Eli mitä pitäisi tehdä, korviksen viereen on tullut finnin tapanen myhkyrä, selvästi keltasta mätää ja verta. Pitäiskö se puhkasta vai mennä näyttää lääkäriin? Se on vielä korvalehden "takana" eli en saa siitä otetta ja lisäksi koko kohta sattuu paljon.
Kuinka yleistä se on, että tulehtunutta korvista mennään näyttää lääkäriin?
Kuinka yleistä se on, että tulehtunutta korvista mennään näyttää lääkäriin?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Älä ainakaan puhkaise sitä millään paskaisella neulalla tai rupea puristelemaan sitä. Ei tuo välttämättä ole mikään tulehtumisen merkki sillä muuten itse reikä olisi punainen, kuumottava ja kipeä. Et kertonut että kauan reiät ovat olleet ja minkälaisia koruja niissä käytät sillä joskus vika voi olla itse koruissa. Pidä alue puhtaana ja huuhtele sitä mahd. kuumalla vedellä, voit myös kokeilla mietoa desinfioimisainetta tai suolaliuosta. Jos se patti ei ajan kanssa häviä niin sitten voit mennä lääkäriin, itsellenikin ilmestyy aina satunnaisesti korvalehtiin jotain patteja mutta ne ovat aina hävinneet ajan kanssa.
Oikeestaan se korviksen reikäkin on tulehtunut tai ainakin viereinen on, koska siitä tuli tänään jo itsellään mätää ku desifioin.
Toinen (jonka vieressä se "patti" on) on noin reilun vuoden vanha ja tää toinen on pari kk.
Toisen korvan korvikset ei oo kertaakaan tulehtuneet. Desifioin Asept nimisellä aineella.