Päivällä selvin päin

Hei!

Kertokaa naiset miten teitä on lähestytty päiväsaikaan sillä tavalla että mies on jäänyt positiivisesti mieleen ja juttu on kenties edennytkin.

Tarvitaan vinkkejä, ei rohkeutta. Silloin kun tarkoitus ei ole päätyä vain kaveriksi.
194062
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

eipä noita hirveästi ole kohdalle osunut mutta eiköhän ihan sosiaalisen kanssakäymisen perusteilla pääse pitkälle :)

Eli juttelet asiallisesti mutta hyväntuulisella mielellä. Esittäydyt. Pyydät kahville tai elokuviin. Jos vastaus on myönteinen, niin vaihdatte puhelinnumeroita.

Omasta kokemuksesta voin kyllä kertoa, mitä ei missään nimessä pidä tehdä: kiroilla, ahdistella tai kiukutella, jos naista ei kiinnosta. Mutta hyväkäytöksiselle miehelle mikään edellämainituista ei tietenkään tule edes mieleen :)

Äänestä
  • Omista käytöstavoista en tiedä, mutta eihän tuollaisessa tilanteessa kiroilu tai kiukuttelu voi tulla mieleenkään. Ei kai nyt kukaan mies noin toimi, ainakaan päivällä :)

    Äänestä

  • renttuloinen kirjoitti:

    Omista käytöstavoista en tiedä, mutta eihän tuollaisessa tilanteessa kiroilu tai kiukuttelu voi tulla mieleenkään. Ei kai nyt kukaan mies noin toimi, ainakaan päivällä :)

    kerran kävi niin, että työpaikallani eräs mies pyysi minua ulos. Vaikutti ihan kivalta kaverilta ja annoin hänelle numeroni. Seuraavana päivänä hän tuli työpaikalleni ja avasi keskustelun sanomalla "V---u, (sille oli tapahtunut jotain mitä järkytykseltäni en ymmärtänyt)". Se oli todella järkyttävä tilanne. Kiroilu ja se työpaikallani roikkuminen tuntui erittäin ahdistavalta. En todellakaan mennyt ulos sen kanssa, yllättäen.

    Joillekin kirosanat ovat puheentäytettä ja siksi toin sen esille. Mutta noin yleensä, tuskin kukaan todellakaan kiukuttelee pakit saatuaan. Se taitaa olla niitä humalan aiheuttamia juttuja :)

    Äänestä

Kirjoitan tämän sinulle kuin ohjeeksi hänelle jonka haluaisin lähestyvän, josta haluaisin enemmän kuin kaverin.

Ei tarvita mitään mahtavan suuria manöövereita. Olet sellainen kuin olet,inhimillisyys on ihan hyvä piirre vieläkin ihmisessä.Toimit yhtä luotettavasti ja vastuullisesti kuin ennenkin, mutta alat saapua luokseni enemmän vapaaehtoisesti, viivyt hieman pidempään, katseesi hakee minua joukosta,ja silmäsi viipyy yhä pidempään silmissäni. Hymyilet vaikka vain pikaisesti, ei tarvitse alkaa vieläkään vääntämään mitään vitsiä tai yleiseksi naurattajaksi, sellainen ei pure ainakaan minuun. Kosketa kuin vahingossa, ovea avaavaa kättäni,hipaise minua silloin kuin olemme tilanteessa josta voisit kuvitella jälkeen päin sanovasi että teki mieleni hipaista, tai voi kun en..
Eli anna minulle tilaa elämässäsi, hieman enemmän siinä ympäristössä missä ollaan.. pyydä kanssasi muualle, kahvilla on aina hyvä käydä.
Pian aikaa olen kokonaan elämässäsi, jos niin haluat.
Erikoisen tärkeää on, ettet ala pelaamaan jotain lähestymis-perääntymispeliä, sillä sellaiseen minulla ei riitä mielenkiinto. Riskillähän täällä mennään, mutta joka tapauksessa on parempi lähettää sellaista viestiä mitä haluaisi itselleenkin lähetettävän.
Naiset ovat mestareita näkemään pieniä asioita !

Äänestä
  • Toi on taas tota.

    Eli jos nainen on kiinnostunut, niin toimii luultavasti hyvin, muuta jos ei ole kiinnostunut, niin... niin nainen pitää tuota ahdisteluna ja ERITTÄIN epämiellyttävänä!

    Äänestä

  • siis joo kirjoitti:

    Toi on taas tota.

    Eli jos nainen on kiinnostunut, niin toimii luultavasti hyvin, muuta jos ei ole kiinnostunut, niin... niin nainen pitää tuota ahdisteluna ja ERITTÄIN epämiellyttävänä!

    ai mikä on mitä ??
    Mä laitoin tuonne, että kirjoitan kuin ohjeeksi hänelle .. jonka haluan. Enhän mä voi mitenkään muuten kirjoittaakaan, kuin siitä näkökulmasta, että on nainen ja kiinnostunut. Jos mun pitää tekstata tähän miten lähtestyä naista joka ei ole, niin se on aika yks'selitteisesti, että konstilla millä hyvänsä et tule saamaan mitään tulosta. Jos mies ei jostain syystä kiinnosta,paras yritys tehdä itsensä tykö on poistua takavasemalle ja miettiä parempaa tekemistä. Osaan mä ajatella senkin tilanteen,on sellaisia, kenen huomio ja lähestyminen ei ole mitenkään tovottavaa eikä suotavaa. Senkin muuten mies huomannee silmistä, välttelevästä katseesta, paikalta poistumisesta.Sama homma mitä aiemmin laitoin, mutta kääntäen. Kait. En jaksa duunipäivän jälkeen vielä vetää mitään analyyseja.

    Äänestä

Ei kukaan koskaa selvin päin naista iske, patsi kerran Turussa oli näin sattunut. Säästä paukut perjantaihin.

Äänestä
  • ei tarvitse ihmetellä jos ei koskaan ole ketään. Kapakasta kännissä saa melkein jokainen jotain, mutta jos ajaa takaa ihmissuhdetta joka kestäisi seuraavaankin päivään, niin kannattaa todella vakavasti harkita missä sen yrittää saada alkuun, ja miten.

    Äänestä

Mun suhteeni, joka nykyisellään on jo edennyt yhdessä asumiseen asti, alkoi ihan päiväsaikaan ja molempien ollessa selvinpäin. Juttelu alkoi bussia odotellessa, kun mies kommentoi jotain juttua mun kädessä olevan lehden kannesta. Ei kai siinä sen ihmeempää kun alkaa vaan puhua. Jos kiinnostusta on, kyllä se siitä lähtee. Älä ala flirtata, ala jutella. Ventovieraan flirttailu nostaa defenssit liian pintaan, normaali juttelu vaikka bussia odotellessa on ihan mukavaa, ja johtaa johonkin jos on johtaakseen.

Viime viikolla kävelin sateessa, kun komea nuori mies pyöräili ohi, ja kysyi haluanko pyöräkyydin kotiin, etten ehdi kastua niin pahasti. Ihan mukava avaus, ja mikä jotten olisi mennytkin, jos en olisi jo ollut melkein kotiportilla, ja kotona mies odottamassa. :)

Äänestä
  • Bussipysäkeillä tunnelma on hautajaisten luokkaa. Seuraavaksi kun joku näkee tän söpön pojan pysäkillä niin tulkoot kaunis hymy naamalla kertomaan oman teoriansa elämän synnystä. Näin mut isketään. Ei kannata jäädä odottelemaan multa aloitusta.

    Äänestä

Jos olet ihastunut niin soita ihmeessä seuraavana pvnä"ihan muuten vain"kuulumisia kuulostellen:) Siis selvinpäin, tietenkin. Jos et ole saanut puhelinnumeroa suoraan, kuulostele ja kysele ja jos saat sen, laita vaikka viesti pvän parin kuluttua.
Tai jos törmäät ihan kasvotusten jossain, reippaasti vain juttelemaan niitä näitä kiinnostuksesi kuitenkin selvästi muttei tunkeilematta ilmaisten. Näin ainakin minulla, ja jos juttu on lähtenyt luistamaan, on sovittu treffejä jatkossa.

Äänestä

Olen valmis taas vastaamaan tällaiseen kysymykseen, sillä haluan miesten oppivan että heillä on MILJONA kertaa paremmat mahkut saada nainen selvänä päivällä kuin kännissä yöllä.

Monella naisella, kuten minulla, on päivällä kuitenkin usimmiten kiire. Siksi kannattaa pyytää jossain vaiheessa tsäppää kahville tai puhelinnumeroa.

Eli ala puhua mistä tahansa. Ole rehellinen! Sano, että kiinnostuit naisesta koska X, tai että haluaisit pyytää naista kahville koska X. Jos tämä on varattu, ei luultavasti lähde, mutta ei kyllä loukkaannukaan.

Mitäs siinä, selvää juttelemista ihmisten välillä eikä kukaan koe oloaan ahdistuneeksi.

Äänestä

sitten yksi mies juoksi bussista perään ja sanoi haluavansa tavata myöhemmin ja pyysi numeroa. Jäi mieleen ikimuistoisesti ja jos olisi ollut suomalainen mies (lue=etsin pysyvää suhdetta), niin olisin varmasti mennyt treffeille, nyt vain kiitin mielettömän kivasti yllätyksestä keskellä päivää!Tästä voi ottaa mallia. Oli mielestäni upea juttu.

Äänestä

Tee käytökselläsi selväksi, että sinulle ei viina maistu. Pukeudu siististi, äläkä haise. Käy parturissa säännöllisesti. Elä säännöllisesti, ja voit tavata säännöllisesti elävän naisen.
Missään tapauksessa et saa antaa vaikutelmaa, että yrität iskeä. Anna naisen tehdä se.
Useat naiset pitävät söpöistä koirista. Se paikkaa omaa rumuuttasi.
Käyttäydy sivistyneesti jos haluat sivistyneen naisen. Esitä vähän vaikeasti tavoiteltavaa, ja poimijoita on pian jonoksi asti.

Äänestä
  • "Useat naiset pitävät söpöistä koirista. Se paikkaa omaa rumuuttasi. "

    . RE: Niin niin totta, rumakin karvapuudelia ulkoiluttava mies löytää itsensä uteliaiden tyttöjen keskeltä.

    "Missään tapauksessa et saa antaa vaikutelmaa, että yrität iskeä. Anna naisen tehdä se. " ...
    "Käyttäydy sivistyneesti jos haluat sivistyneen naisen. Esitä vähän vaikeasti tavoiteltavaa, ja poimijoita on pian jonoksi asti. "

    . RE: Ilman tuota puudelia monet miehet odottavat ja odottavat :D

    Äänestä

  • renttuloinen kirjoitti:

    "Useat naiset pitävät söpöistä koirista. Se paikkaa omaa rumuuttasi. "

    . RE: Niin niin totta, rumakin karvapuudelia ulkoiluttava mies löytää itsensä uteliaiden tyttöjen keskeltä.

    "Missään tapauksessa et saa antaa vaikutelmaa, että yrität iskeä. Anna naisen tehdä se. " ...
    "Käyttäydy sivistyneesti jos haluat sivistyneen naisen. Esitä vähän vaikeasti tavoiteltavaa, ja poimijoita on pian jonoksi asti. "

    . RE: Ilman tuota puudelia monet miehet odottavat ja odottavat :D

    mulle mies ja puudeli on selvää homokoodia.
    Eri asia jo miehellä on koira pihansa, kotinsa vartijana,tai ammatin vuoksi, mutta harvoin ne on mitään puudelirotuisia söpöläisiä.Tienvarsilla kolme kertaa päivässä koiraansa ulkoiluttava mies ei minuun tee vaikutusta. Minä en pidä seurakoirista. En tiedä jäisikö joku mies sen takia tutustumatta, jos ilmenisi että hänellä on seurakoira, mutta ennakolta se jo karsii. En osaa sanoa mikä siinä on..

    Äänestä

  • tiedäthän kirjoitti:

    mulle mies ja puudeli on selvää homokoodia.
    Eri asia jo miehellä on koira pihansa, kotinsa vartijana,tai ammatin vuoksi, mutta harvoin ne on mitään puudelirotuisia söpöläisiä.Tienvarsilla kolme kertaa päivässä koiraansa ulkoiluttava mies ei minuun tee vaikutusta. Minä en pidä seurakoirista. En tiedä jäisikö joku mies sen takia tutustumatta, jos ilmenisi että hänellä on seurakoira, mutta ennakolta se jo karsii. En osaa sanoa mikä siinä on..

    Kerran näin miehen jolla oli sellainen alle polven korkuinen koiranpentu. Hyvä tyyppi ja palloili surffirannoilla lomalla väliamerikassa ja käytännössä kaikki tytöt siellä päin aloittivat keskustelun kysymällä jotain koirasta. Jätkä ei siitä tosin hyötynyt koska koira oli hankittu yhdessä tyttöystävän kans joka reissas mukana.

    Äänestä

  • renttuloinen kirjoitti:

    Kerran näin miehen jolla oli sellainen alle polven korkuinen koiranpentu. Hyvä tyyppi ja palloili surffirannoilla lomalla väliamerikassa ja käytännössä kaikki tytöt siellä päin aloittivat keskustelun kysymällä jotain koirasta. Jätkä ei siitä tosin hyötynyt koska koira oli hankittu yhdessä tyttöystävän kans joka reissas mukana.

    voipi olla noin ja noinkin, mutta ainakaan minuun pure, enkä usko että käytännöllisesti katsoen kaikkiin muihinkaan purisi. Kuka tykkää mistäkin, tietty, ja niitä juttuja kannattaa ottaa huomioon ja lähteä sitä kautta.

    Äänestä

  • tiedäthän kirjoitti:

    voipi olla noin ja noinkin, mutta ainakaan minuun pure, enkä usko että käytännöllisesti katsoen kaikkiin muihinkaan purisi. Kuka tykkää mistäkin, tietty, ja niitä juttuja kannattaa ottaa huomioon ja lähteä sitä kautta.

    Ei voi kestää sekuntiakaan sitä, jos miehellä on koira. Siellä se terrieri pyörii lakanoissa, jonne miehen pitäisi minut kellistää... ei tule kuuloonkaan.

    PS. Et koiran kanssa saa myöskään mun bestikseltä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


renttuloinen kirjoitti:

Hei!

Kertokaa naiset miten teitä on lähestytty päiväsaikaan sillä tavalla että mies on jäänyt positiivisesti mieleen ja juttu on kenties edennytkin.

Tarvitaan vinkkejä, ei rohkeutta. Silloin kun tarkoitus ei ole päätyä vain kaveriksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu