RASITUS ASTMA

Epäilevä´´´´

Niin että mites se rasitus astma oireilee? Vaikuttaako jo lenkin alkuvaiheessa?

4

1536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henni

      Mitä rasitusastma on?

      Kyseessä on samasta asiasta kuin astma; rasitusastma ei siis ole erillinen astman muoto. Liikkujan astma voidaan jakaa kahteen "luokkaan": ensimmäisessä tapauksessa liikkuja kärsii astmasta muutenkin, ja saa rasitusreaktion liikunnan aikana. Toisessa tapauksessa liikkuja ei oireile muissa tilanteissa kuin liikunnan aikana tai jälkeen. Silloinkin hänellä itse asiassa on astma, se ei vain tule esille muulloin.

      Astma tarkoittaa keuhkoputkien limakalvojen pitkäaikaista tulehdusta, johon liittyy keuhkoputkien ahtautuminen.
      Rasitusastmassa keuhkoputket ärtyvät liikunnan aikana. Hengitysteiden jäähtyminen ja kuivuminen laukaisevat hengitysteiden ahtautumisen, ja uloshengitys vaikeutuu. Altistuminen siitepölylle ja kylmä ilma pahentavat tilannetta.

      Mitkä sen oireet ovat?

      Oireita ovat muun muassa yskä, hengityksen vinkuminen ja limantulo. Ne voivat alkaa pian liikunnan aloittamisen jälkeen ja jatkua 15-30 minuuttia lopettamisen jälkeen.

      Onko liikkujilla erityisen paljon astmaa?

      Väestössä astmaatikkoja on noin 5 %. Astman kaltaisesta lievemmästä oireilusta kärsii noin 10 % ihmisistä. Tutkimusten mukaan joissakin kestävyyslajeissa (esimerkiksi hiihto, uinti, pyöräily) astmaoireista kärsii jopa 10-15 % urheilijoista. Syykin on selvä: kestävyysurheilijoiden hengityselimistö joutuu paljon kovemmalle koetukselle kuin tavallisen ihmisen.

      Liikunta ja vahva peruskunto ovat kuitenkin hyväksi astmaatikolle. Hyvän fyysisen kunnon omaavilla oireita esiintyy harvemmin kuin huonokuntoisilla. Astmaatikolle sopivia lajeja ovat muun muassa reipas kävely, hölkkä ja uinti.

      Miten astmaa hoidetaan ja ehkäistään?

      Lääkkeiden avulla suurin osa tapauksista saadaan kuriin. Huolehdi hyvästä sairauden hoitotasapainosta. Älä harrasta kovaa liikuntaa yli 15-20 asteen pakkasessa. Käytä kylmällä ilmalla liikkuessasi hengityssuojaa, esimerkiksi liinaa. Rasitusoireilua voi välttää tekemällä aina ennen liikuntaa maltillisen alkuverryttelyn. Pidä huolta riittävästä juomisesta. Rasitusastmaa voi ehkäistä myös intervallityyppisellä liikunnalla.

      Asiantuntijana Helsingin Urheilulääkäriaseman ylilääkäri Heikki Tikkanen.
      Lähteenä myös www.hengitysliitto.fi

      • kenenisa

        Onko liikkujilla erityisen paljon astmaa?

        On ja paljon. Huippu urheilijoilla on astma melkein suurimmalla osalla. Samoin lähes kaikilla kovaa liikuntaa harrastavilla lapsilla. Eli voimakas rasitus johtaa todennäköisesti ennenpitkää rasitusastmaan.


        Miten astmaa hoidetaan ja ehkäistään?

        Astman saa helpoiten huonokuntoiset ja huippukuntoiset, joten kevyttä ja tasaista liikuntaa harrastavilla on suurin todennäköisyys pysyä erossa astmasta.


      • vai niin
        kenenisa kirjoitti:

        Onko liikkujilla erityisen paljon astmaa?

        On ja paljon. Huippu urheilijoilla on astma melkein suurimmalla osalla. Samoin lähes kaikilla kovaa liikuntaa harrastavilla lapsilla. Eli voimakas rasitus johtaa todennäköisesti ennenpitkää rasitusastmaan.


        Miten astmaa hoidetaan ja ehkäistään?

        Astman saa helpoiten huonokuntoiset ja huippukuntoiset, joten kevyttä ja tasaista liikuntaa harrastavilla on suurin todennäköisyys pysyä erossa astmasta.

        No itselläni on rasitusastma, joka tuli ilmi vasta siinä vaiheessa kun aloin liikkua. Se olisi pahentunut tavalliseksi astmaksi vuosien varrella. Sinänsä hyvä, että sain lääkkeet ajoissa.

        Tiedän myös aika monta sohvaperunaa, joilla on rasitusastma. Eli eiköhän geenit vaikuta enemmän astman puhkeamiseen kuin liikunta. Liikkuvalle ihmiselle on vain helpompi tehdä diagnoosi kun oireet tulevat selvemmin ilmi.


    • Epäilevä´´´´

      Paljon kiitoksia kattavasta vastauksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4586
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3714
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      46
      3075
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2657
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2589
    6. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      203
      2583
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2390
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2318
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1945
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      107
      1521
    Aihe