paska maa...ja herrat senkuin leveilee optioillaan ja samalla tavallinen työläinen nöyristelee,jotta saisi pitää työpaikkansa,on tää vittu kummaa touhua ja kukaan ei tee asialle mitään........tyyliin turpa kiinni tai sulla ei ole huomenna työpaikkaa...mutta kunhan herroilla on asiat hyvin...
suomi on paska maa
työmies
351635
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Kerro meille, mikä olisi sinulle parempi maa?
Ruotti,Norja ja Tanska näin ensalkuun tuli mieleen.
Alottaja on oikeessa tää on syvältä sieltä jostain.
Tee duunia ruokapalkalla ja pitäis vielä olla kiitollinen voi hel...
tai sanotaan,että meno suomessa on perseestä.kenkää kaikille ja halpamaihin kaikki tuotanto,vaiko olenko väärässä,kyse ei ole minusta,vaan koko saatanan kansasta joka elää pelkoperseessä.......onko huomenna töitä
No toivottavasti tää kehitys kiihtyy että näemme kun
isoilta päälliköiltäkin lähtee duunit alta.Se onkin
nautittavaa katseltavaa ja kuunneltavaa kun omaan nilkkaan kolahtaa ja "säälittävät" päälliköt juttelee pehmeitä ajankohtaisohjelmissa kuinka huonosti heille kävi,kuinka maltan odottaakkaan
sitä päivää heh hee.
Äänestin EU:ta siinä toivossa, että jonninjoutavat byrokraatit tulisivat tarpeettomaksi ja joutuisivat nauttimaan työttömyyden eduista. Toisin kuitenkin kävi. Kaikenlaisia turhia virkoja perustettiin kymmenin tuhansin. Tökeröimmät olivat ne hallitusten ministerien kovapalkkaiset sihteerit, joilla ei ollut oikeastaan mitään töitä. Miksi niitä kutsuttiinkaan?
Mitä sinä olet tehnyt asioiden parantamiseksi? Oletko ottanut yhteyttä omaan kansanedustajaasi? Oletko äänestänyt kansanedustajaa, joka on nyt hallituksessa?
Meillähän lähes kaikki ongelmat aiheutuvat työttömyysturvalaistamme, joka rankaisee niitä jotka synnyttävät uusia työpaikkoja. Vain ulkomaalaiset voivat synnyttää työpaikkoja meille ilman rangaistuksia. Kuvitteletko, että he välittävät onko meillä kaikilla töitä? Luuletko että he välittävät meidän verorasituksestamme? Luuletko, että he siirtävät työt muualle jos muualla saavat paremman tuoton?
Siispä ota kynä käteen tai ala naputtelemaan kirjettä omalla edustajallesi, kunnanjohtajalle, kenelle hyvänsä päättäjälle ja kerro että maastamme pitää poistaa rangaistukset työpaikkojen synnyttämiseltä eli työttömyysturva kaikille. Siitä ei tule lisäkustannuksia, sillä kaikkihan jo saavat tukea.
Jos kaikki työttömät tekisivät näin yhdelle päättäjälle, se tietäisi 500 000 kirjettä päättäjille. Sen luulisi jo vaikuttavan. Ja ellei, seuravalla viikolla taas uusi kirje. Jos eivät päättäjät toimi, niin ainakin asia saa julkisuutta ja media alkaa kiinnostua. Kun BBC kertoo pääuutisissaan, että pienessä maassa nimeltä Suomi, on laki, joka rangaisee uusien työpaikkojen synnyttäjiä, riittää siitä iloa monelle ulkomaalaiselle.
Kun ministeri menee vierailulle, isäntä saattaa kysyä häneltä: "Oletko yrittänyt työllistää ketään""
Hänhän kuvittelee että jos on, siitä saa rangaistuksen, ministeri taas kuvittelee aivan muuta. Siitä syntyy hauskaa. Ei taida olla sitten hauskaa herroillakaan vierailuilla.
Hallitusnikkarin pikät löpinät, joita kukaan ei jaksa lukea loppun, on jo monta kertaa todistettu toimimattomiksi. Perusteluja en esitä, ettei tämä himmeä innostu jatkamaan jankutustaan.
jospa tekisit itse niin...tunnut olevan niin vitun välkky
Höpise sinä Hallitusnikkari vaan omia höpinöitäs.
Niitä ei kukaan noteeraa miksikään ja hyvä niin.
”… maastamme pitää poistaa rangaistukset työpaikkojen synnyttämiseltä eli työttömyysturva kaikille.”
Olen kauan ihmetellyt, mitä tarkoitat, kun sanot ” Työttömyysturva kaikille” ja ”Kaikki sovitetulle päivärahalle” ja että tämä jollain tavalla poistaisi työttömyyden.
Edellisestä keskustelustamme vihdoin ymmärsin: Haluat, että kaikki elävät periaatteessa jatkuvasti työttömyyskorvauksella, myös palkansaajat työssä ollessaan. Et halua, että työttömistä tulee (pelkällä) palkalla eläviä vaan että työssä käyvistä ja palkansaajista tulee periaatteessa työttömyysturvalla eläjiä. Kaikki elävät koko ajan työttömyysturvalla, niin työttömät kuin työläisetkin. Työläiset eivät elä työttömyyskorvauksella vaan työttömäksi joutuessaan vaan jo työssä ollessaan (”Työttömyysturva kaikille”). Työttömyyskorvaus on jonkunlainen perustoimentulo kaikilla (eräänlainen kansalaispalkka), myös työssä käyvillä. Valtio periaatteessa elättää kaikki, ja meillä kaikilla (myös työssä käyvät ovat työttömiä siinä mielessä, että he periaatteessa elävät työttömyyskorvauksella) on oikeus perustaa firmoja olla töissä ym. Työttömyyskorvaus juoksee koko ajan. Mahdolliset tulot vähennetään työttömyyskorvauksesta, jota saavat kaikki automaattisesti, myös työläiset.
Firmojen, joita työttömät ja työssä käyvät saavat perustaa vapaasti, ei tarvitse olla kannattaviakaan, eläväthän kaikki periaatteessa koko ikänsä työttömyysturvalla olivat he sitten työssäkäyviä tai eivät.
Ehdotuksesi on jonkunlainen kommunismin ja kapitalismin välimuoto. Valtio elättää kaikki ja siinä sivussa saa sitten tehdä vapaasti bisnestä riskeeraamatta yhtään mitään. Jos yrityksesi ei kannata, ei sillä ole mitään väliä, koska kaikkihan elävät periaatteessa työttömyyskorvauksella ja raha juoksee automaattisesti kaikille koko ajan.
Tietysti jos kaikista, niin työttömistä kuin työläisistä, tehdään väkisin työttömyysturvalla eläjiä ja samalla poistetaan esteet firmojen perustamiselle eikä vaadita edes kannattavuuta, niin "esteet itsensä työllistämiselle" poistuvat. Logiikkasi toimii, mutta sellainen yhteiskunta ei. Ennen pitkää systeemisi johtaa hintadumppaukseen ja työttömyyteen.
Hallitusnikkarilla on järkeviä ajatuksia. Ja tueksi vielä selviä laskelmia. Lisäksi hän ei paljon provokatoorisia viestejä laita. Hänen mallinsa on täysin toteuttamiskelpoinen ja käsittääkseni tuonkaltaisilla toimenpiteillä mm. Uusi Seelanti nostettiin lamasta kymmenkuntavuotta sitten. Homma siis toimi käytännössäkin. Sen sijaan nykyhallituksen DDR-sosialismi/pakkotyö toiveet joutavat romukoppaan ja on käytännössä todettu johtavan perikatoon. Joka päivä voi uutisista todeta, että nykymeno kusee pahasti - pahemmin kun edes pelättiin.
HN - jatka samaan tyyliin.
"Hänen mallinsa on täysin toteuttamiskelpoinen, ja käsittääkseni tuonkaltaisilla toimenpiteillä mm. Uusi Seelanti nostettiin lamasta kymmenkuntavuotta sitten."
Uudessa Seelannissa siis kaikki elävät työttömyyskorvauksella, myös työssä käyvät? Tämähän se on se HN:n ehdotus, jolla poistetaan "itsensä työllistämisen esteet".
"Hänen mallinsa on täysin toteuttamiskelpoinen, ja käsittääkseni tuonkaltaisilla toimenpiteillä mm. Uusi Seelanti nostettiin lamasta kymmenkuntavuotta sitten."
Uudessa Seelannissa siis kaikki elävät työttömyyskorvauksella, myös työssä käyvät? Tämähän se on se HN:n ehdotus, jolla poistetaan "itsensä työllistämisen esteet".
"Hänen mallinsa on täysin toteuttamiskelpoinen, ja käsittääkseni tuonkaltaisilla toimenpiteillä mm. Uusi Seelanti nostettiin lamasta kymmenkuntavuotta sitten."
Uudessa Seelannissa siis kaikki elävät työttömyyskorvauksella, myös työssä käyvät? Tämähän se on se HN:n ehdotus, jolla poistetaan "itsensä työllistämisen esteet".
"Hänen mallinsa on täysin toteuttamiskelpoinen, ja käsittääkseni tuonkaltaisilla toimenpiteillä mm. Uusi Seelanti nostettiin lamasta kymmenkuntavuotta sitten."
Uudessa Seelannissa siis kaikki elävät työttömyyskorvauksella, myös työssä käyvät? Tämähän se on se HN:n ehdotus, jolla poistetaan "itsensä työllistämisen esteet".
"Hänen mallinsa on täysin toteuttamiskelpoinen ja käsittääkseni tuonkaltaisilla toimenpiteillä mm. Uusi Seelanti nostettiin lamasta kymmenkuntavuotta sitten."
Uudessa Seelannissa siis kaikki elävät työttömyyskorvauksella, myös työssä käyvät? Tämähän se on se HN:n ehdotus, jolla poistetaan "itsensä työllistämisen esteet".
Siis Uudessa Seelannissa ei insensä työllistäminen palkitaan - ei rangaista niinkuin Suomessa. Ylitöistäkään ei rokoteta 80% veroa kuten usein Suomessa.
Hallitusnikkarin löpinät on pelkää bullshitiä sitäpaitsi kun luen sen tekstejä tulee mieleen maanisdeprssiivinen ihminen.
1. Se pelaa isoilla luvuilla ja suurilla tavoiteilla..
"työlistäsin itse 10000 jos vain suomessa ei rankastaisi itsensä ja muiden työllistämistä"
2. Depresiivisiä ja vainoharhaisia ajatuksia: "Mailma on paha ja niin paha ja sen takana on suomen hallitus"
Hallitusnikkarin mallissa "itsensä työllistäminen" tapahtuu kun kaikki, niin työttömät kuin työtä tekevätkin, pannaan sovitetulle työttömyyspäivärahalle ja annetaan heidän samalla perusta firmoja ja saada työttömyyskorvausta. Että tällainen yhteiskunta toimisi, täytyy verotuksen olla aika korkea.
Voisitko laittaa linkkejä missä ne on todettu toimimattomiksi?
Toistaiseksi kukaan ei ole osannut kertoa, miksi maassamme rangaistaan kansalaisia jotka synnyttäisivät työpaikkoja. Minkä rangaistavaa tekee kansalainen, joka synnyttää uuden työpaikan? Se täytyy olla kohtuullisen paha teko kun siitä saa 20 000 - 400 000 euroa maksaa. Mistä rikoksesta voi saada tuollaisen rangaistuksen? Työpaikan synnyttämistä ei varmaan voida pitää edes rikoksena, se on jotain paljon hirveämpää.
ps. Ilmeisesti tämä kirjoittaja on hallituksen palkkalistoilla ja hänen tehtävänsä on ampua alas kaikki, jotka arvostelevat hallituksen harjoittamaa työttömyyden ylläpitoa.
1) Ovatko mielestäsi luvut, jotka ylittävät 100 euroa liian suuria keskusteltaviksi?
Tuohon työllistämisjuttuun. Montako nykyinen Nokia työllistää? Montako ihmistä sen aloittamiseen tarvittiin? Eikö yksi riittänyt? Olenko minä mielestäsi huonompi kehittämään uutta kuin Nokian aloittaja?
2) Kun laitetaan lainaus, sen pitäisi olla minun kertomaa tai sitten sen kertoja tulisi ilmaista. Sinä et kertonut että tuo lainaus on sinun tekstiäsi, ei minun. Suosittelen opiskelemaan menemistä jotta tiedät kuka sanoo mitäkin.
Et voi perustella että maamme hallitus ei ylläpitäisi työttömyyttä. Jos voit, perustele eli miksi maassamme rangaistaan niitä jotka synnyttäisivät uusia työpaikkoja?
Jos viittaat vainoharhaisuudella tähän menetelmään varastoida uusiutuvaa energiaa edullisesti ja se patentin ostamista öljyätuottavien taholta, voinet kertoa ensin, tunnetko tapauksen ja miten siinä niin kävi että sitä ei saa nyt hyödyntää? Onko se mielestäsi vainoharhaisuutta jos toteaa jotakin tapahtuneen?
Kyllä näitä kommentoijia riittää, jotka eivät osaa perustella mitään, mutta osaavat kyllä väittää kaikkea. Jos väittää, pitää osata myös perustella.
Vaikka en olekaan työtön, olen ottanut yhteyttä päättäjiin. Joka viikko lähetän keskimäärin kaksi kirjettä päättäjille, jotka valitsen mediassa olevien tietojen pohjalta. Eli otan päättäjän esityksen ja kommentoin sitä. Sekä samalla perustelen miksi kannattaisi toimia ehkä toisin.
En usko että tämä heti muuttaa tilannetta, se ei ole tarkoituskaan. Tarkoitus on saada päättäjä ajattelemaan. Olen huomannut, että mitä kokeneempi päättäjä, sen vähäsanaisempi hän on. Ikävä tapani on kommentoida kovin kriittisesti vastauksiin.
Mutta minulla on yksi periaate. Mitään, mitä saan vastauksina, en julkista missään suoraan. Teen niistä vain päätelmiä ja niitä voin joskus kertoa.
Eli jos päättäjä kertoo että ei ole minun tehtäväni arvostella jotakin asiaa, niin en julkista sitä. Mutta saatan joskus sanoa että jotkut päättäjät eivät halua keskustella oman alueensa asioista.
Jos kysyn jotakin työministeriöstä, en kerro kuka näin sanoi, vaan jos kerron saamastani asiasta, kerron että työministeriön johtava virkailija, päällikkö, tai muuta vastaavaa. Eli asian julkistan, mutta en henkilökohtaisuuksia.
Toivoisin että kaikki jotka eivät halua maksaa keskimäärin 10 000 euroa joka vuosi työttömyydestämme, tekisi samoin kuin minä. Ja suosittelen, että lähtisitte kunta tasosta enemmän. Eli jos kerran viikossa lähetätte yhden viestin, niin joka kymmenes viikko valtakunnan päättäjille ja viisi kertaa kuntatason päättäjille, kolmesti ammattiyhdistysliikkeen päättäjille ja kerran yrityssektorille.
"Olen kauan ihmetellyt, mitä tarkoitat, kun sanot ” Työttömyysturva kaikille” ja ”Kaikki sovitetulle päivärahalle” ja että tämä jollain tavalla poistaisi työttömyyden. "
Joo, tämä on vaikea käsittää, jopa ministerille. Mutta kyllä hekin sen jossakin vaiheessa käsittävät.
Pyrin aikaan saaman sellaisen esityksen, että hitainkin hämäläinen ymmärtää ajatuksen kuukauden ahkeralla tutustumisella. Fiksuimmathan ymmärtävät sen parissa minuutissa. Mutta meitä on moneksi, en minäkään ymmärrä jos joku selittää minulle nypläämistä, menee varmaan viikkoja että tajuan.
"Edellisestä keskustelustamme vihdoin ymmärsin: Haluat, että kaikki elävät periaatteessa jatkuvasti työttömyyskorvauksella, myös palkansaajat työssä ollessaan. "
Ymmärsit aivan oikein. Se vähentää paljon byrokratiaa. Ajatellaanpa asiaa. Nykyisin kaikki tilanteet kun työaika muuttuu tai tulot muuttuvat, joutuu menemään jonkun virkailijan luo ja tekemään alusta asti kaikki lomakkeet uudelleen ja uudelleen.
Mutta jos työttömyyturva olisi kaikille ja soviteltu päiväraha kaikilla, ei tätä tarvittaisi. Jos tulot ovat kuukautta kohti (päivää kohti, vuotta kohti, aivan miten kukakin sen ajattelee) alittava tietyn määrän (olen esittänyt tuplaa työttömyyspäivärahasta eli 1000 €/kk), niin saa tukea.
Niinhän nytkin saa, mutta saadakseen täytyy kirjoittaa suuri määrä lomakkeita, hakea todistuksia entisiltä työnantajilta, tulevilta työnantajilta ja monelta muulta. Mutta miksi tämä hirveä hässäkkä? Mitä viranomaiset tekevät näillä papereille, heillähän on ne olemassa jo ensimmäiseltä käynniltä?
"Et halua, että työttömistä tulee (pelkällä) palkalla eläviä vaan että työssä käyvistä ja palkansaajista tulee periaatteessa työttömyysturvalla eläjiä.
Tämä ei ole mitenkään minun haluni. Se on järkevää talouspolitiikkaa että syntyy mahdollisimman paljon työpaikkoja ja niistä saadaan mahdollisimman suuri tuotto. Jos toteuttaisimme esittämäni muutoksen, se tuplaisi jokaiselle ostovoiman ja elintason.
Työttömyysturva on oltava aivan kaikilla työikäisillä ja työkykyisillä. Jos mielestäsi joltakin pitää poistaa työttömyysturva, kertoisitko keneltä ja millä perusteella?
"Työläiset eivät elä työttömyyskorvauksella vaan työttömäksi joutuessaan vaan jo työssä ollessaan (”Työttömyysturva kaikille”). Työttömyyskorvaus on jonkunlainen perustoimentulo kaikilla (eräänlainen kansalaispalkka), myös työssä käyvillä. Valtio periaatteessa elättää kaikki, ja meillä kaikilla (myös työssä käyvät ovat työttömiä siinä mielessä, että he periaatteessa elävät työttömyyskorvauksella) on oikeus perustaa firmoja olla töissä ym. Työttömyyskorvaus juoksee koko ajan. Mahdolliset tulot vähennetään työttömyyskorvauksesta, jota saavat kaikki automaattisesti, myös työläiset. "
Kerrot nyt tällä hetkellä meillä olevasta tilanteesta. Valtio elättää kaikki, kukaan ei saa tehdä työtä jos hallitus ei sitä hyväksy. Hallitus haluaa meillä kolmas osan työikäisistä ja työkykyisistä olevan pois tuottavasta työstä.
Kertoisitko millaiseksi tilanna muuttuisi jos muuttaisimme työttömyysturvalakia niin että työttömyysturva olisi kaikilla (huom. muista että työttömyysturva ei ole rahaa, työttömyyskorvaus on rahaa)?
"Firmojen, joita työttömät ja työssä käyvät saavat perustaa vapaasti, ei tarvitse olla kannattaviakaan, eläväthän kaikki periaatteessa koko ikänsä työttömyysturvalla olivat he sitten työssäkäyviä tai eivät. "
Tämä on taas minun esityksestäni. Nyt kolmas osa kansalaisista ei saa tehdä työtä. Heille maksetaan yhteiskunnan toimesta siitä, että he eivät tee mitään.
Minä siis esitän, että yhteiskunta maksaa edelleen tukea (ja velvoittaa tukea saavan tekemään oikeaa työtä jos sitä on osoittaa) ja sallii tukea saavan hankkia itse tuloa niin paljon kuin pystyy. Tulojen hankinnan ei siis tarvitse olla työttömän kannalta kannattavaa, eli sen ei tarvitse elättää kokonaan työtöntä.
Jos ajattelemme asiaa yhteiskunnan kannalta, niin nykyisin se maksaa työttömälle aina sen 500 euroa kuussa ja edellyttää ettei työtön tee mitään.
Minun esityksessäni työtön saa hankkia tuloja niin paljon kuin haluaa ja se vähentää saatavaa tukea puolella hankittujen tulojen määrästä.
Eli jos työtön hankkii 400 euroa kuussa, niin vähennys on 200. Eli esityksessäni yhteiskunta maksaa 500 - 200 = 300 euroa (nykyisin 500 €). Työtön taas vastaavasti saa sen tuen (300 €) ja hankkimansa tulot (400 €) eli yhteensä 700 € (ja maksaa niistä sitten verot).
Mikä sinusta tässä on niin hirveää ettet voi hyväksyä? Se ei ole pakollista. Jos ei hanki mitään, saa nykyisen 500 €/kk. Kummassakin tapauksessa on velvollinen ottamaan vastaan työpaikan, jos työvoimatoimisto sellaisen osoittaa.
Valittelet, ettei firmojen tarvitse olla kannattavia. Miksi niiden pitäisi olla? Eihän yhteiskunta anna niihin yhtään enempää rahaa kuin nytkään työttömälle siitä, että hän ei tee mitään. Siis miksi työttömät eivät saisi pitää kannattamatonta firmaa? Kateelliseksiko tuut jos joku kirjoittaa käyntikorttiinsa Toimitusjohtaja, vaikka hänen firmansa tuottaa vain 400 euroa ja tarvitsee 300 euroa tukea liksäksi (nykyisin 500 €)?
Jos lähtisimme samalle periaatteelle muissakin asioissa eli että kaiken pitäisi olla kannattavaa, niin silloihan yhteiskunnan tulisi ratkaista se, montako saunakaljaa saa ottaa (ei ole kannattavaa ottaa liian montaa), kannattaako ostaa uusia kenkiä (jos entiset ovat riittävän hyvät, ei kannata ostaa uusia kenkiä), kannattaako ottaa lottoriviä lauantaita varten (sen euron voisi sijoittaa paremmin eli ei ole kannattavaa lotata).
Elämässä on paljon asioita, jotka eivät ole kannattavia. Mutta jos emme lähtisi kommunismiin vielä, vaan antaisimme ihmisten itse päättää mihin he rahansa laittavat.
"Ehdotuksesi on jonkunlainen kommunismin ja kapitalismin välimuoto. Valtio elättää kaikki ja siinä sivussa saa sitten tehdä vapaasti bisnestä riskeeraamatta yhtään mitään. Jos yrityksesi ei kannata, ei sillä ole mitään väliä, koska kaikkihan elävät periaatteessa työttömyyskorvauksella ja raha juoksee automaattisesti kaikille koko ajan. "
Aivan oikein, siinä on otettu kummankin hyvät puolet. Kommunismihan on sosialismin äärimuoto. Esityksessäni on otettu sosiaaliturva kaikille, kukaan ei putoa väliin, kuten nyt tapahtuu.
Kapitalismin hyvillä puolilla (jokainen saa synnyttää työtä tai tehdä palkkatyötä sen verran kuin haluaa). Yrittäminen saadaan aikaan sillä, että siitä saa suurimman osan itselleen, vain verot pitää maksaa, jotka ovat noin puolet nykyisestä. Koska turhia kustannuksia ei ole, puolet veroista riittää paljon parempaan sosiaaliturvaan kuin nykyisin kaksinkertaiset verot.
Työvelvollisuus ei katoa esityksessäni mihinkään. Jos saa euronkaan tukea, on velvollinen menemään työhön. Jos ei mene, peritään maksetut tuet takaisin, aivan kuten nykyäänkin.
Mutta esityksessäni ei siis kukaan joudu ryöstämään toisilta tavaroita saadakseen rahaa elämiseen. Yhteiskunta huolehtii aina. Mitäpä hyötyä on nykyisestä tilanteesta jossa ihminen ei saa mitään ja sitten huomataan vuoden päästä kun hän on jo veneen alla että tukea olisikin pitänyt maksaa.
Kustannuksia tästä esityksestä ei tule lisää. Jos löydät jokun lisäkustannuksen, kuulen mielelläni. Kukaan ei ole vielä keksinyt lisäkustannuksia. Olisit ensimmäinen.
"Tietysti jos kaikista, niin työttömistä kuin työläisistä, tehdään väkisin työttömyysturvalla eläjiä ja samalla poistetaan esteet firmojen perustamiselle eikä vaadita edes kannattavuuta, niin "esteet itsensä työllistämiselle" poistuvat. "
Jotenkin minusta tuntuu ettet vielä tiedä mitä tarkoittaa työttömyysturva. Sinun tekstisi näyttää niin sekavalta sen suhteen. Kertoisitko tarkasti mitä mielestäsi tarkoittaa työttömyysturva. Ja sen jälkeen jos vielä kertoisit mitä tarkoittaa vakuutus. Kiitos.
"Logiikkasi toimii, mutta sellainen yhteiskunta ei. Ennen pitkää systeemisi johtaa hintadumppaukseen ja työttömyyteen."
Kertoisitko miten se käytännössä johtaisi tähän? Olisin kovin kiitollinen jos sen kertoisit. Olen miettinyt asiaa enkä ole vielä sellaista keksinyt. Ehkä olet viisaampi.
On mukava jatkaa kun kukaan ei ole toistaiseksi osannut esittää mitään esitykseni toimivuutta estävää. Joitakin heikkoja kohtia on löytynyt, mutta jos säästöä kertyy vain 9 000 euroa jokaiselle vuodessa, eikä 10 000 euroa, niin se hyväksyttäköön.
"Uudessa Seelannissa siis kaikki elävät työttömyyskorvauksella, myös työssä käyvät? "
Tämä on sinun tekstisi, ei minun. Minä olen esittänyt että kaikilla olisi työttömyysturva, en ole esittänyt että kaikilla olisi työttömyyskorvaus. Sen sinä olet keksinyt aivan itse. Voisit tehdä siitä oman esityksesi, vaio mitä?
Mietihän vakuutusta. Onko sinulla palovakuutus, hirvivahinko vakuutus? Saatko sinä joka kuukausi niistä jotakin?
Entä jos sinä ajat joka kuukausi hirvikolarin, saatko sitten vakuutuksesta joka kuukausi jotakin?
Entä jos sinulta palaa talo joka kuukausi, saatko vakuutuksesta rahaa joka kuukausi?
Entä jos talosi ei pala koko elämäsi aikana, saatko vakuutuksesta jotakin joka kuukausi tai edes kerran elämäsi aikana?
Koska minustä näyttää, ettet ole ymmärtänyt kuitenkaan oikein esitystäni (senhän voi ymmärtää oikein tai väärin), otetaan yhteenveto asiasta.
Otetaan muutama esimerkki nykyisestä ja minun esittämästä mallista.
Ihminen A, työpaikka, palkka 1 850 €/kk, ei kannata tehdä muuta kuin palkkatyötä (koska muuten työttömyysturva katoaa heti ja mistään ei saa mitään jos jää työttömäksi), tällä hetkellä 2 200 000 ihmistä tässä ryhmässä (palkka voi vaihdella.
Ihminen B, työtön, tuki 500 €/kk, ei kannata tehdä mitään (koska muuten työttömyysturva katoaa heti ja tuki myös), tällä hetkellä 300 000 ihmistä tässä ryhmässä).
Ihminen C, työtön, ei työttömyystukea (kela tai puoliso elättää), ei kannata tehdä mitään (koska muuten tuet katoavat heti), tällä hetkellä 350 000 ihmistä tässä ryhmässä.
Ihminen D, yrittäjä, tulot 1 500 €/kk, voi synnyttää uusia työpaikkoja (ei kuitenkaan pysty, ei ole lisäkysyntää), tällä hetkellä 220 000 ihmistä tässä ryhmässä (tulot välillä 0 - 6000 €/kk).
Ihminen E, yrittäjä, tulot 6 000 €/kk, voi synnyttää uusia työpaikkoja (ei kuitenkaan pysty, ei ole lisäkysyntää), tällä hetkellä 30 000 ihmistä tässä ryhmässä (tulot 6000 €/kk tai yli).
Ihminen F, elämästä nauttija, tulot 1200 - 20 000 €/kk (koroista, osingoista tai vastaavista), ei työttömyysturvaa, ei halua tai tarvitse sitä, ihmisiä tässä ryhmässä tällä hetkellä ehkä 10 000 (ei tilastoitu).
Tehdyn työn arvosta veroihin menee nykyisin keskimäärin 80 % (josta puolet palautuu yhteiskunnan määräämiin kohteisiin takaisin, ei välttämättä itselle, vaan esimerkiksi työttömyyden aiheuttaman alkoholistin hoitoon) eli veroihin, joita ei saa palveluina pois, menee 40 %.
Kansalaisista on työikäisiä ja työkykyisiä 3.1 miljoonaa. Heistä meillä tekee tuottavaa työtä 2.0 miljoonaa kansalaista. Heidän tuottamallaan työllä elätetään nämä 1.1 miljoonaa tuottamatonta työtä tekevää tai työtöntä. Ja lisäksi lapset, sairaat ja vanhukset.
Esittämäni muutos
=================
Poistetaan rangaistukset työpaikkojen synnyttämiseltä ja itsensä työllistämiseltä. Vaikka siten, että kaikilla on automaattisesti soviteltu päiväraha. Ja verottajalta poistetaan myös virheidenteko mahdollisuus.
Miten tämä sitten vaikuttaa näiden henkilöiden tilanteeseen.
Ihminen A, työpaikka, palkka 3 000 €/kk, voi tehdä palkkatyön lisäksi muutakin (koska työttömyysturva pysyy voimassa), soviteltu päiväraha olemassa, mutta koska tulot yli 1 000 €/kk, eivät saa mitään tukea, tähän ryhmään kuuluvia 2 800 000 (palkka voi vaihdella).
Ihminen B, työtön, tuki 500 €/kk, voi tehdä työtä itsenäisesti ja hankkia tuloja (soviteltu ottaa osan kunnes tulot ovat yli 1000 €/kk, työttömyysturva säilyy vaikka työllistää itseään), alussa sama määrä kuin nyt, vähenee muutamassa vuodessa pariinkymmeneen tuhanteen. .
Ihminen C, työtön, ei työttömyystukea (kela tai puoliso elättää), voi hankkia tuloja, sillä niistä saa sovitellun mukaan puolet itselleen tuhanteen euroon saakka ja sen jälkeen kaiken (kannattaa siis tehdä kaikkea mitä kykenee, sillä työttömyysturva säilyy (jos puoliso elättää, voihan tulla ero ja jos ei olisi työttömyysturvaa, ei saisi mistään mitään)), nykyisin 350 000 ihmistä tässä ryhmässä, alkaa laskemaan ja laskee noin sataan tuhanteen.
Ihminen D, yrittäjä, tulot 1 500 €/kk, voi synnyttää uusia työpaikkoja kuten kaikki muutkin (ja synnyttää, sillä kysyntä alkaa kasvamaan ja olemassa olevat yrittäjät voivat laajentaa eli palkata lisää työntekijöitä), soviteltu päiväraha olemassa, mutta jos tulot yli 1 000 €/kk, eivät saa mitään tukea (mutta jos tulot tippuvat alle 1 000 €/kk silloin saa tukea sovitellun mukaan eli 900 €/kk tuloa saava saa tukea 50 € (500€ - 450€ ) ja 100 € tuloa saava saa tukea 450 €/kk (500€ - 50€)), tällä hetkellä 220 000 ihmistä tässä ryhmässä (tulot välillä 0 - 6000 €/kk), muutoksen myötä kasvaa, muutaman vuoden päästä muutoksesta 300 000 – 3 100 000 ihmistä.
Ihminen E, yrittäjä, tulot 6 000 €/kk, voi synnyttää uusia työpaikkoja (kysyntää on, palkkaa lisää työntekijöitä), soviteltu päiväraha olemassa, mutta koska tulot yli 1 000 €/kk, eivät saa mitään tukea, tällä hetkellä 30 000 ihmistä tässä ryhmässä (tulot 6000 €/kk tai yli), kasvaa reilusti, ehkä tuplaantuu määrä.
Ihminen F, elämästä nauttija, tulot 1200 - 20 000 €/kk (koroista, osingoista tai vastaavista), työttömyysturva myös heillä, mutta eivät saa tukea koska sovitellulla päivärahalla katto on 1000 euroa kuussa ja kaikilla heillä se ylittyy, ryhmän koko kasvaa hieman muutoksen jälkeen pitemmällä tähtäimellä
Kun laskee yhteen ihmisten määrän, saadaan enemmän ihmisiä kuin työikäisiä ja työkykyisiä on. Tämä johtuu siitä, että nyt sama ihminen voi olla sekä työtön, palkkatyössä että yrittäjä.
Verotus puolittuu, sillä eihän ole enää työttömiä muutaman vuoden kuluttua. Kun lakimuutos tehdään, työttömiä on tietenkin nykyinen määrä, mutta kaikki alkavat tekemään töitä ja saamaan lisää tuloja. Yhteiskunnan maksamien tukien määrä vähenee hiljalleen, koska kaikki työikäiset ja työkykyiset hankkivat itse tulonsa.
Maainisderpessivinen iminen.
1. Kuvittelee pystystyvänsä perustamaan 10000 työlistävän ihimisen. Käyttää usen esimerkkinä linuxia, microsoftia ja nokia koska ne on perustanut 1-2 ukkoo. Eli, jos Bill Gates onistui niin kyllä minäkin.
2. Kuvittelee esimerkiksi, että hallitus ihan tahallaan ylläpitää työttömyyttä tai jotain muuta vastaavaa. Eli, hallitus tai joku muu on syypää siihen etten ole 10 vuoden yrityksen jälkeen ole pystynyt työllistämään 10000 ihmistä. Joko ylemmäntahon päättäjät on tyhmiä, kateellisa tms. kun ne ei tee mitään.
Herra hallitusnikkari on hyvä ja hakee kirjakaupasta mielenterveysasioita koskevan kirjan ja luukee sen hyvvin tarkaan.
Se miksi näin väitän johuu siitä että olen ennenkin tominut maanisdepresiivisen ihmisen kanssa jonka tavoite oli poistaa työttömyys saada kakki maailman EU rahoitukset jne jne.
Myöskin olen keskustellut asiantuntijoiden kanssa siitä minkälaisia ajatuksia tms maanisdepressiivisten ihmisten päässä liikkuu.
En ole toiminut kanssasi. Mutta jos olisin voisin olla varmempi väitöksissäni, että olet maanisdepresiivinen.
Yksi mikä nostaa uskomustani siihen että ole sitä mitä väitän niin olet maninnut läetteleväsi Tarja Filatoville viestejä "miksi maassamme rangaistaan niitä jotka yrittää työllistää itseään ja muita".. ja siihen liittyviä seliseljä ja typeriä uskomuksia miksi Filatov ei vastaa. Oletkohan kuulut ikinä siitä että on olemassa SPAMFILTER. Toisekseen ministeri saa varmaan kymmenitäin ellei sadoittaan emailia päivässä. Varmaan se jaksaa niihin kaikkiin vastata.
"1. Kuvittelee pystystyvänsä perustamaan 10000 työlistävän ihimisen. Käyttää usen esimerkkinä linuxia, microsoftia ja nokia koska ne on perustanut 1-2 ukkoo. Eli, jos Bill Gates onistui niin kyllä minäkin. "
Mietitäänpä. Sinä siis väität kauttarantain ettei minulla ole mahdollisuuksia työllistää vähintään 10 000 ihmistä jos hallitus poistaa rangaistukset työpaikkojen synnyttämiseltä (väität tai annat ymmärtää minun olevan maainisderpessivinen).
Jos väitteesi pitäisi paikkansa, ei myöskään Bill Gates, Henry Ford tai kännykän kehittäjä olisi pystynyt aikaan saamaan yhtään työpaikkaa. Tai sitten he olivat kaikki "Maainisderpessivinen imisiä" (mitä se nyt tarkoittaakaan, taitaa olla itse keksimäsi sana).
Enkä ole (tai voihan sitä joskus kirjoittaa huolimattomasti) väittänyt, että työllistän niin varmasti, vaan aina sanonut että todennäköisesti. Tämä perustuu siihen, mitä olen tähän mennessä tehnyt ja mitä omistan (toimivia tuotteita).
Tähän mennessäkin olen työllistänyt aika monta ihmistä, mutta valitettavasti vain suurimman osan muissa maissa. On laskettu, että yksi yliopistosta valmistunut työllistää keskimäärin 100 muuta. Siis keskimäärin. Uskoisin, että minä en ole keskimääräinen, vaan olen jo työllistänyt enemmän. Jopa suomalaisia. Mutta en yrittäjänä, vaan palkkatyössä. Mutta sillä ei kai ole väliä.
Samalla kun olen synnyttänyt uusia työpaikkoja, luuletko ettei mieleen ole tullut että jos meillä ei rangaistaisi työpaikkojen synnyttämisestä, voisin synnyttää paljon enemmän työpaikkoja, omissa nimissäni?
Viittaat myös tähän:
"2. Kuvittelee esimerkiksi, että hallitus ihan tahallaan ylläpitää työttömyyttä tai jotain muuta vastaavaa. Eli, hallitus tai joku muu on syypää siihen etten ole 10 vuoden yrityksen jälkeen ole pystynyt työllistämään 10000 ihmistä. Joko ylemmäntahon päättäjät on tyhmiä, kateellisa tms. kun ne ei tee mitään. "
Tämän sinä olet varmaan aivan itse kehittänyt. En usko että missään kirjassa kerrotaan johonkin liittyvän työttömyyden ylläpitoa tai hallituksen syyllistämistä. Jos on, niin kertomani asia on ilmeisesti noteerattu muuallakin.
Jos kukaan tässä maassa ei osaa sanoa tai ei halua sanoa, miksi meillä rangaistaan työpaikkojen synnyttämisestä, niin eikö jokaisen ihmisen mielessä ala liikkua epäillys siitä, että jotakin salataan? Varsinkin kun sitä on kyselty jo aika monelta kansalaiselta.
Mikä on sinun oma kantasi siihen, että työllistäessään itsensä (synnyttää työpaikan tai osatyöpaikan itselleen), menettää työttömyysturvansa (työttömyysturva on eri asia kuin työttömyystuki)? Löytyykö perusteltu ja hyväksyttävä selitys?
Olen käyttänyt itseäni vain esimerkkinä (sellaista joka kykenisi työllistämään keskimääräistä enemmän). Tämä asia koskee aivan jokaista kansalaista, ei vain minua. Jos työpaikan synnyttämisestä menettää työttömyysturvan, eikö se ole rangaistus? Ja jos saa rangaistuksen, eikö silloin ole tehnyt jotakun luvatonta, pahaa tai vastaavaa? Mitä työpaikan synnyttäjä on tehnyt että hänelle kuuluu rangaistus. Osaatko vastata tähän kysymykseen? Epäilen.
"Herra hallitusnikkari on hyvä ja hakee kirjakaupasta mielenterveysasioita koskevan kirjan ja luukee sen hyvvin tarkaan. "
Pitää käydä hankkimassa. Tarkoitat varmaan, että siellä lukee että kansalainen, joka esittää ikäviä kysymyksiä päättäjien toimista, on toimitettava pakkohoitoon. Ja työtön, joka ei osaa työllistää itseään, on toimitettava pakkotyöhön.
Ja kansalainen, joka ei kysele mitään, on oikeutettu saamaan ylimääräisen bonuksen. Näinhän sitä hallitaan muissakin maissa. Miksipä meillä tilanne olisi mitenkään erillainen. Eikö siellä naapurimaan vankiloissa viru taas monta ihmistä, joka perustivat vapaata lehdistöä, vapaita puolueita tai vapaita yrityksiä?
Hekin ovat varmaan jotenkin mielenterveydellisesti viallisia kun eivät tottele päättäjiä, joilla valta on?
Tiedoksi sitten vain, että nämä tekstit eivät ole yksin minun hallussani. Vaikka minut eliminoitaisiin, tulevat nämä tekstit jatkumaan. Jotta ne saataisiin loppumaan, pitäisi järjestää kansainvälinen ajojahti ja varmaan sulkea internettikin kokonaan. Joten älkää aliarvioiko te, jotka jotain suunnittelette.
"Se miksi näin väitän johuu siitä että olen ennenkin tominut maanisdepresiivisen ihmisen kanssa jonka tavoite oli poistaa työttömyys saada kakki maailman EU rahoitukset jne jne. "
Oletko koskaan ajatellut mitä he sanovat? Vai tuleeko työmääräys jostakin ja sinä vain huolehdit siitä että henkilö menee pakkohoitoon? Oletko niin viisas, että kykenet erottamaan toden ja tarun toisistaan? Voisiko olla joissakin tapauksissa niin, että joku tietääkin enemmän kuin sinä?
Oletamme, että elämme 1100-lukua ja sinä olisit toiminut vastaavalla tavalla. Potilaasi väittää että maapallo on pyöreä, ei pannukakku. Hän esittäisi perusteluina vaikka sen, että kun laiva lähestyy satamaa, siitä näkyy ensin masto, sitten muita yläosia ja lopulta alkaa näkymään itse aluskin ja sen raja veteen.
Sinä toteaisit että ei kuule, olet maainisderpessivinen ihminen kun kuvittelet maapallon olevan pyöreän (Tiedoksesi, vuonna 1100 virallinen kanta oli se, että maapallo on pannukakku ja ne, jotka sanoivat maapalloa pyöreäksi, tapettiin).
"Myöskin olen keskustellut asiantuntijoiden kanssa siitä minkälaisia ajatuksia tms maanisdepressiivisten ihmisten päässä liikkuu. "
Kenet voit varmasti sanoa olevan asiantuntijan? Miksi vuosien varrella asiantuntijat muuttavat käsityksiään asioista? Mikä on uloin planettaa? Pluto? Joku muu? Onko se jo löydetty vai ei? Asiantuntijalla on joku kanta näihin asioihin, joillakin se on ehdoton, joillakin se perustuu todennäköisyyksiin (35 prosentin todennäköisyydellä pluto on uloin planeetta). Esittääkö sinun asiantuntijasi ehdottoman varmoja mielipiteitä?
"En ole toiminut kanssasi. Mutta jos olisin voisin olla varmempi väitöksissäni, että olet maanisdepresiivinen. "
Hyvä, myönnät siis tyhmyytesi ja todistat tällä sen, että toimit päättäjien määräyksien mukaan. Jos päättäjät sanoisivat että nurmikolla käveleminen ei ole sallittua, pitäisit kaikki niitä jotka eivät hyväksy tätä, ovat maanisdepresiivisiä.
"Yksi mikä nostaa uskomustani siihen että ole sitä mitä väitän niin olet maninnut läetteleväsi Tarja Filatoville viestejä "miksi maassamme rangaistaan niitä jotka yrittää työllistää itseään ja muita".. ja siihen liittyviä seliseljä ja typeriä uskomuksia miksi Filatov ei vastaa. Oletkohan kuulut ikinä siitä että on olemassa SPAMFILTER. Toisekseen ministeri saa varmaan kymmenitäin ellei sadoittaan emailia päivässä. Varmaan se jaksaa niihin kaikkiin vastata. "
Pitää paikkansa, olen lähettänyt viestejä myös hänelle, mutta hänen vastausprosenttinsa on alhainen ja mietintäaika pitkä. Mutta onneksi hän antaa lausuntoja aika usein ja niistä voi arvioida, mitä mieltä hän on esittämistäni asioista.
Oletko koskaan kuullut, että joku osaa viedä asiansa sinne mihin haluaa. Se, että niihin ei aina vastata, ei haittaa ollenkaan. Pääasia on, että ne on tullut luetuksi. Se, miten tämä tapahtuu, jääköön kertomatta. Vaihtoehtojahan on monia. Kun joku käy kaupassa, voi sujauttaa vaikka kirjeen ostoksien joukkoon, taskuun tai muuhun sopivaan paikkaan.
Kirjeitä voi pudottaa postilaatikoihin. Vaikka naapurin, silläkin tavalla se menee perille (naapuri antaa). Voi myös pommittaa jotakin virkailijaa, jolloin siitä tulee neuvottelu, mitä pitäisi tehdä. Siinäkin tulee asia esille. Onhan niitä tapoja, tässä vain muutama, jota ehkä olen käyttänyt tai sitten en ole.
Sitten jokaisella on omia sähköposteja, joita ei yleisesti ole esillä. Etsimällä tällaisen, voi lähettää sopivassamäärin viestejä. Naamioimalla lähettäjä joksikin tutuksi (Alina => AIina), niin asia selviää vasta kun teksti on jo edessä.
No, huolimatta miten olen viestini lähettänyt, Tarja on lukenut ja vastannut, milloin milläkin tavalla. Se ei ole ongelma. Ongelma on se, miten saadaan kansalaiset ajattelemaan hallituksen toimintaa.
Mitä sanoisit, jos seuraavassa eduskunnan istunnossa äänestettäisiin sellainen laki, että jokaisen on maksettava ylimääräistä veroa, kukin saman verran mitä on maksanut viime vuonna yhteensä. Ei varmaan kukaan olisi vastaan ja maksaisivat kiltisti?
Kuitenkin, tämä päätös tehtiin vuonna 1985, tosin niin, että se tuli hitaasti voimaan. Nyt me maksamme kaksinkertaisesti sen veron, mitä tarvittaisiin sosiaaliturvan ylläpitämiseen. Toinen puolikashan menee työttömyyteen. Ja kaikki ovat niin tyytyväisiä eivätkä vastusta yhtään kaksinkertaista verotusta. Miksi sitä ei voitaisi kaksinkertaistaa uudestaan?
http://www.mielenterveys-taimi.fi/mielekas/2000_2/25.htm
Edelleenkin muistututa puheiltasi maanisdepesiivistä ihmistä. Tuo "osaatko ajatella?" ja minua tyhmyydestä syyttäminen viittaa siihen.
Ja miten niin Bill Gates olisi ollut maanisdepressiivinen? Jos olisi ollut ei Microsoftia olisi.
Käytät ihmistenhyäksikäyttäjän metodeja. Joo mää oon työllistänyt monia mutta en suomessa.
Miten niin olen itse keksinyt että depressioissa ihminen helposti kehittelee ajatuksia, että esim. hallitus tai kiinailmiö on syypää siihen että olen työtön ja mulla menee kaikki päin persettä jne jne.. tai vaikka että jokin taho on syyllinen siihen ettei ole naista kuten ilkeet luokka toverit jotka on vittuillu naisasioista jne jne.. Depressio on vakava masennus ja ihminen helposti yrittää lievittää masennusta kehittelemällä ajatuksia, että joku tai joku on syyllinen siihen että ei ole naista tai että sain potkut paperitehtaasta. Siten kun maia vaihe alakaa ihminen tuntee olevansa elämänsäkunnossa ja kuvittelee vaikka työllistämävänsä 500000 ihmistä. Osaa kuitenkin sanoa että en kuitenkaan 100% varmuudella. Haukkuu erimieltäoleviä tyhmäksi jne.. jne..
Mutta mutta...
Mä voin ostaa ne sun toimivattuotteet ja myydä ne eteenpäin.
Tai sitten heitä mulle hissipuhe.
Eli, heitä hissipuhe niin mennään yhdesssä Venture Capitaliin tai vaikka Hermiaan hakeen rahoitus ja työllisteään vaikka aluksi itsemme sitten kun on maiactioni niin 10 ihmistä sitten 50 ja sitten 100.
Koska sinä nyt olet niin innokas näissä dignooseissasi, niin kritisoidaanpa nyt vähän tätäkin puolta.
"Kaksisuuntainen mielialahäiriö - arvioitua yleisempi mielenterveyden ongelma nykyajassa
Maanisdepressiivinen eli kaksisuuntainen mielialahäiriö aikaa tavallisimmin varhaisessa aikuisiässä. Sairaudelle on ominaista mielialan säätelyjärjestelmien epäkunto. Maanisuus ja masentuneisuus, tunnetilojen eri puolet, vaihtelevat. Sairauden kulku on pitkäaikainen, ja se aiheuttaa kärsimystä myös potilaan läheisille.
Sairauden varhainen tunnistaminen ja varomerkkien eli pahenemisvaiheita. Ennakoivien oireiden tiedostaminen on tärkeää. Sairausjaksojen uusiutumista voidaan tehokkaasti estää säännöllisillä elintavoilia ja lääkehoidolla. Sairaus on välillä täysin oireettomassa vaiheessa pitkiäkin aikoja.
Maniavaihe alkaa usein äkillisesti. Sen taustalta löytyy tavallisesti rasittavia elämänolosuhteita, menetyksiä ja valvomista. Oireina ovat ylikierroksilla eläminen, kiihtynyt ajatustoiminta ja puheliaisuuden lisääntyminen. "
Katsotaanpa tähän saakka. Siis jos on normaalia tuottavampi, onkin mielenvikainen. Aika mielenkiintoinen tulkinta. Onkohan tämä tätä keskiarvoistamista? Kaikkien pitää toimia aivan samalla tavalla? Eikö silloin kannattaisi harrastaa kloonausta, kloonattaisiin vain keskivertoihmisiä ja muutaman sukupolven päästä meillä olisi vain oikeita ihmisiä?
Myönnän olevani keskimääristä tuottavampi. Mutta onko se mielenterveyden syy jos minä pystyn suorittamaan monen alan töitä? Pitäisikö ihmisen rajoittua vain yhteen asiaan. Maalaamaan taloja vaikka, mutta hän ei saisi osata sahata lautaa, kirjoittaa kirjaa, opettaa matematiikkaa?
Taitavat nyt olla nämä ajatukset hallituksen toimia julistaa joku kykenemättömäksi elämään itsenäisesti ja näiden asiantuntijoiden avulla saadaan pakkohoitoon. Mitenkä se olikaan, saiko sitä meillä Suomessa työllistää itseään? Vai pitääkö tehdä aina muiden antamia töitä? Paljon viittaavaat samaan lähteeseen nämä.
Jaa, jos esittää epäilyjä, sitähän on heti maanisdepressiivinen. Mietihän vähän itsekin, älä usko kaikkea mitä sinulle on opetettu.
"Sairauden kuvaan kuuluvat myös sosiaalinen estottomuus, vähentynyt unen tarve, kohonnut itsetunto, keskittymiskyvyttömyys ja vastuuton käyttäytyminen. "
Mitkähän näistä sopisivat minuun.
Sosiaalisesti olen estynyt, en julkista itseäni, vain asiani.
Vähentynyt unen tarve. Naapuri nukkuu neljä tuntia yössä, unilääkkeiden avulla. Onkohan hänellä tämä sairaus? Minä nukun 6-8 tuntia yössä, varmaan se on liian vähän.
Kohonnut itsetunto. Se kyllä pitää paikkansa. Koulussa minä ihmettelin kun joukossa oli näitä päättäjiä ja mielestäni heidän ajatuksensa oli aina hölmöjä, joista tietenkin kaikki kärsivät. Minulla ei ollut itsetuntoa oikaista asioita, hyväksyin muiden päätökset, vaikka ne olivat kuinka hulluja. Koulun jälkeen itsetuntoni on kohonnut. Koska teen virheanalyyseja hyvin harvoin, se on antanut minulle lisää itsetuntoa. Tämä siis pitää paikkansa.
Mutta jos tarkastelemme asiaa toiselta suunnalta. Enkö minä olisi jotenkin sairas, jos minulla ei ole virheanalyyseja paljonkaan ja sitten minulla ei olisi itsetuntoa. Ehkä löydät sellaiselle jonkin toisen sairauden?
Keskittymiskyvyttömyys. Jos luet täältä näitä juttuja, seuraappa minun keskittymiskykuäni ja muiden. Väittäisin että minä olen keskittynyt lähes jokaisessa kommentissani työttömyyden käsittelyyn, perustellen. Toiset taas eivät yleensä pysy asiassa, joku voi lähteä harhailemaan vaikka kirjoittajien terveydellisiin arvailuihin. Heiltä varmaan puuttuu keskittymiskyky, lipeävät aina tutummalle alueelle.
Vastuuton käyttäytyminen. Mitä ymmärretään vastuullisella käyttäytymisellä? Pitääkö vastuullisen kansalaisen totella päättäjiä ajattelematta? Onko kansalainen vastuullinen jos hän kertoo jonkin asian olevan huonosti mietitty? Onko virheellisten asioiden esille tuominen vastuuttomuutta? Saako keskustelukumppanille esittää hänen ajatuksistaan epäileviä kommentteja? Saako hallitusta kritisoida? Pitääkö työttömän olla aina tekemättä mitään? Pitääkö palkkatyössä olevan olla aina palkkatyössä?
Myönnän, että olen vastuuton hyväksymään nykyisen hallituksen toimet. Mutta onko hallitus aina oikeassa? Onka maailmassa ollut joskus hallitusta, joka olisi tehnyt jonkin virheen, sortanut jotakin ryhmää, vienyt joltakin ryhmältä oikeudettomasti rahaa?
"Maaninen potilas on ympäristölleen rasittava. Hän aiheuttaa itselleen suurta vahinkoa sotkemalla ihmissuhteensa, tekemällä epärealistisia kauppoja ja sekoittamalla raha-asiansa. "
Ympäristöäni varmaan rasitan, ainakin niitä, jotka eivät pidä totuuden kertomisesta. Heitä on jonkin verran. Mutta toisaalta, minulla on suuri määrä tuttavia, jotka aina vain haluavat tavata minua. Minä voisin sanoa olevani jonkinlainen kävelevä tietotoimisto. Jos jollakin on jotakin ongelmaa, hän soittaa minulle tai tulee käymään.
Yleensä tämä tapahtuu kun joku on ostanut jotakin. Minä olen usein ihmetellyt sitä, miksi minun, joka nään jonkun aparaatin ensimmäistä kertaa, kuvitellaan osaavan käyttää sitä ja sen kaikkia ominaisuuksia.
Näinhän se yleensä menee. Pyydän käyttöohjeen ja lukaisen sen (n. minuutti yleensä) ja sen jälkeen osaan käyttää laitetta ja sen kaikkia ominaisuuksia. Ja tuttavat sitten kyselevät että näytäppä nyt vielä miten se laitettiinkaan äänittämään se ohjelma tai miten se naulan lyöntisyvyys asetetaan.
Varmaan joku pitää tätä rasittavana, ainakin siitä syystä, että tuttavat kääntyvät minun puoleen ja toiset jäävät ulkopuolisiksi.
Minähän en ole lähtenyt tekemään epärealistisia kauppoja, kuten varmaan olet lukenutkin. En ota lainaa voidakseni aloittaa tuotantoa. Ainoa tapa, millä jotakin kauppoja teen, ovat sellaisia, että minulla on rahaa maksaa ja koen ostokseni tarpeelliseksi.
Eihän se reaalista ole, meillähän suositellaan ottamaan lainaa ja ostamaan sillä. Ruokakaupasta, autoliikkeestä, matkatoimistosta. Minä vain ihmettelen miksi, koska lainalla ostetut hyödykkeet tulevat aina ja kaikissa tapauksissa kalliimmiksi kuin omalla rahalla hankitut. Mutta suurin osa kuluttajista ostaa lainalla. He ovat kai sitten normaaleja?
Raha-asioiden sekoittamista minä en ymmärrä kuin tuolla edellämainitulla tavalla. Sinähän houkutelet minua nytkin sekoittamaan raha-asiat eli myymään patenttejani jotta menettäisin työttömyysturvani. Mitä hyötyä sinä näet siinä?
Jos vielä tarkastellaan omia raha-asioitani, niin minulla on varastossa rahaa ja omaisuutta (jotkut kutsuvat sitä pankiksi ja joillakin on tallelokero) tai voidakseni tuotteistaa siinä vaiheessa kun se tulee mahdolliseksi. Joku siis voi pitää raha-asioitteni hoitoa huonona kun en ole tuhlannut kaikkea mitä olen hankkinut.
"Maanisessa vaiheessa oleva ihminen kokee olevansa elämänsä kunnossa, huipputehokas ja -energinen eikä missään mielessä sairas, joten hän ei itse koe tarvetta hakeutua hoitoon. Niinpä hänet joudutaan usein toimittamaan sairaalahoitoon tahdostaan riippumatta. Sairauden kieltäminen on usein psyykkinen keino hallita avuttomuuden tunteita ja sairauteen liittyvää häpeää. "
Siis mitä? Jos tekee työnsä tehokkaasti, on mielisairas? Pitäisikö siis ihmisen, joka mielluummin tekee töitä kuin laiskottelee, tuntea itsensä sairaaksi? Ovatko kaikki työttömät, jotka eivät tunne itseään laiskotellessaan onnelisiksi, kuljettaa pakkohoitoon?
Nyt taidan alkaa ymmärtämään työministeriön ja hallituksen suosimaa työttömyysturvalakia. Sehän antaa rangaistuksen jos joku työtön tai työssä oleva hankkii tuloja itse. Tyäministeri siis pelkää että jos kaikki kansalaiset saisivat tehdä työtä, niin heistä kaikista tulisi maanisdepressiivisiä. On se hyvä, että työministeri ja hallitus varjelevat ihmisiä tällaiselta.
Alussahan taittiinkin todeta, että maassamme on satoja tuhansia tätä sairastavia.
"Kaksisuuntaisen mielialahäiriön masennusjaksot ovat samanlaisia kuin tavallisessa masennuksessakin. Oirekuvassa voi olla erojakin. Ikään kuin manian toisena vastapuolena masennukseen voi liittyä jähmettynyttä oloa, lisääntynyttä unen tarvetta ja ruokahalua. Heikentynyt kiinnostus ihmisiin ja asioihin, jatkuva huoli, surumielisyys, väsymys, haluttomuus ja masentunut mieliala ovat tavallisia. "
Tämähän on kuin raamattu. Jos yksi diagnoosi ei osu, otetaan toinen, kyllä joku osuu, pakkohan jokaiselle ihmisellä on jotakin ominaisuuksia, joiden perusteella saadaan pakkohoitoon tarvittaessa. Et kai ihan ole tosissasi?
"Sairaudessa voidaan erottaa erilaisia muotoja. Puhutaan tyyppi I ja tyyppi II häiriöistä. Tyyppi I sisältää vaihdellen maanisia, masennus- tai sekamuotoisia jaksoja. Sekamuotoista jaksoa luonnehtii maanisten ja masennusvaiheiden nopea vuorottelu jopa saman vuorokauden sisällä. Tämä muoto on yhtä yleinen sekä naisilla että miehillä. Yli puolella naisista se alkaa masennusjaksolla, kun taas maaninen alku on miehillä tavallisempi. "
Niin, kun nainen jää työttömäksi, niin hän lopettaa kaiken, ei yritä työllistää itseään, odottaa vain palkkatyötä. Miehet taas eivät sopeudu purematta tilanteeseen, vaan yrittävät kaikin keinoin työllistää itsensä. Vasta pari karenssia työllistämisen yrittämisestä saa miehet rauhoittumaan ja lopettamaan työllistymisen yrittämisen. Hyvä hallitus! Hyvä lääketiede!
"Edelleenkin muistututa puheiltasi maanisdepesiivistä ihmistä. Tuo "osaatko ajatella?" ja minua tyhmyydestä syyttäminen viittaa siihen. "
Miksi sanotaan ihmistä, joka vastaa kysymykseen kysymyksellä?
"Ja miten niin Bill Gates olisi ollut maanisdepressiivinen? Jos olisi ollut ei Microsoftia olisi. "
No hyvä, tuo puhdisti maineeni kertaheitolla.
"Käytät ihmistenhyäksikäyttäjän metodeja. Joo mää oon työllistänyt monia mutta en suomessa. "
Onhan se työllistäminen vähän ikävää, mutta kun sitä jotakin pitää työkseen tehdä. Mutta ajattele, että ne suomalaiset joita olen työllistänyt, ovat olleet siihen tyytyväisiä. Varmaankin sen vuoksi, etteivät ole kehdanneet haukkua minua kaikkien kuullen ja kahden kesken eivät ole halunneet loukata minua.
Et varmaan ymmärtänyt mitä tarkoitin kun en työllistä Suomessa. Kun jotakin tuotetta aletaan tuottaa, niin mietitään, missä se olisi edullisinta valmistaa. Ja tiedät varmaan että meillä se ei yleensä sitä ole. Joten ne työpaikat menevät sitten muihin maihin.
Tämä ei ole minun työni, vaan enemmän harrastustoimintaa. Jostakin syystä minulle on tullut näitä tuttuja, jotka tekevät jotakin ja kyselevät aina miten joku kannattaisi toteuttaa. Ystävällisenä henkilönä kerron tosiasiat ja suositukseni.
Näissä ympyröissä tosiasioden kertominen ei ole negatiivista, niin kuin se on poliittisissa ympyröissä. Politiikassa se tuntuu olevan juuri päinvastoin, pitää aina sanoa niin kuin puoluejohtaja on käskenyt, mutta ei koskaan totuutta.
"Miten niin olen itse keksinyt että depressioissa ihminen helposti kehittelee ajatuksia, että esim. hallitus tai kiinailmiö on syypää siihen että olen työtön ja mulla menee kaikki päin persettä jne jne.. tai vaikka että jokin taho on syyllinen siihen ettei ole naista kuten ilkeet luokka toverit jotka on vittuillu naisasioista jne jne..
Depressio on vakava masennus ja ihminen helposti yrittää lievittää masennusta kehittelemällä ajatuksia, että joku tai joku on syyllinen siihen että ei ole naista tai että sain potkut paperitehtaasta. "
Jos hallituksen määräysvallassa on meillä se, ragaistaanko meillä työpaikan synnyttämisestä vai ei, niin kai se on hallituksen syy, eikä minun, että meillä on suurtyöttömyys?
Tiedätkö, ajattele, jos hallituksemme ei ylläpitäisi työttömyyttä, kuinka moni työtön saisi naisen ja perheen itselleen. Ja kuinka monella työttömällä olisi työpaikka. Millä perusteella sinä puolustat hallituksen ylläpitämää työttömyyttä? Kun sinulla on noin varmat puheet, kai sinulta löytyy myös perustelut?
"Siten kun maia vaihe alakaa ihminen tuntee olevansa elämänsäkunnossa ja kuvittelee vaikka työllistämävänsä 500000 ihmistä. Osaa kuitenkin sanoa että en kuitenkaan 100% varmuudella. Haukkuu erimieltäoleviä tyhmäksi jne.. jne.. "
Uskallatko katsoa pystynkö työllistämään? Poista rangaistukset itsensä työllistämiseltä ja työpaikan synnyttämiseltä, niin katsotaan kolmen vuoden kuluttua montako työpaikkaa on syntynyt.
Mieti myös kumpi alkoi haukkumaan. Tuolta löydät tekstit. Kaiku vastaa aina kuten sille huudetaan. Hallitusnikkari tekee samoin.
"Mutta mutta...
Mä voin ostaa ne sun toimivattuotteet ja myydä ne eteenpäin. "
Paljonko maksat? Jos maksat vähintään 400 000 €, voin harkita. Yhdestä patentista minulle tarjottiin 290 000 €, en myynyt.
No, tuo tarjouksesi kuitenkin kertoo sen, ettet tiedä tuotekehityksestä pätkääkään. Etkä ole tutustunut esitykseeni. Joten kannattaa ensin tutustua aiheeseen ennenkuin maksat itsesi kipeäksi.
"Tai sitten heitä mulle hissipuhe.
Eli, heitä hissipuhe niin mennään yhdesssä Venture Capitaliin tai vaikka Hermiaan hakeen rahoitus ja työllisteään vaikka aluksi itsemme sitten kun on maiactioni niin 10 ihmistä sitten 50 ja sitten 100. "
Minulle ei tosiaankaan ole ongelma toisten rahoilla rahoittaa toimintaani. Joten kiitos vain tästäkin tarjouksesta. Jotenkin tuntuu, että sinäkin kuulut siihen ryhmään, joka kuvittelee että jos kommentoi jostakin, niin itsellä täytyy olla se ongelma. Minulla ei tosiaan ole ongelma saada rahaa toisilta käyttööni.
Mutta ajatellaanpa, että joku tarjoaa minulle parin vuoden tuotekehityksen (siis tarjoaa puitteet ja maksaa palkan). Sitten patentoitu tuote on kaupallistettu ja sitä voidaan myydä.
Rahoittaja odottaa että hän saa sillä tietyn määrän rahaa. Koska hän maksoi palkan ja tarjosi kehittelytilat, hän on sitä mieltä ettei minulle kuulu mitään tästä myytävästä tuotteesta. Tai jos kuuluisi, vain pieni osa.
Mitä järkeä minun olisi toimia tällä tavalla kun voin kehitellä tuoteet itsekin ja saada kaikki rahat itselleni? Minullahan on jo riittävä elintaso, joka ei sillä parene että saan vähänn lisää. Minun pitää siis saada enemmän.
Olet siis ymmärtänyt aivan väärin esimerkkini. En ole hankkimassa työttömyysturvaa vain itselleni, vaan kaikille suomalaisille. Koska se saattaa olla mahdoton toteuttaa, on minulla tietenkin varasuunnitelma. Muutan muualle ja joku muu maa voi sitten hyötyä.
Se, miksi haluaisin olla täällä Suomessa, johtuu siitä, että minulla on aika paljon ystäviä ja tuttavia täällä. Jos lähden, ei se auta heitä yhtään. Joten jatka valitsemallani tiellä, yritän saada ihmiset ymmärtämään, että työttömyyden poistaminen ja verojen puolittaminen on todella yksinkertainen asia jos itsensä työllistämiseltä poistetaan rangaistukset. Osa on ymmärtänyt, osa ei uskalla ymmärtää koska joku on keksinyt että jos ei halua suurta työttömyyttä maahamme, on mieleltään sairas. Monet ovat siis hiljaa ja antava hallituksen ylläpitää työttömyyttä.
Ja sitten taas sinullekin tuttuja kysymyksiä. En varmaan muistanut niitä esittää viimeksi kun et vastannut niihin.
Miksi maassamme pitää rangaista niitä, jotka synnyttäisivät uusia työpaikkoja? Mitä pahaa tekee kansalainen, joka synnyttää uudet työpaikan tai työllistää itsensä? Koska sinäkin ilman vastustamista maksat tästä rangaistavuudesta saman verran kuin saat tuloja, niin sinulla on varmaan olemassa hyvä syy rangaisemiseen?
Tässä yhteiskunnassa ei oikein suvaita sitä, että kyseenalaistaa, kritisoi tai arvostelee tiukasti päätöksentekijöitä, hallitusta, herroja, muita johtajia, pamppuja ym. heidän tekemisistään. Tässä yhteiskunnassa pitää olla hiljaa ja nöyränä hyväksyä annetut almut.
Työttömyysturva on yksi sellainen almu, jonka pitäisi pitää työttömänkin suun supussa, ja työttömyysturva kaikkien muiden sosiaalitukien lisäksi on ikään kuin mukava etu, jota ei tule arvostella eikä kritisoida.
Jos noita etuuksia arvostelee, niin heti tulee isku takaisin. Perinteinen tapa tyrmätä on esim. seuraava:
'Tämähän on hyvinvointiyhteiskunta, ajatelkaa jos asuisitte vaikka Afrikan köyhyydessä, siellä ei tukia ole...'
Jos asioita kritisoi, on vastaus varmasti se, että Suomessa on hyvä sosiaaliturva ja siksi tämä on hyvä maa asua. Joten kaikkien pitää olla kiltisti ja hiljaa tai muuttaa sitten muualle
..VALITTAMAAN.
Kaikenlainen kriittinen palaute on valittamista, tai diagnoosi löytyy ja annetaan mielellään, jotta löydetään selitys, miksi joku kirjoittelee erilaisia läpiä päähänsä..
Totuushan on kuitenkin se, että olkoon tämä maa mikä hyvänsä, niin yhteiskunnan tehtävä ei ole hyväksyä työttömyyttä sellaisenaan normaaliksi, elämään kuuluvaksi, automaattiseksi asiaksi.
Työttömyydestä ole mitään hyötyä kenellekään, sillä mitä muuta se voi aiheuttaa kuin verojen keräämistä ensin kasaan ja jakamista niitä sitten työttömille ja työttömyyden moninaisiin seuraamuksiin.
Kallista puuhaa jokaiselle, ja vaikka asia ei naurata, niin on naurettavaa ettei asiasta kirjoiteta lehdissä suoraan, eikä puututa julkisesti siellä syihin ja keinoihin, joilla asiaa voidaan oikeasti muuttaa järkevämpään suuntaan.
Mikään ratkaisu ei ole se, että suomalaisia kehoitetaan poistumaan muualle työtä etsimään, jos täällä ei ole hyvä olla. Moni ei lähde, mutta tahtoo rajuja muutoksia nykyiseen systeemiin. Työttömyyden tietoinen ylläpito on juuri sellainen.
Sen takiahan niitä edustajia on aina pyrkimässä pilvin pimein sinne helppoa rahaa tienaamaan ja etuja, jotka kansalaiset ja työttömät maksaa!
Palkatkin heillä nousee sen kummempia lakkoiluita tai anomisia, senkun joku päättää et nyt nousee 10 000 kuussa niin se nousee! Meillä sentistäkin taistellaan kynsin hampain! Taksella ajellaan pitkin maakuntia ryyppäämään ja huvittelemaan ja syödään ilmaisia lounaita jos missäkin kartanossa päivittäin.
Minä en ole äänestänyt niitä hulluja enää vuosiin, kun kaikki ovat samanlaisia roistoja.
Köyhyyspaketteja yritetään kehitellä, mutta kun ei ole kiirettä, jätetään seuraavaan vaalikauteen. Eihän työttömillä ja sairailla ole nälkä.
Veroja kyllä joo ostaan nostaa ja mätkäistä, minäkin sain jostain kumman syystä 60 ekee lisäveroo!!! Että työttömällä menee hyvin!
Suomessa ei toisaalta töitäkannata tehdä. Herrat vievät nekin, kun mikään ei riitä. Enpä ihmettele et rikkaat urheilijat eivät suomeen halua tulla, kun he eivät olisi enää rikkaita. Suomi tekee rikkaistakin köyhiä.
Ikävä kuulla mielipiteesi kotimaastasi. Yllätyin lukiessani, että myönnät olevasi perseennuolija, jotta saat pitää työpaikkasi.
Luulen kuitenkin, että työläiset haluavat tehdä työtä, mutta vain omilla ehdoillaan.
Kummaa touhua mielipiteesi ettei kukaan tee asialle mitään on oudoksuttava, jos kerran herrat osaavat pitää itsestään huolta.
Kannattaisi sinunkin tehdä jotain oman itsesi eteen, et varmaan rikastu pelkällä epätoivollasi, ja toiveellasi, että muut tekevät rikastumisesi puolestasi.
Työläinen on piika ja palkka sitä luokkaa, herra on herrat ja omaisuus vailla vertaa.
et taida oikein ymmärtää viestin sanomaa....herra mikä lie
kun palstalla oli joskus