Nousukahvat

Missähän kulmassa ne nousukahvat kannattais olla tuommoisessa suorassa tangossa, että saisi vähän tervetullutta vaihtelua ajoasentoon. Pakkaa nimittäin niska jumahtaa aika helposti pyöräillessä!
41132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mietin tuossa eilen samaa... ja säätelin ne sitten näppituntumalla melko jyrkkään kulmaan ylös.
Ihan luonnollinen ja tukea antava asento ylämäkeen poljettaessa, varmaan hakemalla löytyy.

Äänestä
  • Maastopyöräilyssä oikeat (XC) pyöräilijät laittavat nousukahvat samaan kulmaan kuin ohjainkannatinkin on, eli mutkan jatkeena toimivat. Ylämäessä saa hyvän vedon pyöritykseen kahvoista. Monet kyllä ajavat ilman nousukahvojakin.

    Äänestä

Itse olen säätänyt maantieajoon niin, että ranteet ovat suorassa. Ylämäkiajoon ne eivät ole silloin parhaat, mutta ranteiden hajoamisen vuoksi ne olenkin ostanut.

Äänestä
  • tuntui minullekkin aika luonnolliselta asennolta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kressu kirjoitti:

Missähän kulmassa ne nousukahvat kannattais olla tuommoisessa suorassa tangossa, että saisi vähän tervetullutta vaihtelua ajoasentoon. Pakkaa nimittäin niska jumahtaa aika helposti pyöräillessä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu