Ruotsin julkinen työvoimapalvelu käyttää salaa tekoälytyökalua työnhakijoiden luokittelemiseen, uutisoi Aftonbladet. Kiistelty järjestelmä arvioi työttömien mahdollisuuksia työmarkkinoilla ja ennustaa heidän odotettua suoriutumistaan töissä. Automaattinen profiili on luotu salaa jo yli 925 000 ruotsalaiselle.
Luokittelun taustalla toimiva tilastollinen tekoälymalli tarkastelee arvioinnissa 16 eri tekijää, joihin kuuluvat muun muassa työnhakijan sukupuoli, syntymämaa, työttömäksi ilmoittautumisen aika ja vammaisuuden aste.
Vaikka työkalun pitäisi helpottaa sosiaalityöntekijöiden työtä, se on herättänyt laajaa vastustusta. Viraston lakimiehet ovat myös varoittaneet järjestelmän olevan ristiriidassa Ruotsin lain kanssa. Osa heistä on jopa eronnut viraston huolimattomuuden seurauksena. Lisäksi työkalun arvioiden tarkkuutta on pidetty huonona ja sen on pelätty johtavan syrjintään.
Työvoimapalvelu pahoittelee Aftonbladetin mukaan sitä, jos hakijat kokevat tulevansa väheksytyiksi. Virasto ilmoittaa pyrkivänsä kehittämään viestintäänsä. Samalla se kuitenkin vakuuttaa, ettei lopullisia viranomaispäätöksiä ja arviointeja tulisi koskaan jättää pelkästään digijärjestelmien tehtäväksi.
Ruotsin työnhakuprofiili, sama Suomessa?
Anonyymi-ap
2
<50
Vastaukset 2
- Anonyymi00001UUSI
Ruotsin talous pyörii hienosti, työtä on tarjolla, inflaatio matala ja ihmisillä rahaa.
Suomi surkeassa tilassa. Täällä jokainen olisi tyytyväinen, on työhön otto hoidettu millä tahansa tavalla!- Anonyymi00002UUSI
Ruotsilla on oma valuutta. Eivät lähteneet tähän eurohulluuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1192940Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.161061Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63883Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke51836- 52799
- 47684
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍79655- 80626
- 50625
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35614