Olen siis ostamassa uutta korua ensikorun tilalle. Mitkähän on normaalin kielikorun mitat? Tuolla verkkokaupoissa on monia eri mittoja koruille, että ei tiedä mikä pitäisi valita. Lisäksi niissä puhutaan 6 ja 8 mm kierteistä, mitä merkitystä niillä on?
Kielikorun mitat
Lävistetty
59969
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kattelin tuolla sivuilla ja taitaa olla tuo perustappi semmonen 1,6*14 mm. Jos oikein mustain.
Se kun riippuu ihan kielen paksuudesta ja lävistyksen sijoittelusta.
Sattuipa sopivasti.. itse kävin ostamassa maanantaina uuden tapin kun alkuperäinen (liikkeessä laitettu) alkoi ottamaan kitalakeen vastaan. Liikkeessä laitetun tapin pituus on 18mm ja pallo on 5mm. Kielikorun tappeja on siis kolmea kokoa: 18mm, 16mm ja 14mm. Itselläni tuo 18mm tuntui tosi isolle ja myyjä ehdottikin että ottaisin suoraan 14mm tapin mutta jostakin syystä päädyin kuitenkin 16mm tappiin ja onneksi otin, 14mm on kuitenkin todella tiivis jo.. mutta toki joku voi sellaisenkin haluta. 16mm tapilla pystyy vielä leikkimäänkin.. (ottamaan hampaiden väliin jne). Kyllä ne osaa liikkeessäkin neuvoa kun kysyy! :)
"Kielikorun tappeja on siis kolmea kokoa: 18mm, 16mm ja 14mm."
Ei muuten pidä paikkaansa, itselläni on 13 mm ja koska ilmeisesti tarkoitat "tapilla" tavallista barbellia niin niissä pituuksissa on kyllä varaa valita sillä kyseistä korua käytetään muissakin lävistyksisssä eikä pelkästään kielessä.
barbelleja on joka kokoa, yleensa 2mm valein, mutta koska korunvalmistajia on useita, niin barbelleja loytyy lahes 1mm valein, ja toi ei todellakaan pida paikkaansa, etta niita on vain kolmea kokoa!!! kielikoru valitaan kielen mukaan, ja yleisin korukoko parantuneeseen kielilavistykseen on 1,6mm x 12mm. joissakin tapauksissa(lavistys tehty vinoon tai sit vaan on niin paksu kieli)koruna tulee kayttaa 1,6mm x 14mm barbellia. mutta sen saa selville, kun menee asiantuntevaan liikkeeseen ja antaa ammattilaisten vaihtaa koru.