Ostin tällaiset luistimet äskettäin. Haluaisin kuulla käyttökokemuksista, hyvistä ja huonoista puolista. Onko kellään ilmennyt vastaavanlaista ongelmaa, Pilotin kengän kärki on erittäin matala ja jo 10km jälkeen isovarpaat kipeytyvät/hiertyvät kengissä. Eli varpaat eivät ole kiinni kengän kärjessä, vaan matala profiili ylä/ala suunnassa puristaa isovarpaita. Voihan se olla että on vain itsellä sen verran käppyrät isovarpaat, kun tuppaavat lenkkareissakin tulemaan kankaan läpi. Mutta jos jollain samanlaisia kokemuksia, mikä neuvoksi?
Salomon Pilot Pro 2
Hessu Hopo
81733
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niin luistimet ovat siis Salomon Pilot 9 Pro 2.
Kyllä minulla on vähän samaa vikaa vielä alle 200 km luistelluissa Pilot2:ssa. Ovat kyllä "antautuneet" vähitellen. Muokattiinko Sun luistimet kaupassa, vaiko jätettiin vain käytön kautta muokkautuvaksi?
Erityisen tärkeää on vetää iltti tiukasti ylös, ettei jää varpaiden päälle ruttuun, pahentaa entisestään. Pue siis pikanauhoituksesta huolimatta erityisesti uusi luistin huolella jalkaan (tyhmä perusneuvo!).
Ostaessani uusia luistimia havaitsin, että Salomonin kengissä tuppaa olemaan matala kärki -ongelmaa. Halvemmissa Motion9:ssä vielä tiukempi. Olikos Sinulla alussa laakerit hieman jähmeät?
Muutoin luistin tuntuu oikein tukevalta ja hyvältä.
Minäkin ostin tuossa pari-kolme viikkoa sitten ko. luistimet. Aikaisemmin käytin 4 vuotta vanhoja Crazy Creekkejä, joita en ollut huoltanut ja joihin en ollut vaihtanut renkaita.
Ajattelin, että tuollaisella reilun 1,5 tunnin lenkillä aika paranisi useamman minuutin, vaan eipä tullut kuin minuutin parannus vanhoilla luistimilla luisteltuun aikaan eikä luistin tuntunut luistellessa mitenkään ylivertaiselta vanhoihin luistimiin. Olisiko tuo mainitsemaasi laakereiden jähmeyttä. Taitaa kuitenkin olla mun omasta jähmeydestä kysymys!
No, en ole käyttänyt luistimia kuin pari kertaa (sadekeleille ja saamattomuudelleni kiitoksia). Katsotaan nyt, kun olen saanut luistimet vedettyä useammin jalkaani, josko ne alkaisi kulkemaan vähän paremmin.
Luistimia ei muokattu liikkeessä, jätettiin käytössä muokattaviksi. Ongelma helpotti huomattavasti, kun laitoin paperitupot kengän kärkiin yön ajaksi. Ei ole sen jälkeen varpaita "puristanut". En oikein osaa sanoa laakereiden jähmeydestä, ei ole aikaisempaa kokemusta 90mm pyöristä ja ILQ 9 laakereista. Mutta verrattuna aiempiin luistimiini joissa oli ABCE 5 laakerit ja 80mm pyörät, nämä rullaavat kyllä vikkelämmin. Voihan se olla että tehdas vaseliinit vaativat vähän aikaa rullatakseen kunnolla? Olen kyllä tyytyväinen luistimiin, hyvä ja istuva kenkä, alamäet menee kovaa vähän jarrutellessakin, tasaisella helppo pitää matkavauhtia ja ylämäetkin helpompi pusertaa ylös hyvän liu`un ansiosta.
Niin, kyllä se mun tuntemus luistinten "jähmeydestä" on hyvin pitkälti kiinni omasta jähmeydestäni. Tänään tein kolmannen lenkin näillä uusilla luistimilla. Nyt tuo reilu puolitoistatuntinen pk-lenkki meni hieman alle puolentoistatunnin eli parannusta vanhoilla luistimilla luisteltuun aikaan tuli 7 min keskisykkeen ollessa samaa tasoa.
Tuossa luistellessani tuli mieleen pari ajatusta liittyen luistinten ja luistelijan tasoon:
- Huono kuntoinen tai muutoin huono (tekniikaltaan, jalkavoimiltaan) luistelija ei pysty samalla tavalla hyödyntämään hyvän luistimen etua. Jos luistelu on ankkamaista taapertamista (niin kuin minulla välillä), on aika sama millainen luistin on jalassa eli jos ei jaksa potkia tehokkaasti, ei luistinkaan rullaa, vaikka olisi mikä tahansa menopeli alla.
- Huono kuntoisen / voimiltaan huonon luistelijan on vaikea ylläpitää hyvää luistelutekniikkaa (jos vaikka osaisikin/tietäisi, miten pitäisi luistella). Huomasin, että ainakin luistelu tuntui todella hyvältä lievään alamäkeen, mutta lievässä ylämäessä luistelu nousi pystyyn ja selvässä ylämäessä sitten taapersin kuin ankka.
- Alusta vaikuttaa tuntumaan aika tavalla. Kun pääsee hetkittäinen siliälle asvaltille, niin kyllä tuntuu hyvältä jalkojen alla, mutta epätasaisella tärinä ei saa aikaa samaa hyvää rullaavaa tunnetta.
tehdasvaseliinit laakereista ja laita tilalle CRC:tä kyllä rullaavuus paranee huomattavasti.
Itse ostin myös pilotin viime viikolla kun kävin hesassa,ostin kun halvalla sain (170e). Minä jätin myös lämpömuovaksen tekemättä,voiko sen tehdä myös itse? Ei viittis lähteä ajamaan 150 km hesaan lämpömuovaukseen. Eli onnistuuko kotikonstein?
Ostin tänään nuo ko. luistimet, myyjä sanoi ettei tähän saa lämpömuovausta... Pitää soittaa maanantaina liikkeeseen...
Toinen kysymys, heitin yhden n. 8 pituisen 'sisäänajo' lenkin luikilla, ja jo nyt kaksi rengasta rahisee erittäin epämukavasti. Onko tämä normaalia? Laakerin ulkokuoren päällä näyttää jotain pientä roskaa ja hiekkaa olevan...