Olen jo vuosia värjännyt hiuksiani tummanruskeiksi, mutta haluaisin vaihtelua ja alkanut myös pännimään jatkuva juurikasvun värjääminen.
Luonnollinen hiusvärini on maantienruskea. Miten helpoiten pääsisin takaisin omaan väriini? Värinpoisto? Värin kasvatus pois kevytväreillä?
Hiukseni ovat pitkät, mutta haluan ehdottomasti oman värin takaisin ja siihen raitoja.
tummasta ->oma väri, MITEN ?
8
4237
Vastaukset
- snoopy
Muu tuskin auttaa kuin armoton kasvattaminen. Värinpoisto tekee hiuksista vaaleat taikka oranssin vivahteikkaat.
Ehkäpä väriäys olisi kuitenkin paras keino jos ei jaksa odottaa hiusten kasvua kun hiukset ovat pitkät, ehkäpä omaa väriä lähellä oleva kevytväri olisi paras ratkaisu? - pipsa
Sinulla on kolme vaihtoehtoa:
1. vaaleat raidat, eivät kovin erottuvat, mutta sen verran että hiusten yleisilme vaalenee, tämän jälkeen annat hiusten olla. Mikäli näyttää kovin epätasaiselta niin vaahtosävyä päälle.(löytyy myös maantienväreissä, ainakin wellalta)
2. Värinpoisto sekä värjäys omalla värillä. Ehdottomasti kampaamo hommia, vaatii hiuksilta hyvää kuntoa. Nopein keino haluttuun tulokseen. ÄLÄ YRITÄ ITSE. menee suurella todennäköisyydellä vihreäksi.
3. Värin haalistus ja pois kasvatus. Eli yrität haalistaa väriä ja samalla kasvatat tukkaan omaa väriä.
Hyviä haalistuskeinoja:
Öljyä hiuksiin- kunnon vaikutusajalla, esimerkiksi 1-2h sen jälkeen pesu syväpuhdistavalla pariin kertaan, kunnon vaikutusaika niihinkin tämän jälkeen tehohoito. Muutaman toiston jälkee väri alkaa haaleta, mikäli alkaa.
Hiuksia kannattaa myöskin lyhentää reilusti, niin eivät näytä niin epätasaisen värisiltä. - pipsa
Sinulla on kolme vaihtoehtoa:
1. vaaleat raidat, eivät kovin erottuvat, mutta sen verran että hiusten yleisilme vaalenee, tämän jälkeen annat hiusten olla. Mikäli näyttää kovin epätasaiselta niin vaahtosävyä päälle.(löytyy myös maantienväreissä, ainakin wellalta)
2. Värinpoisto sekä värjäys omalla värillä. Ehdottomasti kampaamo hommia, vaatii hiuksilta hyvää kuntoa. Nopein keino haluttuun tulokseen. ÄLÄ YRITÄ ITSE. menee suurella todennäköisyydellä vihreäksi.
3. Värin haalistus ja pois kasvatus. Eli yrität haalistaa väriä ja samalla kasvatat tukkaan omaa väriä.
Hyviä haalistuskeinoja:
Öljyä hiuksiin- kunnon vaikutusajalla, esimerkiksi 1-2h sen jälkeen pesu syväpuhdistavalla pariin kertaan, kunnon vaikutusaika niihinkin tämän jälkeen tehohoito. Muutaman toiston jälkee väri alkaa haaleta, mikäli alkaa.
Hiuksia kannattaa myöskin lyhentää reilusti, niin eivät näytä niin epätasaisen värisiltä.- maantiellä
1)Vaaleat raidat eivät taida onnistua. Tummaksi värjätystä ei ole ennenkään saanut kampaamossa kuin melko vaalea raitaa joka erottuu selvästi.
3) Voiko kestoväri haalistua? Jos sitä on jo niin monta kerrosta keskipituuksissa niin ei taida onnistua mitenkään haalistaminen :/
- tämäkin tehty
Kevytväreillä ei kannata alkaa omaa väriä kasvattamaan koska kevytväritkään eivät ikinä lähde kokonaan pois.
Eli vaihtoehdot ovat joko kampaajalla värinpoisto ja oma väri päälle tai tyynen rauhallisesti odotat muutaman kuukauden (kunnes omaa väriä sopiva määrä) ja leikkaat värjätyn pituuden kokonaan pois. Ja aloitat kasvatuksen uudestaan jos pitkät haluat.
Suosittelen oikein lämpimästi kampaajaa jos haluat pitää hiukset pitkinä. Kemiallista väriä saattaa saada osittain poistettua purkupesulla niin ettei oma väri vaurioidu, mutta todennäköisesti vaaditaan pari värinpoistoa ja taittoväri päälle. Se ei ole edes merkittävästi kalliimpaa kampaajalla kuin kotona, kuluttajalle aineet maksavat paljon.- on kampaajalla
Paljon suunnilleen tulisi maksamaan värinpoistot, taittovärit jne uudelleen värjäys?
Ja en kyllä ymmärrä miten saan oman värin takaisin värjäyksellä. - puhui paskaa
on kampaajalla kirjoitti:
Paljon suunnilleen tulisi maksamaan värinpoistot, taittovärit jne uudelleen värjäys?
Ja en kyllä ymmärrä miten saan oman värin takaisin värjäyksellä.Kampaajalla maksaa värinpoisto 18-30e. Minulla maksoi vaalennus 30e ja siihen keltasuudentaitto mikä ei auttanu paskaakaan niin makso 5e. Että ihanko on saman hintasta kun kaupasta saa värinpoiston alle 10e:lla??? Ja kampaajalta saat ostettua taittovärejä ihan minkä väristä vaan. Että repikää huumoria. Ja se taittoväri maksaa 9e. Ja siitä saa 5-6 käyttökertaa. Että miten on? Ja ei ne kampaajan aineet ole saatana yhtään sen ''hellävarasempia'' koska jos olis niin ne ei sitte enää vaalentaiskaa. Ottakaa asioista vittu selvää enne ku jauhatte.
- kommentoitu
puhui paskaa kirjoitti:
Kampaajalla maksaa värinpoisto 18-30e. Minulla maksoi vaalennus 30e ja siihen keltasuudentaitto mikä ei auttanu paskaakaan niin makso 5e. Että ihanko on saman hintasta kun kaupasta saa värinpoiston alle 10e:lla??? Ja kampaajalta saat ostettua taittovärejä ihan minkä väristä vaan. Että repikää huumoria. Ja se taittoväri maksaa 9e. Ja siitä saa 5-6 käyttökertaa. Että miten on? Ja ei ne kampaajan aineet ole saatana yhtään sen ''hellävarasempia'' koska jos olis niin ne ei sitte enää vaalentaiskaa. Ottakaa asioista vittu selvää enne ku jauhatte.
Pari pakettia värinpoistoa (jos hiukset ovat olkapäille tai yli) = 2x10 = 20 euroa
Jos väristä ei tule halutun tummuinen niin toinen satsi perään. Esipigmentointi ja kestoväri, yht. noin 15 euroa. Tuimat hoitoaineet joilla saa itse huonommalla ammattitaidolla valkaistut hiukset taas kuntoon, parikymppiä päälle. Yhteensä 55-75 euroa. Tosihalpaa itse leikkiä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803