HS: Hekan asuntoa vuokrattiin 2 000 eurolla Airbnb:ssä – nyt puhuu juristi
Hekan juristin mukaan yhteistyö lyhytvuokrausalustojen kanssa ei ole edennyt.
Rovaniemellä vuokrataan kas. asuntoja airnb,llä kans
1
<50
Vastaukset 1
- Anonyymi00001
Hekan lakiasianhoitajan Sanna Auressalmen mukaan lyhytvuokrausta pitäisi pystyä estämään jo ennen kuin se tapahtuu, Hekan blogissa kerrotaan.
Helsingin Sanomat kertoi viikko sitten, kuinka Helsingin kaupungin asuntoa vuokrattiin lyhytvuokrauspalvelussa noin kahden tuhannen euron viikkohintaan. Kalasatamassa sijaitsevan talon keskimääräinen neliövuokra on noin kahdeksantoista euroa per neliömetri.
Majoittaja tienaisi siis viikossa enemmän kuin hän maksaa Hekalle vuokraa kuukaudessa.
Auressalmen mukaan Hekalla on selkeät toimintamallit siihen, miten tietoon tuleviin väärinkäytöksiin tulee reagoida. Väärinkäytöksiin reagoidaan antamalla vuokralaiselle varoitus tai jopa irtisanomalla tai purkamalla vuokralaisen vuokrasopimus.
Auressalmi kertoo blogissa, että Heka on kuluvan vuoden aikana ollut yhteydessä majoitusalustoihin ja pyrkinyt tekemään yhteistyötä sen eteen, ettei Hekan asuntoja päätyisi lyhytaikaiseen majoitukseen.
Heka on Auressalmen mukaan toimittanut alustoille myös Hekan osoitetietoja, mutta yhteistyö ei ole edennyt. Hekan mukaan asunnon ottaminen välitykseen pitäisi kieltää ja kiellon rikkomisesta pitäisi koitua alustalle seuraamuksia.
– Kun alustat harjoittavat liiketoimintaa asuntojen välityksellä, myös niiden vastuusta on perusteltua säätää nykyistä vahvemmin, Hekan tiedotteessa todetaan.
Hekan vuokrasopimukset eivät salli lyhytaikaista majoitustoimintaa. Lokakuun alussa vuokrasopimusehtoihin päivitetään kielto entistäkin selvemmin: asuntoa ei saa käyttää majoitus-, lyhytvuokraus- tai muuhun vastaavaan toimintaan.
Valtion tukemia vuokra-asuntoja koskevaan lainsäädäntöön valmistellaan lyhytvuokrauksen kieltoa. Heka on kannattanut muutosta. Lainsäädännön lisäksi Heka penää velvoitteita ja seuraamuksia myös lyhytvuokra-alustoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201124
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321063Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu133871Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396