Etsin Firenzestä kohtuuhintaista kielikoulua, jossa voisi käydä tunneilla vain esim. kerran tai kahdesti viikossa. Olen toistaiseksi löytänyt vain min. 10 h/vko opetusta antavia eikä moiseen ole varaa. Löytyisikö tietoa?
Firenzen kielikoulut?
Johanna
3316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannattaa kysyä vaikka ihan kaupungintalolta yhdistystä, joka järjestää maahanmuuttajille kielikoulutusta. Itse olin Milanossa Caritas-nimisen vapaaehtoisuuden pohjalta toimivan "yhdistyksen" italian tunneilla. Ja ne olivat aivan ilmaisia ja pari tuntia /vk.. Tykkäsin :)
Kertoisitko vàhàn enemmàn tàstà?
Onko eri tasoisia aloitusryhmià ja milloin alkoivat?
Lòysin sivut netistà ja tuo lukeminen on vielà hieman hidasta..italiaksi siis.
Niin ois kiva jos valaisisit vaikka yritàn kyllà itsekin tuolta etsià.
Milanossa nyt.
Tasoryhmistä en osaa sanoa sen enempää muuta kuin sen, että koko opetus oli italiaksi. Opettaja ymmärsi hieman englantia.. Apuna oli romanialaisten kanssa sanakrija. Välillä tuli väärinkäsityksiäkin :) Aloitus päivät kannattaa kysyä sieltä ihan paikan päältä. Ryhmiin tuli mukaan porukkaa kesken kaikenkin. Itse kävin siellä "koululla" au-pair äitini kanssa ja selvitettiin asia. Tunneilla edettiin sen mukaan mitä kurssilaiset halus.. Historiaakin yritettiin hieman opiskella isojen kuva kirjojen avulla! :)