Onko liian radikaali idea jopa tällaiseen maalaistorppaan?
Eli ongelma on koiranpennun siisteyskoulutus.
Näyttää oppivan heikosti sisäsiistiksi, mutta pissii pihalle kun minä näytän mallia puun juureen. Nyt on alkanut pissimään pöntön jalkaan sisällä, jos pääsee livahtamaan vessaan yhtä aikaa kanssani.
Sillä on tuollaisia pennun pissialustoja sisällä tietyssä tilassa parikin kappaletta, mutta ihan satunnaisesti osuu niille. Mieluummin matolle tai johonkin kaapinkulmaan.
Tuosta pönttöhommasta tuli mieleeni, että jospa näyttäisin mallia pissialustallekin :))
Nyt kun muori ei ole kotona. Sehän hyppäisi kyllä ideasta seinille ja toteutuksesta todennäköisesti minut lopullisesti kartanolle.
Mitäs sanotte? Muorille yllätys, kun siisteystavat parantuneet yllättäen minun koulutuksessa :)))
-keinovaginamies-
Eli ongelma on koiranpennun siisteyskoulutus.
Näyttää oppivan heikosti sisäsiistiksi, mutta pissii pihalle kun minä näytän mallia puun juureen. Nyt on alkanut pissimään pöntön jalkaan sisällä, jos pääsee livahtamaan vessaan yhtä aikaa kanssani.
Sillä on tuollaisia pennun pissialustoja sisällä tietyssä tilassa parikin kappaletta, mutta ihan satunnaisesti osuu niille. Mieluummin matolle tai johonkin kaapinkulmaan.
Tuosta pönttöhommasta tuli mieleeni, että jospa näyttäisin mallia pissialustallekin :))
Nyt kun muori ei ole kotona. Sehän hyppäisi kyllä ideasta seinille ja toteutuksesta todennäköisesti minut lopullisesti kartanolle.
Mitäs sanotte? Muorille yllätys, kun siisteystavat parantuneet yllättäen minun koulutuksessa :)))
-keinovaginamies-
Vastaukset 35
Vanhimmat
Meillä äijällä oli semmoinen aloitus kaksi viikkoa tänne tultuaan, että pissasi mihin sattui.
Ja vielä lisäksi ruokakuppi oli keittiön lattialla. Syötyään pissasi niillä sijoillaan!
Syyksi laskettiin seikka, ettei sitä kasvattaja ollut ehtinyt kouluttaa. Kun jouduimme hakemaan just neljällä jalalla seisomaan oppinut juniori evakkoon sieltä kennelistä. Olimme varanneet upotuksen ja maksettukin koko kauppahinta. "Kaikki haluaisivat tuon pennun, jos hakisitte sen piiloon." Oli kasvattajan pyyntö.
Koulutus.
Hesaria numero levälleen joka huoneen lattialle. Ja keittiöön ruokakupin ääreen myös. Sitten päivä kerrallaan hivutettiin lehtikasoja lähemmäs ulko-ovea. Ja sitä keittiön ruokakuppia.
Kolme viikkoa ja herra älysi, että siis tuonne nurtsille pissataan!
Myöhemmin kasvoi niin siistiksi, ettei pissaa tai kakkaa omalle pihalle.
Nyt yhdeksän vuotiaana on jokin kiire vaihe menossa, pissaaminen ja kakkaaminen aloitetaan kyllä paikallaan mutta sitten kesken toimituksen mennäänkin vinhasti eteen päin.
Liekö näistä ajatuksista apua.
Tuo mallisuorituksen tekeminen sisällä hiekkalaatikkoon johtanee kouluttajan siirtymiseen ulkoruokintaan!
Mies 65
No joo,
Jos tajuaisi niiden pissialusten (ei siis hiekkalaatikko, vaan tarkoitukseen hankittuja imeytysmattoja, jotka ei päästä lävitse) merkityksen, niin niitä voisi siten hilata pikkuhiljaa ulospäin. Toinen on jo ulko-oven edustalla.
Ja heti tietysti syönnin jälkeen pihalle, samoin kuin leikityksen, mutta ei vaan mene kaaliin.
Mutta eihän me muorille tietenkään kerrottaisi, että miten tajusi alustojen merkityksen :))
-keinovaginamies-
Entisen vanhan koiran kanssa oli tuota samaa. Ei ehtinyt pysäyttää kylätiellä tarpeilleen.
Ilmeisesti vanhuus ja kuolemanpelko alkaa vaivaamaan noitakin - ja tulee kauhea kiire mennä ja kokea - mitään ei enää ehdi tehdä kunnolla.
-keinovaginamies-
Ei ole kokemusta pentujen koulutuksesta, mutta maalaisjärjellä ajatellen kannatan ehdottomasti ideaasi mallin näyttämisestä myös noille pissialustoille, kun on selvästi leimautunut sinuun 😂
Äänet tällä hetkellä 1 - 1
Käytetään hidasta ja epävarmaa harkintaa tässäkin, jos jää tasapeliin :)
-keinovaginamies-
Ja muistetaan myös muori, ihan mitä tahansa ei voi aina toteuttaa, oli äänestystulos mikä hyvänsä 😁
Johan se nyt tulee sun kusen hajun perässä pöntönjalkaan, niin mene sinä sinne alusille. Koira äkkää, että no tännehän se onkin hyvä kusta. 👍
Tarkoitushan ei lienee ole opettaa sitä pysyvästi niille alustoille, eli jatkatte niitä yhteisharjoituksia siellä ulkona. Mitä hittoa se koira muuten edes tekee vessassa?
Valitettavasti kokemus pikkukoirista on osoittanut, että varapaikka sisälläkin on oltava koko eliniän. Joutuu välillä olemaan yksin 6-7 tuntiakin päivisin. Ei kestä pikkukaverin rakko aina, jos touhuaa/juo.
-keinovaginamies-
Tuohon ongelmaan suosittelen sitten opettamaan sen käymään kylpyhuoneessa, pissimässä lattiakaivoon. Huomattavasti toimivampi vaihtoehto kuin mitkään k.sialustat. Näin viiden koiranpennun kokemuksella totean, että paremmin ne oppivat sisäsiisteiksi, kun ei ole mitään k.sialustoja sisällä. Lisäksi se, ettet päästä sitä sinne vessaan, on hyvää yksinolon opettelua.
Ongelma tosin kuulostaa minusta hieman oudolta, kun eihän tuo ole edes erityisen pitkä yksinolo. Lähipiirini pikkukoirilla ei ole tuollaista ongelmaa. Olisiko ennemmin niin, ettei ole koskaan tosissaan oppinut sisäsiistiksi?
Voi olla osittain sitäkin.
Sen takia on ollut aina pikkukoiria, kun ei kunnon kouluttajaa löydy talosta. Noista ei paljon mitään lähde ja aina voi helposti fyysisesti rajoittaa, jos eivät usko/opi.
Mutta jos omaa vessakäyttäytymistä mietin, niin en kyllä päiväsaikaan halua olla edes lyhyttä työpäivää käymättä vessassa.
Jos pikkukoira joutuu viettämään enemmän aikaa yksin kuin tuo kuutisen tuntia, ja usein, niin en edes ottaisi sellaista. Meillä tuo 6-7 tuntiakin on harvinaista.
-keinovaginamies-
"Jos pikkukoira joutuu viettämään enemmän aikaa yksin kuin tuo kuutisen tuntia, ja usein, niin en edes ottaisi sellaista. Meillä tuo 6-7 tuntiakin on harvinaista."
Sittenhän teillä ei pitäisi olla minkäänlaisia sisäsiisteysongelmia 👍. Opetatte vain sen koiran pihalle, ettekä kusimatoille. Ei se sen kummempaa ole
"Mutta jos omaa vessakäyttäytymistä mietin, niin en kyllä päiväsaikaan halua olla edes lyhyttä työpäivää käymättä vessassa."
Se taas on ihn normaalia, kun ikää tulee, että pidätyskyky heikkenee. Nuorella koiralla ei kuitenkan sellisia ongelmia pitäisi olla. Opetatte nyt sisäsiistiksi ja sitten, jos iän myötä tuollaisia pidätysongelmia ilmenee, niin opetatte sinne kylppäriin.
Ja siis tollaset sisällä olevat luvalliset kusipaikat nimenoman heikentää ja hidastaa sitä kunnolla sisäsiistiksi oppimista. Koira ei koskaan opi oikeasti pidättämään, vaan painuu sille luvalliselle paikalle. Jos siis oikeasti sisäsiistin eläimen haluaa, niin sitkeästi vaan aina pihalle, eikä luvallisia paikkoja sisätiloihin.
Äänestän sen puolesta, että tämä on liian radikaali ajatus, vaikken mitään koirien kouluttamisesta tiedä 😅
Ääh.. pakko kai se on myöntää, että sulla on logiikkaa tuossa aloituksessa.
Esimerkin voima .. niih.
Mutta ajatuksena lattialle kuseminen.. vaikkakin imeytysmattoon. No älä missään nimessa anna muorin tietää siitä mitään. Koskaan. Siis never.
Tuossahan se on ratkaisu alla. Jos lirautan vaan vähän? Näyttääkin koiran läiskältä, sitten kun muori palaa maisemiin. :)
-keinovaginamies-
"Näyttääkin koiran läiskältä, sitten kun muori palaa maisemiin."
Jollei muorisi sitten ole täysin vailla hajuaistia, niin jäät kiinni hetkessä. Ihmisen kusi ja koiran kusi, varsinkin pentukoiran, haisevat tyystin eriltä.
:))
Huumorin kukka on kaunis kukka.
Vaihdetaan aluset ennen kuin muori palaa.
En minä nyt ihan eilisen teerenpoika ole :)
-keinovaginamies-
No hyvä, että tajusit, vaikka vitsiksi esitätkin.
No lirautat ihan vähän vaan. Luulisi koiran keksivän pisumaton idean hajuaistilla. Toki voit sitten lisäksi demonstroida tapahtumaa kuivaharjoittelulla. Luulisi pienen hajujäljen riittävän, jollei koiruus ole ihan puupää. Tietysti kuvaat koulutustilanteen ja lähetät linkin tänne.
Katso nyt kuitenkin, ettei muori ole todistamassa tapahtumia. Varmuuden vuoksi.
Tsirp 🐦
Ja enää ei puutu ku se koiranpentu... "Masters of Muppets".
Jos oikein laskin, niin äänet 4-3 esimerkin näyttämisen puolesta.
Kiitokset kaikille äänestäjille.
Joka tapauksessahan minä teen oman pääni mukaan - niin kuin aina - ja ehkä jätämme palstaväen pimentoon lopullisen ratkaisun ytimestä :)
Mutta ajatelkaapa jos olisin nainen. Vaikeampaa opettaa luupäistä pentukoiraa pissimään pihalle?
-keinovaginamies-
Toistoa pennulle vaa ku Papu-Kaijalle. Ja jälkimmäinen häkkiin, jos ei osaa olla jankuttamatta.
Anna mennä, mutta älä kerro.
Onko naisväellä yleisempää tuollainen hienostelu kuin miehillä?
Muori motkottaa tuosta veden heittämisestä pihallekin :)
Minä perustelen ekologisuudella ja vesimaksuissa säästämisellä sen koiran kouluttamisen lisäksi.
-keinovaginamies-
Jos lotraisit, niin jäisit kiinni. Kunnon ksi haisee niin voimakkaasti. Väittäisin, että miehellä enemmän kuin koiralla.
"Onko naisväellä yleisempää tuollainen hienostelu kuin miehillä?
Muori motkottaa tuosta veden heittämisestä pihallekin :)"
Jollei tosiaan ole tyystin hajuaistiton, niin ymmärrän kyllä. Jos sitä lääniä on riittävästi, niin johonkin nurkkan, jossa kukaan ei koskaan muutoin vietä aikaansa, voi itselleen k.sipaalun perustaa. Noin muutoin on kohtuutonta, että muiden tarvitsisi kotipihallaan kusenkatkua sietää.
"Väittäisin, että miehellä enemmän kuin koiralla."
Ainakin enemmän kuin narttukoirilla. Heillä ilmeisesti kuitenkin on uroskoiria ja niiden kusi kyllä döftaa aikalailla, tosin ei pentuna. Sekin haju on kuitenkin totaalisen eri kuin ihmisen poistovedessä.
Tosin mies ei välttämättä tiedosta tätä asiaa. Naisilla kun on parempi hajuaisti kuin miehillä ja iän myötä mieten hajuaisti vielä entisestään heikkenee naisiin verrattuna. Naisilla kun hajuaisti pysyy pidempään tarkkana kuin miehillä.
Lääniä on.
Ja tällä tavalla syksyllä pihanurmikkoon + sateet perään, niin väitän, ettet löydä parin päivän kuluttua kohtia nurmesta vaikka tulisit nuuhkimaan. Ei voi verrata kaupunkien asfaltoituihin portinpieliin.
Eihän sitä yhtä kohtaa tarvi lannoittaa koko ajan.
-keinovaginamies-
Ei se vesi sitä sieltä poista, jos jatkuvasti kuset. Jos kuset jatkuvasti sellaisen paikan lähelle, jossa oleskellaan, niin taas aurinkoisen päivän tullen se ikävä kyllä sieltä lemuaa. sinä et ehkä sitä haista, mutta valtaosa naisista haistaa kyllä. Lannoitteetkin haista vielä todella pitkään sen jälkeen kun ne on kylvetty.
Sinä ehkä haistat vain ne asfaltoidut portinpielet, mutt se taas ei lienee ole kenenkään naisen vika.
Valtaosa naisista lienee ihan tosielämässä sen huomannut, että miehillä on keskimäärin melkoisen huono hajuaisti (vaikka eivät edes tupakoisi tmv.). Sehän on todella yleistä, että mies ei ollenkan tajua, että jokin hänen tekemisensä aiheuttaa hjuhaitan ja useinmiten vielä alkaa juurikin inttää vastaan, kun ei itse sitä haista.
"Ei se vesi sitä sieltä poista, jos jatkuvasti kuset."
Ja siis jos pelkkä sade sen maaperän kokonaan puhtaaksi huuhtoo, niin aika hiton huono maaperä teillä siellä. Vesi holiseen täysin läpi, eikä maa pidätä mitään ja ravinteetkin huuhtoutuvat pois jokaisen sateen tullen. Teillä ei ilmeisesti sitten kasva pihassa mikään, kun noin outo maaperä on sattunut.
Ei niin,
Se vain laimentaa.
Hajun haihtuminen johtuu pieneliöistä / kasveista, jotka käyttävät ravinteet hyödykseen.
Naapureissa ajetaan lietelantaa pelloille muutaman kerran kasvukauteen. Sen haistan minäkin jonkin aikaa, mutta ei se koko kesää haise.
Ja on muuten melko pientä yhden miehen ja pikkukoiran lirut verrattuna siihen, kun tonnikaupalla ajetaan traktoritankilla lietettä pelloille. Eikä muorikaan sitä viikon - parin päästä sitä enää haista.
Ei tällaista maalaiselämää kestäisi nainen eikä mies, jos oltaisiin kovin nirppanokkia :)
Molemmat arvostelemme esim. haja-asutusalueiden nykyisiä jätehuoltomääräyksiä. Tällaisen pikkuporukan lirut ovat muka jotain kauheaa myrkkyä, jonka pääsyä luontoon pitäisi kauheasti varjella. Sitten ajetaan suoraa lehmien k.sta ja p.skaa ympäriinsä järjettömiä määriä. Naurettavaa touhua.
-keinovaginamies-