vesi valtaa tilaa

Bibsi

Näen usein toistuvaa unta, jossa vesi on vallannut kesähuvilamme rannan ja laiturin kokonaan. "Nousuvesi"-ilmiö on tapahtunut yöllä tai poissaolessamme. Saunaan pääsy on vaikeaa, laiturin katoaminen vede alle ahdistaa. Vesi on aina seisovaa ja sameaa, usein pohjasta kasvaa leviä ja vesi on myös matalaa. Olen aina kovin onneton, ja tapahtuma tuntuu peruuttamattomalta vahingolta.

Todellisuudessa rakastan uimista, niin meressä kuin järvessäkin. Vesi on valvetilasse minulle hyvää tekevä elementti. Mitä tämä mahtaa tarkoittaa?

3

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaa..a mitähän voisi symboloida..en tiedä...Pelkäätkö tulvaa?

    • Samea vesi kuvaa tiedostamattomuutta alitajunnasta ja ahdistuneisuutta. Nouseva vesi kuvaa tunteiden alle jäämisen ahdistusta. Saunaan pääsy vaikeutuu, paikka jossa vapaudutaan ja puhdistaudutaan. Laituri jää veden alle, ei ole pääsyä pois vaikeiden tunteiden alta. Olet ehkä onneton valveillakin, uni kuvastaa sitä. Nyt tulisi huomioida omia tunteitaan, elää ne mutta ei lähteä niiden mukaan olemaan itse kokonaan tuo tunne, hukut muuten niiden alle ja ahdistut.

      • Bibsi

        Melkein itkin, kun luin vastauksesi. Huvilahan kuvastaa (nyt vasta tajuan) onnen tilaa, vapautuneen onnen aikaa vrt. lapsuuden onnelliset kesät, vailla huolta, mummun hellässä hoidossa eli ehkä juuri sitä kadotettua todellista minuutta. Hyvä tulkinta siitä saunasta, ei pääsyä vapautumaan ahdistuksesta, sitä ei todellakaan ole kontrolloivan ja luonnehäiriöisen miehen kanssakumppanina. Kiitos. Täytyy alkaa kuunnella sisintä. Tulkitsit kerran myös hyvin "talosta löytyy ovi, jonka takaa uusi ihana koti" untani. Niinhän se on unet yrittävät auttaa meitä, mutta me emme kuuntele niitä!!! Mitä tuhlausta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      85
      5412
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3591
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2965
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2181
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1936
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      292
      1769
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1606
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      95
      1427
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      8
      1322
    Aihe