mitä kuntoilulaitetta suosittelisitte laihdutukseen? kuntopyörä vatsalihaslaite vai jokin muu. mitä mieltä ostostvn laitteista.asiallisia vastauksia kiitos.
apua tarvitaan
pörinä
9673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Rasva palaa aerobisessa työskentelyssä parhaiten. Eli jos treenaat kotona, niin kuntopyörä, soutulaite, stepperi, juoksumatto ja kaiken maailman cross trainerit on hyviä.
Usein jos ostaa uuden laitteen, mukana tulee myös jumppaohjeita "kaupan päälle". Jos niistä ei ole apua, hae kirjastosta (tai kirjakaupasta) kirja, josta löydät kuvitetut ohjeet vatsa- yms. kiinteytysliikkeitä. Muista: aerobinen on kuitenkin laihtumisen kannalta tärkeämpi, sitten vasta lihasmuokkaus!
Minä olen kanssa ollut samaa mieltä aina, että laihduttaessa aerobinen liikunta on ensisijaista. Mutta tutkijat alkavat vissiin kallistua toiseen suuntaan: Myös lihasmassan kasvattaminen kuluttaa energiaa in action ja sitten kun sitä lihasmassaa on enemmän niin peruskulutus on korkeampi. Niin että kuulemma nykyään se kaikkein fiksuin ja paras laihdutuskeino on kuntosaliharjoittelu, johon voi alkuun lätkäistä 20-30 min. aerobista liikuntaa. Muka.
Tiedä häntä, mutta kunhan mainitsin...
Seuraavan linkin takana tietoa anaerobisen ja aerobisen liikunnan eroista ja kyvyistä polttaa rasvaa. Eli aerobista liikuntaa on esim. kävely, jossa hapenotto on rauhallista - rasva tarvitsee palaakseen happea ja elimistön on sitä vähin ponnistuksin tuotettava. Raskas voimaharjoittelu sen sijaan ei polta rasvaa - mutta lihakset levossakin kuitenkin tarvitsevat enemmän energiaa kuin läski joten valmis lihas polttaa rasvaa. Kevyt voimaharjoittelu useilla toistoilla (kuten Callanetics) taas polttaa rasvaa, jopa siis paikallisesti vaikka siitä kiistellään.
Esimerkiksi kiivas juoksu tai pyöräily ei ole aerobista liikuntaa koska se vaatii liikaa ponnisteluja keholta ja polttaa sokereita rasvavarastojen sijaan. Eli sen mukaan myöskään kiivastahtinen aerobic ei olisi aerobista liikuntaa eikä paras rasvanpolttotapa!
Tämä käy ainakin mun järkeeni paremmin kuin hyvin.
Lukekaa
http://www.healthlinks.net/cgi-bin/ubbcgi/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=8;t=000002;p=1#000000
että vaikka kallistuisitkin soutulaitteiden tai steppereiden puoleen, niin se tärkein juttu jotta rasva palaisi on ettei hengästytä itseään liikaa.
Itse ajattelen että kaikki vempeleet on humpuukia, mutta jos niistä on se lumevaikutus että ihmisen saa innostumaan liikkumisesta niin siitä vaan sitten.
Kuitenkin oman kehon muokkaus onnistuu oman kehon avullakin - ja ihan turvallisesti kun toteuttaa asennot oikein. Ammattilaisten kirjoittamia oppaita on paljon joista valita itselle sopivin treenaus muoto.
Vihdoinkin mulla on jotain faktaa jätkäkavrilleni, joka naureskelee sille, että käyn sauvakävelemässä ja rullaluistelemassa sen sijaan että lähtisin hölkkäämään hänen kanssaan. Olen yrittänyt sanoa, että rasva palaa kävellessä paremmin, mutta saan vaan hymähtelyä vastaukseksi. Olen sanonut, että pulssia ei kannata nostaa liian korkealle vaan se pitää nostaa sopivasti. Jälleen naurua ja epäuskoa. En siis tarkoita että jätkä halveksisi minua, hän ei vaan usko, että jokin voisi olla parempaa kuin juokseminen. Olen kyllä päässyt heittämään hänelle takaisin siltä pohjalta, ettei hän tällä hetkellä harrasta muuta liikuntaa kuin kaasupolkimen painamista kun minä taas pyöräilen vajaan puolen tunnin matkan töihin päivittäin. Ja siis kahteen kertaan ja sen lisäksi käyn lenkillä.
Rasva palaa ehkä prosentuaalisesti enemmän alhaisella sykkeellä mutta reippaampi liikunta kuluttaa enemmän kaloreita, parantaa hapenottokykyä jne....
rasvaa yritän polttaa. Lihakset on hyvässä kunnossa, kaloreita en laske, mutta paino putoaa tasaisesti järkevillä ruokamäärillä, liikun melko paljon.
Se on aivan mainio peli, jos saat sen vaikka mahdutettua TV:n ääreen. Voit seurata ohjelmia ja polkea samalla. Rasvaa palaa huomaamatta.
Mulle on ainakin tepsinyt. Ei ole kilot tulleet takaisin. Mutta tietysti ruuallakin on osuutensa. Olen alkanut tarkkailemaan, mitä suuhuni laitan ja miten usein.
Näin kesällä on ollut mukava pyöräillä ihan luonnossa, polskia järvessä ja rämpiä mustikka- ja kanttarellimetsässä.
Syksyllä olen ajatellut ostaa myös kuntopyörän, juuri tosta syystä että on mukava katsoa samalla TV:tä, niin lyö kaksi kärpästä yhdellä iskulla - olen päättänyt polkea joka päivä puoli tuntia aina salkkareita katsellessa.