Ostin yhden biisin Music Storesta. Asetuksissa ("Tuominen") olin määritellyt formaatiksi mp3 (eikä siis aac). Kuitenkin kun katson tuodun kappaleen tietoja ("Näytä tietoja"), se sanoo, että tyyppi on suojattu AAC-tiedosto. Yritin muuntaa sen mp3-muotoon ("Muunna valinta muotoon MP3"), jollon herjaa ettei voi muuntaa koska tiedosto on suojattu. Haluaisin polttaa biisin mp3-muodossa cd:lle poikani cd/mp3- soittimelle.
Tarkoitukseni oli ladata biisi netistä suoraan mp3-muodossa ja polttaa se sitten mp3-muodossa cd:lle. Mikä olisi paras tapa tehdä tämä ?
Varsinaista mp3-soitinta (esim. iPod) ei minulla vielä ole.
Tarkoitukseni oli ladata biisi netistä suoraan mp3-muodossa ja polttaa se sitten mp3-muodossa cd:lle. Mikä olisi paras tapa tehdä tämä ?
Varsinaista mp3-soitinta (esim. iPod) ei minulla vielä ole.
Vastaukset 4
Vanhimmat
iTunes MusicStoren yksi idea on juuri se että se on laillista, se nyt vaan on toteutettu AAC formaatilla jossa on tietynlainen suojaus jotta levy-yhtiöt saanevat rahansa tms. On selvää että ohjelma jonka yhtenä ominaisuutena on toistaa suojattua musiikkia, ei voi sisältää "nappia" jolla suojauksen saisi poistettua.
Eli sinulla on vaihtoehtona polttaa se audio CD:ksi iTunesissa. Voithan sitten tuoda sen uudelleen iTunesiin joka sitten muutaa sen MP3:ksi mutta alkaa lähentelemään sohlaamista...
Eihän sitä täällä saisi varmaan kertoilla mutta on olemassa ohjelma joka poistaa musiikin suojauksen jonka jälkeen voit muuntaa Music Storesta ostetun kappaleen iTuneksessa vaikka MP3 muotoon.
http://www.hymn-project.org
Tarkempia ohjeita on varmaan täältä turha odottaa. Tosin eipä ole kovin vaikeakäyttöinenkään.
Olisi kiva kokeilla, miten tuo ohjelma toimii, ongelmana on vain, ettei oli yhtään kopiointisuojattua tiedostoa, vaikka musiikkia on levyllä lähes 80Gt.
Mistä voisi imuroida "ilmaiseksi" kopiointisuojatun tiedoston?
Hae itunesilla vaikka ilmainen tiëston podcasti.