Pumppuvoimalat tulee, onko ehdot jo neuvoteltu?
Ovat kaupungin päänaatikat kuulemma kieltäytyneet kaikista neuvotteluista?
Miten on, valuuko paskat estoitta kaupunkilaisten niskaan?
Jäivätkö korvaukset saamatta?
Voimalat tulevat
37
408
Vastaukset 37
- Anonyymi00001
Näin siinä tulee käymään vielä. Kunta maksaa kovan hinnan kun ei hoideta asioita järjellä vaan tunteella.
- Anonyymi00002
On johdettu ilmeisesti ihan pelkällä tunteella.
- Anonyymi00003
On käynyt jo!
Juna meni.......
- Anonyymi00004
Toivottavasti ilmoittautuvat myös vastuunkantajiksi ja kertova kuntalaisille miten asiat meni.
- Anonyymi00005
Ei ole pelkoa, syylliset haetaan muualta!
"enhän minä muttako tuo...." - Anonyymi00007
Eivät kerro muuta kuin satuja.
- Anonyymi00011
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ei ole pelkoa, syylliset haetaan muualta!
"enhän minä muttako tuo...."Se alkoi jo:
https://www.lapinkansa.fi/meille-ei-kerrota-mista-neuvotellaan-huono-tiedonk/13656612 - Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Se alkoi jo:
https://www.lapinkansa.fi/meille-ei-kerrota-mista-neuvotellaan-huono-tiedonk/13656612...eli Anita ei kerro Anitalle missä mennään?
hänhän on kaupungin neuvottelujen johtaja!
....ihmeellistä...
- Anonyymi00006
Putosiko "karvalakkilähetystöltä" pohja pois?
- Anonyymi00008
putosi, eduskunnasta vuodettiin että päätös pumppuvoimaloista on jo tehty.
eli turha reissu! - Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
putosi, eduskunnasta vuodettiin että päätös pumppuvoimaloista on jo tehty.
eli turha reissu!eli maakuntakaavoituksella käveltiin paikallisen kaavoituksen yli.
- Anonyymi00010
googlen datakeskukset tarvitsevat säätövoimaa, siinä ei töllit paina!
- Anonyymi00013
Ei tule ja säätövoimaa ei tarvita
- Anonyymi00014
Kemijärvellä vastustetaan googlen 13miljardin hanketta, marssit pystyyn sekä kokoontuminen parrunpätkään!
- Anonyymi00015
Akat ryssivät kaikki korvaukset!
- Anonyymi00016
Miten ihmeessä tuo kaksikko mistään neuvottelee? Molemmat tyhmiä kun vasemman jalan saapas. Saattaisi mennä naama valkoseksi kun jokiyhtiön kanssa samaan pöytään istuisi. Sen takia vetoavat periaatepäätökseen ettei vain tarvi lähteä kuntalaisten etua ajamaan.
- Anonyymi00017
Lapin kansan tämän päivän kemijoki oy toimarin kirjoitus. Pari kempan eläkä edustaja naista on viissiin ollut päivä unilla kokouksessa kun ei muista mitä on puhuttu
- Anonyymi00018
Ei tule voimaloita. Eikä vuotosta. Eikä sierilää. Että näin. Son jämpti.
- Anonyymi00019
Pumppuvoimaloista ainakin ailanka alkaa ja saattaapi monelle tulla aikataulu töiden alkamisesta yllätyksenä.
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Pumppuvoimaloista ainakin ailanka alkaa ja saattaapi monelle tulla aikataulu töiden alkamisesta yllätyksenä.
Sen jälkeen muutama tuulivoimala se on jo päätettu
- Anonyymi00021
Suoraan sanottuna v*tuttaa, etteivät osaanneet pitää meiän puolta neuvotteluissa
- Anonyymi00022
Ei kempassa aiottu kuunnella eikä keskustella tärkeistä asioista..ailanka tulee
- Anonyymi00023
Ja toinen perässä
- Anonyymi00024
Uppista
- Anonyymi00025
Ehti heikki sentään jotakin saada aikaseksi kuntalaisten hyväksi.
- Anonyymi00026
Noo
- Anonyymi00027
Hyvin näyttää hommat etenevän. Peukut sille!
- Anonyymi00028
Hyvin etenee
- Anonyymi00029
Niinhän sitä luullaan
- Anonyymi00030
Viime päivien valtakunnantason datakeskusuutisointi/google/Suomi kertoo perehtymättömällekin Kemijärven pumppuvoimaloiden rakentamistarpeen.
Tämän vuoksi valtiovalta edellyttää virtaenergian tallentamista mm. Pumppuvoimaloilla. Näinpä lupa- ja kaavoitusasiat on rakentamisen kannalta
jo valtion järjestämänä kunnossa.
Eduskuntaäänien kalastelu pumppuvoimalanvastaisella mielenosoituksella Helsingissä on eräiden mulle kaikki vaalitaktikointia.
Mutta:
Ääni ei auta, voimaa olla pitää.- Anonyymi00032
Nyt annetaan ymmärtää että datakeskukset olisi Suomen pelastus, ja että Suomi sai valtavan investoinnin, Investointi on iso 13 miljardia, mutta Orpo ei kerro sitä että Suomeen jää korkeintaan 3 miljardia, hyvä sekin.
Ylilyöntejä on myös työllistämisessä, kaikista suurimmissa datakeskuksissa on vakinaisten työntekijöiden määrä 100-1000 henkilöä, hyvä sekin, mutta kun puhutaan kymmenistä tuhansista.
Sama on pumppuvoimaloissa . Rakennusvaiheessa työllistetään ravitsemus ja majoitus alaa, ei montakaan muuta Kemijärven työtöntä.
Sähköstä tullaan tulevaisuudessa maksamaan reilusti enemmän. Sen jo osa päättäjistä myöntääkin.
- Anonyymi00031
Uppista
- Anonyymi00033
Nythän eletään vihreää aikaa ja se on kallista..tuulimyllyn seisoessa kuluttaa pelkästään sähköä?
- Anonyymi00034
Lisää myllyjä!
- Anonyymi00035
Mitkä korvaukset, ja kenelle?
- Anonyymi00036
Tulleeha ne... voi joitaki yllättää
- Anonyymi00038
Kun on annettu luvat säännöstelylle ja pumppuvoimaloille, miksi enään pihistelemään. Annetaan luvat tuulivoimaloillekkin, sieltä tulee sähköä, jolla pumppuvoimalatkin pyörii.
Jos pirulle on annettu pikkusormi, miksi sitä enään pihistelemään, annetaan koko käsi. Silloin voitaisi alkaa mainostamaan Kemijärveä, energia sampona. Seuraava askel sitten tulevaisuudessa pien ydinvoimala.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 69816
- 113769
- 37706
- 130687
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40609- 67589
- 28508
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142482Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 69445
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0422- 45413
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys68411Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408- 35408
- 46406
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59395Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti27395