nyt oon alkanu liikkuun ihan tosissani ja säännöllisesti, samalla on ilmennyt että polvi ärsyyntyy pidemmistä kävelylenkeistä ja stepperöinnistä, mietityttää vaan että mitä liikuntaa uskaltaisin harrastaa, koska polviani en halua pilata...muuta kuin pyöräily ja rullaluistelu.
polvi vaivaa :(
marie
3325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...ja uinti mahdollisuuta ei ole...
Täytyy vain kokeilla mikä itselle sopii. Pahasti polvivaivaisena minä harrastan pyöräilyä(ajan hienolla fillarilla jossa vaihteilla voin säätää minkälaista kipua kestän- jos on paljon kipua päivä, käytän pieniä vaihteita ja naureskelen kun muut ylpeinä hurauttavat ohi. Parempina päivinä huristelen itsekkin aika kovaa).
Uinti on aivan ehdoton, siellä nivelen liikuttelu onnistuu parhaiten- mutta sitä mahdollisuutta sinulla ei siis ole.
Sauvakävely on yllättävän hyvä tavallisen kävelyn ohella. Syyttä suotta väheksytty kuntoilulaji, eikä vaadi kuin hyvät juoksulenkkarit - sykemittarilla mitattuna kunto nousee ja kalorit kuluu jopa paremmin kuin uinnissa (sanoo mittari).
Tekniikat kannattaa opetella kirjastosta saatavista alan kirjoista, tekniikkakursseilta tai netin hakukoneella aiheesta.
Itse oon ihastunu bodypumpiin. Mulla on huonot polvet (yliojentuvat). Kyykyissä en mene ihan alas asti. Teen ne miten kykenen. Itseasiassa oon huomannu, et polvet ovat vähän parantuneet pumpin myötä. Aurinkoista syksyä sulle! :)