Neljän päivän päästä se alkaa. Huipputason rullakiekkoilu on palannut lajin synnyinsijoille Kaliforniaan, kun RHI:n ja MLRH:n perinteiden jatkaja Inline Hockey Association (IHA) aloittaa ensimmäisen kautensa keskiviikkona 17.8. Näin ollen kuuden vuoden hiljaiselo ammattilaiskentillä on päättynyt.
IHA on tällä hetkellä Yhdysvaltain ja etenkin Kalifornian rullakiekkopiirien kuumin puheenaihe, eikä suotta. Erona muihin USA:n korkeamman tason rullakiekkoliigoihin on se, että IHA:ssa pelaajille maksetaan palkkaa ja mikä parasta - myös tappelut ovat sallittuja.
Liigan tunnetuin ja ehdottomasti mielenkiintoisin joukkue on Anaheim Bullfrogs - maailman kautta aikain paras rullakiekkoseura, jolla on hallussaan kaksi Murphy Cupin voittoa eli RHI:n mestaruutta (1993 ja 1997) ja yksi Jason Cupin voitto eli MLRH:n mestaruus (1998). Kaudella 1997 joukkueessa pelasi myös Jokereista tuttu Glen Metropolit.
Ehkä juuri Bullfrogsin vuoksi koko liigan otteluiden pelipaikaksi on valittu hieno Anaheim Convention Center.
Lisätietoja IHA:sta voi lukea liigan kotisivuilta: http://www.ihapro.com/IHA_home.asp
Kannattaa myös tutkailla netin kattavinta rullakiekkosivustoa, josta löytyy myös paljon IHA:an liittyviä uutisia: http://www.inlinehockeycentral.com
Ammattilaisliigan paluu
8
1002
Vastaukset
- inliner
Tässä vielä lista IHA:n pelaajista, jotka ovat pelanneet uransa aikana joko RHI:ssä, MLRH:ssa tai AHL:ssä:
ANAHEIM BULLFROGS
Mike Callahan (RHI)
Rob Chornomud (MLRH)
Matt Desrosier (MLRH)
Rich Garvey (RHI/MLRH)
Rob Laurie (RHI/MLRH/AHL)
Chris Nelson (RHI/MLRH/AHL)
Chad Seibel (RHI/MLRH)
Mike Sherman (RHI/MLRH)
C.J. Yoder (RHI/MLRH)
CALIFORNIA RINK RATS
Joe Cook (RHI/AHL)
Jamie Cooke (RHI/MLRH/AHL)
Kirk French (RHI)
Scott Humphrey (RHI)
Vashi Nedomanski (RHI/AHL)
Gerry St. Cyr (RHI/MLRH/AHL)
Dean Wilson (RHI/MLRH)
CORONA COWBOYS
Shayne Arsenault (RHI)
Matt Denton (RHI/MLRH)
James Jensen (RHI/MLRH)
Brett Kurtz (RHI)
Ken Murchison (RHI)
Dennis Purdie (RHI/AHL)
Eric Rice (RHI)
Boyd Sutton (RHI)
Mark Woolf (RHI/MLRH/AHL)
ORANGE COUNTY BLAZERS
Justin Hoffman (MLRH)
Brian Watanabe (MLRH)
SAN DIEGO SHARKS
Daryn Goodwin (RHI)
Fred Jax (RHI/AHL)
Rick Plester (RHI)
SOUTH COUNTY BULLS
Kelly Askew (RHI)
Dave Cairns (RHI)
Torrey DiRoberto (AHL)
Berkley Hoagland (RHI)
Christian LaLonde (RHI/AHL)
Jocelyn Langlois (RHI/MLRH)
Darren Perkins (RHI/MLRH/AHL)
Christian Skoryna (RHI)
Voisikohan tästä vetää mitään johtopäätöksiä Blazersin ja Sharksin tulevan kauden menestyksestä?- "outliner"
Paljonkohan siellä tienaa ? Sarjataso verrattuna Suomeen ? Mitenkähän siellä pärjäis SM-liiga/maajoukkuetason jätkä ?
- inliner
"outliner" kirjoitti:
Paljonkohan siellä tienaa ? Sarjataso verrattuna Suomeen ? Mitenkähän siellä pärjäis SM-liiga/maajoukkuetason jätkä ?
Ammattilaisliigana pelin taso on luonnollisesti asteen kovempaa kuin Suomessa, koska suuri osa pelaajista on vanhoja RHI:n ja MLRH:n ammattilaisia ja jääkiekossakin vähintään Mestis-tasoa (ECHL:ssä pelanneet). Jotkut pelaajista ovat saaneet tililleen myös muutaman pelin AHL:ssä, joka vastaa tasoltaan jääkiekon SM-liigaa.
Siitä olen kuitenkin varma, että Suomen maajoukkueen pelaajat ja yli puolet rullakiekon SM-liigan pelaajista olisivat ihan kovan luokan pelimiehiä IHA:ssakin. Alasarjojen pelaajille (Suomi-sarjasta alaspäin) voisi tulla ongelmia pelin fyysisyyden kanssa, sillä IHA:ssahan tappeluiden ohella myös taklaukset ovat sallittuja.
Palkkatasosta en osaa sanoa yhtään mitään.
Pelaajien tilastoja voi etsiä vaikkapa HockeyDB:n player searchilla: http://www.hockeydb.com/ihdb/stats/players.html
Siinä edesmenneen RHI:n tilastot jokaiselta kaudelta: http://www.hockeydb.com/ihdb/stats/leagues/rhi1993.html
Ja MLRH:n: http://www.hockeydb.com/ihdb/stats/leagues/mlrh1997.html
- inliner
Kuvia ensimmäisestä illasta:
http://www.inlinehockeycentral.com/gallery/index.shtml
Onneksi nuo Bullfrogsin rumat pelipaidat oli vain väliaikainen ratkaisu, sillä oikeat paidat eivät olleet vielä saapuneet. Vertaa Bullfrogsin RHI-paitoihin (alemmissa kuvissa Metropolitin paita):
http://rhistats.tripod.com/graphics/jerseys/ana97.htm
Kyllä on muuten Suomen medioiden kiinnostus huipussaan, kun yhtään aiheeseen liittyvää uutista en ole vielä mistään löytänyt... Onneksi kuitenkin IHA:n keskustelupalstalla riittää kirjoittajia, niin sieltä löytää tärkeimmät uutiset: http://www.ihapro.com/mbbs22/forums/forum-view.asp?fid=1- JAZ
...suomalaista mediaa kiinnostaisi milloin alkaa Jenkkilässä joku höntsykiekkosarja (täällähän rullakiekko on lähinnä kiekkoilijoiden kesäharjoittelua / höntsäilyä)? Nippa nappa uutiskynnyksen ylittää toi kotimainen srja, nin miks ihmeessä pitäis kirjoittaa sarjasta, jossa ei suomalaisia pelaa.
- inliner
JAZ kirjoitti:
...suomalaista mediaa kiinnostaisi milloin alkaa Jenkkilässä joku höntsykiekkosarja (täällähän rullakiekko on lähinnä kiekkoilijoiden kesäharjoittelua / höntsäilyä)? Nippa nappa uutiskynnyksen ylittää toi kotimainen srja, nin miks ihmeessä pitäis kirjoittaa sarjasta, jossa ei suomalaisia pelaa.
Höntsykiekkosarjoissa (kuten rullakiekon SM-liigassa) tuskin maksetaan palkkoja pelaajille, toisin kuin IHA:ssa. Kerropa sinä vuorostasi, miksi esim. NBA:sta uutisoidaan Suomessa, vaikkei Suomi ole koskaan ollut mikään koripallon mahtimaa?
- JAZ
inliner kirjoitti:
Höntsykiekkosarjoissa (kuten rullakiekon SM-liigassa) tuskin maksetaan palkkoja pelaajille, toisin kuin IHA:ssa. Kerropa sinä vuorostasi, miksi esim. NBA:sta uutisoidaan Suomessa, vaikkei Suomi ole koskaan ollut mikään koripallon mahtimaa?
...sitä kumpi on maailmanlaajuisesti isompi laji, koris vai rullahöntsy. Te lajiniilot ette koskaan näe metsää puilta. Ihan sama kuin ihmettelisi, miksei Suomi-media kirjoita samoalaisesta puskapainista. Ei ihan mikä hyvänsä laji ylitä uutiskynnystä, jos sen harrastamisesta usassa jollekin maksetaan.
- inliner
JAZ kirjoitti:
...sitä kumpi on maailmanlaajuisesti isompi laji, koris vai rullahöntsy. Te lajiniilot ette koskaan näe metsää puilta. Ihan sama kuin ihmettelisi, miksei Suomi-media kirjoita samoalaisesta puskapainista. Ei ihan mikä hyvänsä laji ylitä uutiskynnystä, jos sen harrastamisesta usassa jollekin maksetaan.
Sinä voit toveriesi kanssa harrastaa mitä puskaryssäpainia haluat. Kyllä se rullakiekko vielä joskus Venäjänkin tavoittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2757580Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat654287Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2773614SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden522299Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä11767Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31412Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51277- 1051251
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401172Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01151