valmennus on surkeaa

Irina

Tämä teksti kertoo syyt menestymättömyyteen ja aiheita pohtia, miten suunta voidaan muuttaa.

Tilastojen valossa Suomen menestymättömyys yleisurheilun MM-kisoissa ei ole yllätys. Sama trendi on jatkunut jo vuosia suurkisoista toiseen.
Kun suomalainen kestävyysjuoksu oli alamaissa 1960-luvulla, niin kymmenluvun lopulla Suomeen hankittiin maailman juoksuvalmennuksen ehdotonta huippuosaamista. (Arthur Lydiard)
Suomen jääkiekkoilu lähti nousuun, kun osasimme hakea valmentajan ja oppia Tsekeistä. (Gustav Bubnik)

Nytkin kaikki menestys oli laskettu käytännössä yhden kortin varaan, jokka ei olutkaan lopulta mikään ässä. Pitkämäellä on vielä vuosia ja menestystäkin tullee, mahdollisesti. Vaan paljon paljon on korjattavaa:

Syy Suomen huonoon yleisurheilumenestykseen on keskinkertainen tai 8 tasoinen valmennus. Tiedän, että moni ns. ammattivalmentaja hermostuu asiasta, mutta kyse ei ole väitteestä, vaan faktasta.
- suomalaisten valmentajien saamat pyynnöt korkean tason valmennustietoutta jakaviin kv-konferensseihin on valmentajamääriin verrattaessa eurooppalaisen keskitason alapuolella
- suomalaisen valmennustietouden tieteelliset artikkelit ovat viittausindeksien mukaan lähes mitättömällä tasolla
- suomalaisten valmentajien osaaminen painottuu tekniikkaan ja ravinnetietouteen sekä levon ja harjoittelun suhteeseen - kyseessä on erittäin vanhakantainen, 1970-lukulainen, näkemys huippuvalmennuksesta - muualla suhtaudutaan holistisesti, yksilöidysti, yksilöominaisuuksien mukaan sekä tiede- ja tietoperustaisesti

Maailman huippuvalmentajat ovat poikkitieteellisesti suuntautuneita soveltavan tieteen harjoittajia ennemmin kuin sudenpentujen käsikirjan mukaan operoivia teknikkoja. Kun valmentajien osaamisen laadullinen ja tiedollinen ero repesi suomalaisen yleisurheilun tappioksi 1980-luvulla, ei lopputulos voi olla muu kuin se, mikä tällä hetkellä on.

Suomessa on huippulahjakkaita yleisurheilijoita (alkaen Ari Paunosesta ja jatkuen vaikkapa Matti Närheen), joiden kohdalla tuloksia ei koskaan saatu esiin ja lahjakkuuspotentiaalia ei yksinkertaisesti koskaan osattu hyödyntää. Ja niin tulee jatkossakin olemaan, jollei uskalleta katsoa julmia totuuksia silmiin.

Ainoa myönteinen asia tilanteessa on, että johtoon on tullut Roger Talermo, joka on kyvykäs kohtaamaan realiteetit ilman niiden neutralisoivia selitelyjä, turhia lupauksia tulevaisuudesta, kyvyttömyyttä kohtaamaan julmat tosiasiat. Muutos voi alkaa vain tosiasioiden kohtaamisesta, niiden julmien totuuksien. Totuus on tämä: tuloksien valossa Suomi on pudonnut yleisurheilun banaanivaltioksi. Selittelyjen tulee loppua, merkittävän määrän valta-asemistaan kiinnipitävien ja tulosta tuottamattomien henkilöiden vaihduttava, jotta muutos mahdollistuu. Julmat tosiasiat on uskallettava kohdata, jotta muutos voi alkaa.

Irina

10

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepu

      Oikea juttu. Värnikun valmentaja on muuten entinen huippuheittäjä. Hän oli 22 v sitten helsingin MM-kisoissa 4.,keihäänheitossa.Kuka sitä muisti täällä - ei kukaan.Kyllä meillä lahjakkuuksia riittää- mutta ei ole timantin hionnan taitoa. Lukemattomat lihasvaivat - eikös nekin sano jaotain...

      • ihme Värniku.

        Kuka perrkele on Värniku?
        Onko joku Elmon ja Endre Kissin kaveri?


    • ei ole huono.

      hmmmm. korjaan et teron valmentaja ei oo todellakaan huono. heittäny itekkin todella pitkiä heittoja mutta ei käsi kestänyt. valmentajan tytärkin heittää jo murrosikäisenä yli 40 m! eli ei oo valmentajassa valittamista eikä itse heittäjässäkään!! sattui vaan vähän huonompi päivä. pitää edelleen muistaa kuinka monta voittoakin tero on tänä kautena saavuttanut ja pari yli 90 on tullut!


      nurmon urheilija.

      • Ex valkku

        Kyllähän juttu on niin, että sen jälkeen kuin suomalaiset (lähes ainoina) ovat ottaneet dopingin kitkemisen pääasiakseen ja muualla viis veisataan noista hommista, on tulokset / saavutukset menneet persmäkeen !! Tämä totuus, puhukaa mitä puhutte !! Valmennustietoutta on ja saa aivan vapaasti kuka vaan, siitä ei varmasti ole pääasiallisesti kysymys. Ainoastaan Suomesta puuttuu täyspäiväsiä ammattivalmentajia (palkallisia), jotka haluavat / pystyvät hommaa hoitamaan ja samalla ne ammattiurheilijatkin !


    • käytännön tasolle

      hienoa keikaroivaa sanahelinää,kielivirheitä ja kukkien poimintaa - sitä siinä räpätädillä tuutin täydeltä.

    • miten se sokeus lähtee?

      Mitkä ovat ne "julmat" tosiasiat?

    • rookeri hoitelee

      Rooker Talermo se vasta onkin oikea huippuvalmentaja! Tulokset puhuvat puolestaan!

      • voitame mitskut

        Kauvan eläkön Rooker Talermo ja talermolaset valmenusmennetelmät joila me voitetan jokasesa Olumpialasesesa vähint. seittemän mitallia, joista vähint. kaheksan kultamitallia.


    • miksu111

      riittääkö lahjakkuus mihinkään yksinään? maailmalla menestymiseen näyttäis tarvittavan vähän naista ja miestä väkevämpääkin, kelatkaa nyt tätä koko soppaa:

      http://www.kertoimet.com/pitaisiko-doping-sallia

      Parempi vaan kun myönnetään tosiasiat ja haihattelu jonkun paremman valmentamisen perään, näyttäis että tarvitaan parempaa "kemiallista valmennusta". Vaikka ei se oikein olekaan.

    • Noniin...

      Aika iso selitys suomalaisten menestymättömyyteen on jääkiekko. Ko. laji nielee sponsorien rahat ja lahjakkaat nuoret, jotka voisivat menestyä muissa lajeissa. Noh, tilanne lätkän kannalta hyvä, muiden lajien kannalta huono.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      148
      6267
    2. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      46
      1695
    3. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      38
      1334
    4. Kuvaile elämäsi miestä

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      45
      1008
    5. Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä

      Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.
      Maailman menoa
      320
      991
    6. Kolari Klaukkala

      Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se
      Nurmijärvi
      45
      903
    7. Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!

      Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l
      Kesämökki
      13
      889
    8. Kevyt on olo

      Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <3
      Ikävä
      84
      866
    9. Toivoisin, että lähentyisit kanssani

      Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä
      Ikävä
      14
      847
    10. Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan

      Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni
      Ikävä
      75
      845
    Aihe