Tämmöisiä ajatuksia tänään

Anonyymi-ap

Psykiatrian kiinnostavuutta voisi lisätä se, että lääketieteellisestä koulutuksesta se siirrettäisiin psykologian laitoksen alle. Ajatuksena minulla olisi, että psykologiaa lähtee lukemaan paljon lahjakkaita ihmisiä, koska siihen koulutukseen on vaikea päästä. Lääketieteellisestä koulutuksesta monesti heikoimmat ajautuu vähiten opiskelijoita kiinnostavalle erikoistumisalalle, psykiatria on yksi niistä. psykiatreista on jopa pulaa paikka paikoin. Psykiatria on myös helpommin ymmärrettävää, kuin somatiikka. Jos lääketieteellisen psykiatrian erikoistumiskoulutus siirrettäisiin psykologian laitoksen alle, sen kiinnostavuus voisi lisääntyä ja saatais lahjakkaampia psykiatreja, koska psykologeissa on niitä nällejä, niin kuin sanoin vaikea päästä opiskelee alaa, se kertoo sen. ajatukseni olisi, että psykologian maisterin koulutuksen tai psykologian maisterivaiheen voisi lähteä erikoistumaan psykiatriaan, ja koulutus voisi jollain tavalla olla kytköksissä myös lääketieteelliseen. Että näin. Tämä vaatisi kyl laajoja muutoksia koulutukseen, eli siinä pohdittavaa, onnistuisko.

49

236

Äänestä

    Vastaukset 49

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Psykiatrin ja hoitajan lempilause sairaalassa. Tämä on sairaala, ei sairaalassa aina ole kivaa. Korottaa sillä vaan mielestään omaa hienoa ammattiaan, että olemmehan sairaalassa😂

    • Anonyymi00002

      Aatelkaa jos joku joutuu olee sairaalassa kuukausia, eikä kukaan aidosti mene sen ihmisen saappaisiin. Joskus kunto voi jopa laskea sairaalaolosuhteista, ja kunnon laskun psykiatrit laittaa sairauden piikkiin, ei muuta kuin toinen piikkki kankkuun! Se paikka on vankila ja maan päällinen he l ve tti. Sieltä puuttuu täysin ihmisoikeudet. Hallinto-oikeuksiin valittaminen on täysin turhaa, koska h u l lu jää kakkoseksi aina psykiatrien rinnalla.

    • Anonyymi00003

      Kyseenalaistaisin ennemminkin sitä että lähteekö kyseistä aihetta opiskelamaan oikeat henkilöt? Tarvitseeko tuo oikeasti esim. matemaattisesti älykästä henkilöä?

      Tuntuu että sama koskee tänä päivänä myös lääkäreitä. Alalle lähdetään ison palkan ja kunnioituksen vuoksi, ei sen takia että oikeasti haluttaisiin auttaa muita. Muiden auttaminen on vain sellainen pakollinen paha siinä sivussa. Tähän tulisi tehdä muutos.

    • Anonyymi00004

      Psykiatrit on ylpeitä, kun heillä on olemassa hienoja zombauttavia tyhmäksi tekeviä lääkkeitä, ja valtaa tehdä kaiken maailman turhia, jopa puheluiden perusteella tehäviä M1 arvioita, ihan jos hoitaja menee kertomaan psykiatrille potilaasta. Voi ku tämä kaikki tekee siitä alasta niin hienon! Kukaan ei ota psykiatrien toiminnasta mitään vastuuta, muistutuksista tulee pään silittelyä henkilökunnalle, potilas sairaudentunnoton. Mikäs sen nykyisen AVIN nimi onkaan, kai se vuoden alusta muuttui, mut joka tapauksessa se taho ei ota kantaa psykiatrian diagnooseihin. Eli psykiatrit voivat diagnosoida ihmisiä niin kuin lystää ja pakottaa lääkityksiin, jos he psykoosisairauden ovat diagnosoineet. Jos on tilanne potilaalla sellainen, että hoitovirhe on ilmiselvä, sitä ei myönnetä, vaan peli jatkuu sillain, että ei muuta kuin potilaalle piikkiä kankkuun ja potilas on sairaudentunnoton. Jos psykoosisairauden diagnoosin on joskus saanut sitä ei kyseenalaisteta, sen mukaan se vaatii elinikäistä lääkitystä. Hoitovirheistä ei kukaan ota vastuuta! Paetkaa ihmiset, luottakaa järkeenne, jos luotat et ole niin sairas. Se hoito on pskaa, se ei muuta mitään, ja ihmisestä voidaan jopa tehdä sairas väkisin jos niin halutaan. Kanta-kirjaukset kertoo potilaalle sen, jos ne on väännelty ja käännelty sillain, että potilas saadaan näyttämään sairaalalta. Seuraava hoitaja ja lääkäri tietysti lukee ne ja tilanne potilaalla voi olla sikin sokin.

      • Anonyymi00009

        Niin näitten piiiiiip piip piip olevien hoitajien ja lääkäreiden kirjauksia uskotaan. Hoh hoh! Ihmisten elämä voi todella olla sekaisin. Paljonkohan ihmisiä on väärin diagnosoitu, kiusattu ja pakotettu loppuelämän kestäviin lääkityksiin turhaan, voi voi. Ne lääkkeet on kalliita, sekä potilaille, että yhteiskunnalle, ja se on todellakin holtitonta psykolsilääkkeitten määräystä nykyään. Psyykkiseen Vaivaan, kuin vaivaan. psykoosilääkkeitten haittavaikutuksia väheksytään, vaikka ne voi aiheutta metabolista oireyhtymää, ihminen lihoo, kolesteroliarvot ja verensokeri arvot heikkenee. Lopputulos diabestes ja sydän ja verisuonitaudin ja niihin kuoleminen. Toki niillä on muitakin vakavia haittavaikutuksia. Somatiikan puolella psykoosipotilas voi saada huononpaa hoitoa, kuin muut, tutkimuksia on. Psykoosipotilaiden elinikä on n. 15v lyhyempi, kuin valtaväestön johtuen mm. Psykoosilääkktykestä ja heikommasta somatiikan puolen hoidosta. Toki epäterveen elintavat, monesti päihteet, liikkumattomuus ja itsemurhat ovat selittämässä asiaa.


    • Anonyymi00005

      Psykiatrian alalle aikoville pitäis tehä ensin mielentilatutkimus.

      • Anonyymi00008

        Jeps, ne on niitä elämässä kärsineitä. Ala kiinnostaa monesti siksi, koska on omakohtaisia kokemuksia mielenterveysongelmista. Hienoa on hoitaa toista samanlaista ! Tai heistä ei muuhun ole lääketieteellisillä puolella.


    • Anonyymi00006

      Joo näin vois saada myös psykiatri pulaa hoidettua. Ei enää pskoja etälääkäreitä, jotka on ajautuneet sellaisiksi, jos asiakkaita ei heidän yksityisvastaanotoilla käy riittävästi. Jopa Helsingistä asti lääkäreitä etäilee, eli kyllä se kertoo sen, että jos tuollaisen populaation keskeltä ei löydy asiakkaita, niin täytyy olla huono lääkäri. Kyllä hesassa riittää hyvälle yksityispuolen psykiatrille töitä yllin kyllin ja hinnat voivat olla korkeat. Ulkomaalaisia psykiatreja, ne on niitä etäilijöitä monesti, on niitä suomalaisia pskojakin! Mut hyvinvointialueet maksaa kyl hyvin yksityiseltä puolelta tulevalle etälääkärille, se on totta, eli ihan hyvä tulonlähde on!

    • Anonyymi00010

      Ihminen voi jäädä jopa psyykenlääkkeitten vangiksi, koska vieroitusoireet on niin pahat, että potilas ei kestä niitä ja aloittaa lääkkeen uudestaan. Tukea lääkityksen lopetukseen ei lääkäriltä aina heru.

      Vaikka potilaan tila monesti olisi hoidettavissa akuutisti bentsoilla, lääkärit ei aina määrää niitä edes hallitusti psykoosisairaalle, vaikka päihteitä potilas ei käytä ja näin psykiatri vekkuiloi ihmisen psykoosilääkeiden nostoon tai aloitukseen. Monesti psykoosilääkkeistä ei saa akuuttiapua heti, vasta viikkojen päästä, ja ne aloitus oireet voivat olla kaameat, akuuttia apua ei tule ja kaiken tän päälle on se asia mihin rauhoittavia tarvittais. Ihminen kyl tajuu, ettei tähän mitään psykoosilääkettä olisi tarvittu ja lopettaa lääkkeen. Tämä kaikki on raskasta potilaan aivoille ja fysiikalle, edes takainen lääkitysten aloitus ja lopetus. Kukaan psykiatri ei ymmärrä tai ei välitä.

      psyykelääkkeitten aloitus haittavaikutukset ja pitkän käytön jälkeen alkavan vasteen takia ihminen voi alkaa kuvittelee myöhemmin, että joo kyllä tämä lääke auttaa. Siis tilanne voi olla ihan se, että aloituoireet oli niin kaameat, eli kun aloituksen haittavaikutukset on ohi ja ihminen kokee olonsa levollisemmaksi, hän ei välttämättä lääkkeen aloitukseen liittyvää pahaa oloa osannut yhdistää aloitusoireisiin, sillloin hän voi todella kuvitella että tämä auttaa, vaikka tilanne todellisuudessa voisi olla parempi ilman lääkettä. Hitaan lääkevasteen saavuttamisen takia ihminen voi myös luottaa ja kuvitella että tästä lääkkeistä on apua.

      Psyykelääkkeet latistaa tunteet ja heikentää kongitiivisia kykyjä, tämän seurauksena ihminen voi kuvitella, että lääke auttaa, koska päässä ei liiku mitään, älykkyyden ja tunteitten latistuminen takia. Jos ei ole tunteita, ei ole psyykkistä kärsimystään. Kyse on Tunne-elämän sairauksista. Osittain lääkkeitten tehokkuus selittyy tällä.

      Psykiatrit määrää psykoosilääkkeitten haittavaikutusten takia uusia psykoosilääkkeitä vanhojen rinnalle. Eli kun potilas passivoituu, mikä johtuu lääkityksestä. Lääkäri tulkitsee passiivisuuden sairaudesta johtuvaksi ja määrää toisen psykoosilääkkeen aktivoimaan. Voi hyvä päivä, mikä tilanne lopulta potilaalla on. Silmät seisoo päässä, päässä ei liiku yhtään mitää, vaikka siellä pitäisi ajatuksia olla kuntoutumisen kannalta. Tunteita ei ole, siksi niiitä ei pysty käsittelee. Tila huononee. Ihmisestä tehdään täysin yhteiskunnasta pois pelistä olevia muumioita, mikä mielestäni on todella ikävää ja epäreilua, koska psykiatria ei tunne potilaanoikeuksia, tai niitä ei noudateta, ne on vain kauniita korulauseita lakikirjoissa. Ulkopuoliset ja omaiset ei usko potilaaseen, että hoito voisi Suomessa olla tällaista, koska he siis luottaa, että Suomessa on potilaan oikeuksista laki ja ammattilaiset on koulutettuja hyväntahdonlähettiläitä… voi yksinkertaisuus, ykkösillä koulu läpi. Mitään päähän ei jäänyt. Ei osata koulutuksen tuomaa viisautta soveltaa käytäntöön. Tai ei ymmärretty koulutuksessa asioita oikein. Se on äly ennemmin, kuin koulutus mikä kertoo osaamisesta. Toki koulutuksella iso merkitys kuin myös kokemuksella.

    • Anonyymi00011

      Aatelkaa paljon ihmiset maksaa psykiatrisessa hoidossa olostaan. Sairaalamaksut eivät ole halpoja, kelan tuilla eläville, eikä toimeentulotukea aina heru. Tuommoisesta pskasta, mikä aina ei edes ole vapaaehtoista. Toki hyvivointialueilla on maksukattoja, en nyt muista oliko psykiatrialla. Kaiken järjen mukaan ei, koska hoitoajat pitkiä ja hoitokustannuksia tulee mm. ruoasta ja lääkkeistä. En edes tiedä onko sairaalan vuodeosastohoidossa maksukattoja. Oli miten oli psykiatrit ja hoitajat tokaisee vaan, että pitäähän sitä kotonakin maksaa ruoasta sun muusta. Naurettavaa, siis 20-30€/päivä ruoasta ja muusta Kelan tuilla elävälle ! Voi voi, kelan tuillahan eletään leveästi😂 kukaan ei ajattele potilasta, vaikka hän ajautuisi vuodenkin pyöritykseen jotta saa osamaksulla maksettua itsestään johtamattoman so nn an hoidon pois. Kuin Tää kaikkihan teki vaan hyvää !! Kiitos niiaus, olitte kivoja taitavia ja helliä ammattilaisia. Paranin. Mutta Koskaan takaisin en tule,heido! Ammattilaiset ylypeitä.

    • Anonyymi00012

      Tää on niin ku paras. Potilas valitteli osaston kamaluutta ja tylsyyttä lääkärille. Hänellä oli ollut kuukausia kestävä psykiatrinen hoito takana. Tämä yksioikoinen lääkäri totesi siihen, että tullaanhan mekin tänne joka aamu😳😂 potilaan asiat ei kuule ole mitenkään rinnastettavissa psykiatrin olosuhteisiin osastolla. Hän saa palkkaa, hän pääsee päivittäin pois töistä, hän on itse uransa valinnut ja hänellä on itselleen kiinnostavaa tekemistä koko päiväksi ja mikä kaikkein kivointa juoruavat kivat työkaverit.
      Mitä potilas saa, tylsyyttä, kamaluutta, jopa pelkoa muista potilaista, pelottavia huonetovereita, hoitopäivämksuja, toisten potilaitten terapeuttina toimimista ilmatteeksi. Kaiken tämän lisäksi potilas saa 20-30€ laskun jokaiselta päivältä. Siinä palkka potilaalle kaikesta!
      Potilaan turvallisuus on monesti heikkoa, kun taas henkilökunnan turvallisuus on hyvin turvattua. Koen että potilaat monesti toisilleen on vaarallisia, on mm. Sek su aa liasta häirintää, mihin henkilökunta ei puutu. Jos henkilökuntaa potilas lähentelee, potilas saa piikin kankkuunsa. Potilaitten kimppuun on hyökätty ostoilla toisen potilaan toimesta, ja näitäkin asioita peitellään ja väheksytään, koska halutaan suojella sairaalaa ja hoitajia, koska näin ikävä tapahtuma pääsi syntymään valvonnan puutteen seurauksena. Lisäksi hyvin holtittomasti hoitajat flirttailee potilaille, vaikka potilas ei siihen osallistuisi. Tähän ei kukaan puutu. Potilaat lähtee traumatisoituneina pois ja kukaan traumaa ei tule hoitamaan oikealla lailla.

    • Anonyymi00013

      Jokainen ymmärtää että tässä ketjussa puhutaan lähinnä pakko hoidosta. Monesti potilaalta kysytään psykiatrian päivystykseen tai vastaanotolle hakeutumisen yhteydessä, että olisitko valmis menemään vapaaehtoiseen osatohoitohoitoon. Voi olla tilanne, että jos potilas kieltäytyy, lääkäri tekee sitten M1 arvoin.
      Tämähän on jo pakkohoitoa tämmöinen, lain vastaista kiristymistä.

      Tilanne osastollakin voi olla jos potilas vapaaehtoisessa hoidossa kieltäytyy lääkityksestä, hoito vaihtuu pakkohoidoksi. Tämähän on ollut alun alkaen ollut pakkohoitoa.

      Potilas voi joutua avohoidossa lainvastaisen kiristyksen kohteeksi, myös kieltäytymällä lääkityksestä tai hoidosta.

      Pakkohoitoon määräämisen yhteydessä lakimäärää, että potilaan on oikeus tavata tahdosta riippumatoman hoidon eli M3 sen hyväksyvän ja allekirjoittavan ylilääkärin. Sitä tilaisuutta ei aina suoda, tai sitä asiaa ei tuoda edes potilaalle tiedoksi, vaan kaikki tapahtuu selän takana ilman. Se on kamalaa jos potilas potilas edes tulee kuulluksi tuollaisessa tilanteessa, että häntä ollaan määräämässä vankilaan, ties miten pitkäksi aikaa. Tämä kaikki on potilaan oikeuksien polkemista ja potilaan arvon väheksymistä.

    • Anonyymi00014

      Kuka nyt psykiatriaa arvostaa, en maksaisi yksityisen lääkärin vastaanotosta senttiäkään.

      • Anonyymi00015

        Siksihän ne on julkisella ilmaisia, kuka niissä kävisi muuten. Olisihan se kallista periä köyhiltä huuhaasta maksuja, kun usein siellä asioidaan. Pitää saada jokin roti yhteiskuntaan ettei h ul l. pääse tekemään omia kolttosiaan mistä ulkopuoliset voi kärsiä


    • Anonyymi00016

      Yks psykiatri sanoi julkisuudessa, että me pelastetaan ihmishenkiä😂 voi voi. Onhan niitä joskus osatohoidon aikanakin tapahtunut its mu r hi a. Kyllä ihminen hengen pois itseltään saa milloin vaan, jos oikeasti tahtoo, vakka sen osatohoidon aikana. Usein nämä voimakkaat itsetuhoiset ihmiset kärsii pitkäkestoisista itsar i aja tuksista. Tuskin kukaan vuos kaupalla osastolla on.

    • Anonyymi00017

      PSYKIATRIT EIVÄT OLE OIKEITA LÄÄKÄREITÄ!!!!!!!

      • Anonyymi00030

        Osittain se kyllä on


    • Anonyymi00018

      PSYKIARIA EI OLE LÄÄKETIEDETTÄ! PSYKIATRISET SAIRAALAT KUMOON JA SAIRAALA NIMITYS POIS!

      • Anonyymi00031

        Osittain lääketiedettä


    • Anonyymi00019

      En maksais mitään tyhjäntoimittajille

    • Anonyymi00020

      Yks dorka pilasi mun elämän diagnosoimalla minut skitsofrenikoksi

      • Anonyymi00042

        Yhden käynnin perusteella sain noin vakavan diagnoosin. Siis menin lääkärin vastaanotolle ekan kerran ja kättelyssä hän lätkäisi sen. Tämän kyseisen psykiatrin maine on kyseenalainen potilaitten keskuudessa ja hän itketti potilaitaan vastaanotollaan. Onneks eläköitynyt, pilaamasta muiden elämää! Onpa uskottavaa toimintaa ja diagnosointia, muut lääkärit uskoo😂 pitkään 10v. minua hoitaneille lääkäreille tuo ei tullut kysymykseenkään, vaan aina se kumottiin, jos joku lyhyemmän ajan minua hoitanut lääkäri sitä ehdotti. Ja näitä pitkäaikaisia lääkäreitä oli samalla polilla kaksi, jotka vuorotellen hoitivat minua. Ketähän lääkäriä uskoo eniten? Minä uskon pitkään hoitaneita!


      • Anonyymi00043
        Anonyymi00042 kirjoitti:

        Yhden käynnin perusteella sain noin vakavan diagnoosin. Siis menin lääkärin vastaanotolle ekan kerran ja kättelyssä hän lätkäisi sen. Tämän kyseisen psykiatrin maine on kyseenalainen potilaitten keskuudessa ja hän itketti potilaitaan vastaanotollaan. Onneks eläköitynyt, pilaamasta muiden elämää! Onpa uskottavaa toimintaa ja diagnosointia, muut lääkärit uskoo😂 pitkään 10v. minua hoitaneille lääkäreille tuo ei tullut kysymykseenkään, vaan aina se kumottiin, jos joku lyhyemmän ajan minua hoitanut lääkäri sitä ehdotti. Ja näitä pitkäaikaisia lääkäreitä oli samalla polilla kaksi, jotka vuorotellen hoitivat minua. Ketähän lääkäriä uskoo eniten? Minä uskon pitkään hoitaneita!

        C-PTDS


      • Anonyymi00044
        Anonyymi00043 kirjoitti:

        C-PTDS

        Ja tämä skits o on aina pärjännyt ilman psykkoosilääkeitä halutessaa, pitkäaikaiset lääkärit eivät edes pakottaneet käyttämään niitä. Toki suositteli pientä annosta, jos se helpottais traumojen aiheuttamaa agitoitumista.


      • Anonyymi00045

        Juu, nämä pökiarien antamat diagnoosit eivät ole uskottavia. Jättäkää omaan arvoon!


    • Anonyymi00021

      MTI🖕

    • Anonyymi00022

      JR🖕

    • Anonyymi00023

      AS🖕

    • Anonyymi00024

      JH🖕

    • Anonyymi00025

      TTS🖕

    • Anonyymi00026

      LH🖕

    • Anonyymi00027

      EH🖕

    • Anonyymi00028

      …..

    • Anonyymi00029

      Hienoa olla psykiatri, ole ylpeä itsestä psykiatri!

    • Anonyymi00032

      Psykologian laitokselle vois psykiatrin koulutuksen laittaa. Lääketieteellisen psykiatrian maisteri!! Psykologian laitoksen nimi muuttuisi lääketieteellisen psykiatrian ja psykologian laitokseksi! Kyllä tulis lahjakkaampia psykiatreja ja koulutuksen kiinnostavuus lisääntyisi. Psykologienkin olis silloin helpompi lukea itsensä psykiatreiksi. Koulutuksen muutos lisäisi todella työn arvostusta.

      • Anonyymi00033

        Lääketieteellisen psykiatrian lisensiaatti se ei voi olla, jos koulutus olisi psykologian laitoksen alla. Uudistuksia vaatisi koko höskä..


      • Anonyymi00034
        Anonyymi00033 kirjoitti:

        Lääketieteellisen psykiatrian lisensiaatti se ei voi olla, jos koulutus olisi psykologian laitoksen alla. Uudistuksia vaatisi koko höskä..

        Tai sit psykiatrin koulutuksesta täysin erillinen somatiikasta, kuten hammaslääketieteellisestä.


      • Anonyymi00035
        Anonyymi00033 kirjoitti:

        Lääketieteellisen psykiatrian lisensiaatti se ei voi olla, jos koulutus olisi psykologian laitoksen alla. Uudistuksia vaatisi koko höskä..

        Nimitys voisi olla myös psykologian laitoksen alla pelkkä psykiatri, vähän kuin farmaseutti ja profiisori. Profiisorejahan kutsutaan epävirallisesti farmasian maistereiksi.


      • Anonyymi00036
        Anonyymi00035 kirjoitti:

        Nimitys voisi olla myös psykologian laitoksen alla pelkkä psykiatri, vähän kuin farmaseutti ja profiisori. Profiisorejahan kutsutaan epävirallisesti farmasian maistereiksi.

        Eli psykiatrin epävirallinen nimitys psykiatrian lisensiaatti.. olis kyllä huippu!! Lääkäri mut ei kuitenkaan😂 ylypeitä lekureita!


      • Anonyymi00037
        Anonyymi00033 kirjoitti:

        Lääketieteellisen psykiatrian lisensiaatti se ei voi olla, jos koulutus olisi psykologian laitoksen alla. Uudistuksia vaatisi koko höskä..

        Psykiatrian lisensiaatti, johan olisi arvostus!


    • Anonyymi00038

      On settiä.

      • Anonyymi00039

        Yhdeltä


    • Anonyymi00040

      Moiii

    • Anonyymi00041

      Tämäkin vielä… hyvää huomenta päivää, olipas kivaa nukkua!

    • Anonyymi00046

      Nosto, jatkaisko??

    • Anonyymi00047

      ….

    • Anonyymi00048

      Psykitria

    • Anonyymi00049

      🖕

    • Anonyymi00050

      Minä en jaksa teitä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1501
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1113
    3. 82
      982
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      806
    5. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      780
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      774
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      723
    8. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      710
    10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      695
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      685
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      666
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      591
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      582
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      41
      544
    18. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      513
    19. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      512
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      508
    Aihe