Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä
Anonyymi-ap
2026-09-18 15:42:49
Ilmoita
Suurin osa Suomen vieraskielisistä asuu pääkaupunkiseudulla
Anonyymi-ap
2026-09-18 15:42:07
Ilmoita
Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
PolitiikkaTalous
18.09.2026 |15:24
Jaa
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.
Suurin osa Suomen vieraskielisistä asuu pääkaupunkiseudulla, ja se näkyy suoraan tukitilastoissa. Kelan tilastojen mukaan pääkaupunkiseudulla vieraskielisten osuus on selvästi suurempi kuin maassa keskimäärin.
Helsingissä vieraskielisten osuus perustoimeentulotuen saajista oli viime vuonna 44,8 prosenttia, Espoossa 62,7 ja Vantaalla 62,2 prosenttia, kertoo Iltalehti.
Espoossa ja Vantaalla luvut tippuivat hieman edellisvuodesta, Helsingissä jopa lähes kymmenen prosenttiyksikköä. Rahassa mitattuna osuudet nousevat vielä korkeammalle: Helsinkiin maksetusta 181,7 miljoonasta eurosta 52, 6 prosenttia – yli puolet – meni vieraskielisille. Vantaalla ja Espoossa osuus oli reilusti yli 50 prosenttia.
Yliedustus näkyy myös muissa tuissa
Sama ilmiö toistuu asumistuessa ja työttömyysturvassa. Yleisestä asumistuesta vieraskielisten osuus oli 27,3 prosenttia saajista ja euroissa jopa 34,8 prosenttia.
Työmarkkinatuen saajista vieraskielisiä oli 30,5 prosenttia ja peruspäivärahan saajista 22,6 prosenttia.
Yliedustus on selkeä, sillä koko maassa vieraskielisiä ihmisiä on väestöstä 11,4 prosenttia. Helsingissä osuus nousee kuitenkin 21,2 prosenttiin, Espoossa 25,9:ään ja Vantaalla 29,9 prosenttiin.
Kelan mukaan keskeisimmistä toimeentuloetuuksista vieraskielisille maksettiin viime vuonna noin viidennes eli 1,8 miljardia euroa.
SUOMEN UUTISET
Mahtavia tuloja maahanmuuton tuomana?
9
<50
Vastaukset 9
- Anonyymi00001
cfcf
- Anonyymi00002
Hyvä vaan. Veisivät vaan kaikki, niin saataisiin lisää vauhtia tähän pulkkamäkeen.
- Anonyymi00003
Pahamaa
- Anonyymi00004
Ei ole köyhiltä pois! Yhteisestä kassasta, ei keneltäkään pois.
- Anonyymi00009UUSI
Vihervassudemari kannattaja taputtaa käsiään ja sanoo, että onneksi raha kasvaa puussa.
- Anonyymi00005
xcde
- Anonyymi00007UUSI
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.
Suurin osa Suomen vieraskielisistä asuu pääkaupunkiseudulla, ja se näkyy suoraan tukitilastoissa. Kelan tilastojen mukaan pääkaupunkiseudulla vieraskielisten osuus on selvästi suurempi kuin maassa keskimäärin.
Helsingissä vieraskielisten osuus perustoimeentulotuen saajista oli viime vuonna 44,8 prosenttia, Espoossa 62,7 ja Vantaalla 62,2 prosenttia, kertoo Iltalehti. - Anonyymi00008UUSI
Suomen hyvinvointia jaetaan muualta tulleille niin, että sitä ei kohta enää riitä kantasuomalaisille. VihervasdemariRKP.n tavoite täyttää Suomi muun maailman ihmisillä, joista suuri osa on sos, tuen saajia, Sitä saa mitä haluaa ja tilaa.
Kok. jakaa Suomen sähköä ulkomaalaisille datakeskuksille, jotta sähkön käyttö kasvaa lähes puolella ja sen hinta nousee ja voi jopa tulla sähköpula. Marinin hallitus avasi hurjalla sähköistämisellä portit datakeskuksille ja Kok kutsui datakeskukset Suomeen hurjasti Suomen sähköä kuluttamaan ja nostamaan suomalaisten sähkön hintaa. Kyllä sähkön hint vaihteluita suomalainen sähkön käyttäjä joutunut tuijottamaan pörssisähkön poukkoillessa, eikö se jo ahdista.- Anonyymi00012UUSI
Rahaa on. Vieraat ensin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 601049
- 981024
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i21882Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔60810- 135802
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t124795Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke25689- 45666
- 51660
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen14625Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45620- 19607
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.83586- 46578
Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka141575Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok128573- 35570
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast47568- 48527
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi9523