042

      Koko Suomi nauraa päätään pyöritellen tuota Rovaniemen turismivastaisuutta.Tuo on kertakaikkisen käsittämätöntä,suorastaan koomista,pieni kaupunki metsikössä raivoaa kun ulkolaisia pyörii kylillä aiheuttamatta yhtään mitään...

      • Anonyymi00043

        Mutta kun MIE OON ASUKAS!!!! Mie tajuan, että taloyhtiö omistaa asunnot ja hallitus päätää mitä asunnoissa saa tehdä. Mie en kestä, että naapuri vuokraa turisteille asuntoa. Mie saan määrätä. Jos naapuri tuo Pohjanhovista naisen asuntoonsa, siihen pitää pyytää taloyhtiön vanhoiltapiioilta lupa! MIE OON ASUKAS JA MIE EN HALUA ASUA SALAHOTELLISSA! Mie tiedän, mikä on laitonta ja mie määrään kaiken! Turistit ulos Rovanimeltä! MIE OON ASUKAS JA VÄÄNNÄN NAAMAANI KULKUEESSA SANON MIÄ ÖÖN ÄSYKÄS!!!!


        Mie oon mie oon mie en välitä ko ittestäni mie haluan elää eläkevuodet asunnossa jossa kukaan ei uskalla puhua käytävässä eikä turret ole kauppajonossa ko mie raahustan lähikauppaan oonhan mie hienostoa!!!

        MIE OON AIVAN SEKASIN!


    • Anonyymi00044

      Ymmärtäisin turismivastaisuutta jos he toimisivat Brittien tyyliin,meuhkaten,sotkien ja lomakohdetta pääosin haukkuen ja vähätellen.Näin eivät turistit täällä käyttäydy,ei sinne päinkään.

      • Anonyymi00046

        Aika ratkaisevia tekijöitä tuossa majoituksen valinnassa kaksi tekijää
        Nro 1 Näitä salahotelleja kun kuitenkin pystyy vuokraamaan halvemmalla hinnalla kun hotellitason majoitusta
        Kaikkihan ymmärtää erinäiset rehellisen hotellin kulut veroineen, henkilökunta ym.ym. mistä johtuen hintatason polkeminen mahdottomuus.
        Toinen erittäin painava syy huone nimeltä keittiö
        Eiköhän suunnilleen kaikissa kohteissa lyhytriistokämpissä jonkun tasoinen keittiö jossa mm. lidlistä ja rinteenkulmasta haalitut pizzat jamuut ateriatarvikkeet jotka mahdollista käristellä huoneiston keittouuneissa ja levyillä ja mikrossa ja kahvit keitellä keiittimillä
        Tämmönen ratkaiseva mahku puuttu hotellihuoneista
        Yleensa tarjolla huippukallis minibaari
        Hurjahintaiset hotelliruoat ja juomat maksullisia
        Useasti ilmoitetaan hotelleissa maksuttomasta tai maksullisesta aamupalasta......helppo ympätä " maksuton" huonehintaan ekstapalveluna
        T


      • Anonyymi00047

        Ei kaikki asukaat vastusta turismia, turhaan liioittelette. Jokainen ymmärtää, että matkailu työllistää ja tuo paikkakunnalle tuloja. Täällä vain on se turismi hoidettu alunalkaen väärin. Houkuteltu ihmisiä vaikka ei ole majoitusta ja sen takia tänne rantautui villit taksit ja yrittäjät keiden pussissa ei ole puhtaat jauhot. Maailmalla tiedetään rekikoirien rääkkäys, epäasialliset taksit ja laiton majoitustoiminta.
        Matkailu elinkeinoa pitää kehittää laatu ja kestävä kehitys edellä. Tuollainen villilänsi pilaa vain maineen eikä ole pidemmän päälle tuloksellista.

        Ratkaistaan ensin se, että määrää vähennetään sopivaksi ja kaikki laittomuus kitketään pois. Terveeltä pohjalta. Päättäjillä vastuu, eivät saa katso läpi sormien laittomuuksia ja matkailussa toimivien pitää toimia lakien ja asetusten mukaisesti. Jos turistien vieminen ilman maksua Metsähallituksen tai yksityisten maille on kiellettyä niin sinne ei sitten mennä. Laiton majoitusbisnes asuintaloissa kitkettävä kokonaan pois jos ei ole lupaa haettu ja saatu.

        Ahneus pilaa tämän elinkeinon vaikka maalaisjärjellä ajateltuna ihan hyvä, että tuo työtä ja hyvinvointia, mutta ei keinoilla millä hyvänsä.


      • Anonyymi00048
        Anonyymi00047 kirjoitti:

        Ei kaikki asukaat vastusta turismia, turhaan liioittelette. Jokainen ymmärtää, että matkailu työllistää ja tuo paikkakunnalle tuloja. Täällä vain on se turismi hoidettu alunalkaen väärin. Houkuteltu ihmisiä vaikka ei ole majoitusta ja sen takia tänne rantautui villit taksit ja yrittäjät keiden pussissa ei ole puhtaat jauhot. Maailmalla tiedetään rekikoirien rääkkäys, epäasialliset taksit ja laiton majoitustoiminta.
        Matkailu elinkeinoa pitää kehittää laatu ja kestävä kehitys edellä. Tuollainen villilänsi pilaa vain maineen eikä ole pidemmän päälle tuloksellista.

        Ratkaistaan ensin se, että määrää vähennetään sopivaksi ja kaikki laittomuus kitketään pois. Terveeltä pohjalta. Päättäjillä vastuu, eivät saa katso läpi sormien laittomuuksia ja matkailussa toimivien pitää toimia lakien ja asetusten mukaisesti. Jos turistien vieminen ilman maksua Metsähallituksen tai yksityisten maille on kiellettyä niin sinne ei sitten mennä. Laiton majoitusbisnes asuintaloissa kitkettävä kokonaan pois jos ei ole lupaa haettu ja saatu.

        Ahneus pilaa tämän elinkeinon vaikka maalaisjärjellä ajateltuna ihan hyvä, että tuo työtä ja hyvinvointia, mutta ei keinoilla millä hyvänsä.

        Turismi ei lisää eikä voimista ilmastonmuutosta, eläköön pitkien lentojen ja pitkien laivamatkojen turismi!


      • Anonyymi00052
        Anonyymi00048 kirjoitti:

        Turismi ei lisää eikä voimista ilmastonmuutosta, eläköön pitkien lentojen ja pitkien laivamatkojen turismi!

        Taas mölistään vailla tietoa. Kyllä ihmisten liikehdintä rasittaa ilmastoa,
        kuluttaa luontoa ja rakennettua infraa. Saahan sitä itselleen uskotella ettei
        haittaa, mutta se kuluminen ja ilmaston pilaantuminen on meistä kaikista riippuvaista. Isot teollisuuskeskittymät, tietämättömyys ja välinpitämättömyys pilaa ilmaa, valtameret, luonnon ja paljon elollista.
        Ei turhaan puhuta luontokadosta ja kasvien sekä eläinkunnan uhanalaisuudesta.


      • Anonyymi00053
        Anonyymi00052 kirjoitti:

        Taas mölistään vailla tietoa. Kyllä ihmisten liikehdintä rasittaa ilmastoa,
        kuluttaa luontoa ja rakennettua infraa. Saahan sitä itselleen uskotella ettei
        haittaa, mutta se kuluminen ja ilmaston pilaantuminen on meistä kaikista riippuvaista. Isot teollisuuskeskittymät, tietämättömyys ja välinpitämättömyys pilaa ilmaa, valtameret, luonnon ja paljon elollista.
        Ei turhaan puhuta luontokadosta ja kasvien sekä eläinkunnan uhanalaisuudesta.

        Ekologinen matkailu tärkeää. Luonnon läheisyys. Ei tarvitse käyttää ökymatkailuun luonnonvaroja. Esimerkiksi telttamatkailu ja ruoka kenttäkeittiöstä (puulämmitteinen) voisi tyydyttää suurten turistiryhmien tarpeen edullisesti. Eko-matkailu Rovaniemelle aloitettava. Kokeillaan!


    • Anonyymi00049

      Virheistä oppii,näin uskoakseni myös turismin kohdalla.Ei ole ihme ettei kaikki toimi ku turismi kasvoi niin nopeasti.Nyt kaikille turismin parissa työskenteleville,etenkin yrittäjille jäitä hattuun ennen ku talvi tulee...

    • Anonyymi00050

      Maahan muuttaja on vero velvollinen ,siis ? Hyvä niin .

    • Anonyymi00051

      ?!Mitä tuo viesti niinku tarkoittaa?!Käyttäkää järkeä viestejä kirjoittaessa että textin ymmärtää!

      • Anonyymi00054

        Se vaatii älykkyyttä ymmärtää ns. piiloviesti.


    • Anonyymi00055

      Turistit pitäisi viedä kauas korpimaille, ei lähelle asutusta. Tämän hyväksyn. Nykyinen meno taajamissa ja niiden lähistöillä haittaa tavallisia ihmisiä. Toivottavasti joku asia pysäyttää massaturismin!

    • Anonyymi00056

      Millä tavalla turismi haittaa taajamissa ja keskustassa?

      • Anonyymi00059

        Passaa käydä vaikka keskustassa talvenaikana niin ei tarvitse kysellä
        Tai vaikka ajella tuolla liikenteessä kokemettomien turistien seassa
        Hengenvaarallista hommaa-
        Ammatikseen ajelevat jälkeläiset aitiopaikalla paikalla porojen ja turistien
        valtaamilla baanoilla


    • Anonyymi00057

      -Nykyinen meno taajamissa...?!Mitä?!Tämä on pienenpieni kaupunki herranjestas!

    • Anonyymi00058

      Jos tämä elämä tässä kylässä tuntuu ahdistavalta,kannattaa muuttaa keskelle suota,nekin ovat kävelymatkan päässä.Aivan uskomatonta kitinää turismin haitoista,järjetöntä suorastaan...Missä te valittajat olette kasvaneet?!.Te ette sopeudu kaupunkielämään,asuinolosuhteisiin joissa suurin osa maailman ihmisistä elää elämänsä...Painukaa ...vettiin täältä.Muuttakaa suolle.

      • Anonyymi00060

        Mie oon asukas liike määrää.
        Keskusta varattava eläkeläisille.
        Turistit metsään! Salahotellit lopetettava ja myös lailliset hotellit kiellettävä (Arina). Olenhan hienosto eläkeläinen.


      • Anonyymi00064
        Anonyymi00060 kirjoitti:

        Mie oon asukas liike määrää.
        Keskusta varattava eläkeläisille.
        Turistit metsään! Salahotellit lopetettava ja myös lailliset hotellit kiellettävä (Arina). Olenhan hienosto eläkeläinen.

        Voi hyvänen aika tätä asioiden vääristelyä!!!!! Mie oon asukasliike ei määrää mitään, nehän on lait ja asetukset mitkä määrää!!!!
        Ettekö te kovakalloiset, ymmärtämättömät apinat VIELÄKÄÄN käsitä, että jos talo on saanut rakennusluvan asuintaloksi ja se on kaupungin asemakaavassa asumiseen tarkoitettu, niin siinä ei saa harjoittaa jatkuvaa majoitusbisnestä?????
        Kuinka moneen sataan kertaan teille pitää tätä kertoa, että menee jakeluun?
        Sitten te olette täysin käsittäneet väärin airbnb:n ja majoitusbisneksen eron. Koko viime talvi tästä tiedotettiin ja yhä te olette tolloja kuin sokkopaarma.

        Tuossa yllä oleva laittanut kommentin joko ymmärtämättömyyttään tai vain ärsyttääkseen. Häpeä!


    • Anonyymi00061

      Kasarin ja ysärin vkonloput,se liikenne oli vilkas.Nyt täällä on täysin kuollut keskusta 24/7..Ei silloinkaan kolaroitu eikä oltu hengenvaarassa kylällä...

    • Anonyymi00062

      Keskustaan voisi aivan hyvin perustaa vanhainkoteja,siellä sais olla aivan rauhassa.

      • Anonyymi00065

        Saahan sitä noinkin ajatella, mutta jollain konstilla ne luvatonta majoitusta harjoittavat valtaavat sieltäkin asuinkoppeja laittomaan majoitukseen. Nytkin rikkoneet kaikkia asumiseen laadittuja määräyksiä ja asetuksia.


    • Anonyymi00063

      Turistit metsään+keskusta eläkeläisille...Tuossa on,uskomattomalta tuntuu mutta tuossa on järkeä!

    • Anonyymi00068

      Lapin matkailu kasvaa liian nopeasti, palvelut ei ehdi samassa tahdissa, laatu kärsii, ihmiset tyytymättömiä, tyytymätön asiakas ei palaa, "paha kello kauas kuuluu"

    • Anonyymi00069

      Liian nopeasti?!

    • Anonyymi00070

      Kerro esimerkkejä turismin liian nopeasta kasvusta.Lähdetään yöpymisestä,uskon kaikkien turistien nukkuneen täällä sisätiloissa.Ruuatta tuskin kukaan on joutunut turisteista päiväänsä täällä viettämään.

      • Anonyymi00082

        Syömään ja nukkumaanko ne turistit tänne tuleekin.


      • Anonyymi00083
        Anonyymi00082 kirjoitti:

        Syömään ja nukkumaanko ne turistit tänne tuleekin.

        Niin, kyllä, kauppakeskusten lattioilke ja käytäviin.


    • Anonyymi00071

      Keskusta eläkeläisille ja turisteille.Paikalliset lapset nuoret ja aikuiset täyttävät lähiöt kännyköineen,läppäreineen sohvillaan istuen kotonaan ja paikallisissa pubeissaan tuoppi kourassa...Henttunen pörrää ympäri kylää soppatykki peräkärryssä...

      • Anonyymi00072

        Telttakylässä olis kiva loikoilla
        ja mie-asukkaiden juttuja oikoilla
        Sesonki tulee, turistit kotiin
        - kyllä telttoihin asumaan sopii!
        Ruokailu tietenkin tykistä hoituu,
        kenttäkeittiö Rollon onneksi koituu!


      • Anonyymi00077
        Anonyymi00072 kirjoitti:

        Telttakylässä olis kiva loikoilla
        ja mie-asukkaiden juttuja oikoilla
        Sesonki tulee, turistit kotiin
        - kyllä telttoihin asumaan sopii!
        Ruokailu tietenkin tykistä hoituu,
        kenttäkeittiö Rollon onneksi koituu!

        Kirjoittanut: Tekoäly


    • Anonyymi00073

      Telttakylä jommakumman joen rantaan varsinaisen kaupungin rantaan keskustan lähistölle...

      • Anonyymi00074

        Telttahöperö se jaksaa. Inhottavaa. päässään pyörii ainoastaan yksi asia ja sekin umpitollo.


    • Anonyymi00075

      Mielelläni eläisin muutaman vkon kaminalla varustetussa teltassa keskustan tuntumassa kämppääni vuokraten,tuhansia hetkessä tienaten!

      • Anonyymi00076

        Oliko tuokin taas niitä
        tekoälyltä tilattuja runoelmia ?


    • Anonyymi00078

      Ei ollu...

    • Anonyymi00079

      Ei kukaan ole käsittänyt väärin mitään majoittamisessa.Jotkut vuokraavat kämppäänsä tietäen hyvin sen olevan laitonta.He eivät välitä säännöistä.

      • Anonyymi00080

        Pari lämmintä Joulun aikaa
        ja Mie oon asukas porukka
        voi unohtaa koko jouluturismin.

        Tervetuloa ilmastonmuutos.


    • Anonyymi00081

      Oi Rovaniemi (Rollo), Pohjolan sykkivä sydän ja maailman kiistaton kruununjalokivi! Tuleva muumien kotikin... Millainen onni onkaan kohdannut tätä pohjoista metropolia, kun Airbnb-matkailun kultainen aikakausi on vihdoin saapunut valaisemaan arkemme!

      Mikään ei vedä vertoja sille puhtaalle ja ylevälle riemulle, kun kantakaupungin jokainen kerrostalo, rapakäytävä ja osake muuttuu kansainvälisen elämänilon, matkalaukkujen rullauksen ja iloisen puheensorinan keitaaksi. ("Mie oon asukas ja mie en kesrä, kun matkalaukku kolahti!" "No muuta korpeen!") Miksi jättää neliöitä tyhjilleen tai tavalliselle arjelle, kun voimme avata kotimme, porraskäytävämme ja sydämemme sadoilleuhkeille matkaajille ympäri maailman? Rahaa tulee, kun laitetaan kämppä vuokralle ja muutetaan sesongin ajaksi sukulaisten luokse tai telttamajoitukseen. Jokainen ovikoodin piippaus on hymni edistykselle, ja jokainen aamuyöllä käytävässä kajahtava matkalaukun pyörän kolina on kauneinta sinfoniaa, mitä Rovaniemen keskusta on koskaan kuullut. Mania tilille tulee.

      Toivomme – ei, me vaadimme – lisää tätä ihmeellistä turismin vyöryä! Emme peökää vieraita! Ahtakaamme keskusta täyteen elämää, väriä ja revontulibusseja! Haaveilemme hetkestä, jolloin jokainen Rovaniemen keskustan huoneisto on valjastettu palvelemaan tätä globaalia vaellusta, kuten Kanarialla. Mikä olisikaan upeampaa kuin kaupunki, jossa talven taika ja kansainvälinen vilinä täyttävät jokaisen neliömetrin Sampokeskukselta Lordi-aukiolle?

      Tuokaa meille lisää turisteja, tuokaa heidät suoraan sydänkeskustaan! Annettakoon Rovaniemen loistaa pohjoisen kirkkaimpana majakkana, jossa Airbnb-avainkotelot kimmeltävät kerrostalojen seinissä kuin kalleimmat timantit!

      Mie makaan teltassa puhtaana, kun parakissa on hyvät suihkut ja wc-tilat. Katson puhelimesta verkkopankkia, oho taas tuli hynää. Lapsenlapset itkee arkulla ilosta, viisas vaari teki meistä rikkaita. Rahaa tulee vaikka makaa teltassa! He tanssii Tavivaarassa kerran ja ylistää, oli se viisas mies, rehellinen lyhytyrittäjä!

      • Anonyymi00084

        Lapsenlapset miettii, sairastunkohan minä siihen geeniperittyyn mielisairauteen,joka tekee mieleni harhaiseksi ja senmyötä välinpitämättömäksi kanssaihmisiä kohtaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      40
      1046
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      83
      877
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      162
      862
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      814
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      29
      765
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      687
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      680
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      40
      643
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      612
    10. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      42
      576
    12. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      118
      553
    13. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      515
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      510
    15. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      6
      500
    16. 39
      485
    17. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      475
    18. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      467
    19. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      73
      461
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      457
    Aihe