Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Rovaniemi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja keski-ikä lähenee eläkeikää ja talot on muuttuneet arvottomiksi.
Parinkymmenen vuoden päästä täällä ei asu enää ketään, kun nuoria ei ole ja vanhat kuolee pois.
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja keski-ikä lähenee eläkeikää ja talot on muuttuneet arvottomiksi.
Parinkymmenen vuoden päästä täällä ei asu enää ketään, kun nuoria ei ole ja vanhat kuolee pois.
Vastaukset 46
Vanhimmat
nazit siellä läskit santaparnk luuserit ,, huume jepet..
Kyllä Iitä-Siperiassa on lähes yhtä
kurjia kyläpahasia.
Ilkka Länkisestä ja Katja Ikäheimo-Länkisestä
katjahan o piri huora kaikkien panema
Oleellinen, luettelon omaisesta valituksestasi jäi tyystin pois.Nimittäin se tärkein,sinä kun et kylkene muuhun kuin valittamaan.
Ja miespuoliset kuolee viinaan
,tai viinan aiheuttamiin sairauksiin.
Ravintolakulttuuri on uskomattoman kuollutta,kaikkialla tässä maassa.Ennen oli pöhinää lähes aina jossain,jengiä oli kylällä aina jonkin verran..Nyt?Ei mitään missään,koskaan..
Onko sinulla varaa istua baareissa
,kun kalja maksaa kympin?
Huumehörhöt ja ho_ot
hilluvat ympärilläsi kingeinä.
Ennen ei ollut näin.
Kymppi ei riitä...Rautatieaseman raflassa 0,5l tuoppi 11 e... Käsittämätöntä!!!
Mee Pistoon. Siellä on elämä.
Ja kylän juopoimmat akat.
Pistoon !
Juoppoja olivat !
Arin baari on kylän ehdoton ykkönen kun puhutaan anniskelupaikoista.
Mikä on tuopin hinta arskassa?
6.50e
Rovaniemi kokee paraikaa upeaa muutosta ja kasvua,maine vaan ja ainoastaan nousussa,positiivinen sellainen.
Huh huh, on aloittajalla musta mieli. Onnekseni en näe tätä paikkaa noin ankeana. Päinvastoin. Ei tämä kaupunki kuole, uutisoidaan jatkuvasti, että täällä väkiluku tulee nousemaan ja enemmän investoidaan kuin muualla.
Minä koen tämän paikkakunnan hyvinkin viihtyisänä. Täällä on koti, perhe ja työ, hyvinvointi alkaa juurikin edellä mainituista seikoista. Kyllä se on ihan jokaisen asia mitä arvostaa.
Totta se, että kylät kuolee, lupailtiin kaupungin ja maalaiskunnan yhdistyessä, että kyliä kehitetään, mutta lupaukseksi jäi.
Ite olen mlkn kylässä kasvanut,nyt asun ns. keskustassa kaipaamatta pätkääkään koti-tai mihinkään muuhunkaan kylään.Kylät kuolevat,ei ole kauppoja,baareja,myymäläautojakaan.Asukoon turistit siellä puolestani,niinkuin näyttävät tekevänkin.Rovaniemi on mukava kaupunki.Ja jos rupeaa samat kuviot ..tuttamaan,lentoasema on lähellä.
Rovaniemi kokee lähivuosina hurjaa positiivista kasvua.
Se ei ole niin simppeli juttu tuo mamujen tännetulo...MUTTA...Samat virheet tehtiin Ruotsissa paljon ennemmin.Ja me ääliöt tehdään samat virheet perässä...
Ei minua haittaisi vaikka täälä kulkis muslimit joka paikassa huntuineen ja kaapuineen..MUTTA moskeijoita tänne ei ...tana rakenneta.
Ystävä kallis olet myöhässä
,sillä täällä on jo moskeija.
Missä?Kuuluuko moskeijoita islaminjulistusta kaiuttimista niinku kuuluisi?
Aittatiellä .
Moskeijat kun soittaa kaiuttimista kovaa ulos 5-6 krt min pv jotain omia uskonjuttuja...
Yliopiston opiskelijoita houkutellaan väärin perustein.
Tämä.
Koko Suomi on kapitalistien pilaama paska kylä.
Täysin järjetön väite..
Aloitus sotii ja menee niin ristiin kuin vaan mennä voi siinä mikä tämän kaupungin lähitulevaisuus tulee olemaan,kylä kun kasvaa ja kansainvälistyy koko ajan.En ymmärrä aloitusta ollenkaan.Suorat lennot vaikka minne täältä nykyisin...Ei tämä mikään takapajula enää ole...
Hki Turku Tampere Jyväskylä Oulu Roi kasvavat koko ajan.
Ei tämä ole koskaan ullut mikään takapajula..Mielestäni..
Oletko käynyt missään muualla ?
Esim. Sinetässä .
Ei moskeijat häiritse ketään täällä.Jos ne mölisisi mantrojaan niinku ulkomailla .islamimaissa,ymmärtäisin kitinän,mutta niin ei ole.
Sinettä takapajula?
Sinettä vartin pääwsä keskustasta,on kauppa,bensa-asema....Ei sitä voi takapajulaksi kutsua...
Koulu ja hammaslääkäri .
Sinettä on metropoli.
Onhan siellä kappeli,hautausmaa,baarikin,tosin suljettu..Ei se takapajula ole,monissa mlkn kylässä ei ole mitään noista..
Saatais vielä luteita jostain
oltais, kuin kaupungissa .
Kunnolla tehty perunamuusi ja makkarakastike on todellakin finediningiä.
Joko Lapin puikulasta tai Rosamundasta hyvin tehty muusi ja kastike, runsaasti kotimaisia juureksia niin ei siitä ruoka parane.
On se melkein mitä tahansa laadultaan,kun kuulen sanan MAKKARA,arvostus ruokaa kohtaan romahtaa.
Rovaniemi on ikävien ihmisten kaupunki !
Oletko asunut muualla kuin täällä?Perustele mielipiteesi,koska olen eri mieltä asiasta.
"Perustele mielipiteesi" , tai
rankaisen teitä kovemmin kuin. . .
Korttipakka
Tapio Rautavaara
Mun mielestä mielipiteet täytyy kyetä perustelemaan.
Samaa mieltä makkaroista,kun ne tuodaan lautaselleni syötäväksi,arvostusta ei ruokaa kohtaan ole yhtään.